3CHTER HET BELFORT HUIS DE WINTER I huis De Winter specialiteit van karnavalkostuum aan uitzonderlijke prijzen 'fn'ho^mftLn ln politiek en karnaval,'Destereers' vind je overal! aan Haf ratten l Kloeit-Kloesj-Klangen Sassen zichzelf gevangen K§ïhaval~en f Specialiteit van karnavalkestuums aan uitzonderlijke prijzen. Nieuwe Gazet van Aalst 4 februari 1983 9 De Destereers haalden dit jaar nogal wat 'voornaam' gezelschap in hun midden. Vooreerst is 'Mieleke' Van den Broecke niet alleen voorzitter van de vereniging maar tevens van het AKV (Aalsters Karnaval Verbond); André Marcoen, beter bekend als 'Balou', een gewaardeerd lid, is de kersverse Aaisterse karnaval- prins, en op de praalwagen barst het ook al van de hoge pieten, dit jaar. Onder het thema 'Belgskes, woor veren weir nor toe hekelen De Des tereers het wanhopige, maar voor een deel van de bevolking ook pijnlijke, gevecht van de regering tegen het kri- sismonster. Pijnlijk, zeggen we, en daarmee wordt uiteraard gedoeld op de financiële problemen waarmee vele Belgen vandaag te kampen hebben Het gamma aan besnoeiingsmaatre gelen en inleveringsposten die de regering reeds doorvoerde, symboli seren de Destereers door een enorme octopus die gretig om zich heen graait. Het tweede deel van de praalwagen is en reuzevlot (Belgen, waar varen we heen Hierop zitten enkele politieke tenoren die het afgelopen jaar veelvul dig de huiskamer (langs de TV) en jouw geldbeugel zijn binnengeduikeld. Vooraan, zoals het hoort, premier Martens, dan volgt Herman De Croo de minister van Verkeerswezen, die met één knie op een speelgoedtreintje leunt (een goede verstaander...). Minister Eyskens is ook van de partij, hij zit op de rand van het losgeslagen vlot, te hengelen... naar nieuwe 'enve- loppes' voor het Waalse staal En, last but not least, Willy De Clercq, de minister van Financiën, gezeten op een lege schatkist, draait lustig aan een vleesmolen. Dit is echter een vrij ongewoon model, zeg nu zelfboven aan worden er mensen (Belgskes in gestopt, onderaan komen er zowaar bankbiljetten uit... Alvast één van de spirituele en poli- tiek-geladen uitbeeldingen in de kaval- kade 1983 en daar hebben wij alvast een zwak voor. Geen reuzegroep 'op zijn Keuls' en dus waarschijnlijk niet bij de echte top, dit jaar. Maar daar rekent men niet op bij de Destereers. Prins Balou legt uit «We verloren flink wat leden, zodat we naar vervangers moesten uitkijken. Let op, die mensen stopten er mee, maar zonder ruzie hé. Gewoon geen zin meer, of bij sommigen de vrouw die wat zaagde', je kent dat wel. De vriendenkring is echter gebleven. De nieuwe leden hadden uiteraard een inrijperiode' nodig, een karnavalvere- niging betekent vooral teamwork, dus mochten we het niet té groots zien. Komt daarbij nog mijn kandidatuur voor de prinsenverkiezing, waardoor georganiseerd, hé. Naast het prijzen geld en de contracten met andere stoeten, was er ook onze Breughel- avond (april) en het eerste klootjes bal(in september op de Houtmarkt). We verkochten steunkaarten en de iKzelf maar weinig kon meehelpen aan de wagen. De show instuderen, voor publiciteit en attributen zorgen, alles nam enorm veel tijd in beslag». «Waren daar geen problemen rond binnen de groep Zeker niet, integendeel. Ik moet ie dereen van de Destereers nog eens van harte bedanken voor de enorme steun die ik mocht genieten, vooral ook op de avond van de prinsenverkie zing zelf. En ik zou nog eens willen benadrukken dat wij tot die groepen behoren die geen 'poef' hebben, NA karnaval «Geen poef, kom nou...» «Ja, we hebben dan ook één en ander enig echte 'Desterschort'. Weet je dat wij onze kosten voor dit jaar op zowat 200.000 fr. ramen Bij ons wordt enorm veel zorg besteed aan de kos tumering, voor 1983 wordt dat een rekening van 80.000 fr. Het feit dat jij prins bent geworden, kan dat de jurering van de groepen, van jullie groep vooral, beïnvloeden Ik denk met dat wij daar bijvoorbeeld voordeel gaan bij hebben. We hebben trouwens geen ambities, het weze herhaald. Meestal is het zelfs zo dat de groep die een prins onder de leden heeft, wat terugzakt. Niettemin blijven de Destereers één van de betere groe pen en ook nu 'mogen we gezien wor den', denk ik». (JVG) £en matot is namelijk de naam voor een «misvormde aardbei» («èn misvermde èrrebees»), en deze vrucht kreeg in 1970 de eer om ais doopnaam voor een van de bekendste Aaisterse karnavalgroepen te fungeren. En sindsdien kijken «De Matotten» terug op een reeks «vruchtbare» karnavaljaren... De groep bracht reeds de memorabele onderwerpen naar voor van «Toast Cannibal», «Blijft