Wordt Mare Galle ooit burgemeester Self -service Starten .4* REPRO SUPPORT CENTER p.v.b.a. Blijft Mare Galle 2 jaar afwezig? Andere 11 november-viering komt er weer AALST SNELDRUK CENTER 1 tot 10 4 fr. 11 tot 3,5 fr. 235 fr. Aalst, zijn vlaaien, zijn minister, zijn hoge werkloosheid, zijn nieuwe Gazet van Aalst. 6 Nieuwe Gazet van Aalst 22 oktober 1982, Na de verkiezingen en de aankondiging van de CVP-PVV-koalitie voor de vol gende bestuursperiode, «legislatuur» gebruiken we opzettelijk niet want zulks wijst immers op wetgevende bevoegdheid en daar is de gemeenteraad zeker niet aan toe praatten we even met voogdijminister Mare Galle, lijst trekker van de SP-Aalst en topscorer met liefst 6.062 naamstemmen, waar mede hij CVP-lijsttrekker voorafgaat en de PVV-voorman ver achter zich laat. Naast de «Faluintjesrefleks» het aantal man daten dat er werd behaald in die 4 deelgemeen ten is indrukwekkend t.o.v. de bevolking horen we nogal van het «Galle-effekt». Waaraan dankt Udeze mooie uitslag. Minister Galle: Zeker niet alleen aan mijn ministeriële funktie. In 1977 in Aalst aangekomen had ik zonder noe menswaardige voorbereiding reeds meer dan 10.000 stemmen. Wel voor het parlement dan maar alleszins voor een groot deel uit Aalst voortkomend. Aantal dat dan achtervolgens klom naar 13.000 en 21.000 stemmen. Dan wel reeds als minister. Ook de be kendheid via radio en televisie zal er wel hebben toe bijgedragen doch ook dat dient genuanceerd gezien te wor den, Behalve die taalwenken was ik toch eveneens auteur en hield honder- den en honderden voordrachten in heel Vlaanderen over taalkundige, lite raire en taalpolitieke aspekten zon der dat de meesten wisten dat ik bij de socialisten was aangesloten. Wat men echter wél wist was het feit dat de Brusselse «Rode Leeuwen» om zo te Het «Galle-effekt» is dus een kom- pleks begrip waarin heel wat elemen ten hebben samengewerkt. Was uw kandidatuur een gooi naar het burge meesterschap te Aalst, Mijnheer de Minister Aan mogelijke onderhandelaars voor een eventuele koalitie heb ik steeds gezegd dat Galle niet in de weg mocht staan om een goede koalitie te realise ren. Moest de CVP met ons een koali tie hebben aangegaan dan zou de CVP, als grootste partij, recht hebben gehad op het burgemeestersambt. In de huidige koalitie die nog voortduurt zijn wij nu echter de grootste partij... Moest voor de komende periode het burgemeesterschap aan de SP zijn toegekomen dan moest dat niet nood zakelijk Galle zijn. De SP zou dan die nen uit te maken wie van de SP dit ambt zou bekomen. Het burgemees terschap is trouwens met een ministe rieel ambt niet te kumuleren. Ik ben absoluut tegen kumul en liet toen ik volksvertegenwoordiger werd dadelijk mijn professoraat vallen. Eventueel zou ik dan alleszins gekozen hebben zeggen in mijn woning te Laken zijn geboren. Lijst waarmede ik in '70 op kwam te Evere. Wat me verder alles zins ten goede is gekomen is het feit dat ik heb bijgedragen tot de algehele splitsing van de unitaire socialistische partij. Tot grote vreugde van de Vlaamse federaties doch tot even grote woede van de toenmalige leiders van de gemengde partij was ik de eerste die te Klemskerke durfde zeg gen dat ook in socialistische milieus te Brussel Vlamingen werden achteruit- gesteld en veel er in de taal van Molière gebeurde. Verdere kompo- nenten van dat sukses zijn het tegen woordig zijn bij zoveel mogelijk festivi teiten al dringt selektie zich op. men kan niet overal tegelijk