FRANCIS SMET Danny De NayerEen Vlaamse Brusselaar in de Aalsterse gemeenteraad Dolores Baita «Ook nu vasthouden aan de principes» Onder dé Belforttoren Allo, Allo, waar zijn de stemmen van Willy Alioo heen Immerzeeldreef 31, 9300 AALST 053-21 66 79 Dealer Delmac Houten ramen PVC en ALU-ramen dubbel glas Zonnewering Isolatie Voorzetrolluiken voorzetramen 8 Nieuwe Gazet van Aalst 22 oktober 1982 Een aantal antieke naaimachines in de inkomhal van de moderne villa van Danny De Nayer, één van de nieuwe Volksuniegemeenteraadsleden, verraden onmiddellijk zijn groot hobby, met name het verzamelen van rariteiten. Het is trouwens als voorzitter en stichter van de prenten- kaartenklub van Aalst dat de heer De Nayer het beroemst is bij het grote publiek, leder jaar organiseert deze klub twee ruilbeursen, waar meer dan 1000 verzamelaars van oude prentkaarten elkaar ontmoeten. Danny De Nayer zelf bezit er duizenden verschillende van alle gemeenten van het arrondissement, inzonderheid van Aalst stad. Geboren te Brussel op 3 mei 1941 is deze licentiaat lichamelijke opvoeding politiek tot op heden vooral achter de schermen aktief geweest. Pas in zijn studententijd te Leuven, in het begin van de jaren zestig, kwam hij in kontakt met het Vlaams-Nationalisme. Niet alleen was De Nayer er aktief in het KVHV, maar werd door hem eveneens het VNSU (Vlaams-Nationale Studenten Unie) heropgericht. In die jaren kolpor- teerde hij ook voor de Volksunie in de ploeg van senator Bob Maes (niette ver warren met Wim Maes, stichter van de VMO). Na zijn huwelijk met Lut Goubert, doch ter van de gelijknamige geneesheer, vestigde hij zich te Aalst. Ook hier werd hij onmiddellijk aangezocht door de Volksunie. Na eerst propagandaleider geweest te zijn, werd hij sekretaris en nadien voorzitter van de Aalsterse VU. Ook arrondissementeel is hij zeer aktief geweest als sekretaris. Het is pas enke le jaren geleden dat hij zich in de aktieve politiek gestort heeft. Eerst was Danny De Nayer kandidaat op de povincielijst, waar hij achtereenvolgens 593 en 717 stemmen behaalde en voor zijn eerste kandidatuur in de gemeenteraad werd betrokkene meteen verkozen met 906 stemmen. Dit mandaat wenst De Nayer volledig waar te maken, ondanks het feit dat dit wel financiële gevolgen voor hem heeft. Als parttime leraar in de stedelijke aka- demie kan hij deze funktie immers niet verder kumuleren met zijn mandaat van gemeenteraadslid. Zijn fulltime betrek king van leraar lichamelijke opvoeding en didaktiek aan het Hoger Instituut voor Paramedische Beroepen te Gent blijft hij natuurlijk behouden Op de oppositiebanken wenst De Nayer de vlaams-nationale lijn van zijn partij te bevestigen zonder daarom pragmatisch te zijn. Specifiek wenst hij hierbij de sport, de kuituur en de vrijetijdsbeste ding aan bod te laten brengen, maar ook het personeelsbeleid en de financiën horen tot zijn interessepunten. Uit het gesprek dat wij met dit nieuw gemeenteraadslid hadden bleek over duidelijk dat de heer De Nayer over een zeer ruime theoretische Vlaams-natio nale basis beschikt. «Wij zijn een volk en geen verzameling van mensen die toevallig dezelfde taal spreken» aldus Danny De Nayer, die niet eng nationalistisch denkt maar ook de internationale samenwerking tussen volkeren vooropstaat. Ook op het ge meentelijk vlak kan volgens hem de Volksunie specifiek aksenten leggen vb. materiële steun aan verenigingen die vreemde groeperingen uitnodigen. Daarbij moet volgens hem Aalst eindelijk eens het imago van karnavalstad afleg gen Ook op andere vlakken moet Aalst zich toeristisch waar kunnen maken, en hiertoe dient volgens het nieuwe opposi- .tielid het kultureel patrimonium maksi- 'maal behouden en gerestaureerd te worden Meteen kan men ook zorgen Danny De NayerWij zijn een volk en geen verzameling