EDDY G=OOD&] the best one willocx video club aalsÊers Kredieten voor tewerkstelling werklozen niet goedgekeurd Videofilms 100 fr./3 dagen Raad van State besliste gisteren over klacht Willv Alloo Aalsterse zegswijzen TED LAPIDUS Cknstian Dior De videoclub die weet wat video is MONSIEUR EKSKLUSIEVE HERENKLEDING Kattestraat 36 - AALST Nieuwe Lei Nieuwe Gazet van Aalst 4 februari 1983 5 Bij gebrek aan een beslissing over de «klacht Alloo» is het de laatste maand die de eerste maand van het nieuw stadsbestuur had moeten zijn - merkwaar dig stil geworden rond het stadhuis. Omdat «geen nieuws» over het algemeen «goed nieuws» betekent, hebben we deze zegswijze eens willen testen op haar waarde, bijzonder dan voor wat de stedelijke financiën aangaat. De jammerklachten, of op zijn minst toch verontruste verklaringen, van de verschillende partijen over de finan ciële situatie van Aalst, die vóór de gemeenteraadsverkiezingen schering en inslag waren, zijn nu wel uitge doofd. Betekent dit dat er geen proble men meer zouden bestaan Uit inge wonnen informatie bij verscheiden bronnen blijkt dit niet het geval te zijn. Een paar dagen vóór de verkiezingen werd aan de stad een voorschot op de saneringslening toegekend van meer dan 58 miljoen fr. Dit heeft alles zins geholpen om de precaire kasgeld situatie zodanig op te peppen dat men zonder noemenswaardige moeilijkhe den het einde van 1982 heeft kunnen bereiken. Indien men dit voorschot niet had bekomen zou het onmogelijk gebleken zijn de eindjes nog aan mekaar te knopen. Intussen is de jaar wisseling overbrugd en kan de stad beroep doen op de kredietopening bij het Gemeentekrediet In gewone men sentaal betekent dit dat de kredietver lener bepaalde sommen ter beschik king stelt van de stad, die door deze laatste in de loop van het jaar nog moeten ontvangen worden. Aange zien geen enkele kredietmaatschappij een liefdadigheidsinstelling is, moet hier ook rente op betaald worden en, aangezien Aalst permanent in de rode cijfers staat, hoeft het niet te verwon deren dat men voor 1982 dichtbij de 50 miljoen zal komen als interest op de kredietopening. 50 miljoen om te mogen beschikken over centen die men later wel zal krijgen is natuurlijk geen peulschil... maar er is momen teel geen andere uitweg om het huis houden te laten voortdraaien. In tegenstelling tot vroegere jaren MOORSELBAAN 86 AALST 053.212475 Tegen dat mijn volgend Panorama over veertien dagen verschijnt zal het nieuw stadsbestuur al aan de slag gegaan zijn. Zoniet zou de Raad van State wel bijzonder lui zijn. of de heer Alloo bijzonder naïef want nog méér dan het onderste uit de kan halen is niet mogelijk, zodat een verzaken aan het beroep bij de Raad van State nu stilaan aangewezen is. Hoe dan ook, mij lijkt het ogenblik aangebroken om het nieuw stadsbestuur in 't belang van de stad alle heil toe te wensen. Wanneer ik de namen van burge meester en alle schepenen met hun respektievelijke funkties overloop, stel ik vast dat zij het allemaal ongetwijfeld aankunnen. Objektief bekeken is dit sedert de jongste wereldoorlog het eerste kollege dat bij de start geen zwakke plekken vertoont. Men is nu eindelijk eens afgestapt van de Aalsterse gewoonte om een verdienstelijk oud-gediende nog even te belonen met een schepenambt als fin de carrière. Ook de oppositie wens ik moed en sukses. Het is haar plicht nauwlettend toe te kijken, en meedogenloos doch positief tussen te komen als het moet. Aalst heeft een sterke oppositie nodig, en de huidige formatie beschikt over voldoende flinke kleppers. Ik heb een periode cjekend dat een oppositie eens zes jaar lang braafjes zat tè wachten tot ze eindelijk opnieuw mee aan het bewind mocht, en hoogstens eens dierf interpelleren over de staat van de veiligheid van de kinder speeltuigen in het stadspark. Nu moet het beter, en dat zal alle groot-Aalstenaars ten goede komen. Zo laat ik alle raadsleden met een nieuwe lei beginnen aan hun nieuwe ambts periode. Met toch nog even een laatste woordje aan oud-burgemeester De Bis schop. tegen wie ik zo scherp had uitgehaald in het eerste nummer van dit weekblad. Marcel heeft op 15 december inderdaad in de gemeenteraad luidop gezegd «Het kan u verwonderen dat