OPTIEK DELENS Dr. Jef De Loof Als het om heel belangrijke zaken gaat zoals bewapening, hebben wij niks te vertellen MOET ER 61 ZAAT OP? NIEUWSTRAAT 60 AALST Brief de moeite waard Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort Vredesagenda Nieuwe Gazet van Aalst 29 oktober 1982 3 25 oktober 1981. In Brussel betogen zowat 200.000 mensen tegen de kernbewapening en vóór de vrede. Benson schrijft zijn 'Vredesboek'. Vele Belgische gemeenten roepen zich tot kernvrije zone uit. In Neder land bepaalt het rakettenvraagstuk de verkiezingen en de regeringsvor ming. Nooit voorheen is de roep om vrede, het protest en de woede tegen een waanzinnige wedloop zó krachtig en zó massaal gehoord. In maart van vorig jaar stichtten enkele Gentse dokters, samen met de Aalster- se huisarts, Dr. Jef De Loof, de 'Medische werkgroep tegen atoomwa pens'. Steeds meer artsen en andere gezondheidswerkers versterkten onder tussen deze aktiegroep. Het is voor zijn onbaatzuchtige inzet voor de vredes- zaak dat Dr. De Loof begin dit jaar de persprijs van de Persbond van de Den derstreek werd toegekend. Nu verschijnt van zijn hand "En niemand hoort je hui len', een vaak pakkende en beangsti gende wetenschappelijke studie over de atoomdreiging die samen hij met zijn dochter Mieke De Loof heeft geschre« ven. Een schitterende bijdrage tot pre ventie van een (kern)oorlog, "onze enige kans op overleven", zegt Dr. De Loof. Wij zochten de auteurs thuis op en had den een boeiende babbel over oorlog, vrede, militaristische leugens en drogre denen en over de strijd tegen de vernie tiging van onze beschaving. In het begin van het boek lees ik "Naïvi teit ligt niet meer bij hen die zich inzetten voor de vrede. Naief zijn veeleer zij die zich veiliger voelen naarmate ze meer wapens bezitten of die geloven dat men een vol gende oorlog nog kan uitvechten zonder onherstelbare schade toe te brengen aan heel het mensdom". U doelt hier op politici die de wil van de bevolking blijkbaar naast zich neerleggen Dr. De LoofNiet alleen politici, maar ie dereen die met diplomatie, oorlog en vrede bezig is en die een zodanige enge denkwijze vertoont, dat men er niet meer uitraakt. De naïviteit van de enge blik. Wij hebben het probleem van alle zijden op een wetenschappelijke manier bena derd, zodat men ons zeker geen naïvi teit moet verwijten. Dit terwijl de meeste militaire beleidsmensen nog steeds hun «spelletjes» spelen, met bondgenoot en vijand, zet en tegenzet. Met een hele boel levensbelangrijke facetten houden zij, naief, geen rekening. Mieke De LoofBeleidsmensen weige ren hun verantwoordelijkheid op te ne men. Uit vele gesprekken blijkt dat zij zich zeer weinig informeren en dat zij enkel datgene beslissen of verdedigen wat in hun (politiek) kraam past, of wat electoraal gunstig ligt. Vandaar ook dit boek om het ware be lang van de beslissing rond de plaatsing van de raketten, duidelijk te stellen. Jullie kunnen als medici ook boven de eng partijpolitieke of ideologische polemiek uitstijgen Dr. De Loofledereen heeft uiteraard een eigen politieke kijk op de zaken. Maar dat hoeven wij, artsen, niet te ver dedigen. Als men mij morgen bewijst dat die atoomwapens nodig zijn. zal ik dat onmiddellijk onderschrijven. Ons onder zoek wijst echter een totaal andere rich ting uit. Tracht men U dan niet in een politiek hokje te duwen Dr. De LoofO ja, natuurlijk. Dat is een vertrouwd middel wanneer men het moeilijk heeft met een groep mensen. D' n zegt men «O, dat komt uit die of die hoek. Voor ons is het eenvoudig. Wij trachten objektieve zaken vast te stellen en het raakt ons niet voor welke partij dat onaangenaam overkomt. Net door die politieke benadering, door steeds te beweren, «Dit is niet opportuun, daar kunnen we niet over spreken», zijn we tot de huidige situatie op het vlak van atoomwapens gekomen. U