agisters Aktiekomitee Driehoekstraat klopt aan dovemansdeuren DE GEELKUIF Els Van Sande, Barbara Getteman en Fabien Roelandt schilders-in-spe Bert D'Haese ten grave gedragen Vogelhandel Bloemenhandel JjÉII Diverse kooien voor vogels Alle soorten zaden voor vogels - kippen enz... Bloemen - plantgoed - planten Ruime keuze van verse snijbloemen Bert D'haese Nieuwe Gazet van Aalst 29 oktober 1982 5 Schepenkollege trof zonderling besluit inzake firma De Geyndt Eén van de meest prangende leefmilieudossiers, waarmee het huidig stadsbe stuur de jongste jaren gekonfronteerd werd, is dit van de firma De Geyndt, de deuren- en ramenfabriek, die zich eind 1980-begin 1981, op de tweede indus triezone van Erembodegem vestigde, in de direkte nabijheid van de Driehoek straat. Alle beloften en anti-iawaaikampagnes van burgemeester D'Haeseleer ten spijt wordt de buurt er nog steeds per manent geplaagd door lawaai van draaiende motoren, zelfs 's nachts en tijdens de weekends. Dat dit allesbe halve prettig was in deze uitzonder lijke warme zomer hoeft geen betoog. Voor bepaalde buren van de firma De Geyndt was het zelfs onmogelijk om op de heetste dagen van het jaar de vensters te openen vanwege het lawaai. Nog groter was de verbazing toen men in de maand juni jl. vaststelde dat het bedrijf, opnieuw zonder enige ver gunning, overging tot het aanbrengen van een verharde vloer voor houtop slagplaats achteraan de fabrieksge bouwen. Nochtans had de advokaat van de firma De Geyndt op 19.12.1981 in een memorie van ant woord aan de Raad van State beloofd dat in het voorjaar van 1982 op het betrokken terrein een groenscherm zou aangebracht worden zoals trou wens voorzien was in de derde bouw vergunning die de ramenfabriek op eerder duistere wijze verkreeg. Aangezien de nieuwe vloer nu vrijwel onmiddellijk aan de achterliggende gracht grenst, kan er eenvoudigweg geen adekwaat groenscherm meer geplant worden. De lawaaihinder beu richtte één van de buren op 9 september jl. een brief naar het schepenkollege waarin aan gedrongen werd op konkrete maatre- Steenweg op Aalst 386 WELLE Tel. 053-66.38.91 Alle soorten vogels - EXOTEN - KANARIES - PAPEGAAIEN - ARAS - KAKETOES - AMAZONES en andere toebehoren Open alle dagen van 9 u. tot 20 u. - Woensdag gesloten Op zondag open tot 17 u. 82;2o;23 De huidige generaties hebben de 93-jarige oud-Aalstenaar Bert D'Haese niet gekend. Hoogstens weten zij dat op 10 mei 1940 een duitse bom op zijn woning viel aan de Albert Liénartstraat. dat hij op de tweede plaats van de concentratie- lijst verkozen werd tot gemeenteraadslid en dat hij op 3 oktober 1940 ontslag nam in aanwezigheid van duitse officieren. De jonge politiek-geëngageerden ontbraken op de begrafenis van Bert D'Haese, vorige zaterdag, maar al de anderen waren ervan Bert Van Hoorick tot Ludovic Moyersoen. van Ernest Van den Berghe tot Marcel De Bisschop, van Frans Van der Eist tot Vic Anciaux. De 93-jarige Nestor van de Vlaamse Beweging Rik Borgignon zou erover Bert D'Haese vertellen "Ik ken hem sedert 1909. Hij was de beste redenaar die ik ooit ontmoette." Voor iemand met zoveel titels en aktiviteiten, was de tekst van het rouwbericht opvallend. Er stond enkel "Oud Aktivist". Toen de oudste van zijn tien kinderen als laureaat de hogere militaire school verliet, hield senator Bert D'Haese in het belgisch parlement de eerste vlaams-nationalistische spreekbeurt die niet werd uitgescholden of onderbroken door laaiende patriotten. Hij bleef buiten de kolla- boratie van de tweede wereldoorlog, en volgde er in een brussels blad na de bevrijding die andere Aalstenaar Staf Van Nuffel op als politiek hoofdredakteur. In zijn gezagvolle "Feiten en Beschouwingen" pleitte hij jarenlang elke dag voor de zaken die hem heilig waren. Manu Ruys