Burgerlijke standing '82 1365 maal kopen, 1460 maal begraven HL s Boudewijn krijgt pijlen op zijn boog SWARTEIROECKX LOUIS MOET ER 61 ZAAI OP? Eten-:-plus Eten-i-plus Eten-:-plus Eten-:-plus Eten-:-plus Eten-:-plus Zavelbaan 68 9300 AALST Tel. 053-78 67 65 HUWELIJKSLIJSTEN Vallingeweir vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraafpoort weer of geen weer, altijd welkom Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT co PU Eten-i-plus Niquwstraat 37, Aalst Onze zorg de ganse dag U wat lekkers aan te bieden. Eten-:-plus Nleuwstraat 37,Aalst is er de ganse dag voor U 83/74 PI Nieuwe Gazet van Aalst 4 februari 1983 3 Misschien kan de ekonomische toestand in het Aalsterse niet meteen als zon debok worden aangewezen, maar toch is het een feit: om een of andere reden hielden in 1982 weer minder Aalstenaars zich bezig met geboren te worden dan met de nobele kunst van het overlijden. Wat volgt is een overzicht, een «best of 1982» van de burgerlijke stand, Aalst... 't Gebooreiland Chipka Liefst 1365 babys besloten toch maar de Amylumgeurtjes in Aalst te komen genieten. Precies evenveel jongetjes als meisjes (299) bleven echte Aal stenaars in totaal dus 598. Dat de mannen dan toch nog de massaspurt van 1365 wonnen met drie eenheden verschil (684-681), ligt aan de 767 overige borelingen die algauw wijselijk weer buiten de stad gingen wonen (385 m.-382 vr.; een burgerlijke eind stand die zelfs Okapi Aalst in verle genheid zou brengen Vroedvrouwen mogen stilaan ook gaan panikeren, want tegenover 1981 boerden de geboorten alweer met 97 stuks achteruit Opvallend hierbij is dat er in de stad zelf drie keer meer aan kinderen «bespaard» werd (- 74) dan door inwoners van buiten de stad. (- 23). Letterlijk nek-aan-nek werden er 19 tweelingen geboren, waarvan precies 19 toekomstige doppers en 19 dopsters in spe voortsproten, (leve de doptimisten Leuk is altijd een verdeling per maand in de geboortenfrekwentie. En wat blijkt Oktober spant hier duidelijk de kroon met 132 levenskreetjes. Januari was inderdaad nog koud te noemen. En ja, ook augustus en september halen de 120-drempel, als resultaat van de winterse «gezelligheid» van 1981Doch ook de zomermaanden van 81 moeten wat zwoeler geweest zijn dan de andere, want in april en mei 1982 zagen resp. 121 en 122 babys het levenslicht. Op geboorten- vlak lijken alleszins de maanden januari (109), februari (108) en maart (100) veel minder vruchtbaar te zijn. Vermoed wordt zelfs dat de ooievaar, tesamen met de bloemkool, in decem ber '82 op wintersport ging, gezien het dieptepunt van 96 nieuwe klanten voor de luierindustrie. Maar we zijn wel benieuwd wat in '83 de maand mei zal geven rekord negen maanden na de nationale elektriciteitspanne... De «jongensmaanden» waren vooral april (67 m.-54 vr.) en maart (54 m.-46 vr.), terwijl de meimaand een rasechte meisjesmaand werd, met een verplet terende 71-51 overwinning Maar ook de 61 -53 van november kon echter de totaalstand niet in hun voordeel ombuigen. Zoals gezegd in 1982 drie jongens op overschot als de genera ties van dat jaar geheel met zichzelf wil trouwen. Ook werden er vier adopties inge schreven. Een pikant detail is ook de wettigheid van de geboorten. 