FRANS DE PELSMAEKER Èrembodegems oudste vuurkruiser burgerlijke stand 0t» en andere muziek.. 10 Nieuwe Gazet van Aalst 29 oktober 1982 Frans (zeg maar Sooi) De Pelsmaeker, geboren te Erembodegem op 21 januari 1893, wordt binnen een paar maanden negentig. Op 11 november e.k. krijgt hij, als oud-strijder '14-'18, nog eens drie medailles opgespeld: het Kruis van Officier in de Leopoldsorde, in de Kroonorde en in de Orde van Leopold II. Met gulden en zilveren zwaarden. Frans tilt er echter niet te zwaar aan«'k Heb al Frans De Pelsmaeker. (OJ) Als z'n geheugen hem niet in de steek laat en dat gebeurt minder dan men zou verwachten zijn Frans en Rochus Van De Maele uit de Meer- laanstraat de enige overlevende Erem- bodegemnaars die aan de IJzer vocht ten. Frans was van de klas van 1913 werd op 20-jarige leeftijd soldaat, voor een diensttijd van 16 maanden. Toen hij er 11 geklopt had, brak de oorlog uit. Het werden dan alles samen zes jaar soldatenleven, tot in 1919. Het was er alles Frans wat de klok sloeg «Als ze zeiden «Numérotez vous wisten we niet wat men bedoelde. We stonden wij daar, met het stro in ons blokken. Maar er waren Westvlamin gen die zelfs het uur nog niet konden lezen... Dan waren wij toch nog een stukske slimmer «We waren thuis met z'n zevenen, maar drie van hen zijn als kind gestor ven. Ik was de oudste zoon, "ging tot mijn Plechtige Kommunie naar school en nadien hielp ik thuis op de boerde rij. Andere kinderen gingen toen ook vroeg werken, o.a. in de tabakfabriek van Sylviekes. Na de oorlog werkte ik bij de spoorweg, in het regelingssta tion van Schaarbeek. Tot mijn 58ste, het jaar waarin ik met pensioen ging». Frans woonde toen nog in de Van De Vijverstraat, nu al een paar jaar op de Hogeweg nr 20. In 1978 maakte hij een zware val en herstelde langzaam van een dijbreuk. Hij haalt de leeftijd gulden t een hele doos vol medailles. De grote pieten, de officieren, die trekken er geld voor, maar die heb ik in de loopgraven niet dikwijls gezien toen ik een gekwetste vervoerde. In een kamp in Westfalen gezeten, en daar ben ik na een maand ontsnapt. Naar Mechelen, met kamions mee en te voet. In het station van Mechelen der sterken, en is een vlotte prater gebleven. Oorlogsverhalen volgen elkaar vlug op: «Ik was coiffeur van ons compagnie. Op zekere dag komt er een andere soldaat bij mij en hij vraagt mij om zijn haar te snijden zoals de paterkes toen. Ge weet wel, met zo'n rond stukske van boven en de rest kaal. Ik deed dat, en een beetje later kwam dit soldaat de luitenant tegen. Grote ambras, en ik kreeg 8 dagen cachot. In die tijd werden de paarden nog gebrandmerkt, op hun bil, met de let ters AB (van Armée Beige wij zei den Armée Béte). Er kwam een sol daat vragen of ik ook die AB in zijn haar wou knippen. Ik deed dat, en vaneigens weer 8 dagen cachot». «In de tranchées aan de IJzer» «Och jong, in de oorlog valt ge van d'een ziekte in d'ander, op den duur weet ge 't niet meer. Ik heb in die jaren overal gezeten. Voor de mobilisatie lag ik in Mons, en als de Duitsers binnen vielen