aanwezig zijn en verder het feit van mijn voogdij ministerschap. Niet alleen meer de «minister van het milieu», «de minister die het openbaar initiatief heeft gered» of «de minister van de waterzuivering» maar ook de voogdijminister met de volledige bevoegdheden van de minis ter van Binnenlandse Zaken. Zo kon ik te Aalst, ook via de gesubsidieerde werken, dikwijls helpen. Hoe dikwijls kwamen Aalsterse schepenen met bij mij te Brussel aankloppen voor tal van zaken en steeds trachtte ik in de mate van het mogelijke Aalst te helpen voor het één of voor het ander. Van daag verscheen trouwens in «De Standaard» de konfidentièle afspraak van de SP waarbij wie burgemeester of schepen wordt moet kiezen. Moest de SP mij aangeduid hebben ik zou het burgemeestersambt aanvaard hebben omdat mij dat ligt en ik nauw bij de gemeente sta. Niets zegt echter dat de keuze op mij zou hebben geval len omdat ik als voogdijminister heel wat meer voor Aalst kan doen dan wel als burgemeester Wel heb ik me voorgenomen, en tegen mijn mensen gezegd«Vanaf vandaag ben ik kandidaat-burgemeester voor over zes jaar zodra de partij zulks voorsteltDan wil ik de burgemeester worden. Alleszins een fin de carrière die me zeker zou liggen. Mijnheer de minister, hoe is volgens U de hui dige koalitie gegroeid Laat me eerst zeggen dat de hele week mensen hier bij mij, in groepen, hun ongenoegen zijn komen uiten dat de SP niet meebestuurt De SP als grootste partij. Men sprak van zwarte vlaggen en protestakties. Ik heb ze steeds gekalmeerd. Zo lang de wet met wordt veranderd blijft het mogelijk het is niet de eerste keer dat «overwinnaars verliezers worden». Geraardsbergsestraat 189, 9300 AALST s 053-77 70 44 Bij de SP werden wel mensen aange duid om eventueel onderhandelingen te voeren maar dan met dien verstan de dat er geen voorkeur kwa partijen mocht worden uitgedrukt. De be staande koalitie had kunnen voortge zet worden kwa inhoud burge meester D'Haeseleer en schepen Van den Eede echter voorbijgestreefd. Ze hielden de zaken onvoldoende in han den. Wij als SP werden door de CVP benaderd doch wezen op het feit dat nationaal en gewestelijk de politieke konstellaties konden veranderen en vroegen of ze ook dan nog met de SP zouden willen ploeg vormen. Geantwoord werd toen «dat men zelfs Intergem in een akkoord met de SP wilde inschrijven». De niet-private vorm dus. De CVP stemde echter in de raad tegen. Nooit echter heb ik daar een bFeekpunt willen van maken. Mijn bedoeling was alleen dat naast het privé- ook het openbaar initiatief zou worden onder ogen genomen. In gelijke mate dan. Verdere CVP-SP- ontmoetingen lekten steeds reeds de volgende dag uit waarbij de SP moest besluiten dat dit opzettelijke lekken waren om de SP in diskrediet te bren gen en een andere partij aan te trek ken. Plotseling voelden we echter een ontstane koelte tegenover de SP. Niet van de CVP, wel van de PVV. De PVV wilde inderdaad de koalitie opblazen want tegen mij werd woordelijk ver klaard «wij willen niet meer met de Volksunie besturen». Wel heeft men me als minister tot het uiterste uitge zogen om aan de gevolgen van een wanbeheer en gebrek aan moed te verhelpen. Nog tot de laatste week vóór de verkiezingen. Van een goede vriend, een CVP-er aan de top, vernam ik echter dat de koalitie te Aalst afgesloten werd tege lijkertijd met de nationale koalitie. Conferatur bestendige deputatie, Geraardsbergen, Gent, St.