September 1945 is voorbij. September 1945 met een uitzonderlijk mooi najaar schuift in oktober, en zie, hoe zere vallen z'af, de zieke zomerbladen. Het regent, en het regent, en de lange avon den openen hun lege muilen. Wie cultureel aangelegd is, leest wellicht een boek van een Vlaams schrijver (waarvan de meeste wel achter slot en grendel zitten). Wie up-to- date wil zijn, gaat naar de laatste Amerikaanse dans- en zangfilm (maak zelf uw keuze uit het Aalsters aanbod van 20 tot 25 oktober, let wel op de filmkeuring Wie ten slotte niets wil zijn blijft gewoon thuis naar de radio luis teren. Avond na avond komen daar de crochets en de bonte avonden aangehold, zo bont en boeiend dat zelfs de verwoedste kaarters de mond opengooien en het spel onderbreken. Vakbondsprogramma oktober 1945 Filmprogramma Gevaarlijke wateren (Rio)V.A. De Zeerovers (Palace)V.V. De Geliefde Baanster (Feestpaleis)V.V. De Wilde Brigade (Vooruit): V.V. De 5 stuivers van Lavarede (Vooruit)V.V Nieuwe Gazet van Aalst 22 oktober 1982 9 Vergeet vooral ook niet het bal van de Weerstand. Blijkbaar kan men van danken niet genoeg krijgen, want sedert de maand mei is dit al de 5e auditie. Ook daar is de Amerikaanse hit-para de troef. Zeg me wie de vrede wint, en ik zal U zeggen naar wiens pijpen men danst. België, de papieren zakdoek in Europa. De koning blijft in Genève. In de pers valt wel het eerste bericht (de eerste mededeling komt van kerkelijke zijde) dat prinses de Rethy in blijde verwachting is. Het Nationaal Verbond der Vrouwengilden heeft een petitie ingediend tegen het ontwerp van amendement, waarbij de uitoefe ning van het vrouwenstemrecht tot in 1947 verdaagd wordt (de petitie is vergeefs, geen vrouw gaat voor maart 48 het stem hokje voor de wetgevende kamers binnen). Het interessantste komt uit de mond van Dr. Oppenheimer, de vader van de atoombom. Hij verklaart, dat de mens weldra zal leven in een wereld door atoome nergie verwarmd en verlicht. De treinen, de auto's, de vliegtuigen zullen door deze energie worden gedreven die door ontbinding van plutonium ontstaat. De kolen worden overbodig, alle be staande krachtbronnen worden overbodig. Wat ook niet zeker isde stad zou de gronden die ze bezit aan de schietbaan willen verkopen aan de Maatschappij voor Goed kope Woningen. De grote nood aan woningen maakt dat de kaart van Aalst ineens vol bouw- rijke stukken zit. De gronden aan de Landbouwersstraat zijn niet toegewezen. Overigens,... bouwen dat kan gedaan worden. De Maatschappij voor kleine Landeigendom vraagt 2,5 interest De gemeenteraad keurt, tij dens deze maand precies geteld 25 bouwaanvragen goed. De meeste gaan gewoon over het oprichten van een nieuwe woon huis, het herstellen van oorlogs schade, het vervangen van een voorgevel. Uit het pakket van de grote bou wers hebben we er de volgende uit De Belle Alois, Kapellestraat, heropbouwen afgebrande fabriek stapelplaats. Gilbos Valerie, nieuw atelier oprichten (Hertshage). De Technische Vrije School, Vakschoolstraat, inrichten labo ratoria, klassen, tekenzalen. Grand Bazar Parisien, Lange Zoutstraat, bouwen van een «Grand Bazar». Firma Schellaert, bouwen van fabriek en magazijnen. Voorts blijkt de economie stilaan op dreef te rakenbij de Firma Borremans (Tragel) doet 1Werk voor allen. 2. Moeder thuis. 3. Volwaardige opleiding der jeugd. 4. Inkomsten naar verdienste en levensduurte. 5. Echte sociale verzekering. 6. Kindertoeslag volgens loon en werkelijke lasten. 7. Gezonder en mooier leven thuis en op het werk. 8. Arbeider, medewerker en deelgenoot. 9. Woningbouw eerst voor geteisterden en de geringe man. 10. Door sparen elk zijn eigen huis. Gij. die öeht en niet vond Een rijwi cl, dat U fel aanstond. Breng eet t bezoek aan 't huis Sergant, en een ve lo vind g*er aan Uw tand. 4';, ibVt} Aalst, de kanten zakdoek in België Een paar merkwaardige dingen fleuren de donkere oktober maand op. Zo is er het vreemde verhaal van het prenataal Cultureel Cen trum. De stad heeft immers 2 voorstellen gekregen van parti culieren uit Brussel. Die willen in de stad een schouwburg bouwen, maar de stad zou de grond geven, waarop dan naast elkaar een toneel- en een cinemazaal zouden komen. De stad zou gra tis beschikken over de toneel zaal, en na 30 jaar het eigen domsrecht verwerven. Blijkbaar weet