mm Willocx video club CAf? De Destereers en Balou teisteren vanaf nu alle bals Videofilms 100 fr./2 dagen De videoclub die weet wat video is C/t MOET EB G1 ZAAT OP? Drie maand Socialistisch Jeugdatelier in Aalst Zaterdagmarkten van kerstdag en nieuwjaar verschoven the best one Moorselbaan 86 Aalst en andere muziek Arn Molenstra Spa Nieuwe Gazet van Aalst 10 december 1982 3 André Markoen kandidaat prins '83 Karnaval begint in de beentjes te bijten. In de hallen en de fiber zitten avond aan avond honderden met betonijzer en kiekendraad te knutselen. Uit verwrongen koetswerken van auto's en vrachtwagens rijzen onbegrij pelijke voimen op. Het blauwe licht van de lasposten flakkert in de kou. Het grote voorspel is begonnen. Aalst denkt echter buiten de stoet ook nog aan zijn nieuwe prins. Drie weken véér karnaval wordt die verkozen, maar de kandidaten lopen zich al weken het vuur uit de sloffen om bekend te geraken en aanhang te werven. De NGVA zoekt elke week een kandi daat op om hem voor het voetlicht te brengen. André Markoen uit de Koolstraat bijt de spits af. 77 21 69 Sluierstraat 1 Aalst 82/23/1 AT ledereen noemt me Balou, maar mijn echte naam is André Markoen. Balou is de beer uit de tekenfilm "Jungle Book" Om duistere redenen, misschien omdat ik zo zwaar gebouwd ben, noemden mijn vriendjes me zo, en dat is gebleven. Na tuurlijk ben ik een echte Aalstenaar. Ge boren en getogen in de Koolstraat, een buurt waar veel karnavalisten wonen. Meer nog, ik ben een echt karnavalpro- duktOp 15 november 1955 geboren... wie tot negen kan tellen weet genoeg Van kleins af liep ik met karnaval de mole- kens af, verkleed, want anders wou ik niet meedoen. Als 16-jarige ben ik dan echt gestart bij de Ware Berkens. Daarna zijn we begonnen met De Krakken, die het twee jaar volhielden en sindsdien zit ik bij de Destereers. Dat is een fantastische groep. Dus daar zit ik goed Hoe kom je er toe kandidaat te worden Dat is met de jaren gegroeid. Mijn vrien den trokken altijd maar aan mijn frak om toch eens mee te doen. Maar het is zoiets groot, dat het altijd wat afschrikt. Ik hou van Aalst en van karnaval en ik heb al zowat alle facetten van vasteloavend meegemaakt. Dit is eens iets nieuw en dus heb ik mij eindelijk kandidaat gesteld. Als het lukt wil ik geen prins zijn met een dikke nek. maar echte karnavalist blijven. De spirit van onze stad, dat moet een prins hebben Heeft een prins karnaval enige invloed op karnaval Ik denk niet dat karnaval verandert naar gelang het die of die prins is. Wat je moet doen is niet te veel naar de pluimen kij ken, maar vooral meedoen met het feest. Daarom denk ik dat een prins best uit een karnavalmilieu komt, er jaren in zit en weet wat de spirit, de geest van de Aalstenaar is. Wie er nooit aan meege daan heeft, kan dat niet begrijpen. De voornaamste taak van een prins is na tuurlijk een ambassadeur te zijn voor Aalst Karnaval en de naam van de stad hoog houden naar buiten toe Wat ik graag zou zien is dat de naam van Aalst als klein Rio, waar gevochten wordt en pinten worden kapotgeslagen, zou verdwijnen. De mensen die zoiets doen zijn meestal niet van Aalst. Zij missen de echte vreugde en maken misbruik van de situatie. De pers speelt daarin een be langrijke rol. Door er veel ruchtbaarheid aan te geven, trekken ze juist zulke men sen naar hier. Kandidaat-prins zijn is een veeleisende en dure bezigheid Veeleisend zeker. Ik ben al enige weken bezig alle bals en zo af te lopen. De Des tereers helpen me daarbij enorm, want als je alles alleen moet doen is het té zwaar. Tenslotte kan je pas verkozen worden als je voldoende supporters mee naar de verkiezing brengt. Wat de finan ciën betreft, daar heb ik nog niet bij stil gestaan. De reklame en de show, daar zal wel wat geld naartoe