trokken wij altijd maar achteruit. Tot aan de IJzer. De slag aan de IJzer meegemaakt: 13 dagen en nachten zware gevechten, zonder ophouden. Nadien zeiden ze ons«Sauve qui peut Maar met de Fransen hebben we dan kunnen standhouden, 't Werd dan een oorlog in de tranchées. En ze brachten nieuwe soldaten aan, «volontaires tussen twee gendarmen», noemden we die. Van één van die mannen vernam ik dat mijn vader gestorven was. In de loop graven zitten, in de eerste lijn, dat was 't slechtste. Dat kunt ge niet beschrij ven. Gasaanvallen, u een maand lang niet kunnen wassen, de modder en de rook, de beschietingen... Ik zat in Ramskapelle toen de sasmeester van Nieuwpoort de IJzer liet overstromen. En zeegevechten tussen Engelse en Duitse boten hebben we ook gezien. Op 't einde werd ik, dat was al toen we de Duitsers teruggedrongen hadden tot in Eeklo, krijgsgevangen gemaakt kwam ik dan Dolf De Pelsmaeker tegen de grootvader van Louis van op TV en die herkende mij zelfs niet meer, na zes jaar... We zijn nog in Erembodegem geraakt, maar na de wapenstilstand moesten we weer naar de Rijn voor de bezet ting ginder. Ik heb daar nog eens eie ren gepikt van een madam die «Nein» zei toen ik vroeg of ze er had. Maar ze stonden onder de trap. Daar ben ik dan ook voor op het matje geroepen bij de luitenant, maar die heb ik dan eens goed mijn gedacht gezegd over de officieren». Vuurkruisen Erembodegem Wie als soldaat in de loopgraven van de IJzer had gevochten kreeg er zijn 'frontstrepen'. Frans heeft er acht, het maksimum. Na de oorlog groeiden diverse verenigingen voor de oud strijders (De Witte Brigade, De Vuur- kruisers, een groep gedeporteer den...). Frans herinnert zich nog de eerste voorzitters van de Vuurkruisen- bond te Erembodegem «De vergade ringen gingen in 't begin door bij Romain Vinck, dan is Benoot Van Audenhove voorzitter geworden, daarna August Boel. Een dertigtal leden had de Vuurkruisenbond in Erembodegem. We hadden toen ons lokaal in het café van Pijpkes Jef (Cal- lebaut) op de Brusselse Steenweg. Het staat er nu nog, maar 't is verval len, Na Louis Verhulst werd ik voorzit ter, zo'n veertien jaar geleden denk ik. Maar Adolf Claus doet er nu het meeste werk voor». Donderdag 11 november krijgen Frans De Pelsmaeker en zijn kamera den hun nieuwe eretekens. Wie de strijders van toen wil begroeten reppe zich naar de Vaderlandsche Plechtig heden op die dag. Geboorten te Aalst Annelies Buyle, Herdersem, Kapelle- ommegang 20; Katrien De Bruckerr, Aalst, Popperodedries, 50 bus 6; Charline Corthals, Aalst, Oude Den- dermondsesteenweg 255; Annelies Schollaert, Erembodegem; Beuken laan 50; David Cobbaert, Moorsel, Driesstraat 49A; Kelly Janssens, Aalst, Merestraat 87; Kristof Vermoe- sen, Erembodegem, Groenstraat 71; Isabelle De Winter, Meldert, Klaar- haagstraat 34; An-Sophien Grysolle, Aalst, Sint-Annalaan 128; Dirk Ophal- vens, Aalst, Heilig Hartlaan 71Saskia Van Daele, Aalst, Schoolstraat 21; Katrien Roelandt. Aalst, Groenstraat 21Davy Pilaete, Aalst, Drie Sleutel straat 30; Andy Pilaete, Aalst, Drie