16 jon gens en 22 meisjes (wat wil je blij ken onwettig (door de rode verkeers lichten te zijn geboren. Over reïn- karnaties rept men geen woord. En ik dan Nu ja, boogZeg maar ringlaan, of nog beter BoudewijnlaanWant daar is men bezig aan een lovenswaardige poging om het verkeer wat veiliger-te maken. Waar dit gevaarlijk stuk ringlaan vroeger uit twee rijstroken bestond, brengt men er nu een drieledige signalisatie op het wegdek aan. De middenste strook bestaat hoofdza- kelijk uit zones bestemd voor afslaand verkeer, hetzij naar zijstraten, hetzij naar de huizenrijen. Het voorbijsteken zal hierdoor heel wat afgeremd wor den, evenals de duizelingwekkende snelheid waarmee sommige wegdui- vels de laan overscheerden. Er is trou wens ook de nodige witte-lijn-signali- saties aangebracht waardoor de auto mobilist nog eens gedwongen wordt om op de smaller geworden «start baan» de voet wat zachter aan de gas pedaal te houden. Hopelijk brengt deze nieuwe verf ook daadwerkelijk resultaten op, en zullen de bestuurders niet even roekloos en gejaagd als ze vroeger de bebouwde- kom-snelheid negeerden, ook de volle-witte-lijnreglementering aan hun laars lappen. Want soms leek de Bou dewijnlaan Francorchamps wel (LDC) GOEDKOPE, FRISSE IDEEËN, OVERGOTEN MET EEN FLINK STUKJE ZUIDERS TEMPERAMENT. HOEK KATTESTRAAT - ESPLANADE 22, AALST Is er leven vóór de dood Minder heuglijk zijn de 1460 overlij- dens, die de '81-score met 43 van deze droevige gebeurtenissen over treffen. Minder geboorten, meer sterf gevallen Waar gaat dat naartoe Binnenkort ook geen «jeugd van tegenwoordig» meer om over te zani ken Feit is alleszins dat in '82 770 mannen de pijp aan Maarten gaven, en 690 vrouwen nooit meer naar «Dal las» zullen kunnen kijken. Resultaat: hier verliest de man dus zijn luttele voorsprong die hij met de inspanning bij de geboorte verwierf Noteren we nog dat het in 803 gevallen om echte Aalstenaars ging, en in de 657 overige om mensen van buiten de stad. Interessant is het ook om hier eens naar de jaarverdeling te gaan kijken. Meteen blijkt dan dat Pietje-de-Dood zijn vakantie nam in juni (want toen had hij op de Falklands en in Libanon extra werk met een «gelukkig» diep tepunt van 95 sterfgevallen. Maar dit maakte hij dan vlug weer «goed» met 1 32 nieuwe lidkaarten van de hemel in een spetterende julimaand. En zoals algemeen verondersteld zijn de win termaanden oktober, november, december ook eerder droevig gewor den op dit punt, met telkens 130 tot 133 doden. Het absolute tranendal om een waar slachtveld bracht echter januari '82, met 45 overlijdens Het karnaval (februari) zal Sinte Pieter zijn sleutel ook even over de haag gegooid hebben om zich met wat anders bezig te houden. Want voor de man-met-de- zeis is 108 nu toch géén vlijmscherpe prestatie. Geboren word je meestal op nuljarige leeftijd. Maar bij sterven, daar heb je tenminste wat variatie in Dusvoer voor statistici of levensverzekeraars «Wat zijn de leeftijdspercentage van de overledenen Daarin valt meteen op dat de vrouw ook in Aalst gemiddeld daadwerkelijk ouder wordt Dat de vier kindersterf- ten beneden de 1 jaar allen jongens zijn, wil nog niet veel zeggen, maar volgens onze berekeningen haalt de vrouw gemiddeld 74 jaar, terwijl de man het «amper» 70 jaar volhoudt. Dit alles volgens de sterftecijfers van 1982. Slecht, maar toch hoopvol nieuws vormden de 13 doodgeboren of leven loos aangegeven kinderen. Hoopvol Jawel, want in '81 bedroeg dit aantal precies het dubbele Bij de lijkverbrandingen sloeg de vlam nog niet zo overtuigd in de pan. Toch komt deze gewoonte al wat opzetten 74 stuks, en dus weer 20 meer t.o.v. '81. De ligging van aswoensdag zou hier niets mee te maken hebben «Ja, dat moet ik Over de 555 huwelijken die op het stadhuis «ingezegend» werden, valt ook wat te zeggen, 't Zijn er alleszins 45 minder dan het vorige jaar. Wan neer lopen de statistieken van de vrij- gezellenbonden hier eens binnen Natuurlijk werd er in de lente- en zomermaanden heel wat afgetrouwd Naakte feiten zijn er niet voorhanden om dit te staven, maar in juni zal er een stukje afgelogen zijn in de aard van «Dit is de allereerste keer 72 koppels beloofden elkaar toen trouw. Augustus en september waren ook warmresp. 