Strata's 4 Geen single als visitekaartje, maar.. Toy Wordt de salade dunner, dan is er nog Blade Runner >0^ Cs Onze speciale aanbieding: De TI 99/4A Home Computer voor slechts Bereken uw eigen voordeel! -|g.600 fr. ,„c.) Kom even kennismaken met de uitgebreide mogelijkheden die deze onovertroffen Home Computer U biedt. Wij zorgen dat u't beter doet. H' Texas Instruments Erkend verdeler Vrijheïdsstraat 17 - 9300 AALST - Tel. 053/21 „48.67 10 Nieuwe Gazet van Aalst 3 december 1982 Cch/\ ^OtcYo-CA lucie vanherck christian latour Muziek- en visitekaartjesliefhebbers zijn dus gewaarschuwdde Aalster se formatie Strato's 4 heeft een visitekaartje als single uitgebracht Strato's 4 (- stratosfeer) bestaat overigens naar analogie met de drie musketiers die met z'n vieren waren, uit 5 leden met een zwaar muzi kaal verleden. Zo zong Eric Citters eerder al bij Vox Attack, speelde Chris Latour (solo-gitaar, oran-strings, moog synthesiser, zang) bij wij len Chrisma en Wim Thybaert (gitaar, zang) bij Cancer. France Gheys baste in de periode '77-'81 bij Lawi Ebbel (jawel) en Tom de Schaepdri|- ver (drums) werd ook al gesignaleerd in de gelederen van Dmo s Gang. Och ja, muziek laat zich Het verleden... Hoe krijg je vijf mensen met een dergelij ke uiteenlopend muzikaal verleden en een leeftijd die schommelt tussen de twintig en de dertig jaar in één formatie, vroeg ik mij af Zegt Gheys 'De drum mer is familie van me. Na heel wat ge knoei met allerhande drummers raapten we hem dus ergens op. En Wim kwam erbi| door een advertentie in Humo, waarbij helaas geen foto was geplaatst. Maar ja. we zochten ook een gitarist en neen fotomodel. En daarna sprak ik Chris aan Chris 'En toen constateer den we een groot gebrek aan show te hebben, terwijl de zang ook niet alles was. Toen kwam Eric er dus bij Allemaal tamelijk toevallig dus. terwijl de muzikale interesses van de verschalen de qroepsleden ook nogal ver uit elkaar liggen Francis bijvoorbeeld luistert vooral naar zijn vrouw maar ook naar Roxy Music, J. Geils Band, Lawi Ebbel en TC Matic, terwijl Tom het bij hard rock, U2 en Dire Straits houdt. Wim daarentegen kiest voor de Bolling Sto nes en de Police, Chris voor heel veel (van Zappa tot Talking Heads) en Eric voor alles wat tussen Tante Leen en Bowie ligt. Ondanks dat alles klikte het toch op een of andere manier. 'Bovendienzegt Gheys, 'is de muziek die je speelt met noodzakelijk dezelfde als deze die je qraag hoort.' Waarop Tom inpikte Ja. ons genre hoor ik in feite niet graag, maar toch speel ik het met plezier.' Het heden... Paradoxaal tekstschrijver die ook de Nederlandsta lige rockgroep Chrisma oprichtte (een primeur op dat ogenblik zegt hierover 'Op goede muziek horen goede teksten te staan En Eric Ja. ik schreef nogal zotte teksten. Maar Chris vraagt zich af waarom het Nederlands minderwaardig zou zijn. Sinds Van het Groenewoud en de Kreuners heeft men ingezien dat Vlaamse rockgroepen niet noodzakelijk een soort kleinkunst brengen als ze in 't Nederlands zingen. Dat heeft ook een beetje te maken met het zelfvertrouwen dat de Belgische groepen hebben ge- STRATO'S 4 (5- Verenigde Natiënlaan 7, 9300 AALST Tel. (053) 78.69.37 v.l.n.r.Wim Thybaert, Eric Citters, Tom Latour nu eenmaal niet etiketteren. New Wave hoort ook niet altijd in 't Engels gezon nen te