3Uuunooa.ilmnc Pardon, «Soirée Alostoise» vous dites Oui mon vieuw, et ce n'est pas pour rigoler Frans JANSEGERS 3GGCXinrX3CX-^-XJOGQC Lucien VanNieuwenberg SPRANKEL TIJDELIJKHEID Walter Gremers en De Loose in Belfortkelder Verzekeringen Van den Hauwe tmh wdily Politieke intervieuws Traiteur Provence Als de Rolling Stones in Aalst hadden gekoncerteerd dan stond het al lang in de Nieuwe Gazet van Aalst. U wenst een zaak over te nemen. Dan rijzen een reeks problemen zoals overnameprijs, inschrij ving in handelsregister, aanvraag B.T.W.-nummer enz. Goede raad is dan goud waard Daarvoor kan U terecht bij Pontweg 57, HERDERSEM ■■■m— Tel. 053-77.51.34 9300 AALST Vlaanderenstraat 15b 053/21 71 45 PERFECTE BEDIENING - VEILIG THUIS Stationsplein 7 9300 AALST Nieuwe Gazet van Aalst 29 oktober 1982 9 L!.Jmh Unnft MOOT UI O t i->n^nri/nnHDn müSl voetlicht Niettegenstaande een matige publieke belangstelling, kon men toch van een geslaagde avond spreken. Wie nog steeds redeneert, met in het achter hoofd de stille overtuiging van «het kan niet deugen wat uit Aalst komt» mag in het openbaar gerust hoogrood aanlopen en een bedeesde blik op de al dan niet net blinkende puntschoe nen werpen. Want Aalst beschikt reeds over een meer dan behoorlijk muzikaal naamkaartje dat best niet te diep wordt weggeborgen en boven dien zeker verspreiding verdient in dit onbollige land. Het gebeuren begon met heel wat ver traging, wat ook wel gedeeltelijk te wij ten was aan het publiek dat eerder laat en druppelsgewijs Netwerk bevolkte. Dan was het aan White Light om de spits af te bijten. Voor hen was dit wel een eerste echte confrontatie met een groter publiek. Waar zij in het begin hoofdzakelijk muziek brachten met meer psychedelische achtergronden zijn zij met de jaren en na de nodige onderbrekingen geevolueerd naar melodieuze, zelfs poëtische songs met een stevige structuur, waarbij ook vooral het tekstmateriaal een belang rijke plaats inneemt. Gust Geens (zang en gitaar) levert de arrangemen ten van de nummers, waarrond Toon van Nieuwenborgh (gitaar) de pas sende teksten weeft en Jo Bogaert voor de baslijnen, Kris Michiels voor het slagwerk en Helene Corthals voor het toetsenwerk zorgen. Op de avond zelf werd Kris Michiels vervangen door Luc De Roeck die het er zeker niet slechter vanaf bracht. Aldus heeft ieder lid de eigen inbreng, die voor een afgewerkt geheel met een eigen groepskarakter zorgt. Het meer en beter creëren van contact met het publiek zou aan hun imago een zeker cachet bijdragen, dat nu nog eerder zwak overkomt maar aan het muzikaal aspect niets afdoet. In de loop van de maand november of december zou er, als er tenminste niets misloopt, van hen een eerste LP op de markt ver schijnen bij Whale Records. Voor boe kingen en informatie kan je steeds terecht bij Toon Van Nieuwenborgh op 053/21 36 59. Na een korte pauze waarbij Radio Katanga (hoe zou het ook anders) voor aangepaste muziek zorgde, be klom He Bit Me het podium. Voor deze mensen was dit het eerste optreden met vaste bezetting, waardoor -zij zowel nieuwe als oudere herwerkte nummers naar voor brachten. Blikvan- qer die avond was zeker zanger en gitarist Gino Smekens die er volledig in slaagde met de groep een eigen act naar voor te brengen, hierbij bijge staan door Bea de Wit die de zang aanvulde, zodat dit alles bij elkaar zeker zijn invloed had op het publiek. Wim Van Heek op bas en Herwig Bomon op drums zorgden voor een verfijnd gitaarspel van Jo Bogaert, wat wijst op het veelzijdig talent van deze knaap. Het is vooral door veelvuldige repitities dat zij gekomen zijn tot een persoonlijke stijl en een sterke groepsgeest, wat zich zou moeten manifesteren in een.binnenkort te ,,or- wachten single op het Parsley-label en geproduceerd door Dirk Blanchaert van Luna Twist, waarvan He Bit Me trouwens een paar maal het voorpro gramma