O Willocx video club MSI VU EUt NTE Nieuwe Rijksweg Aalst-Ninove roept heel wat vragen op in Terjoden Fakkels voor de vrede Opnieuw verdwenen schilderij Videofilms 100 fr./2 dagen De videoclub die weet wat video is MOET ER 01 ZAAI OP? Ütn Van Den ulle-Hagens Sint-Jorisstraat 11, 9300 Aalst Tel. 053/78 65 06 GEERINCKX VERZEKERINGEN the best one Moorselbaan 86 Aalst T er es zuveil de moeite waard Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UI het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT ,„V°1T,T Nieuwe Gazet van Aalst 19 november 1982 3 In de rubriek "Aalsterse straatnamen in woord" van het programma men ienig Oilsjt besprak radio Katanga verleden woensdag Jozef Meganck, een klassiek schilder uit de vorige eeuw. Om het programma wat te stoferen wou de reporter eerst eens een schilderij van deze Aalsterse kunstenaar bekijken. Hij toog naar het stadhuis, alwaar normaal in de hall van de feestzaal "De Cynspenning", moet hangen. Dit schilderij van 2 mx 1,90 m, waarmee de Aalstenaar in 1832 nog een erepalm te Gent behaalde, was echter spoorloos Natuurlijk seinde "Katanga" ons dit nieuw schilderij-schandaaltje direkt door, en wij onderzoeken de zaak verder. Volgende week meer nieuws se|sê academie |n 1832 hij is dan 25 Wie is Jozef Meganck van de Jozet krjjgt hjj te Gent een prjjS voor z\\n werk Meganckstraai "Geef aan Ceasar wat aan Ceasar en Meganck leefde gedurende bijna gans de vorige eeuw, van 1807 tot 1881Twee jaar voor zijn geboorte (1805) werd de stedelijke academie geboren. Ene Wil lem van Boscum werd direkteur. Het is deze man die de preekstoel van de oude kerk beitelde. Een kunstwerk dat mij tel kens weer méér imponeerde dan de pre ker van de pastoor er bovenop Hoge toppen hebben de leerlingen van onze academie in de vorige eeuw anders niet gescheerd. De beste was nog Jozef Meganck. Hij was een slagerszoon, moest van va der kleermaker worden, maar een artiest kunt ge niet tegenhouden en in 1826 be haalde hij al een erepalm in de sted. aca demie. Samen met een andere Aalste naar Petrus de Pau, trok hij naar de Brus- aan God wat aan God toekomt". Als u weet dat dit werk ook de naam De Cyns penning draagt, begrijpt u dat dit het spoorloze schilderij is. Italiaans Jozef trok tot vier maal toe naar Italië, cultuur op doen. Dit oefende een invloed uit op zijn stijl. Die werd wat Rubensach- tig. In het oud-hospitaal hangt een werk uit die tijd La bienfaisance d'une femme Italienne de Cabrera, waarop een moeder met kind een aalmoes aan een bedelaar geeft. Niet slecht geschilderd, zoals de begelei der zei "die vingers zijn vingers, en geen wortelen". Toch gaat mijn voorkeur naar een klein intimistisch doekje, "In het bos" dat een kampvuurtje met wat ketels toont en ook in 't oud-hospitaal ten toon ge steld wordt. Wie zelf de werken van Meganck wil be kijken, kan in 't oud-hospitaal terecht, maar ook in de begijnhofkerk, alwaar een kruisweg van zijn hand hangt te be schimmelen. In de ingang van de stadsfeestzaal hangt (nog) "laat de kleinen tot mij komen" waar een "kleine" aan Christus' hand bengelt. Een doek dat overigens ook aan restau ratie toe is. Stijl Meganck was feitelijk een conservatief schilder. Hij hield aan de evenwichtige compositie cliché-onderwerpen en andere verouderde academische opvat tingen. Dat op het einde v. zijn loopbaan de Franse impressionisten een revolutie in de schilderkunst begonnen, heeft hem niet het minste beroerd. Behalve voornoemde schilderijen en een straat naar hem genaamd bestaat nog een herinnering