moeten. Ik heb in ieder geval nog geen budget opgesteld. Wat vind je van onze stoet De stoet die verbetert nog van jaar tot jaar. Vroeger kon je er echt de toppers uit halen en de rest was veel minder. Nu komt zelfs de kleinste groep met iets goed naar buiten. Als ze er mee naar andere stoeten gaan, zijn ze ginder met- een de revelatie en steken torenhoog bo ven de plaatselijke groepen uit. Je moet ook zien hoeveel tijd al die honderden mensen aan karnaval en hun wagen be steden. Dagelijks, maanden aan een stuk elke avond aan die wagen gaan werken. Dat is ongelooflijk en dat vind je dan ook nergens. De stoet zelf moet een geordend geheel zijn dat toch los en spontaan moet blijven. Zoals verleden jaar met de B.R.T. dus zeker niet. Als die nog eens willen komen, zullen ze zich moeten aanpassen aan Aalst en niet omgekeerd Wat vind je van de beoordeling door de jury tijdens de stoet Een jury bestaat uit mensen en die zijn natuurlijk niet onfeilbaar. Ik denk toch dat de eerste drie altijd groepen zijn die dat verdienen. Je kan dan discussiëren over die had de eerste moeten zijn en die tweede, maar dat is meer een kwestie van persoonlijke smaak. Ik zou in elk ge val niet graag in die mensen hun schoe nen staan. Ze zien daar vijftig groepen voorbij gaan en moeten dat allemaal rangschikken. Iets waarover te discus siëren valt is de deliberatie, waar reke ning gehouden wordt met andere dingen dan de wagen zelf. Maar is het niet goed dat Lol misschien een puntje meer kre gen omdat ze twintig jaar bestonden Tenslotte is dat op zichzelf een enorme prestatie. Dat mag toch ook gewaar deerd worden (VDM). dad 'n es ni allien woter dad al of nie 'n spitj en dagge mor 'n drinkt as g'anders nie 'n hetj of as ge 's aoves teveiren teveil g'had hetj mor dad es nor volges da 't schantj oeik 'n plosj woor dat de royke mensjen (of leiden van ne royke ziekenbond) nortoe goon ver in de moer te speilen. Allei ja, allicht eksplekeir eh meh slecht, ze noemen da geloeif ek «modderbaden», mor in alle geval es 't toch moer hein... En zeggen da 'k ik schoefelingen kreigas ek klein was en 'k hooi ne kier in de moer zitte speilenMor ze zeg gen pertang dat da goed es vert flessoy, 't bitsjen en 't sjateka Worom 'n liete z'ons tèn as kindj dor oeik ni in speilen Mor troeist ajjer, in 't vervolg 'n zelle men doveir zuveir nimmer moete goon. 'k Hem gezing van de weik dam men dad hier ba ons oeik gon kroygen. Joot jong, geer on die nieve zwem kom hein op den boelvaar va Morrisken De Wolf, of va Moylebeik, of d'Albrechtloon, 't es te zing hoe aad dagge zet of hoe dagge da noeme wiltj. Ge wetj wel hein, die twiede zwemkom die z' hier maoken, allei woor da ze toch al joren on beizeg zen. Awei, vlak doveiren hein, dor zen z' al beizeg meh de moer geried te maoken. Ze komt al tot thalven van 't stroot gezwom men, mor ja, 't es doveir 'n zwemkom hein. As z'heer dor nie 'n hosten ten beloeft da ver van deize wintjerMor ten zei len de weirken dorteigen missching al stilleliggen, ooitgevroezen. Mor as ennen hond eh keggeken lotj op stroot vallen reskeider eh prosesverieken, mor pakken en pakken moer op 't stroot, dad es ewad anders... Wa dat er oeik ewad anders es, da es da spel geer in Antweirpen woor da ze ni allien op 'n baleken sloon meh eh raket, mor woor da z' oeik meh de mil- joentjes zjongleiren En wajjer mor inleivere jonges, ze zeilen 't zeer wel on vrèmde looizen meigeiven. Allei zeg, ver dor kommen va zennen tetter te maoken, allemaan ooit te schoyten en ten nog zennen twieden te zen kroygt er dor eh stiksken ameirekoon azoei mor oever de zes miljoeng balle- kes toegeschoeven. Woor da nen treffelèkke mensj meh eh ghiel leven noyg weirken nog ballange ni oon 'n gerokt Da 't meh nog most te doeng stoon, 'k zol meh oeik nimmer kontent