schreef vorige week dat de stellingen van D'Haese hem niet in dank werden afgenomen in de traditionele anti-Belgische kringen. Maar D'Haese heeft niettemin de anti-vlaamse tendenzen van alle andere politieke partijen in gunsti ge zin helpen beïnvloeden, en een trage opmars ingeluid naar rechtvaardiger toestanden in dit land. Eén der mooiste foto's van de Aalsterse persfotograaf Paul Van den Abbeele blijft ongetwijfeld het beeld dat hij jaren geleden in de velden van Hekelgem nam op de begrafenis van mevrouw D'Haese-Tinel. De grote Vlaamse voorman Bert D'Haese leidde er plechtig de stoet met zijn tien kinderen, zestig kleinkinderen en ontelbare prominenten als een onbetwist patriarch, stappend achter de meest eenvoudige doodskist die ik ooit heb gezien. De Panoramist. gelen, zoals afschermingen en isola ties, zodat ook tijdens de werkuren de decibels tot een minimum zouden her leid worden. Blijkbaar tengevolge van deze brief trof het schepenkollege op 23 septem ber jl. in volle kiesperiode een nieuwe beslissing, die echter nog aan nie mand officieel werd medegedeeld. De inhoud ervan zou echter zo pover zijn, dat men liever wacht tot na de gemeenteraadsverkiezingen vooraleer de inhoud ervan bekend te maken. Voor zover wij konden achterhalen zou men van de firma De Geyndt eisen dat men niet alleen een grasperk aan legt achteraan het bedrijf (op een harde bodem maar ook enkele alleenstaande boompjes zou planten. Ook een kleine gemetste muur, die reeds aangebracht werd, zou het lawaai moeten beperken. Van het afschermen en isoleren van de lawaaierige motoren, of van het aanbrengen van een geluidsscherm op de borstwering bovenaan de stof- silo is echter geen sprake, evenmin als over het verplicht aanbrengen van een metersdikke haag öf het afbreken van de niet vergunde achterliggende stapelplaats. Nochtans wou burgemeester D'Hae- Wie krijgt wat Da 's nu de vraag, de kandidaat-schepenen zijn nog aan 't bakkeleien. Bij d 'enen ligt een en ander zwaar op de maag, anderen staan al definitief op de keien. Zo is Bourlon niet echt tevreden en Annie vecht nog tegen D 'Haeseleer. Redant heeft een nederlaag geleden, want Dhooms gaat lopen met de eer. De CVP heeft keus te over: schepenzetels bij de vleet Toch is 't resultaat maar pover, als men de bekwaamheid meet Op de markt wordt al gefluisterd dat het een «.boeren-»-college wordt, en dat carnaval zal worden opgeluisterd met een zakdoeken met bollekes record. In 't stadhuis zelf wordt gestudeerd de nieuwe omgangstaal is 't ABM. Voor wie het nog niet heeft geleerd Algemeen Beschaafd Moorsels, dat wordt het 'em perversje seleer reeds op 19 januari 1981 aan het plaatselijk aktiekomitee Drie hoeksstraat te Erembodegem doen geloven dat het ketelhuis met de beruchte verbrandingsoven vooraan het terrein van de firma De Geyndt in plaats van achteraan zou opgericht worden. Nochtans kwam deze verbrandings oven er ondanks alle verzet toch ach teraan dicht bij de aanpalende wonin gen. Daarom vraagt het plaatselijk aktiekomitee zich ook nu weer af of de burgemeester 'zich verder zal blijven vasthouden in zijn «struisvogelpoli tiek» in deze milieuzaak. (MP) Heel wat belangstelling bij de prijsuitreiking van de kleurwedstrijd die ons blad inrichtte samen met Ring Motors, Danny Shoe, Fotoshop Herman, Speelgoed Cbristiaenssen, Roelandt Sport, Juwelen De Wolf en Taverne Bistro. Het was in deze laatste instelling dat zen en aankoopbons in ontvangstna men. Vijf, want Fabien Roelandt werd weerhouden voor voetbaltraining bij Eendracht Aalst en liet zich vervangen door zijn lief zustertje. (A.V.H.) de drie kategorieèn hun prijs kwamen in ontvangst nemen. Het werd een heel moeilijke keus om al die kunste- naars-ip-de-dop van elkaar te schei den. Uiteindelijk kwam bij de