schrijft pertinent«Van enige bescher ming tegen de bom is geen sprake. Hulp zullen wij als artsen niet kunnen geven». Niet erg geruststellend dus Dr. De LoofDit willen we inderdaad ook echt aanklagen. Men zegt de bevolking dat er iets aan te doen is. Maar daarover kunnen wij alvast formeel zijn Na een atoomkonflikt hier, zijn ook wij dood of gekwetst, niet bereikbaar, zullen we geen materiaal hebben. Dit moeten de mensen beseffen In kringen van de ci viele bescherming of het leger geeft men zelfs ronduit lachwekkende bescher mingsmaatregelen, een voorbeeld men zou onder een trap kunnen gaan zitten, of nog zich met een schop (heb je die bij als je op de trein zit ingraven. Ge woon onvoorstelbaar. In de rampen plannen maakt men bijvoorbeeld ge bruik van gas en electriciteit, maar die zal er na de bom gewoonweg niet zijn Van naïviteit gesproken... Dr. De LoofJa, men gaat uit van situ aties zoals na een «gewoon» bombar dement. Onze werkgroep vroeg staats secretaris Aerts (nootvan sociale za ken) een rampenplan voor te leggen, of indien dit nóg niet zou bestaan, ons toch laten mee te werken. Aerts' antwoorcj begon al zeer eigenaardig «Als hier in België atoomwapens gebruikt worden, dan is er veel kans dat, gezien de grote bevolkingsdichtheid, verwoestingen zul len aangericht worden»... Nog erger was zijn besluit«We zouden u die gege vens wel willen bezorgen, mochten ze geen geklasseerde elementen bevat ten» (D.w.z. militaire geheimen). Dat betekent ook dat al wie na een atoom ramp, hulp zou moeten kunnen bieden, gewoon niet op de hoogte is van wat te doen valt. Totaal absurd. OO Jullie verzet tegen de oorlog en bewape ning, kadert in een ruimer sociaal engage ment, begrijp ik uit het boek. Het bestrij den van ziekte, honger en armoede Dr. De LoofHet erge is dat meer bewa pening niet meer bewapening betekent, integendeel. Dat meer bewapening ook diefstal is t.o.v. diegenen die het geld echt nodig hebben en tenslottemeer bewapening is moord. Iedere dag ster ven honderdduizenden mensen, die niet zouden moeten sterven als men het geld van de bewapening zuinig zou beste den. In het boek haal ik het voorbeeld aan van malaria, een ziekte die vandaag opnieuw uitbreiding neemt. Mag men ook de band leggen tussen jullie aktiviteiten tegen atoomwapens en de nieuwe geneeskunde, het protest tegen de Orde der Geneesheren e.d. Dr. De LoofIk geloof dat men de zaken hier toch duidelijk moet onderscheiden. Al zijn veel mensen die zich inzetten te gen de atoomwapens, bijvoorbeeld ook tegen de Orde. dan mag je dat zeker niet veralgemenen. Maar er is overlapping, ja- In 1946 werd Einstein voorzitter van een spoedcomité van atoomgeleerden. Hoofd doel van deze groep was zoveel mogelijk mensen het gevaar van atoomwapens te doen inzien. Kan men zeggen dat men daar na meer dan 35 jaar goed in geslaagd is, vooral op beleidsniveau dan Mieke De LoofHet is duidelijk dat Rea gan een koude oorlog-sfeer creëert, maar, en daarom is ook het boek ge schreven, als de druk van onder uit groot genoeg is. als we de mensen goed in formeren, als ook de scholen aan vre- desopvoeding gaan doen. dan kunnen we via het beleid toch iets verwezenlij ken, denk ik. Dr. De LoofOok vroeger zijn er vredes bewegingen geweest, maar nooit tevo ren waren deze zo massaal en zo goed theoretisch onderbouwd, nooit was de groei zo tekenend. We mogen vooral nu niet op houden. En dat dit alles geen invloed zou hebben op het beleid, daar geloof ik toch niet zo erg in. Ik weet uit heel goede bron dat de betoging van vo rig jaar een enorme indruk heeft ge maakt op meerdere militaire kopstuk ken. Sommige politici en partijen bleken na de vredesmars plotseling veel genu anceerder en gereserveerder. Mieke De LoofWij moeten in de opvoe ding van de jongeren het geweldelement trachten uit te schakelen, andere waar den gaan