Sleutelstraat 30. Johan Wyns, Nieu- werkerken, Dries 39; Tim Den Haese, Aalst, Spaarzaamheidstraat 27; Gre gory Van Impe, Nieuwerkerken, Huyt- straat 3A; Debora Van Keymoten, Aalst, Sint-Annalaan 121; Christoff Verbeiren, Aalst, Guido Gezellestraat 1, Lino Rangan, Erembodegem, Geraardsbergsesteenweg 35; Johan nes Rumbaut, Aalst. Ledebaan 270, Carla De Greve, Gijzegem. Mimosa straat 96; Stijn Redant, Nieuwerker ken, Merestraat 65; Kelly Rogghé, Aalst, Lindenstraat 85, Joyce Van Heetvelde, Aalst, Posthoornstraat 2. Huwelijksafkondigingen te Aalst Maurice Stassijns, Lebbeke, Kake- manstraat 124 en Monique Adam, Gij zegem, Muntstraat 5; Mare De Leeuw, Liedekerke, Pekenomestraat 44 en Emilia Demilde, Nieuwerkerken, Dorpsplein 23; Yvan Haegeman, Zele, Kruisstraat 58 en Inez Van Gyseg- hem, Moorsel, Molenstraat 8; Luciaan De Kerpel, Aalst, Lindenstraat 42 en Marie Van Malderen, Aalst, Linden straat 42; Wilfried De Boeck, Aalst, Rustoordstraat 2 en Paula De Smedt, Asse, Brusselsesteenweg 6; Frans De Waegeneer, Erembodegem. Brussel- baan 71 en Maria De Boeck, Erembo degem, Brusselbaan 71; Herman Impens, Erembodegem, Dreefstraat 5 en Christiane Waveiet, Agnez-les- Duisans; Theophiel De Nil, Aalst, Korte Lindenstraat 27 en Amélie Croi- seau, Bornem, Jan Hammenecker- ■straat 11Rudi Daeleman, Aalst, Pad denhoek 56 en Marleen Maes, Den- dermonde, Hunnenberg 8; Herman De Dobbeleer, Aalst en Lucie Duhem, Kortrijk; Richard Philips, Aalst en Ria Vercruysse, Wilrijk; Jean Mouton, Aalst en Kathleen Van Oost, Oos tende; Philippe Van der Auwermeulen, Erembodegem, Hogeweg 16 en Colette De Brabandere, Meulebeke, Oostrozebekestraat 48; Rudy Hoe- beeck, Aalst, Ledebaan 64 en Patricia Leeman, Aalst, Popperodedries 64. Herman De Bruyn, Meldert, Truyen- bosstraat 2 en Patricia De Meersman, Herdersem, Kapelleommegang 11 Ronny D'Haese, Hcfstade, Blekte straat 55 en Martine De Nijs, Hof- stade, Blektestraat 16; Guy Thys, Lede, Kleine Kouterrede 13 en Rita De Wael, Noordstraat 26; Gerrit Temmer man, Hofstade, Kasteelstraat 31 en Linda Cornelis, Gent, Forelstraat 73; Rudy De Koninck, Aalst, Ledebaan 245 en Magda De Block, Aalst, Lede baan 25 bus 1Modest De Pauw, Moorsel. Driesstraat 26 en Conny De Gussemé, Erembodegem, Ninove- steenweg 439; Hugo Opdecam, Herzele-Borsbeke, Holestraat 36 en Erna De Spiegeleer, Aalst, Rozen- dreef 97; Geert Lievens, Erpe-Mere- Mere, Groendal 72 en Conny De Troyer, Nieuwerkerken, Keizerstraat 2; Werner Van de Velde, Aalst, Park Terlinden 12 en Margot Teela, Aalst, Jacques Geerinckx 3; Luc Borms, Aalst, Paddenhoek 36 en Viviane De Smet, Erpe-Mere, Dorpsstraat 247; Rafaèl Van Hauwermeiren, Moorsel, Molenstraat 18 en Karin Maryns, Wet- teren, Stationsstraat 19; Wim Rowies, 77 21 69 Sluierstraat 1 Aalst B2/20/13 Kouterbaan 22 9370 Lebbeke Tel. 052/21 63 55 Alle bureelmachines in occassie: copieer-, stencil-, schrijfmachines, met waarborg. 8?