minder dan 6jarigen Els Van Sande als eerste uit de jurybus en Paul Ghijsbrecht werd tweede. In de reeks van 7 tot en met 9 werd Barbara Getteman primus voor Brigitte Duwez en bij de oudste kategorie ging Fabien Roelandt Tanja Troch vooraf. Al de laureaten werden thuis afgehaald met een SIERRA, de Ford-wagen waar alles rond draaide, en naar de Frakken gevoerd. Daar werden zij verwelkomd door de mede werkende firma's en vooral door de Frakken zelf, die hen vergastte op chocolademelk met smakelijke koe ken. Sommigen smaakten de koeken niet zo goed want al hun belangstel ling werd weggenomen door welke prijzen zij zouden ontvangen. Toen de Heer De Groodt, direkteur van Ring Motors te Aalst overging tot de prijsuitreiking waren het vijf glunde rende gezichten die de prachtige prij- Bert D'Haese, oud-aktivist. Onder zeer ruime belangstelling van prominenten uit Vlaams-Nationale, politieke en journalistieke kringen werd veleden zaterdag Bert D'Haese te Hekelgem begraven. Bert D'Haese, vader van tien kinderen waaron der Piet, «degen des konings», Roel, de schepper van het Jan de Lichte- monument en Begga, gehuwd met de gekende geriater lecompte. Bert D'Haese, gehuwd met een nicht van de Vlaamse komponist Edgard Tinei. Bert D'Haese tenslotte, destijds volksvertegenwoordiger en later senator voor ons arrondissement. Onder grote volkstoeloop doch met een eenvoudige ceremonie. Zonder rouwkamer, zonder homilie, zonder grafrede. volksvertegenwoordiger en in 193y se nator. Zetel die hij ook na de tweede wereldoorlog tot bij de volgende verkie zingen (1946) bleef bezetten. D'Haese was immers tijdens WQ II politiek niet aktief en deed dus geenszins mede met de kollaboratie. Wel hield hij bij de her opening van het parlement een fel opge merkte toespraak waarbij hij de exces sen van de repressie hekelde en pleitte voor toenadering tussen het Vlaams en het Katholiek element. In 1947 wijdde hij zich totaal aan de jour nalistiek en zijn «Feiten en Beschouwin gen» in «De Standaard» waren dagelijk se voltreffers. Op het einde van de 50- er jaren ging zijn belangstelling en akti- viteit echter volledig in de richting van de studie van de geschiedenis en tot op zijn sterfdag, - overleden op bezoek te Knokke bij dochter Begga en dr. Le compte -, was hij helder van geest en begaan met de aktuele noden en de toe komst. In de pittoreske Kasteelstraat te Hekelgem, verbindingsstraat tussen het kerkplein en de Blakmeers, leefde hij jaren in eenvoud, een eminente Hekel- gemnaar die niet ten onrechte vaak «de Patriarch van Vlaanderen» werd gehe ten. (Hm) Geraardsbergenaar (o 1889). studeerde D'Haese, zoon uit een gezin behorend tot de eerder kleine middenstand, Ger maanse filologie te Leuven doch de ver nederlandsing van de universiteit in -de Arteveldestad lokte hem naar Gent. Hij speelde een voorname rol in «Jonge Wacht», tijdens wereldoorlog I trad hij toe tot het aktivisme. «Oud-Aktivist» is trouwens de énige titel die op zijn doodsprentje wordt vermeld. Eens doc tor in de rechten vestigde D'Haese zich in de Albert Liénartstraat te Aalst, straat die zowat 15 jaar terug op het straat naambordje ook nog «rue» droeg. Gekomen uit een waar katholiek milieu bleef D'Haese zijn hele leven lang, 93 jaar liefst, steeds gelovig doch zijn be langstelling ging vaak naar een verzoe ning tussen het katholieke en het Vlaams-Nationale, twee komponenten die hem lief waren. Zijn twee gepubli ceerde werken houden dan ook verband met de éénmaking van de katholieke partij-en het stichten van de KVP. de Katholieke Volkspartij. D'Haese was ook op het plaatselijk vlak politiek aktief en was o.m. van 1933 tot 1938 schepen te Aalst. In 1936 werd hij VNVN («Vlaams Nationaal Verbond») -

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5