beklemtonen. Ik denk hier bij voorbeeld aan het geschiedenis-onder wijs in de humaniora. Waarom zou men hier niet meer sociale verwezenlijkingen beklemtonen i.p.v. militaristische of eng- nationalistische aspekten van de kursus te belichten Door steeds opnieuw in zwart-wit termen te denken, in een vriend-vijand verhouding, slagen wij er op de duur nog moeilijk in om konflikten op te lossen Men geraakt in een ge- weldspiraal op die manier. Dr. De LoofMen zegt«We leven in een democratie». Akkoord, maar wat blijkt Hoe belangrijker de zaken zijn, hoe min der democratisch het er aan toe gaat. Als het om heel belangrijke zaken gaat, om buitenlandse aangelegenheden, oorlog en vrede, bewapening, daar heb ben wij niks in te zeggen. Wij hebben hier bijvoorbeeld in militaire aangele genheden even weinig te vertellen als de mensen in de Sovjetunie Hier komen we terecht bij element open baarheid, het collectief recht op volledige en juiste informatie. Hoe staan de media tegenover uw akties Dr. De LoofOm te beginnen, in een be paalde conservatieve pers worden we doodgezwegen. De lezer van de Gazet van Antwerpen bijvoorbeeld weet nog niet van ons bestaan afWat erger is ook op de BRT-televisie worden we sys tematisch geweerd. Dat kunnen we niet zeggen van de BRT-radio, waar we al een paar keer aan bod kwamen. on nen aa schoelkamerood. Beste Frans, ai pertank dammen vroeger in 'tschool attoyd «Fransken» zoyn, want ge 'n wordt na pesies ni van de groestje, awei, Fransken, 'k hem van 'n nacht van aa gedrumd... Ja, hoe da 't komt 'n weit ek ni, want, lotj ne kier tel len, awei, t es al mier as twie-en-viefteg joor lein, da 'k a nog gezing hem. En 't kaan ni missen, want ik weit het nog zudoneg goed hein, 't was zjust op den iesten dag dat den oerlog ooitgebroeken es Want goy gink nog nor 't schoei, en ikke, ik gink al weirken. En denne vroydag, den tindje moy, noor dat de Dosjge al bommenen lote vallen hooin on de Leideboon en noding geer on t aad keirkbof op den Deiremonsge stieweg, was ekik ooitgeschien op meh weirk, gelèk as allemaan en nor hoois gegoon. En onder de boon nor hoois kwamp ek aa teigen. Goy kwampt ooit 't schoei en goy most nog nor annen troyn, want goy 'n woendegen in Olsjt ni. En omdat dad dor on de stoosje azoei nen annekesnest was, meh aal die sadoten die nor heer kazer- nement mosten, meh kostums woor da ze nimmer in 'n kosten en meh valies ken en vraan en kinjeren on heer gat, en dad aal die transj meh retaar reiten, ajaa, hoe kost dad anders, hem ek tiegen aa gezeid, Fransken, kom jong, komt iest nog ne kier mei tot oon onzet. En ge zè nog ne kier meigekommen. En wajjer hemmen nog 'n betjen ston klappen on de deir. En wajjer hemmen dor ston afspreiken dammen malgerei makanderen nog ne kier moste zing. Want goy, goy kost gralèk goe tiekenen. En ikke, ik kost 'n betjen meh de penne oeverweg. Want wajjer hooin in den toyd al ne kier geprobeird van tegoor nen tiekenfilm te beginnen, mor doveir 'n hooimen ginne klas genoeg, da kosten teveil. En domei zolle men naa ne kier probeiren van 'n tiekever- hool onien te flansen. Naa zolle ze da ne «strip» noemen. En wajjer sproaken af. Da most er deirkommen. Mor aal-meh-ne-kier begost de flooit, allei, de sireen, verom t' hooilen. En goy stapten dad agaa af. 'k Goon maoken da 'k on mennen troyn geraok, zadje. En ikke, ik trok nor onze keljer. En ienegte menieten noding was 't kartasj As ek verom boeve kwamp stond er ginien rooit nimmer in ons kot, gink er ginien deir nimmer goed oepen of toe en honk" er boeven Olsjt 'n roei wolk va stiengroois. Op d' oyzere brigge oever den Denjer honk er oeik 'n trantjen van zennen helles. Da was aa trantjen... 