zal verzorgden. Voor het «aan den lijve» ondervonden. Het zou helemaal niet misplaatst zijn te spre ken van het «cirkus of theater Kas van der Taelen», allen voor de gelegenheid uitgedost in smoking, buishoed en dito strikje. Vanaf de eerste klanken voel je de aantrekkingskracht van de groep op het publiek. Een artistiek beweeglijke Van der Taelen weet hoe hij zijn toehoorders moet manipuleren, naar zijn hand zetten om ze langzaam maar zeker op de knieën te KrliOen Ondanks de grote verscheidenheid van bezetting (blasers, slagwerk, qitaar, toetsen) vormen zij een perfect geheel dat een evenwichtige act naar voor weten te brengen zonder zwakke ^d°werdennwegen^pla^sgebrekTot°w?gendeevreek uitge steld. De redaktie momenten. Niettegenstaande het feit dat het toch ai een goeie twee jaar geleden moet zijn dat Lavvi Ebbel nog voor eigen Aalsters publiek optrad, bleven de aanwezigen ijzig kalm, waardoor Lavvi Ebbel zich meesterlijk, Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) 9300 Aalst Tel. 053/21.49.38 a2;2o/38 moment werken zij vooral samen met Lavvi Ebbel. Wie de komende donkere winteravonden wat meer kleur wil geven en het nuttige aan het aange name wil paren, contacteert daarvoor best 'SOFA en informeert daar naar He Bit Me uit Aalst II! Lavvi Ebbel zou dus voor' de apo theose van de avond moeten zorgen. En dat zij daartoe best in staat zijn heeft Belgenland al meer dan eens 82/20/37 FOURREUR - TECHNIEKER ALLERLEI BONTWERKEN Nestor De Tièrestraat 47-49 c«nn AALST 9300 AALST Tel. 053/21 84 87 maar zonder al te grote escapades doorzijn repertorium werkte. Jammer, maar helaas. De mixing was echter de zwakste bedoening van het geheel. Door te pas en te onpas een blijkbaar nieuwe echokamer te testen ging er heel wat verloren van de teksten en het blijkt nu eenmaal een slechte gewoonte te wor den dat kwaliteitsmuziek moet qepaard gaan met een overdosis aan decibels, wat het geheel er zeker met aangenamer op maakt. Volgende maal beter uitkijken wat de technische kant betreft en ondertussen voor het te ver wachten platenwerk. c...geen artistieke een- Lord Acton waarschuwde ons met de woorden Twee'kuns\enaars van^nternationale klasse onderstrepen deze woorden Moelende tentoonstelling in «eAa.s, Anderzijds spreken andere doeken de ..ui:tooi wan hPt onderbewustzijn aan o.a rijk. 82/20/15 Walter Cremers werd geboren te Ichte gem op 30 december 1949. Hii studeerde Binnenhuisarchitektuur te St-Lucas - Gent en volgde kursussen aan de Stedelijke Academie voor Scho ne Kunsten te Gent. Momenteel heeft hi) een eigen atelier en galerij te Knokke, Duinberglaan 86. Naast talrijke tentoonstellingen inBelgie (waarvan een expositie in onze Belfort kelder in 1976) wordt hij de laatste jaren reqelmatig opgenomen als deelnemer 1 internationale Kulturele Missies, in Santa Cruz (Tenerife) en Frank- Hij was deelnemer aan kollektieven te Parijs en Osaka (Japan). q Bekroningen bleven met uit. 1978 Grand Prix Humanitaire de France Zil veren medaille); Prix Olbem-Festival In ternational Osaka (Japan); Goeden Palm - Promotions Reine Fabioia (Spanje); Ftubensprijs (België). In 1979 behaalt hij een zilveren medaille (Merita Cultural y Artistico Europao Hi [werkt momenteel aan een Kunstmap (etsen) met gedichten van Remi De Cnodder. In de olieverfschilderijen van Walter Cremers is een schijnbare dualiteit merkbaar. Enerzijds toont hij ons dramatisch gela- den marines in grijze en bruine tonen waarin de eeuwige kracht van water en firmament tegenover elkaar staan als antipoden de rust van het water en de 82/20/171 Tel. 053/77 82 36 Anaerziub spieën poëtische taal van het onderbewustzijn in een surrealistische en visionaire taal De indiqo-blauwe achtergronden zijn het klankbord voor gestilleerdevrouwenfi guren die, wortelend in de skeletachtige aarde, naar het nirwana grijpen. Zowel in zijn marines als in de