mensen voor nieuwe werkgelegenheid langs de restauratie van monumenten om. Wat De Nayer duidelijk dwars zit is het feit dat men in Aalst blijkbaar geld heeft voor personeel, maar dat men daarna geen geld meer vindt om dit personeel ook te laten werken. Typisch voorbeeld noemt hij de archivarissen, die geen budget hebben om waardevolle doku- menten en voorwerpen aan te schaffen. Het is als een verzamelaar van oude prentkaarten, die geen geld heeft om nieuwe exemplaren voor zijn kollektie aan te kopen. Meteen zijn wij opnieuw bij ons uitgangpunt gekomen. Pikant dé tail terzake is wel dat deze verzamel woede blijkbaar al overgeslagen is op echtgenote Lut die de drie kinderen. Wouter, Nele en Mieke. Mevrouw De Nayer bezit aldus reeds een unieke ver zameling postzegeldoosjes, die vroeger gebruikt werden om de eigen huispost zegels in te bewaren, (MP) Naast Eddy Dierickx doen ook twee jongere krachten van de Aalsterse SP hun intrede in de gemeenteraad. Daar is alvast een vrouw bij Dolores Baita, 30 jaar en sinds 1981 voorzitster van de SP-onderafde- ling Aalst. Vroeger werkte zij mee aan SW-kindervakanties, maar het politieke werk begon voor haar in 1977 wanneer ze, op vraag van Bert Van Hoorick en samen met anderen, de Jongsocialisten nieuw leven inblies. Baita toonde zich snel een vernieuwende en rebelse kracht binnen de partij, wat niet altijd door iedereen werd gewaardeerd... De belangrijkste verschuivingen in het po litieke spectrum zijn wel voldoende ge kend. Zijn er voor u evenwel bijzondere trends op te merken Jazeker Wij zijn nu begonnen met de verkiezingsresultaten wat grondiger te onderzoeken en zo valt het mij op dat de PW bijvoorbeeld vooral in Aalst-cen- trum verliest, terwijl de SP in sommige wijken van de stad tot 30 winst boekt. Hoe beoordeelt U de coalitievorming De wil van de Aalsterse kiezer werd dui delijk niet gerespecteerd, al is dat bij co alitievorming op gemeentelijk vlak geen uitzonderlijk verschijnsel. Het pro gramma blijkt hierbij zelfs vaak van se cundair belang te zijn en dat valt toch wel te betreuren vind ik Heeft de vernieuwing binnen uw partij, «verhinderd» dat klein links en vooral Agalev, een zetel behaalde Ongetwijfeld is de vooruitgang van de SP vooral te danken aan een verjonging en een vernieuwing. En hier wil ik dan toch Guido Moens vermelden, adminis tratief secretaris van de partij, die zowat de «inspirator» was van die vernieu wingsbeweging. Er wordt in de partij hard gewerkt aan een geloofwaardige en progressieve profilering van de SP. En dan kom ik terug op je vraaggrof gesteld zou je kunnen zeggen dat hoe meer we hierin slagen, hoe minder die spinterpartijen van nut zijn. Alle progres sieven zouden zich uiteindelijk in onze partij moeten herkennen Hoe gaat die vernieuwing zich in de ge meenteraad vertalen Vooraf wil ik alvast stellen dat die ver nieuwing geen doel op zich is, maar slechts een middel om tot een meer de- mokratisch stadsbeleid te komen. Dat is steeds het grote actiepunt geweest van de Jongsocialisten. Dit alles impliceert ook dat niet enkel de partijtop beslist, maar dat iedereen die wil méédenken en het beleid wil volgen, moet betrokken worden. Wat niet zou mogen of kunnen is een kloof tussen de partij en haar frac tie in de gemeenteraad. Wij moeten echt de achterban vertegenwoordigen en niet onszelf. Op welk vlak zal U bijzonder aktief zijn Het allerbelangrijkste voor mij blijft een reële inspraak, via het uitbouwen van adviesraden, het oprichten van wijk- en dorpsraden, kortom de mensen echt bij het beleid betrekken en dat doe je niet enkel door ze een enquêteformuliertje te laten invullen Zowel voor Aalst-stad als voor de deelgemeenten zal ik hiervoor ijveren. Hoe kijkt U verder tegen het oppositiewerk aan Over het toekomstig CVP-PW-beleid maak ik me