worden. Strato's 4 brengt immers Nederlandstalige, op een stevig ritme steunende moderne rock, mét brio en een sound die'ergens tussen de Kreu ners en Talking Heads ligt. Chris, de de Schaepdnjver, Francis Gheys, Chris Francis voegt eraan toe 'Ja, het is toch wel heel verdacht als een inrichter van een wedstrijd aan diezelfde wedstrijd meedoet, en dan nog wint ook Toch wil Strato's 4 verder geraken dan Aalst. De ambiance is bij de eerste vijf Belgische groepen te komen 'Wij willen amateurs zijn op een professionele ma nier, met een professionele ingesteld heid.' Daartoe heeft men nu een demo opgenomen, ter introductie en voor een aantal vrije radio's. 'Om een beetje min der onbekend te wordenglimlacht Wim Ik krijg de demo te horen kwali teit ondanks het feit dat alles tegelijk diende opgenomen te worden. 'Ja. plannen zijn er genoeg, optredens wat weinig.' zegt Francis, terwijl we aan ons derde (vierde vijfde pintje bezig zijn Organisators zijn hierbij dus ge waarschuwd contactadressen vinden ze hierboven. Schluss. We klagen nog wat over de weinige con tactpunten (lees cafés) die er in Aalst zijn voor muzikanten 'Enkel in de Cactus vind je wel eens iemand.' be weert Eric, 'daar zitten ze zowat alle maal, de muzikanten, buiten de hard rockers dan.' Iemand (ik mag geen na men noemen) vraagt zich af of hardro ckers ook muzikanten zijn Ondertussen kijk ik met een wanhopiqe blik naar mijn papiertje een chaos. 'Goed.' zeg ik, 'dit volstaat Chris doet me uitgeleide, terwijl de overige Stratos- vieren hun instrumenten nog wat gaan teisteren in het geïsoleerde repetitielo-' kaaltje. Buiten 'Villa Sunrise' regent het Diipestelen. Ik vang 'the long way home aan... W 2019, Los Angeles, waar Amerikanen nog steeds thuis zijn. Een stad uit neon en beton. De auto's schijnen er te vliegen met een gemak dat Sabena doet vergeten, en de videospelletjes blijken uitgegroeid tot volwassen detektivegadgets. En om de Aalste- naar in de sfeer te houden, regent het haast de hele film door. Vanuit de ruimtekolomes zijn nu zes robots («replicants») teruggekeerd naar de aarde. Om te beletten dat deze haast perfekte mensduplikaten nog zelf emoties leren ervaren in hun superbrein, had hun fabrikant hen slechts 4 jaar te leven gegeven, en dan nog wel als slaven in de ruimte. Je raadt het alde robots zijn ook maar robots, en hebben vlugger een drang naar levensbehoud ontwikkeld dan in de programmering kon voorzien wor den... En dus moet Deckard (Harrison Ford) hen uitschakelen vóór ze op aarde nog meer slachtoffers maken dan de 23 vorige die aan het oog van de camera ontsnapten (gelukkig maar i). Hij is immers een «blade run ner», een lid van het speciale team dat binnendringende «replicants» moet «terugtrekken». («Moord» op robots staat niet in het woordenboek) Hoe Deckard daarbij tewerk gaat, ervaar je best zelf... «Blade runner» is geen echte geweld film, wat de stukjes die op TV versche nen ook mochten beloven. De bru tale scenes zijn met zó nadrukkelijk uitgewerkt en verzinken in de sfeer beelden van een metropool zoals die binnen 37 jaar wel eens werkelijk kan ontwikkeld zijn. De dekors zijn feno- menabel. de lichteffekten schitterend en daarbii komt niet te vergeten de muziek van Vangelis (dé filmkompo- nist van de tachtiger jaren 7), die con tinu een beslissend aroma aan de