/?n/14 Zondag 31 oktober - om 10 u postzegelklub Dendria in de parochiezaal. - om 20 u. de Koninklijke Fanfare St. Cecilia organiseert haar jaarlijks Cecilia- concert in de Feestzaal De Eekhoorn (Brusselbaan 155). Dirigent. Raymond Merckx. Presentatie Pierre Luyts. Met o.m. werken van Iwing, Bertin, Pi Schef- fer, F. Von Suppe. Ernest Majo. Pol Ruyssinck. Toegang gratis. Woensdag 3 november - om 19.30 u kookles in de Crypte "Lams- en schapevlees" (KVLV). - om 20 u AA-groep "Om Mekaar" in de parochiezaal, De Oude Lambiekvissers stellen tot en met nieuwjaar de hengelvijver't Vissers hof" (aan de Kleistraat te Erembodegem) gratis ter beschikking van verenigingen die in klubverband een weekend aan forelvisserij willen besteden. De forel wordt geleverd aan kostprijs. De organiserende vereniging regelt zelf de eventuele deelnameprijs van haar leden. Inlichtingen bij de Oude Lambiekvissers, Kleistr. 81 Erembodegem (tel. 66.65.98). Café De Volkskring beleefde verleden zater dag het afscheidsfeest van uitbaters Frans en Maria Dupont. Een paar konsuma- ties gratis, een volle zaal en stemming tot in de vroege uurtjes. Ondertussen staat vast dat De Volkskring de winter zal overleven. De fanfare 'Niets zonder Arbeid' zal met een beurtrol het café openhouden tot de yolgende lente. Wie tijdens het voorbije weekeinde langs de Leuvestraat of Kromme Elleboogstraat passeerde werd ongetwijfeld bekoord door de zoete geur van mosselen. Het mos- selfeest van de Rijksschool aldaar lokte veel mensen uit hun schelp. Topge- beuren van de week was echter de komst van Sint Maarten in een open koets reed de kindervriend het dorp door. Bij de toekomstige schepen van Openbare Drankvoorziening op de Hogeweg stroomden tientallen kinderen toe om hun pakje in ontvangst te nemen. En de Goede Sint keert nog eens terug op 6 november in 't parochiehuis, op uitnodiging van KAV en KWB. Poppenkast 't Ajuintje speelt er "De bolle ballon" Aanvang om 14.30 u. De inschrijvingsdatum is wel al voorbij maar misschien kan een lieftallige wijkmeester(es) uw kind nog wel binnensluizen Aalst, Brusselsesteenweg 156 en Helga Smetrijns, Wichelen-Serskamp, Wolfgat 16; Armand Moreels, Aalst, Schabbekensstraat 7 en Anna Ver- moesen, Aalst, Schabbekensstraat 7. Voltrokken huwelijken te Aalst Johan Robyns, Aalst, Koolstraat 73 en Vera Weymeersch, Aalst, Immerzeel- dreef 84; Romanus Nuyts, Erembode gem, Ninovesteenweg 120 en Chris tiane Roelandt, Erembodegem, Nino vesteenweg 120; Freddy Remory, Haaltert, Jeruzalemstraat 22 en Rita Depauw, Erembodegem, Diepestraat 3, Paul Van Langenhove, Nieuwerker ken, Bergstraat 8B en Lutgarde De Vriendt, Aalst, Stationsstraat 31. Jean-Paul Bosteels, Aalst, Kluisdreef 13 en Martine Van Royen, Aalst, Gers- tenbaan 73; Geert Neirinck, Nieuwer kerken, Bremtstraat 2A en Hildegard Temmerman, Aalst, Schoolstraat 6; Dirk Jacobs, Aalst, Burchtstraat 15 en Danielle De Smet, Aalst, Eikstraat 57. Johan Vanderlinden, Leuven, Donker straat 66 en Hilde Daeleman, Nieu werkerken, Merestraat 75; Bart Van den Bossche, Baardegem, Molen straat 12 en Greta Boel, Baardegem, Zwanenstraat 2; Walter Adriaens, Aalst, August Marcelstraat 55 bus 4 en Sofia Fuenzalida Murua, Erembo degem, Geraardsbergsesteenweg 