aan deze liefdadige Aalsterse schildereen arduinen plaat die in het meisjesweesjuis in de Katte- straat ingemetseld was. De steen zou bewaard zijn, maar... Geef aan wattoekomt, (zelf in te vullen.) J.L. Ter gelegenheid van de eerste auto-arme zondag werd door de Bond van Grote en Jonge Gezinnen uit Erembodegem-Terjoden een informatiewandeling gehou den langsheen het tracé van de nieuwe expressweg Aalst-Ninove. Dank zij de deskundige uitleg van ingenieur Van de Velde van het Ministerie van Openbare Werken, kon iedere wandelaar zich een idee vormen van de omvang van deze werken, die weldra een totale ommekeer zullen teweegbrengen in het beeld van heel wat Groot-Aalstenaars. Al het doorgaand verkeer naar Ninove en Geraardsbergen zal eind volgend jaar van deze nieuwe weg gebruik kunnen maken, zodat het eigenlijke verkeer op de bestaande rijkswegen naar Ninove en Geraardsbergen langsheen de plaatselijke dorpskom men drastisch zal verminderen. De eigenlijke plannen van de nieuwe weg dateren reeds van 15 jaar terug, toen een verbinding uitgestippeld werd tussen de E5-Brussel-Oostende en de Rijksweg nr 9 Brussel-Ninove- Oudenaarde-Ronse. De nieuwe weg werd onmiddellijk herdoopt in rijksweg 731Deze expressweg vertoont met tweemaal twee rijvakken veel gelijke nis met een autostrade. Het verschil zit hem enkel hier in dat op een expressweg alle verkeer toegelaten is (ook fietsers, die over een apart fiets pad zullen beschikken) en dat de wijk gelijkvloers gekruist wordt door gewone wegen. Naast het zeer be langrijke kruispunt te Terjoden zelf, waarover verder meer, worden gelijk- grondse overgangen voorzien aan de Driesstraat te Haaltert, de Eikenstraat en de Hoogstraat te Denderhoutem en tenslotte aan het kruispunt Den Doorn te Ninove. Op de nieuwe expressweg, die alles samen zowat 175 miljoen kostte, wor den enkel lichtsignalisaties voorzien te Klein- en grootmeubel op maat Restauratie oude meubelen Brocante Atelier en magazijn Neerveldstraat 5, Erpe-Mere tel. 053/21 98 68 verzekeringen een zaak van vertrouwen PVBA Tel. 053/21 66 66 - 21 40 29 Hoek Nieuwstraat en Keizerlijk Plein 9300 Aalst Terjoden zelf, aan de Hoogstraat te Denderhoutem, waar de weg Dender- leeuw-Denderhoutem gekruisd wordt en tenslotte aan Den Doorn te Ninove. Op de andere kruispunten wordt het dus opletten geblazen. Vooraleer aan het eigenlijke wegdek te beginnen werden vooreerst twee bruggen aan gelegd de eerste over de spoorlijn Brussel-Oudenaarde-Kortrijk kostte 20 miljoen, de andere onder de direkte lijn Brussel-Gent-Oostende kostte 80 miljoen. Rekening houdend met de onteigeningen die zowat 50 miljoen gekost hebben, begrijpt men vlug dat de kostprijs voor een derge lijke expressweg oploopt. Op dit ogenblik zijn reeds twee vakken aangelegd. Enerzijds het deel tussen Ninove en de Hoogstraat te Dender houtem, die reeds voor het verkeer opengesteld is en anderzijds het deel tussen het kruispunt te Terjoden en de Driesstraat te Haaltert, die op dit ogenblik bij middel van een enorm geperfektioneerde machine aange legd wordt door de NV. Betonwegen- bouw. Het nog niet afgewerkte middenstuk werd in oktober jongstleden aanbe steed voor een bedrag van 105 mil joen en toegewezen aan de NV Aswebo uit Brugge. Wat opviel op het nieuwe tracé was de manier waarop het betonnen wegvak aangelegd was. Kleine rimpels in dit wegvak moeten er immers voor zorgen dat het slippen tegengegaan wordt en de eentonig heid van de weg verminderd. Terjoden Dat de inwoners van Terjoden zelf niet zo gelukkig