film geeft. Zonder deze drie belangrijke komponenten had «Blade runner», zelfs mét Harrison Ford (bekend uit «Star Wars» en «Raiders of the lost Are» ongetwijfeld veel minder bekoord. Toch valt de akteurspresentatie van Harrison Ford in de hoofdrol zeker met te minimaliseren, en zou de rage rond zijn rijzende sternaam wel degelijk verdiend mogen genoemd worden. Als held-type heeft hij het gemaakt, en op de meer serieuze momenten is het enkel nog wat wennen. Rutger Hauer, de Nederlander die met o.a. «Turks Fruit» furore maakte, levert als leider der robots de repliek op Deckards vervolgingen. Opmerke lijker lijkt echter de aktrice die Harri son Ford ertoe krijgt om verliefd te worden op een robotinnetje. Hoewel dit euvel zelf in de film voorspelbaar is, kan de manier waarop de verleidings scène voorgeschreven wordt, zeker origineel genoemd worden. Dit terwijl de veelbelovende finale tussen de twee mannelijke opponenten een vrij slap soepje wordt, en zelfs een nogal ongeloofwaardig slot aangemeten krijgt. Het moet gezegdeen gegeven van robots die hun schepper boven het hoofd groeien is allesbehalve nieuw, maar wat hierrond gesponnen wordt, is wél origineel en lovenswaardig De tijd van de blikken modelbouwrobots is ook in de film voorbijgestreefd, en de fantasieën die op dit thema ver doorgetrokken zijn, hebben de ver dienste dat ze zelfs in de irreëelste situatie hun imago van mogelijk toe komstbeeld rechthouden. Met «Blade runner» zal er zelfs op de achterste rijen van de zaal niet zoveel meer gevrejen worden. Want ook voor de niet-SF-liefhebber geldt, op het doek valt méér te beleven. FILMPROGRAMMA Palace Les gendarmes et les gendarmettes komedie met Louis de Funès. Blade Runner: science-fiction-detekti- ve voor ruim publiek. Class of 1984: niet voor gevoelige leraars. Feestpaleis Moonraker: James Bond in een ruim tespektakel, met Roger Moore. S O.B.komedie over de filmwereld, met Julie Andrews (Mary Poppins), William Holden (Network), Larry Hag- man (J.R.). Richard Mulligan (Soap), Lolafilm van de onlangs overleden R W Fassbinder. Jeugdhuis Ypsilon: zondag 5 december, 20 u.The spy who loved me (James Bond) Anfrakt: zondag 5 december, 20 u «8 1/2» (Fellini, 1963) Stadsfeestzaal Vredeplein. LDC kregen na de punkexplosie. 'Er is inder daad een lyrische inslag in de teksten te bespeuren zegt Chris 'maar daarom hoef je nog geen kleinkunst a Ie Miel Cools te brengen Strato's 4 -« 1 dus) bestaat in de origi nele versie overigens al sinds januari '82. De huidige bezetting dateert van mei/juni van dit jaar. Met de komst van Eric Citters werden alle oude nummers afgevoerd. De optredens beperkten zich totnogtoe echter meer tot try-outs. Maar Strato's 4 is niet te spreken over het Grootaalsters publiek Zegt Gheys 'Dat is niet alleen zo met ons, maar ook met andere groepen. Lawi Ebbel bij voorbeeld kreeg in Limburg en zo, altijd een hele boel mensen op de been, maar het Aalsters publiek blijft zeer, zeer lauwEn Eric 'Alleen hardrock-groe- pen schijnen hier wat ambiance te kun nen schoppen En de toekomst... Met Pallieterpop geraakte de groep niet door de schiftingen. 'Al die wedstrijden zijn "uitgekochten boel".' zegt Chris New wave hoort met altijd in t Engels gezongen te worden.. -Texas Instruments-

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 10