69 en 68 eerste huwe lijksnachten te noteren dus. «Stillet jes» waren vooral november (rouw- maand i.p.v. trouwmaand): 16 trou werijen, en januari, februari, plus decemberrond de 25 stuks, zowaar bijna maagdelijke cijfers... Over maagden gesprokenliefst 23 meisjes onder de 18 huwden (niet met elkaar, welteverstaan). Spijtig dat er geen gegevens zijn over de «redenen» van zo n vergooide jeugd... En hoewel jongens sowieso toch tot hun 18e moeten wachten, valt het op dat in totaal slechts 64 (op die 555 onder dad es'tMen vraa en ikke, wajjer zitten hier alletwie meh ne veroorden neis woor dat de snot uitzjikt gelèk as ooit eh krontjen. Ons oeigen stoon zu lodder meigelèk en voesj van de rest voele men ons alletwie om ter mottigst. Zjier in mennen nek, mén eiremen en mén bienen - en 'k zit er hier azoei op te peizen hoe komt da na da z'al van alles ooitgevonnen hemmen, mor ver 'n simpele vallink, die a kaan doeidziek maoken, door 'n hemme ze nog gien remeide ver gevonnen. Z'hemmen kompjoeters die 't weirk doeng van 'k weit ni hoeveil maan, ze vliegen nor de moon en z' hangen ghiel de locht vol meh sattelieten die van toyd tot toyd ne kier reskeiren van op onze kop te vallen, mor 'n goei remeide teigen 'n onnoeizel vallink dad 'n es 't er nog ni. En doby kom'het da 'k hier vandoag azoei ni te veil nies 'n hem ver oever te vertellen. Echt woor, menne kop 'n stoot er ni noor, 't es pesies ofdat 'n vol zeimeien zitj. Oever vastelaoved dad al zu dicht teigen de deir stoot, door werd er hier op ander plosjen in ons gazet al genoeg geklapt en geschreiven. Door zal ek dus mor oever zwoygen. Oever vastelaoved dad al zu dicht teigen de deir stoot, door werd er hier op ander plosjen in ons gazet al genoeg geklapt en geschreiven. Door zal ek dus mor oever zwoygen. Oever da stiksken pretensje da geer in de Voer berremiester wiltj zen en allesj nog de tooi niet 'n kaan, door 'n klap ek oeik ni geren oever, 'k Wil hem ni te veil ier oondoeng. 't Zeld'af meh ons vlomse ministers die heer al bedodderen as de wolen ne kier heer toet oepezetten. Want 'k hem 't nog al gezeid hein, den ienen belsj mag veil mier doeng as den anderen... Oever 't weir, ja door 'n val ni veil mier oever te zeggen as dammen on de wintjer liggen en da zei genoeg. Oever ons Nieve Gazet, ja die sprekt ver heerzelven die wer va kier tot kier beiter, mor 't er zollen toch nog 'n betjen abonnementen meige kommen, 'n Betje reklam maoken hein jonges Meh hoe mier leizers damme zen, hoe beiter dammen ons blad kenne verzèrgen. En door zemmen allemool goe mei. Oever de naft die zol moeten afsloon, naa da die oelesjeiks here proys toch nor beneen zing goon, mor die naa toch dier blijft omdat den dollaar opsloot... Wie kroygt er door na nog ne kop oon Nie, da zen allemol klodden woor da'k ni kaan oever beginnen. En dorom zal ek mor probeiren van eh vortjen te vertellen, meh ne zjiere kop, mor toch... Wetj er imand van ajjer, worom dat d'oelefanten heer naogelen roeid