zijn met deze nieuwe expressweg viel dadelijk op te maken uit de talrijke vragen, die aan Ig. Van de Velde gesteld werden. Vooreerst werd gewezen op het gevaarlijke kruispunt met de rijksweg naar Geraardsbergen en de Churchilllaan. Op dit ogenblik schijnt het reeds een hele heksentoer te zijn voor fietsers om dit gevaarlijk kruispunt veilig over te steken, en ondanks de belofte dat er verkeerslichten zullen aangebracht worden in de toekomst, zien de plaat selijke inwoners de toekomst met bange ogen tegemoet, alle geruststel lingen van de heer Van de Velde ten spijt. Anderzijds werd erop gewezen dat heel wat plaatselijke straten zoals de Driehoekstraat, de Damstraat, de Kloosterstraat en de Driesstraat (op het grondgebied van Haaltert) door de expressweg in tweeën werden gesne den. De Damstraat werd nog maar enkele jaren geleden totaal vernieuwd en is nu onbruikbaar geworden voor diegenen die veilig en snel het voetbal plein van SK Terjoden willen bereiken. Tijdens de omgang wezen sommige inwoners nog op de geluidshinder die de nieuwe expressweg zal veroorza ken, alsook op de verkeersonveilig heid voor fietsers en bromfietsers die de nieuwe weg zullen gebruiken. Deze kaarsrechte weg zal inderdaad de autobestuurders aanzetten om de snelheid drastisch te verhogen. Voor sommigen konden deze gevaren anderzijds niet opwegen tegen de nadelen die nu ondervonden worden langsheen de Ninoofse en Geraards- bergsesteenweg. (MP) woor dammen van deis weik zolle kennen oever klappen da 'k woorlèk nie 'n weit woroever iest te beginnen. En dad es van ting-neigen baat zee, want op den dier zojje oever nimmendalen wawelen. Zol ek beginnen meh die nieve verkoezenen in de gemintjerood, of allei ja, de die die der naa nog inzitten en vanaf t' noste joor meispeilen meh 't spel En die van naanaf al peizen de ze ver 't zeggen hemmen. Bazuveir da z' al beginnen te doeng pesies of da ze ni moete wachten tot noor nievejoor. Wacht ajjeren toyd af jonges, g' hedj noding nog okkozje genoeg ver ajjeren tètter te roeren, mor tèn 't liefst op 'n goei manier hein. En oever dinges die woorlèk 't bespreiken weerd zen Most het zén dagge nog ni goed wetj wannier da 't nievejoor es. 'k kaan ajjer allemol nen nieven almanak geive zee, 'k hem er al in soerten. Van de post en de pompiers en binnen 't kért nog de jonges van de méskeire en noem mor op. En kajje na die mensjen van a deir wegstieren Ikke toch ni zee. Of zolle me klappen oever denne zugezeiden otto-eireme zondag Op de teivei en in de gazet hemme ze gezeid dat dad allemol nogal goe meigevallen es. 't Kaan zén. Ik 'n hem er in elk geval ni veil va gezing. 'k Hem wel ne kier rèzzekes menne kop booitegestoeken en 'k hem gezing dat erop 'd ottobissen ni mier volk 'n zat as anders. En da d' ottobissen dus naa ne kier ni in stoaking 'n woren. De transj oeik ni schantj. want 't er reiten der zelfs mier en tèn nog on verminderde proys. As ge azoei 'n soert va madolje op anne reveer hodj van dennen bond va veil kinjeren en veil kinjergeldj, gelèk as 't er hier verleide weik in deis gazet gezeid es... 'k Hem zelfs on den Tier imand gezing die dor stond meh zén deumken nor beneen elke kieren as 't er non otto passeir- den. Al pertank dat 'n ghiel zeikes da ni in ons gazet geleizen hooi, want on da deumpken honk er ne kleinen van hoeip-en-aal eh joor of vier. Mor ja, g'hetj avers die heer kinjeren vroeg slim moaken hein. Oever dennen ellef-ellef-ellef 'n zal ek mor lifst ni te veil zeggen zeikes, of 'k kroyg nog ne kier eh "recht-op-antwoerd" op mennen boetram. Dad es nog ai gebeird. 