bezorgd, zonder evenwel vooraf een negatieve houding aan te nemen We zullen de coalitie op haar daden beoordelen, waar mogelijk con structief meewerken, maar waar bepaal de zaken niet door de beugel kunnen, zal men aan mij zeker een harde tegen stander hebben Bent U tevreden met het huidige functi oneren van de gemeenteraad Nee, tot nu toe is dit teveel een spelle tje geweest tussen een meerderheid die het steeds eens was rond een bepaald probleem, en een minderheid die het per definitie oneens moest zijn daaromtrent Dolores Baïta We moeten, jong en oud, hard werken in de oppositie Alle gemeenteraadsleden moeten het beleid kunnen mee bepalen en dit eist van het bestuur natuurlijk dat het de raad eerlijk en volledig informeert. Spe cialisatie is dan een andere vereiste om de zaken op een afdoende manier aan pc\V Vs Wat zijn de perspectieven voor de Aalster se SP? Wij zijn nog niet helemaal tevreden met die nagenoeg 25 van de stemmen, er zit meer in voor ons. Daartoe moeten we wel op de ingeslagen weg verdergaan zoals vele mensen ons na de verkiezin gen trouwens lieten weten. Dat wil dus zeggen die vernieuwing doorzetten, een duidelijk socialistisch alternatief bieden en samen, jong en oud hard werken in de oppositie Dan zie ik de toekomst wel... rooskleurig in Initiatie tot de wijn en wijnproeven Toegangskaart vrijdag 22/10/82, Volkskring Nieuwerkerken. Prijs 200 fr. De polemiek tussen Burgemeester D'Haeseleer en VU-fraktieleider Jan Caudron over de depolitisering van de personeelspolitiek duurde voort tot enkele dagen voor de gemeenteraadsverkiezingen. De Burgemeester wenste aldus enerzijds het officiële lokale VU-partijstandpunt te kennen, vooraleer hij het aan zijn partijbestuur wou voorleggen, terwijl Jan Caudron van zijn kant nota nam van het feit dat de PVV volgens haar programma nog verder wenste te gaan dan de VU-fraktieleider in eigen naam voorgesteld had. Tijdens het TV-debat «De laatste ronde» waren nochtans de VU zowel als de PW nationale voorzitters akkoord over deze depolitizering. Dank zij kultuurminister Poma is Aalst opnieuw enkele tientallen miljoenen rijker. Zo werden vaste beloftes van toelagen toegekend van 60.475.000 fr. voor het nieuwe zwembad, 17.217.000 fr. voor de toneeltechnische uitrusting van het Kultureel Centrum, 6.697.000 fr. voor de sanitaire installaties en 4.776.000 fr. voor de lift- installatie in hetzelfde kultureel centrum. Ook de vzw Jeugdanimatie, die zorgt voor de Aalsterse speelpleinwerking ge durende de vakantie kreeg een nieuw geschenk van Poma. Als saldo voor de toelagen voor de werking tijdens de maanden juli en augustus 1981 wordt immers een bedrag uitgekeerd van 119.621 fr. Al deze subsidies beletten niet dat de stad Aalst in grote geldnood verkeert. Om deze nood toch enigszins te verlichten en het stadsbestuur in de mogelijkheid te stellen de wedden en vergoedingen van het personeel uit te betalen besliste Minister Mare Galle op 5 oktober jongstleden een voorschot uit te keren op de saneringslening, waartoe de Vlaamse Regering onlangs besloot. Meteen kan de schepen van Financiën opnieuw even ademhalen, vooraleer achter nieuwe geldmiddelen te zoeken. Om de verkeersveiligheid van de Boudewijnlaan te verhogen zal men trachten nog dit jaar een fiktieve middenberm aan te brengen. De niet nuttige stroken tussen de verschillende kruispunten zullen meteen gearceerd worden, waardooF het oversteken van de rijbaan vlotter kan verlopen. jn de loop van 1983 wil men dan de voetgangersoversteekplaatsen beveiligen door in het midden van de rijweg een soort verhoogde vluchtheuvel aan te leggen, afge bakend door reflekterende paaltjes. Op 18 oktober eerstkomende wordt in Brussel in een bijzondere kommissie de vraag besproken tot het aanbrengen van verkeerslichten aan het zeer drukke kruispunt van Boudewijnlaan-Raffelgemstraat-Naarstigheidstraat. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron (VU) zette zich op 13 oktober tijdens de kamerbespreking van de begroting van Middenstand ('82 af tegen het rege ringsbeleid terzake. Met de vermelde doelstellingen (minder formaliteiten voor zelfstandigen, grotere doeltreffendheid van de diverse juridische en technische instrumenten bestemd voor expansie van de KMO'S en hervorming van het sociaal statuut van zelfstandigen in het kader van een algehele hervorming van de Sociale Zekerheid) was hij het eens. Enkel vindt hij in de begrotingscijfers maar weinig konkrete aanknopingspunten. Dank en misprijzen bij Agalev. In een mededeling dankt men de 1897 "groen-alterna- tief'-stemmers, wat zo 'n 350 stemmen te weinig is voor een eerste gemeenteraads zetel. Anderzijds wil Agalev-Aalst zijn misprijzen tonen voor de nieuwe koalitie van CVP-PW. Met 27.769 stemmen op een totaal van 57.147 (dus 48,6 haalt deze geen meerderheid, aldus Agalev. Deze koalitie gaat bovendien in tegen de trend van de kiezers, was "afgesproken spel" en zal geleid worden door dhr. Uyttersprot, die op de avond van de Aalsterse Beloften vond dat er nood is aan een sterke man en dat inspraak een verouderd begrip is. Agalev zelf zal de gemeenteraad op de voet volgen. Zowel de "partij Agalev" als de "groene herlevingsbeweging Anders Gaan Leven" wil men overigens groter en beken der maken. Vandaar dat er een Anders Gaan Leven-huis komt, en dat regelmatig in telkens een andere deelgemeente een Groene Avond zal ingericht worden. Het kervers verkozen VU-raadslid, samen met Danny Denayer nieuw komer in de Aalsterse gemeenteraad doch reeds lang zeer bedrijvig en zowat overal present, stelt zich vragen. Glazenwasser van beroep en waard van een stemmige drankgelegenheid aan het Keizerlijk Plein wist Alioo zijn stemmenaantal van 1976 (579) met de faktor 2,5 tot 1427 op te drijven waarmede hij in de rangorde in de partij zelf het aantal 1427 bereikt, aantal dat hem op 58 stemmen van zijn voorgang(st)er brengt. Alioo vindt iets eigenaardig. Waar hij in de 28 telbureaus die elk de stemmen van twee of drie stembureaus hadden te tellen zowat gemiddeld van 40 tot 70 stemmen scoort, een gemiddelde van een 50-tal, zou één bureau hem uiterst ongunstig liggen met van de drie stem bureaus slechts acht stemmen. Alioo vindt zulks vreemd alhoewel vanzelf sprekend niet onmogelijk. Des te meer bevreemdend ervaart hij zulks omdat één van de drie stembu reaus er een is komend uit de Spoel- straat, een zijstraat van de Binnenstraat, wijk waar hij goed gekend is en op een flinke oogst rekende. In een ander telbu reau waar een bureel van de Binnen straat bij was gooide hij immers hoge ogen De andere twee stembureaus van het elfde telbureau aan de Dender- mondsesteenweg waren daarenboven nog bureaus uit het St.-Maarteninstituut en de Erembodegemse Jongensschool Willy Alioo stelt zich dus vragen. Bie- voorbeeld «Is er geen nul vergeten na de acht zodat het 80 zou dienen te zijn of «werd er gewoon een materi ele vergissing begaan bij het tellen of natekenen Dat de VU-getuige, die was aangeduid aan de telaktiviteiten, af wezig bleef betreurt hij uiteraard. Willy Alioo verklaarde ons dan ook per aange tekend schrijven klacht bij de gouver neur neer te leggen en een herstelling van de stemmen van het bewuste telbu reau aan te vragen. (Hm) (Noot van de Redaktie Wanneer blijkt dat er inderdaad een fout is gebeurd zijn er twee mogelijkheden a) na de hertelling komt er een herverdeling der zetels, b) ofwel zijn er herverkiezingen Volgende week interviews met SPPatrick De Smedt VUAnny Dierick CVPWilly Bosteels SPEddy Dierickx en nog meer politieke achtergrondinforma'tie.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 8