-Niklaas en Aalst. Martens en De Clercq zouden zelf niet zijn opgekomen om de een heid in de regering te bewaren doch in Oost-Vlaanderen sistematisch komen tot CVP-PVV-koalities. Demokratisch gezien zou de partij die gewonnen heeft, en wij zijn de énige en eerste kans moeten krij gen. Maar dat kan alleen via een wet worden geregeld. Ook dat de grootste partij het laken steeds meer en meer naar zich toe haalt is niet demokratisch. De elfde en laatste zetel van de CVP werd immers behaald met een grote quotiënt dat de veertiende van de CVP. Was er rivaliteit D'Haeseleer-Galle Nooit, al heeft men me er wel willen naar duwen. Ik liep in allerhande geruchten en kwakkels nooit in. Ver der was ik steeds korrekt tegenover hem en hij ook steeds tegen mij. Hij beging wel een politieke flater met nog op te komen. «In schoonheid ver trekken» ware handiger geweest doch hij heeft wellicht toegegeven aan herhaalde smekingen van partijleden. De stad heeft hij wel achtergelaten met een enorme schuldenlast. Wel licht lag het wel in de bedoeling van PVV-Nationaal D'haeseleer op te stel len als een dam tegen Galle. Biedt de saneringslening een financiële oplos sing voor Aalst Alleszins. Ik beschik over het «Hulp fonds, een procent van het «Gemeen tefonds». Met dat Hulpfonds mag ik gemeenten in moeilijkheden helpen. Zo kreeg Aalst elk jaar zowat 100 mil joen daarvan. Dat geld moet echter worden gebruikt in een bepaalde rich ting van evenwicht om te komen tot een goed beleid, «Meer uitgeven dan men heeft is ongezond». Met een deel van dat Hulpfonds, 420 miljoen, heb ik aan het Gemeentekrediet- gevraagd hoeveel kapitaal ik daarmee kon krij gen om de 36 Vlaamse gemeenten in moeilijkheden geld te geven. Ik zelf los én kapitaal én intrèst af. Gemeenten moeten daarbij geen frank betalen. Wel zijn er voorwaarden aan verbon den en moeten saneringsmaatregelen worden genomen. Deze maatregelen nemen is echter niet mijn taak. Dit zijn opties en beslissingen die elke gemeente zelf dient te nemen. (Hm) Geraardsbergsestraat 189 - 9300 AALST 053 - 777 044 J 82/19/12 Vervolg van blz. 1 Anderzijds zou hij als oppositielid en mogelijk fraktieleider van de SP zware kritiek moeten leveren op het beleid van ditzelfde stadsbestuur. Indien hij als SP'er bepaalde beslissin gen van de nieuwe CVP-PW bestuurs- meerderheid niet zou aanvaarden, dan zullen de verwijten van politieke wille keur vanwege deze beide partijen niet uit de lucht zijn. Keurt hij de beslissingen van het nieuwe stadsbestuur wel goed dan zal men te pas en te onpas zijn dub belzinnige houding en deze van zijn par tijleden in de gemeenteraad aanklagen. Naar wij uit welingelichte bron vernamen zou Mare Galle, om deze politieke klip te omzeilen, zich de eerste twee jaar be perken tot het afwèzig blijven op de ge meenteraad. De wettelijke eed als ge meenteraadslid zal hij wel afleggen, want anders kan hij op het einde van zijn nationaal mandaat als minister niet meer deelnemen aan de lokale politiek. Deze politiek is belangrijk met het oog op de volgende gemeenteraadsverkiezingen van 1988, waarbij Mare Galle ongetwij feld door het feit dat zijn partij op de op- positiebanken terecht kwam, in een zeer moeilijk parket terechtgekomen is, waarbij hij gedurende de eerste jaren een duidelijke keuze zal dienen te ma ken tussen enerzijds zijn nationaal man daat als minister en anderzijds zijn plaatselijk mandaat van oppositielid. (MP) Vrijdag 22 oktober - 20 u. Netwerk (De Ridderstr. 