Jongerenkomitee voor werk (Aalst) zoekt verantwoordelijken op Jan Caudron op bezoek in kerncentrale van Kalkar. Duitsland SERDU Bestuur dekenij Hovenierstraat- Molendries-Varkensmarkt herschikt MOET ER Cl ZAAT OP? hillka... vanzelfsprekend A Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom Geraardsbergsestraat 74 IN UIT HUWELIJKSLIJSTEN WOONINRICHTING Nieuwe Gazet van Aalst 28 januari 1983 3 Eerste stempeldag schoolverlaters Duizenden jonge werklozen gaan vandaag om hun eerste stempel. Na 150 dagen wachten. Wachten op werk, wachten op inkomen... Schoorvoetend schuiven ze aan in de rijen vóór 's lands doplokalen. Het Komitee «Jongeren voor Werk» (ook in Aalst aktief) hield naar aanleiding hiervan gisteren een pro- testaktie. Onder het motto «wie verantwoordelijkheid draagt, moet zijn verant woordelijkheid maar opnemen» werd een open brief gezonden naar politici, RVA-administratie en bedrijfsverantwoordelijken uit de streek. De brief is mede- ondertekend door een groot aantal organisaties en verenigingen. Met deze aktie wil het Komitee duide lijk maken dat ondanks de krisis toch wat kan en moet gedaan worden aan het al te ondraaglijke lot van de werk zoekenden, en tevens dat die krisis op een andere en betere manier aange pakt kan worden, dan tegenwoordig het geval is. In het voorjaar '84 zal een nieuwe Jon- gerenmars voor Werk in Brussel gehouden worden. In het vooruitzicht hiervan wordt plaatselijk aktie gevoerd rond dezelfde thema's. «De werkloze mensen zijn niet schul dig aan de krisis, noch aan het begro tingstekort van de Belgische staat. Zij zijn er daarentegen de eerste slachtof fers van. Daarom kunnen wij niet aan vaarden dat naast het recht op arbeid ook het recht op een volwaardig inko men afgebroken wordt», aldus de Open Brief. Aan de RVA-verantwoordelijken en het Subre gionaal Tewerkstellingskomitee (waar giste ren massaal naartoegetrokken is, ten minste als alles naar wens verlopen is) wordt o.m. gevraagd stopzetting van de schorsingen wegens langdurige werkloosheid in een tijd dat er geen werk is, en van de afbraak van BTK en derde arbeidscir cuit; het OCMW moet betrokken worden in het Subregionaal Tewerkstellings komitee om speciale aandacht voor kansarmen te verzekeren, de Kommissie van Advies moet opnieuw kunnen adviseren inzake schorsingen e.d.; vakante betrekkingen zouden ver plicht en tijdig aan de RVA moeten meegedeeld worden. Deze zou dage lijks hiervan moeten kennis geven aan elk stempellokaal; maandelijks zou een hoorzitting moeten ingericht worden voor werklo zen, waarin de evolutie op gebied van werkloosheidsbestrijding en nieuwe jobs toegelicht wordt; de uitkeringen (vooral voor vrou wen en jongeren) zouden moeten opgetrokken worden tot een reëel leef baar bedrag. Diskriminatie van niet- gezinshoofden zou moeten verdwij nen; de wachttijd van 150 dagen zou moeten afqeschaft worden. Aan de bedrijfsverantwoordelijken (waarvan de voornaamste een exemplaar toege zonden kregen) wordt gevraagd te wil len investeren in arbeid i.p.v. in arbeidsbesparing, kategoriek zwart werk, overuren en kumuul te willen verhinderen, te investeren in eigen streek i.p.v. in lage-loonlanden, «natuurlijk afgevloeide werknemers te vervangen, kapitaalsvlucht, fiskale en sociale fraude uit te bannen, en de klemtoon van hun produktie zou moe ten verlegd worden van louter winst- gericht naar dekking van sociale behoeften. Ook gemeentelijke beleidsverantwoordelijken kregen een lijstje, met volgende wen sen de vraag om een tewerktellingsplan in de gemeenten; geen afbraak van het personeels bestand, maar integendeel het ont plooien van nuttige aktiviteiten in eigen beheer (bv. recyclage, open bare werken...), het doorbreken van vriendjes- en partijpolitiek bij aanwervingen; het omvormen van alle stempello kalen tot menswaardige ruimten; het instellen van een éénvormig stempeluur over gans de gemeente en met voldoende tijdsruimte. Van politieke mandatarissen wordt ver wacht dat sociaal dienstbetoon dat zich richt op zogezegd uitdelen van postjes aan individuen zou stopgezet worden. In plaats daarvan zouden politici zich daadwerkelijk moeten inzetten voor de uitbreiding en verbe tering van de werkgelegenheid, in het belang van de gemeenschap. Initiatieven die de tewerkstelling trach ten te bevorderen, zoals koöperatie- ven en alternatieve produktieketens, of diedaarrond bewustmakend probe ren te werken (bv. werklozenwerkin- gen) zouden politiek ondersteund moeten worden. Het Komitee