'k Hem noding verschillige kieren novraog gedoon ver te weiten of dat er dor slachtoffers worden, 'k Ben 't noeit ni teweiten gekommen. En noding est "t ienegste da 'k noor twie joor van aa te weiten gekommen ben, es dagge op dienen moment dinsjt genoemen hodj ba de «zwerte»... Dad 'n hem ek noeit ni goe verstoon, mor allei, eh gedacht 'n es ginne perestront hein. En onzjier moe van elk zè getal hemmen... Noor den oerlog hem ek nog ne kier nor a proche geweist en dor azoei verzichteg-goddeweg meh lantereken opgestoe ken. Mor 't schein a dor nimmand nimier te kennen, of liete ze mor azoei En as ek naa pe malheir nog ne kier adoor passeir, 'n zol ek allesj nimmer kenne zeggen woor dagge zjust woendjen, want 't er es lanst alle kanten zuvei! gebaad... Fransken, ge 'n zetj neigenenneigeteg kansen op honderd noeit teis stiksken ni leizen, 'k Weit allesj ni of dagge nog leeft... Mor most het na per malheir azoei zen, zeg, lodj ne kier iet hoeiren hein 'k Zol geren nog ne kier klappen oever da tiekeverhool... PETJEN Uit jullie boek spreekt een enorme be zorgdheid om het Europese continent... Dr. De LoofOnze thesis is als er ooit A-wapens worden gebruikt, dan zal het zeker in Europa zijn. Daarenboven kan er nergens ter wereld zoveel schade veroorzaakt worden als in Europa hier staan zóveel wapens opgesteld, hier is de bevolkingsdichtheid zó groot en vooral, hier zijn enorm veel strategische doelwitten. Is de vraag naar het bestaande (on)even- wicht inzake militaire macht tussen de grootmachten wel relevant. Beide hebben toch een «overkill»-mogelijkheid Dr. De LoofInderdaad, als twee buren ruzie maken en de ene bezit 10 geweren en de andere 11 of 12, is de vraag naar evenwicht niet van pas; ze zullen elkaar «meerdere malen doden», als het ware. Ik ben trouwens steeds meer tot het be sluit gekomen dat het evenwicht tussen de beide blokken zeker niet in het voor deel van de S.U. slaat, noch evolueert. Uit heel wat zaken blijkt trouwens dat de V.S.A. streven naar een overwicht, voor al sinds Reagan, om de andere partij op de knieën te krijgen. De Russen hebben bijvoorbeeld meer zware wapens, maar dat is niet meer praktisch. Modern oor logstuig moet vooral precies zijn, erg ge sofisticeerd en hierin liggen de Amerika nen dan weer voor. Beide staten hebben ook zowat evenveel soldaten ongeveer 3,4 miljoen. Ik zou nog andere voorbeel den kunnen aanhalen. Nee, dat eveh- wicht, dat zijn praatjes. Mieke De LoofDaarbij moet men nog dat afschrikkingsdenken op zich in vraag stellen. Meer wapens hebben ons niet veiliger gemaakt, integendeel. Dit den ken gaat er trouwens van uit dat men in krisismomenten, rationeel zal handelen. Men bouwt dus een dreiging op, maar in krisissituaties gaat men juist irrationeel handelen men zal hoogstwaarschijnlijk naar zijn sterkste wapen grijpen, en niet eerst een resem conventionele (zwakke) middelen uitproberen, dat lijkt me toch duidelijk. Is de kans op een ongeluk met nucleaire wapens even reëel als de oorlogsdreiging zelf? Dr. De LoofZeker, een atoomoorlog kon ontstaan als gevolg van een gewoon konflikt dat ongewild escaleert. Ook een «toeval» behoort tot de mogelijkheden. Zo was er ooit eens een 6-minuten du rend luchtalarm in de VSA; de piloten en raketbases waren al vertrekkensklaar, toen men zag dat er iets was misge gaan. En tenslotte de raketwapens zijn zo precies geworden dat, wanneer de ene partij onverwacht en massaal be gint, zij de vijandelijke terugslag tot on der het aanvaardbare vernietigingsni veau kan houden. Merï kan namelijk vrij wel alle bases op zeer korte tijd uitscha kelen. Het is logisch dat men dan gaat danken dat een atoomoorlog kan ge wonnen worden (Jan Van Gijseghem) Je kan het boek «Én niemand hoort je huilen», uitgegeven bij Kritak in Leuven, reeds verkrijgen bij Oxfam-Wereldwin- kel. Hopmarkt 11Prijs 290 fr Dr. De Loof zal zijn boek op 11 no vember na de VAKA-fakkeltocht voor stellen in zaal Madelon. Grote Markt. N PW-***1

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3