niemand goed hoe de vork werkelijk aan de steel zit want schepen De Stobbeleir krijgt de machtiging om alles uit te vissen en de onderhandelingen voort te zetten. Hij gaat daartoe een onderhoud met de Best. Deputa tie aanvragen, en verslag uit brengen op de zitting van 9 november. men een dringende oproep voor textielarbeidsters. Bij De Wolf- Cosijns vragen ze (in 't Frans) une sténo-dactylo (Nederlands verstaande en blijkbaar komt er stilaan geld onder de mensen. Helaas kan je (zoals verder blijkt) er officieel weinig mee aanrichten. De leden van de Raad druk ken eenparig de wens uit het Ste delijk Personeel een 13e maand te verlenen. De Gouverneur werd hiertoe aangeschreven. Ambiance Een plaats waar men zich niet verveelt, is de Gemeenteraad. De broeiende ruzie in de Socialisti sche Partij barst ineens open. Meer concreet gaat het om de rel tussen raadslid Bomon en sche pen Deprez. Bomon leest in volle vergadering een brief voor waar uit moet blijken dat Deprez niet meer als mandataris van de par tij mag beschouwd worden, en dat hij voor 2 jaar uit het kader verwijderd werd. De mondelinge ruzie eindigt in een enorm tumult en zoals U vermoedt krijgt de zaak'een heel lange staart. De ontsmettingsdienst, die in de stad geschapen was (en drin gend nodig ook 1) wordt na 1 maand afgeschaft. De provincie zal de last overnemen. 2 werkne mers zien hun bijverdienste in rook opgaan. Het onderwijs is blijkbaar een bijzonder gevaarlijk beroep. Deze keer wordt een directeur van een Lagere Jongensschool definitief ontslagen. Bovendien moet hij de eventueel sedert 1944 ontvangen wedden terugbetalen. Het is het 3e schoolhoofd op 2 maanden tijd dat de laan uitgaat. En dan het eten Papier is gewillig, schrijven de kranten. We hebben deze maand recht op bons voor breiwol, en de vis is vrij, maar ga het maar kopen We hebben bons voor zolen en hielen, maar waar zijn ze Een raadsligt vestigt er de aandacht op, dat de geteisterden bij de handelaars om zo te zeggen geen materiaal kunnen bekomen, ter wijl op de zwarte markt alles te krijgen is. Het is nogal duidelijk dat die als geen floreert. Een officiële schrijver stelt zelfs het volgende voorkan men de zwarte markt niet officieel, en de officiële zwart maken In de Muziekacademie wor den een heleboel nieuwe leraars aangeworven. Drie ervan zullen zij de Vlaamse muziek- en onder wijswereld grote namen worden Jan Loriël, uit Brussel, wordt directeur (zijn wedde benadert die van de burgemeester), Willy Van der Meirsch, het wonder kind en enfant-terrible wordt leraar kamermuziek, en Lonque Armand, leraar notenleer en piano. Sprokkelingen Grote'hulde aan Fr. Breckpot op 1 okt. Een briefje naar het liefje 1,5 fr. port. Een werkvrouw 8,25 fr. per uur. Een concessie op het kerk hof 759 fr. per m2. Kinderen op de Lagere School Het schooljaar 45-46 zal 420 halve dagen tellen. Moe der zal dus 1680 maal de weg van huis naar school moeten doen (het schooljaar 79-80 telt 319 halve dagen Zin om een bloeiende zaak te beginnen De drogisterij Taey- mans, hoek Grote Markt-Lange Op weg naar een vriendinnetje. Zoutstraat is te koop. Opp.1 are, verhuurd voor 28.000 fr. per jaar. Ingesteld op 550.000 fr., donderdag 11 okt. in «Het Land van Riem». Opgebracht voor dronken schap Op het matje bij pas benoemd politiecommissaris Bombeeck. En zo neemt de Gemeente raad deze maand een paar uit zonderlijke beslissingen2 inwo ners van de stad zullen met toelating, en omwille van nood zaak in het krankzinnigenge sticht van Lede worden opgeslo- v.l.n.r. Herman Arman, Willy van Sinay, Herman Louies, vertrekken per fiets naar de Ardennen. ten. Geen voetbal of kaatsnieuws, maar op 22 oktober komt in de Rink de Belgische reus Atlas in een worstelwedstrijd de show stelen. Maar het allerbeste komt uit het buitenland. België voert Gaston Kieckens, Gaston Schellinck en Willy De Troyer, in 1945. dagelijks met hele boten in, en ook november wordt bijzonder boeiendkleren uit Amerika, ijzererts uit Canada, wol uit Australië, bleekwater uit Frank rijk, aardappelen uit Duitsland, vlees uit Argentinië en uit Spanje komt de stoomboot weer aan. (FC.) Verloren: zondagnamiddag, een kleine hond (pekinois), zwart smoeltje met mtamJTetly (opzjjn tech ter schouder hoebetr), Terug

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 9