verwacht nog vóór karna val een antwoord, en wil alle reakties publiceren en bekommentarièren. Men wil het dus duidelijk niet laten bij deze ene brief... In onze volgende editie publiceren we een verslag alsook de lijst van onder tekenende organisaties. (P.D.) Noit door na ne knop oon... Awei ja, 't es toch woor hein Ge'n wetj op den dier nimmer wa dagge nog moetj geloei ven of woor dagge moetj on twoyfelen... Azoei hem ek dor verleide weik hoeiren afroepen da ze geer in Roeimen na gedéssedeird hemmen dagge in 't vervolg meigt frammasjong zén, dagge dorom ni slechter 'n zet as 'n ander en dagge nimmer in «den ban» van de keirk vliegtAs ek bepeis wa da meh groeitmoeder, da pertank oeik gin kweizel 'n was, meh dor in den toyd as ek nog ne kleine snotneis was, allemol oever verteldj heit,.. 't Er was iveranst hier in 't stad ne groeite frammasjong gestorven. En da was eh spel zee Want, azoei zoy ze zoy toch, van alle kanten kwampen die ander schaa jonges nor hier, ver ba dennen doein kommen te zitten en 'k weit ni waffer role dinges te doeng. En omdat er toch ginne paster zol omtrentj gekommen hemmen En den dag van de begraofenis, mosten aal de mensjen die woendjen lans woor dat dennen benalèkken doein most passeiren, heer blaffetieren toe doeng, dad hooi de paster en den onderpaster van deir tot deir komme zeggen. Mor meh groeitmoeder, z'heit aal ze leven noyg krejeis geweist, was toch boeven gon van achter 't gordantjen lonkenEn z' hooi denne stoet gezing, allemol sjikke menieren meh 'n lange zwerte frak oon en meh 'n hoeige boois op here kop. En allemol noyg serjeis. En... of dagge 't geloeift of ni, mor aal meh ne kier es da beginnen onweiren en donderen en bliksemen, pesies ofdat Onzjirken wist da ze meh ne qralèkke slechterik op gank woren... En 't schoap, binsjt da ze meh da verteldjen, kreig er pesies nog kiekvlies afDad es attoyd goed in mén gedachten boy- gebleiven. En 'k hem kor noderhand nog insj op gepeisd as ek, veil loter, kennes mokten meh mensjen, woraf da'k per malheir oeik on de weit gekommewas, da z' oeik ba de loozje woren. En 'k moen ierlèk zeggen, da woren allemol ghiel deftege tréffelèkke en serjeize mensjen. In elk geval veil ierlèkker as sommegste ander, woraf da 'k wist da z' alle daogen meh heer eiremen oepe zoaten in de keirk, gelèk as ze zeggen. Allei. weiral iet da naa mag en da vroeger nie 'n mocht. Gelèk as z'ons in den toyd probeirden woys te maoken dagge noeit nie 'n mocht klappen teigen ne joed of ne protestant, want ge zotj oeik kennen 'n zwèrte ziel kroygen gelèk as de dre. 't Zélde meh da vlies dagge 't vroydaos nie 'n mocht eiten. Dad es veranderd binsjt den oerlog, tèn mochte wei - mor tèn 'n was 't er gien... En azoei es 't er vanalles nog veranderd de komiene woor dagge meh a fiemen nie 'n mocht oonkommen (en naa de bicht (woor dagge vroeger stillekes in de paster zen oeir most feizelen en 't gein da ze naa meh 'n ghiel kapelle of keirk in iene kier doeng)... En nog iet dah meh oever die bicht attoyd in menne kop bleive speilen es ghielegans vanachter in onze kattekissemis stonten der vroagen veiren de bicht. «Hemme 'k ni nor de zwemmers gon zing En al was ek tèn nog eh jonk grammeineken, 'k vroeg mèh toch afworom stoon der tèn op die schiljeroy woor da ze zoei hoeiveerdeg op zen, in d'Aa Keirk, vraamensjen meh heer loezekes bloeit 'k Weit het, de toyden veranderen, de mensjen en heer manieren oeik. En alles en iederien moet hem dor nor oonpassen. 'k Vraog meh af wannier da 't zuveir zal kommen dagge zetj meigen a vraa bedriegen, zelf nor petrol of koelen boeiren in annen hof, zelf anne zjaneivel stoeken en teigen de kontroleur van de belastingen zeggen; kis goy ne kier meh... PETJEN ook op zon- en feestdagen. HOEK KATTESTRAAT ESPLANADE 22, AALST REGALO Huwelijkslijsten Geschenken Molenstraat 70 AALST Tel. 21 76 08 MATIGE PRIJZEN EN ORIGINALITEIT, HAND IN HAND. Naar aanleiding van de studiereis van volksvertegenwoordiger Caudron naar de snelle kweekreaktor te Kalkar, had onze medewerker onderstaand gesprek. vijftig maal beter benut worden dan in de lichtwaterreaktoren omdat in eerst genoemde uranium wordt omgezet in plutonium. In een kweekreaktor wordt méér splijtbaar materiaal gekweekt dan er verbruikt wordt. Het thermody- namisch rendement is ook veel beter Jan Caudron, uw interesse voor het energieprobleem bleek reeds enkele jaren geleden toen U in de Aal ster se gemeenteraad de zuivere interkom- munale Interregies verdedigde. Tij dens het grote