surrealis tische doeken is de uitspraak van Paul Klee toepasselijk«Kunst geeft het zicht bare niet wéér, het maakt zichtbaar». Toch blijkt er een verband te bestaan tussen de getormenteerde, bijna zwan gere luchten met de dreiging van de stil le zeeën en de kreet naar vrijheid en ruimte van de visionaire-surreele wer- Cteze beide polen komen mekaar tege moet «in de schemerzone van de ziel». Samen spreken zij de pikturale taal van een tijdloze ongebondenheid. Treffend op het werk van Walter Cre mers is het historisch manifest van Mar cel Raymond (1945) waar hij Andre Bre ton aanvulde met de woorden «Surrea lisme mag niet alleen beschouwd wor den in zijn schilderkunstige en skulptu- rale uitingen; het was misschien oor spronkelijk een dichterlijke beweging maar van historisch standpunt was het slechts een voorbijgaande fase van die romantische gevoeligheid» wil inscha kelen om onbevreesd de grenzen van het menselijk lot te onderzoeken» En Breton voegde hier aan toe«Alleen het woord vrijheid kan mij nog in vervoe ring brengen». Bij Walter Cremers ligt een dadendrang ten grondslag, die, doordat deze niet op een doel is gericht, zich verliest in het oneindige en ons konfronteerd met onze kleinheid als mens. Zijn werk heeft een eigen stem die bo ven het geruis der massa uitstijgt. Inter nationale erkenning is daarvan het be wijs !H JOZ. DE LOOSE is een van onze he dendaagse beeldhouwers die zich de laatste jaren een plaats heeft weten te veroveren tussen andere groten zoals Rik Poot. Koenraad, Roel D'Haese, om er maar enkele te noemen. In niets moe ten zijn bronsskulpturen onderdoen in vergelijking met wat de internationale markt ons heden te bieden heeft. Algemeen wordt in de echte kunste naarswereld aangenomen dat vakman schap vóór ideerijkdom komt. Wat zou men zijn met schitterende idee- en of uitzonderlijke inspiratie wanneer men niet over de technische vaardigheid beschikt om dit «zichtbaar of kenbaar» te maken Joz De Loose beheerst zijn «wapenar- senaal» terdege. Daarenboven beschikt deze kunstenaar over een geheel eigen Fernan^Bonheure schrijft het treffend «Hii heeft de mens bekeken, de mens van alle rassen, ook het dier, vanaf het insekt tot de viervoeter, maar hij beeldt ze steeds uit naar eigen zin en inzicht». De onwezenlijkheid der «alledaagse mensen uit de grijze massa» doet even denken aan de langwerpige, schri|nende fiquren van Alberto Giacometti. De figuratie van Joz. De Loose is echter meer geprononceerd, stilischer fijner uit- qewerkt met een eigen beroering. Zijn skulpturen spreken niet. ze bedwm gen je ogen. ze beklemmen je hart en bewegen je mond tot stilte «Jij mens, jij bent niets, jij bent slechts een sprankel tijdelijkheid tussen al je andere rasgeno- ten». Deze te Brugge geboren kunstenaar (1925) studeerde aan de Stedelijke Aka- demie voor Schone Kunsten te Brugge en aan het l.D.H.E.C. te Panjs_ Hij maakte belangrijke studies over de Zan- de-stam en hun kunst in Opper-Za re. Naast talrijke individuele tentoonsteilin- gen in eigen land en in het buitenland (o m te Kisangani. Parijs en Munchen) werd zijn werk telkens geselekteerd in verscheidene groepstentoonstellingen in binnen- en buitenland, waaronder de nationale en internationale biënnales voor beeldhouwkunst hem tussen de qroten plaatste In 1977 wijdde het internationale tija- schrift «Terre d'Europe» een belangrijke bijdrage aan zijn werk. De tragiek van zijn beeldengroepen en de mizerige kleinmenselijkheid van zijn aparte figuren doet ons stilstaan en dwingt ons tot relativeren van ons eigen bestaan. 0 De vraag dringt zich hier op "Bestaan wij bronzen getuigenissen van de men selijke ziel. of bestaan jullie, mensen van enkel vlees en bloed De moeite waard om jezelf te konfron- teren. De tentoonstelling loopt nog tot 8 no vember 1982. (N.D.W.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 9