maoken Ja, 'k weit het, ge zetj na missching zeggen d'oelefanten 'n maoken hé heer naogelen ni roeid, mor allei, anders 'n zol 't gie vortjen zen hein. Awei, dad es omda ze ni te noyg zollen in 't oeig springen as z' in ne kèzzeleer zitten Biesteg hein Mor ja, 't er zen zuveil biestege dinges, woor dammen ni moete meh lachen. Gelek as onze gemintjerood woor dammen ni oon 'n geraoken. Mor allei, meh karnaval hemmen toch verom ver droy daogen ne nieven berre miester. En den dienen 'n zal doveir allesj gi pinsjoeng trekken Naa goon ek de boeken hier toe doeng en meh ne goeie weireme grog moaken. Da'k teigen 't noste weik 'n betje mier op menne sjefdefil ben Zé, 't es beniest, 't es de woorhèd PETJEN ook op zon- en feestdagen. de 21 trouwden, wellicht met een van de liefst 199 meisjes onder dezelfde grens Ook hier kunnen we met de gemiddelde leeftijd goochelen in '82 trouwde de (gemiddelde) jon gen op zijn 26e, terwijl het vrouwtje het vrije leven reeds op haar 23 1/2e vaarwel zegde. Boven hun 50e trouw den nog 16 mannen en 7 vrouwen. Maar vraag me niet met wie. Natuurlijk vonden 85 van al die huwelijken plaats tussen twee onge- huwden, maar dan volgen de feesten tussen twee gescheidenen met 7 en deze tussen een ongehuwde en een echtgescheiden partner met 6,5 Het overige anderhalf procent bestaat nog uit huwelijken tussen weduwen(naars) en ongehuwden of echtgescheidenen Maar als ze «ja» zeggen, bedoelen ze «neen» Nog wat over de echtscheiding anno '82 dus 136 echtparen hielden het dat jaar met elkaar voor bekeken, wat 12 minder is dan in '81. Daarvan scheidden er 61 «wegens een bepaalde oorzaak» (de andere door toeval zeker 72 gingen uit elkaar bij onderlinge toestemming, en drie kop pels ontkoppelden op grond van feite lijke scheiding van meer dan 10 jaar. Leerzaam in deze tragiek is de duur van het gesprongen huwelijk Van 1- 5 jaar: 15,5 van 5-10 jaar: 41 van 10-15 jaar: 14,7%; van 15-20 jaar 17,6 en tenslotten van meer dan 20 jaar: 11 Wie dus de kaap van 10 jaar samen passeerde, mag al wat geruster op beide oren (maar liefst bij zijn eigen vrouw) slapen. Of moe ten we geloven dat het huwelijk in de periode '12-11 wat al te lichtzinnig werd gesloten De leeftijden waarbij het tot een gron diger oefenen in het serviesgooien kwamen, en dus ook tot echtschei ding, kan ook interessant zijn. Omdat de vrouw gemiddeld jonger is dan de man, en omdat het de gewoonte is dat een koppel op 't zelfde moment scheidt, is het logisch dat de vroiiw gemiddeld zo'n onaangename erv3% ring op jongere leeftijd zal meemaken dan de man. Wel treffend is het dat voor beide geslachten de «fatale» leef tijd valt tussen de 25 en de 30 jaar, en dit aandeel zelfs rond de 35 bedraagt! Zo'n 10% van de echt- scheiders valt in de klasse van 21-25 jaar. Voor 13 (man) en 19 (vrouw) ging de huwelijksdroom aan diggelen op 30- tot 35-jarige leeftijd. Eens boven de vijftig worden echt scheidingen wel zeldzamer: in 1982 zorgde deze klasse voor 7 van deze miserie. 1983één bank en één dracht vooruit We zijn benieuwd van '83 gaat wor den. Zal de voorspelling van de Aal sterse materniteiten (drieëntachtig wordt drachtig waarheid worden Zal ooit een politieker ook de tellingen van de burgerlijke stand in twijfel gaan trekken Zal in '83 niet eindelijk het levenselixir uitgevonden worden, zodat de afdeling «overlijdens» mag geschrapt worden 7 En met wie zou ik dit jaar eens trouwen (LDC) "i" CD CO

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3