'k Hoep allien mor da ze meh da geldj geer in de vremden ni te veil waopes 'n koeipen die ze ten nog ne kier tiegen ons kenne kieren... En omdammen na toch beizeg.zen oever woapes, hejje dad oeik geleizen in de gazet da ze na oeik al vroagen ver van ons soldoten geer nor de vremden te stieren. Geer woor dat er alle daogen ottos omploffen en groeite wolkekrabbers in makandere stooiken woor dat er tèn pekanst honderd doei onder liggen As ze geer zu geren sadoten zing, da ze da tèn zelf afvechten hein, wa moete wajjer dor na tissekommen En dad affereken 'n zol ons azoei mor iveranst 'n half miljaar kosten. Pesies of dat de miljaren hier azu mor op onze rigge groeien, 'n Zitte men nog ni diep genoeg in de pit Wajjer zelle nog mor 'n betje mier inleiveren zeikes. Ver heren hannekesnest geer gon helpen op te kooisen. As ze da willen dat er heer Belzjen gon sadotje speilen, awei da ze tèn vroywillegers vroagen en da ze zeer de zelf betolen. Want ge zetj zing, van de belastingsbrieven die men 't noste joor in ons bis zelle kroygen, door 'n zemmen nog ni va geneizen zee. 't Zal nog on onze vriezer vriezen... en 't begintj al kaad te werren PETJEN Ook op zon- cn fcesldag Het is zowat vijf na zeven als ik de Grote Markt opstap, richting «Madeion», waar VAKA-Aalst verzamelen heeft geblazen voor een vredestocht door de bin nenstad. Een andere manier om 11 november te herdenken. Ik vraag naar een fakkel, maar ben hiervoor al te laat. «Ze zèn allemool al op, menier», roept een knaap me toe, hij glundert. Een kwartiertje later zetten zowat 300 mensen de Aalsterse avond in lichter laaie. Wij stappen op naar de Pont straat. Voorop, een trommelkorps, dat voor twee speelt. Het licht van de toortsen*likt de huizen van de Hout markt. Aalst zit voor de buis, denk ik. Maar men vertelt me dat men in onze leuke stad zeer moeilijk méér mensen op straat krijgt voor initiatieven als dit. Eigenlijk gezellig, zo n rustige 'mars' voor vredeschaduwen dansen op de gevels, iedereen keuvelt er wat op los, er wordt gelachen en af en toe ook 'ns geroepen, «Bommen Nee ver domme Aan de Geraardsbergse straat staan twee mensen met een spandoek«Amnestie vrede». O ja, T.A.K. zal morgen een fakkelloop organiseren, maar dat vind ik te ver moeiend... De kleine stoet houdt even stil aan het Vredeplein. Een vertegenwoordiger van VAKA roept in zijn megafoon over de noodzaak van deze fakkeltocht en andere acties in het kader van de vrede en ontwapening. Over vredes conferenties die maar blijven aan slepen, maar uiteindelijk omzeggens zonder resultaat blijven. Dan volgt een minuut stilte voor de slachtoffers van beide wereldoorlogen. Op naar de Grote Markt. Dr. Jef De Loof en zijn dochter Mieke zullen er in de Madeion hun boek voorstellen. 'En niemand hoort je huilen'. Onze lezers konden reeds in één van onze vorige nummers kennismaken met deze Aal sterse 'vechters' voor de vrede. Bij het binnenkomen van de zaal, bots ik op Mieke. «Hoe staat het met jullie boek», vraag ik. «Het loopt wel goed, al 1400 exemplaren verkocht ant woordt ze, niet zonder trots. Het verheugt me, Vlaanderen haalt de vrede in huis. Maar ze moet snel naar het podium om samen met haar vader de zoveelste informatieavond te kun nen verzorgen. Met een bewonde renswaardig enthousiasme houden deze medici hun pleidooi voor de goede zaak, een zaak 'op leven en dood (J.V.G.) Frans Van Volsem (E3) bracht hulde aan familie Dr. De Loof (O.J.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3