ik hier spreek over politieke moraal». Ik besef hoe moeilijk het is om zelfs in vage bewoordingen schuld te bekennen, en daarom breng ik hem hier een laatste saluut. Zulks aansluitend bij al de goede dingen die ik tegelijkertijd over zijn hoofd had uitgestrooid. Marcel De Bisschop heeft zijn politieke loopbaan in schoonheid kunnen eindigen. Mocht dat later ook gezegd kunnen worden van allen die nu de touwtjes gaan in handen nemen. De Panoramist werd de begroting voor 1982, die door de gemeenteraad was aangenomen in zitting van 15/12/1981, reeds in de loop van mei goedgekeurd met een totaal-tekort van meer dan 513 miljoeR op de gewone dienst. In dit globaal tekort zat een verschil tussen ont vangsten en uitgaven van meer dan 193 miljoen van het jaar 1982 zelf. Aangezien een begroting een plan is. en elk plan aan de realiteit moet aan gepast worden, was een wijziging noodzakelijk. Deze gebeurde in de gemeenteraadszitting van 9 novem ber. De nieuwe uitslag was een gevoe lige vermindering van het globale tekort tot 395 miljoen, maar een ver groting van het tekort van het eigen dienstjaar tot 222 miljoen. Het feit dat voor het lopend dienstjaar geen verbe tering voorzien werd, terwijl hierop reeds meermaals was aangedrongen door de Minister, de Bestendige Deputatie en de Gouverneur, zette blijkbaar kwaad bloed bij de Besten dige Deputatie want de begrotingswij ziging werd niet goedgekeurd. «Te post en te paard» werd dan nog op 20 december een gemeenteraad gehou den, waarop beslist werd bij de Koning (dus bij de Gemeenschaps minister van Binnenlandse Aangele genheden ofte Mare Galle) beroep aan te tekenen tegen de niet-goedkeuring. Ere wie ere toekomt, spijts de moei lijke periode van Kerstmis en Nieuw jaar, werd door de ministeriële dien sten alles op alles gezet om begro tingswijziging nog binnen een rede lijke termijn te onderzoeken en te her vormen. Op 11 januari werd de her vormingsbeslissing ondertekend en de 14e van dezelfde maand aan de stad betekend. Voor wat de ontvangsten betreft is de hervorming meer van technische aard. De stad had immers het reeds ontvangen voorschot op de sanerings lening ingeschreven, wat volgens de ministeriële inspectie niet aanvaard baar was. Dit administratieve stand punt wijzigt echter niets aan het feit het voorschot wel degelijk in de kas kwam... en besteed werd. Je voelt het al overal borrelen en zieden de sfeer is al voelbaar, alom in de stad. Op het beeld dat de Aalsterse pleinen nu bieden, hebben de echte carnavalisten gewacht De geur van oliebollen, frieten, wafels en suiker, en iets ondefinieerbaars van olie en metaal, zegt het nu zelf: bestaat er iets puiker Zou je dit willen missen, dit allemaal Een echte «ajoin» trekt nu niet naar 't buitenland. die gaat nog niet eens zover als de zee. Van nu af aan houdt die zijn hart in de hand: hopelijk valt het weer ook dit jaar echt mee De meest ongelovige brengt eieren naar d'Arme Klaren, De grootste gelovige bidt stiekem tot de God van het Weer en ondertussen timmeren carnavalgroepen zich blaren, en de vingers van hun vrouwen doen van 't naaien zeer. Kortom alles is zich aan het voorbereiden, Alles spitst zich op die dagen toe. Nog maar een weekje en dan zie je hem rijden Prins Carnaval, Balou de chou-chou. perversje Enigszins anders is het wel op het vlak van de uitgaven, waar enkele voor ziene kredieten, die normaal op de begroting van 1981 hadden moeten aangerekend worden, geschrapt wer den. Dit zal natuurlijk tot gevolg heb ben dat de rechthebbenden van deze gelden nog wat geduld zullen moeten oefenen. De meest opmerkelijke her vorming is echter wel deze van de kre dieten voor tewerkstelling van werk lozen. Op het oorspronkelijk geraamd krediet van 26 miljoen was in de begrotingswijziging namelijk bijna 6,3 miljoen bijgevraagd. Deze verhoging werd niet aanvaard. Alhoewel hiermee de betaling van de tewerkgestelden voor 1982 niet in het gedrang komt, kan de schrapping toch een hypo theek leggen op de verdere tewerk stelling in 1983. Normaal gezien mag er immers geen hoger krediet voor 1983 worden ingeschreven, dan dit dat voor 1982 voorzien werd. En aan gezien men daar reeds tekort had... En zo belanden we dan automatisch in 1983. Wat