energiedebat dat verle den zomer in de Kamer werd gehou den, kwam U als woordvoerder van de Volksunie op voor een zo groot moge lijke spreiding van onze energiedra gers. U sprak zich uit tegen de uitbrei ding van de kernenergie en voor het aanmoedigen van de alternatieve energie. Waarom ging U dan nog de snelle kweekreaktor in Kalkar bezichtigen Wie onbevooroordeeld deze proble matiek wil benaderen moet de twee klokken horen luiden. Deze eendags- studiereis werd georganizeerd voor de leden van de kamerkommissies voor het Bedrijfsleven en voor Volksge zondheid, waarvan ik lid ben. Het was zeer interessant omdat wij onze ken nis omtrent de kernenergie hebben verrijkt en uit de diskussie ter plaatse heel wat hebben opgestoken. Hoe werkt een gewone kerncentrale Dit ongelooflijk ingewikkeld en duur procédé kan sterk vereenvoudigd als volgt gerezumeerd worden. De warmte die wordt opgewekt door de kernsplijting wordt overgedragen oo water dat stoom wordt. Deze stoom drijft een turbogenerator aan die elek triciteit maakt. Waardoor onderscheidt zich een kweekreaktor zoals in Kalkar van een gewone kerncentrale zoals in Doel In een kweekreaktor kan de energie van de beschikbare uraniumreserves daar men hogere temperaturen bereikt in een natriumgekoelde kweekreaktor (550°) dan in een licht- waterreaktor (300°). Hoeveel elektrische energie produ ceert men in Kalkar De centrale is nog steeds in opbouw. Er werd gestart in 1973 en men voor ziet de in werkintreding voor 1986. De kapaciteit zal 300 megawatt zijn. Wij hebben dus een enorme bouwwerf bezocht op een oppervlakte van twaalf hektare. De kostprijs wordt voorlopig geraamd op 130 miljard BF. Kalkar is wel een internationale onder neming Inderdaad, Duitsland neemt 68,85 voor zijn rekening, Nederland 14,75 evenals België en Engeland slechts 1,65 Hebben de promotoren van Kalkar U een hersenspoeling gegeven U zegt het te kras Men heeft ons wel met massa's argumenten trachten te overtuigen dat kernenergie de oplos sing is voor het wereldenergiepro bleem en dat het gevaar voor een nu- kleaire ramp dank zij de voorzorgs maatregelen bijna onbestaand is En bent U nu overtuigd Het moet eerst allemaal nog bezinken. Ik blijf grote reserves bewaren t.o.v. Het bestuur van de dekenij Hovenierstraat-Molendries-Varkensmarkt. (OJ) maand. Gasverwarming en stromend kernenergie omdat het risiko, hoe klein ook, toch onaanvaardbaar blijft. Met de kernafval weet men nog steeds geen blijf en het gevaar voor produktie van kernwapens in handen van onver antwoorde terroristen blijft bestaan. Ik ben ervan overtuigd dat een klein landje als het onze reeds oververza digd is en dat de energiebesparing in de plaats van de huidige verspilling reeds een grote stap voorwaarts zou betekenen. Wij mogen onze energie eieren niet allemaal in dezelfde korf leggen. Wij moeten dus streven naar een zo breed mogelijke waaier van energiedragers. Hier ligt dus een toe komst voor onze Kempense steen kool. Ik blijf een entoesiast voorstan der van de Alternatieve energie omdat zonne-, wind- en biomassaenergie onuitputtelijk is en praktisch geen gevaar oplevert voor de mensheid. (RvdP) standhouding onder de leden-winke liers. Aldus weet het zich moreel geruggesteund om de september- braderij tot op een ongeëvenaarde hoogte te tillen. De prijzenpot van de tombola, te trekken dat weekend, zal in vergelijking tot vorig jaar forser ge spijsd worden. De dekenij bande de crisis (G.G.) Vorige week dinsdag werden de baten en de lasten van onze vermaarde deke nij «al 'g andere kant van 't water» overgedragen aan een kersvers geïnstal leerd bestuur. Het belooft, want van 'meet af aan was het voltallig bij de eerste zitting én de nieuwkomers deinsden geenszins terug hun creatieve steun te verlenen aan grootse toekomstplannen, de standing van deze dekenij waardig. Het huidig bestuur is als volgt samen gesteld deken Marcel De Bisschop ere-voorzitterPaul De Wolf voorzitterGilbert De Moor (ex- schatbewaarder) ondervoorzitterJohny Marcoen (ex-lid) secretaris: Jacques Verspecht penningmeester: Eric De Schrijver (ex-lid) werkende leden Jean-Paul Van de Velde, August De Cock, Antoine Bae- tens. de beëindiging van hun beroepsactivi teiten. Welke zijn nu die toekomstplannen Het bestuur zal zich krachtdadig inzet ten voor een betere, openere ver- Paul Vinck en Johny Meert, respectie velijk de vroegere voorzitter en onder voorzitter, namen ontslag omwille van

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3