28) popmuziek-avond met de Aalsterse formaties Lawi Ebbel, White Light en He Bit Me. Kaarten 120 fr., kassa 150 fr. - 20 u. in Stadsschool, Binnenstr. 157 reuze-belotting met 5000 fr. vooruit plus inleg. Niet-belotters kunnen nog altijd rond de pitjesbak gaan zitten (Org. Vriendenkring van die school). Zaterdag 23 oktober - 21.30 u. 24e Herfstbai van de Vriendenkring HRITO in feestzaal HRITO, Welvaartstraat 70. Orkest André Baert. WK 60 fr., kassa 80 fr. - 20 u. in G.O.C. (Hoogstr. 64)Vlaamse Hutsepot door Hartenvrouw. 14 u. Jeugdatelier Klakson (Driesleutelstr. 53) bréngt film «Asterix de Galliër». - 20 u. in Trefcentrum (Driesleutelstr. 51, beneden)film «Het Himalayageberg- te» met aansluitend debat. (org.A.T.B. De Natuurvrienden) 50 fr. leden, 60 fr. niet-leden, -12 jaar 30 fr. Zondag 24 oktober - 20 u. filmklub Antrakt brengt in de stadsschouwburg «Looks and Smiles» (van K. Loach). 75 fr., 65 fr. voor CJP-ers. - 19 u.J.A. klakson houdt Bowlingavond in De Kat, Vredeplein. - 10 u. in Bristol, Grote Markt 22 algemene vergadering voor alle oorlogsinva liden en weduwen, lid van het «Nationaal Verbond der Verminkte en Invalide Soldaten van de oorlog '14-'18 en de oorlog '40-'45 - afdeling Aalst». Dinsdag 26 oktober 20 u. in Trefcentrum (Driesleutelstr. 51)laatste werkvergadering i.v.m. de ko mende 11.11.11 -aktie. Woensdag 27 oktober 20 u. in 't Rond Vierkant (De Ridderstr.) VAKA-vergadering ter voorbereiding van de Vredesfakkeltocht op 10 november. - 14.30 u. in Stadsschouwburg, Vrijheidsstr. 65 Stadspoppentheater voert op «Paniek in het Waterkasteel», een nieuwe produktie met Kwik in de hoofdrol. Door L. Meesens. Toegang 30 fr Nog dit - «Intermenselijk» (Babbelaarstr. 109, Hofstade; 21.91.89) richt een vijf-avon- den-training rond vermageren in, en dit zonder medikamenten, dieet of inspan ning. Wel met sofrologische ontspanningsoefeningen en therapeutische informa tie. - Datzelfde «Intermenselijk» richt in zeven avonden een relaxatietraining in waar bij sofrologische ontspanningstechnieken aangeleerd worden, waardoor men kontrole kan verwerven over de lichamelijke en geestelijke rust. - Jeugdhuis Kreja zoekt personen die 8 mm-film bezitten om die aldaar voor te stellen. Alle soorten zijn welkom. De voorstelling vindt plaats op vrijdag 26 no vember om 20 u. Bel naar Kreja (053/77.19.89) tijdens de kantooruren. - Hoezeer U ook uw tanden zet in deze of andere aktiviteiten. denk eraan dat er in onze streek méér tandbederf is dan in de rest van Oost-Vlaanderen. Minder snoep dus. minder zoetigheid op de boterhammen, meer tandenpoetsen... aldus schepen Blommaert van Volksgezondheid. (P.D.) Din A4 wit 80 gr. BTW incl. «En niemand hoort je huilen». Zo luidt de titel van het pas verschenen boek van Dr. Jef De Loof, over de atoomverschrikkingen. Op 10 november wordt dit voorge steld aan de Aalsterse bevolking (in zaal Madeion). Daan/oor zal vanuit dezelfde anti-oorlogs- en anti-kernbewapening de jaarlijkse 11 -novemberfakkeltocht plaatsvinden. Het inrichtende VAKA-Aalst doet een oproep aan alle sympathiserende organisaties en personen om het VAKA-platform van 25 oktober '81 (dat ook hier centraal staat) te ondertekenen. Inlichtingen in de OXFAM-Wereldwinkel. Hopmarkt 119300 Aalst. Merken we op dat «ontwapenen om te ontwikkelen» een van de leiddraden is, maar dat niettemin toch geen link gelegd wordt met de 11.11.11-aktie die in dezelfde periode met dezelfde thematiek naar de bevolking trekt. Gewoon vergeten mis schien. (PD)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 6