stellen meh onnoeizel balen-balen teigen de mier, mor 'k vroeg meh oeik eh raket on Sintjemerten. En 'k begost oeik lierek te doeng ver 't minstje dat er ni nor men goeste zol goon. Mor ja, 't es ver allemaan zuveil ni. let andersoever goestekes en koleiren 'n kejje ni disketeiren, dad hemme z'ons toch in den toyd gelierd. En domei, verleide zoterdag hooi 'k in de gazet gezing da z' op onzen teivei ginken ne program ooitzennen meh meziek van in onzen toyd, allei 'k zal liever zeggen, van in moynen toyd. Meziek va Glenn Miller, as ge dor al va g'hoeird hetj. En ik meh de slasjkes oon, weiremkes in de zeitel en wachten op da meziek dad os nog ne kier ons jonge joren gink rappeleiren. Mor jaan mén ortjen Da trok er va veiren op, mor veir van op te trekken. Die zaoten dor pesies allemol gralèk teigen heer goeste, half in slaap en on 't probeiren van ons oeik in 't slaop te kroyen. En tèn komt denne knol die ze de sjef noemden, meh ne kroezelkeskop, nog vertellen wa da na foyte- lèk 'n klarinet esazoei da lank zwèrt dingen, zoy 'n... Of peist den dienen na dad aal de vlaomingen teppes en kènooibes zen Allei, 't es meh teigegeval- len, mor ja, meh dezélde marsjandies kaan den ienen iet maoken woor dagge a vingeren van aflèkt en den anderen nen hoeip bicht die ge vaveiren a voeten schipt. Da léste, da kenne z' op den bei-er-tei, woor dammen allemool onzen taks moete ver betolen... PrT ]FN Ging Jeugdatelier Tanu geruisloos ter ziele, sinds september jl. heeft Aalst weer een socialistisch jeugdatelier, nl. Jeugdatelier Arend. Om de twee zondagnamiddagen wordt met kinderen van 4 tot 14 jaar kreatief gewerkt in een lokaal van het Stedelijk Trefcentrum (Driesleutelstraat 53). Jeugdatelier Arendkreatief en méér dan gewoon kinderbewarend OJ Vooraf gingen een paar geslaagde "Weekends aan zee" door tijdens de zo mer; zowat 30 kinderen namen daaraan deel. Het jeugdatelier beschikt over een ruime ploeg monitoren en werft vooral op de linker-Oever De kinderen dienen geen lidgeld te betalen enkel een jaarlijkse verzekeringsbijdrage van 50 fr "We willen de kinderen niet zomaar bezig houden om van thuis weg te zijn. we zijn geen kinderoppasdienst", zegt de bege- leidingsploeg, die echt aan een buurtge richte jeugdwerking wil doen. "Door ge bruik van allerhande expressievormen en door in te pikken op de aktualiteit krijgen de kinderen de kans om zichzelf te ont dekken, zichzelf te ontplooien, zelf ideeèn te leren vormen, zich in groep te leren uitdrukken luisteren werken sa menwerken aldus Eddy Quintens van het jeugdatelier Op te merken is nog dat in dezelfde Drie- sleutelruimte zowel een liberaal-geïnspi reerd jeugdatelier (Klakson) werkzaam is. als een socialistisch-gericht. Klakson ver gadert wel op zaterdagnamiddag, en werkt eerder in de ruime omgeving, terwijl Arend hoofdzakelijk buurtkinderen aan trekt. Op de foto ziet U een beeld van vorige zondag knutselen, met keuze uit makra- mee. naaien, smyrna en stoeltjesmaken met wasspelden En of het meeviel Inlichtingen Dirk Van Londersele (Pop- perodedries 19. Aalst) en Eddy Quintjens (Weggevoerdenstraat 24. Aalst) (P D.) Wat de stedelijke marktkommissie blijkbaar niet kon bewerkstelligen, kon de middenstandsraad tenslotte wel Het schepenkollege heeft immers uit eindelijk beslist om de wekelijkse zaterdagmarkt van 25 december en 1 januari te laten plaatsgrijpen op vrij dag 24 en 31 december. De honderd endrie marktkramers kunnen dus weer voor een rekordverkoop zorgen de dag voor de feestdagen zelf. De Markt zelf werd evenwel beperkt tot 12 uur. terwijl de marktkramers zelf moeten instaan voor het reinigen van de straten. Om 13 uur moet het shop- pingsverkeer in het Aalsters centrum opnieuw mogelijk zijn. (MP)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3