125; Freddy Peelman, Zele, Dennen laan 19 en Greta De Rijbel, Hofstade, Bergweg 22; Danny Van den Broeck, Aalst, Meuleschettestraat 52 en Sonja De Boeck, Aalst, Vilainstraat 20; Geert Wellekens, Erembodegem, Driehoek straat 23 en Godelieve De Coninck, Erembodegem, Dom Modest Van As- schelaan 30; Gustaaf Amand, Aalst, Schabbekensstraat 3 en Catharina Segers, Aalst, Schabbekensstraat 3. Willam Van Cauter, Aalst, Kattestraat 46 en Christine Coppens, Aalst, Pieter Coeckestraat 41Willy Festraets, Moorsel,Bredestraat 8 en Christel Van Droogenbroeck, Moorsel, Dorp 13. Overlijdens binnen de stad Van den Steen Gudula Angelica, zb, 83 jBaardegem, Elderbergstraat32. Voor de vijfde keer richtte het ouderkomitee R.B.S. Rijksschool, Leuvestraat te Erembodegem een driedaags mosselfeest in. Dit ten voordele van de sneeuw klassen Jammer genoeg kunnen toch nog niet ALLE leerlingen deelnemen aan deze Ramsau-reis. (OJ) wed. Petrus Fieremans; Lerminiaux Juliette, zb, 89 j.won. te Aalst, Hof te Bergestraat 2, wed. Denis Lambot; Demuynck Rachel, zb, 77 j., won. te Aalst, Marktweg 20, wed. Eligieus Van de Wouwer, wed. Petrus De Boeck, wed. Robert Leyman; Vonck Clementine, zb., 73 j., won. te Mel dert, Klaarhaagstraat 44, echt. Marcel Van Gyseghem; Bauwens Charles, zb, 73 j.won. te Erembodegem, Molenkouterstraat 12, echtg. Maria Van Holsbeeck; Van De Winckel Guil- iielmus, zb, 92 won. te Meldert, Hoogstraat 16, ongeh. zoon van Rey- nier en Maria Wiilems; Arys Marie, zb. 84 jwon, te Nieuwerkerken, Dam straat 38, echtg. Ernest Ottoy: Beeck- man Albert, zb, 66 J., won. te Aalst, Geldhofstraat 108, ongeh. zoon van Rochua en Clementine Okeley; Van den Borre Leo, zb, 81 jwon, te Aalst, Geraardsbergsestraat 105, echt. Ber tha Pots; Fontaine Demse, zb, 83 j., won. te Aalst, Keizerlijk Plein, wed. Edouard De Blieck, Heyvaert Laura, zb. 82 j won. te Aalst, Guido Gezel lestraat 53, wed. Remi Gordyn; Bau wens Maria, zb, 80 j., won. te Aalst, Louis Paul Boonstraat 34, wed. Leo pold Steurebaut, wed. Leonardus De Haeck; Lemaitre Maria, zb. 75 j., won te Aalst, Boudewijnlaan 59, wed. Frans Bosman; Van Rechem Carolina, zb, 77 j.. won. te Erembodegem, Kromme Elleboogstraat 3, wed. Benoit Borms;'De Boeck Emma, zb, 76 j won. te Erembodegem, Vrijheid straat 103, wed. Petrus Van der Stap pen; Arts Jeanine, bediende, 47 j., Aalst, Nestor de Tiérestraat 23, echt. Wilfried de Schutter. Petrus Plas, 75 j., zb, Erembodegem, Kapellestraat 3, echtg. Joanna Van Lacken; Melania Aelbrecht, zb, 89 j., Herdersem, Alfons De Cockstraat 71 wed. Joannes De Maeseneer; Maria Covens, zb, 94 j., Herdersem, Aart straat 60, wed. Gustavus Vollemaere; Rosalia De Neef, zb, 82 j., Aalst, Drie- veldenweg 32, wed Frans Van Vae- renbergh; Serafien Cleemput, zb. 85 j., Herdersem, Alfons De Cockstraat 12, wed. Josephina Persoons; Paulus De Smedt, 72 j., Baardegem, Kerk straat 19, echtg. Maria Cooreman; Maurits Van Bever, zb, 81 j., Aalst, Rustoord Sint-Lieven, Dokter De Moorstraat, wed. Sophia Van de Meerssche

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 10