het gemeentelijk financieel beleid gaat betekenen is voor iedereen nog een groot vraagteken, aangezien er nog geen begroting werd opge steld. De bestuurswisseling is zëker niet vreemd aan deze toestandde «ouden» wensen geen begroting meer op te stellen en de «nieuwen» kunnen nog niet. Intussen dobberen de stads diensten op de zee van de «voorlopige twaalfden». Dit mag voor sommigen een ongezonde toestand lijken, maar er is wel een positief aspect aan door de verplichte beperking van uitgaven moet men leren roeien met kortere rie men. Als dit gaat is het reeds een goede oefening voor de periode die komt en die zich zeker niet als expan sief aankondigt. Samen met de andere wakkere bur gers van Aalst kijken we niettemin reikhalzend uit naar het beleidsplan van de nieuwe coalitie. Ook vanuit Brussel schijnt men vaart te willen zet ten achter de opstelling van het sane ringsplan dat de saneringslening moet verantwoorden. De stad werd immers gevraagd zo spoedig mogelijk hierover een beslissing te treffen. Komt er na carnaval schot in de zaak Gistermorgen werd door de zevende kamer van de Raad van State in openbare zitting de klacht behandeld van VU-raadslid Willy Alloo tegen de beslissing van de Bestendige Deputatie d.d. 9 november 1982, waarbij aan de Volksuniër de hertelling van de stemmen in het telbureau elf werden geweigerd. In dit telbureau behaalde Alloo slechts acht stemmen, daar waar hij nergens anders minder dan 36 stemmen behaalde, en zijn gemiddelde zelfs" 52,5 voor keurstemmen was. Het beroep van Willy Alloo dateert van 23 november, en in een schrijven van 21 januari stelt autditeur Jacquemijn dat de acht bovenvermelde naam- stemmen, inderdaad een opvallende afwijking zijn. Het is nu de Raad van State zelf, die beslist heeft of de klacht ontvankelijk was en of er zo ja een ver gissing of een onregelmatigheid in de telling gebeurde. Zo Willy Alloo in het gelijk gesteld wordt kan dit belangrijke gevolgen hebben enerzijds binnen de partij zelf, anderzijds in de zetelverdeling. Zo kan Eric Arijs eventueel in de plaats komen van Danny Denayer, en kan Alloo zelf, die 1427 voorkeurstemmen behaalde, van de zesde naar de vijfde zetel verhuizen. Mogelijk kan de VU- lijst zelfs een zetel meer bekomen. Het spreekt voor zichzelf dat Willy Alloo op het ogenblik dat wij dit scchrijven, de beslissing van de R33^ schrijven de beslissing van de Raa Ld. mj weet bv. dat zijn klacht geen unicum is, en dat in 1970 CVP- kandidate Reinhilde Verleysen, doch ter van de gelijknamige senator verko zen werd na een hertelling van de stemmen. Toen was de Bestendige Deputatie trouwens onmiddellijk akkoord met een hertelling. Nu niet, blijkbaar om politieke redenen, en omdat men misschien nooit verwacht had dat Alloo tot bij de Raad van State zou gaan met zijn klacht. Dit gebeurde ondertussen wel, wat natuurlijk heel wat politieke gevolgen meebracht voor de plaatselijke poli tiek. De nieuwe gemeenteraad is immers nog steeds niet geïnstalleerd en het nieuwe stadsbestuur werd nog steeds niet aangeduid. Alloo wenst voor het huidige vaccuum waarin Aalst verkeerd echter niet verantwoordelijk gesteld te worden. Had de. Bestendige Deputatie hem gelijk gegeven, dan was de nieuwe raad op geweest. 4 januari geïnstalleerd Alleszins zal het toch nog enkele tijd duren vooraleer de nieuwe gemeente raad zal geïnstalleerd worden. Wordt hertelling door de Raad van State toe gestaan, dan moeten de stemmen van telbureau elf herteld worden door de provinciale diensten. Wordt de klacht verworpen, dan moet het arrest door de minister betekend worden aan de Bestendige Deputatie, waarna Alloo zelf en het stadsbestuur in kennis ge steld worden. Pas daarna kunnen de nieuwe raadsleden opgeroepen wor den om de eed af te leggen. (MP) En ziehier een vierde tekening van Frans Wauters. Ook deze knip je uit, schrijf er de juiste Aalsterse zegswijze bij en BEWAAR. Zodra je zes opeenvolgende teke ningen verzameld hebt (voorzien van de juiste Aalsterse uitdrukking), stuur je die 6 tekeningen naar het redaktieadres van uw Aalsterse gazet. Indien ze juist zijn maakt u kans op een cartoon van Uzelf, getekend door Frans Wauters.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5