va mé gat...» (een pa rodie op de Cantinnières, waarbij op voorhand reeds perikelen ontstonden met de PVV-leden, die vreesden dat hun «Maghtje» in haar bloot gat zou ge zet worden) tot «Eins Zwei Drei-Ober- beieren» vorig jaar. Dat werd toen wel een druk jaartje, want Matot Jempi werd Prins Karnaval. En dat geeft voor een karnavalgroep wel dubbel zoveel werk; én aan de wagen, én aan de begelei ding van hun plots beroemde snorre- mans. Voor hun veertiende karnavalexploot lieten de Matotten zich inspireren door. de veelbesproken Prinsencaemere. Ti tel «De Prinsencaemere, wadden sirk Wat Jempi allemaal precies «uit het bedde zal klappen» zal de toe schouwer zelf ontdekken in de stoet. Maar het wordt wel origineel, en zeer herkenbaar. Niet minder dan zeven be roemde prinsen zullen uitgebeeld wor den op de twee wagens, elk met hun typische kwaliteiten en/of gebreken. Hier en daar zal wel een woordje uitleg prijken voor de prinsen niet zó goed kent, maar één ding kan ik als zeker vooropstellen de zeven koppen zijn stuk voor stuk ongelooflijk «echt», 't zijn ware meesterwerkjes of zeg maar «werken»... Vroeger maakten de Matot ten hun koppen steeds in ijzer, en hoe wel dit niet zo stoorde, is de overgang naar piepschuim een voltreffer te noe men. De amateur-kunstenaar van grote klasse die hiervoor werd ingehaald is Jos Deprijck. Aan het nodige geld raken is voor deze groep niet zo'n groot probleem. De «Matotten» zijn immers een AKV die er niet van terugschrikt om het hele jaar door buiten te komen, en om op allerlei manifestaties hun karnaval te verdie nen. Wel begint het vele werk aan de wagen een bedreiging te vormen voor het boven water houden van de groep, die dit iaar uit 40 leden bestaat. Als de «Matotten» dit jaar weer de 7e (hun abonnementsplaatsje Reeds vier maal behaald of zelfs een 6e prijs in de wacht zouden slepen, dan is Aalst te klein, aldus hun voorzitter. Karnaval vieren zijn «mannen» liefst in kleinere cafés, want hoewel de Grote Markt niet vergeten wordt; in de «uitkanten» valt vaak het gezondste plezier te rapen. Volgens hen zouden ze toch heel hoog scoren als de jury ook punten zou ge ven op het gedrag en het soort van amusement buiten de stoet, want dan breekt het karnavalgeweld pas echt open. En als karnavalist mag je je amu seren, maar moet je daarom niet ineens de menselijke waardigheid naar be neden halen Wat jammer genoeg niet door alle groepen voor ogen wordt ge houden. Maar volgens mijn pronostiek zal Aalst inderdaad te klein zijn... (LDC) De Nieuwe Gazet van Aalst maakt weer brokken. Toen we bij «Kloeit-Kloesj- Klang» in de werkhalle aanklopten voor een interview, raakte de lasser-woord- voerder zó overstuur dat hij té ijverig zijn werk deed. Toen hij van de metaal- kontruktie wou afdalen immers, merkte hij plots dat hij zichzelf gevangen gelast had. Gelukkig kon zijn voet mits wat wringen, en mits het uitdoen van de schoen na wat konsternafie bevrijd worden, 't Zou anders wel origineel zijn, een bloedechte kop op je wagen te laten prijken in de stoet «Kloeit-Kloesj-Klang» is een tweede- jaarsgroep, ontstaan uit schoolkame raden van het SMI. Na een proefje met een stootkar achteraan in de stoet, werd met weinig geld vorig jaar een eerste poging gewaagd bij de kleine groepen. Hun «Biermikrobe»-projekt haalde de volle pot... van de laatste prijs binnen, maar dat kon de pret niet bederven. Want daarom draait het ten slotte met karnaval toch allemaal om Dit jaar wordt het thema «Madja of a oeverradj a De bedoeling was eerst om er wat politiek in te brengen. Zo zou Uyttersprot de wagen besturen, en zou D'Haeseleer er achteraan uit vallen Allemaal goed en wel, maar wie zou voor de koppen zorgen En gin gen al niet genoeg groepen deze poli tieke snaar bespelen? Dan maar" gewooneen reusachtige slak die dreigt overreden te worden door een aanstormende auto. Tenslotte doet KI.KI.KI. het niet echt voor de prijs, maar vooral voor de lol. Met twaalf leden, waarvan slechts enkele aan de wagen kunnen komen werken, rijzen er wel problemen om klaar te komen met de konstruktie en het plakken. Wellicht zal men in de toekomst toch wat willen uitbreiden in de ploeg. Anders is er uiteindelijk voor de werkers ook geen plezier meer aan. Volgens de zegsman is het foefel- werk, en vooral Het in de vorm zetten het zwaarst. Aan koppen maken ris keert de groep zich (nog) niet; ze moe ten zich behelpen met tweedehands koppen, want een kunstenaar huren om voor hen te werken, kost stukken van mensen. Het vieren van karnaval zelf gaat vol gens een spiraalplan Eerst wordt de doorspoelspier wat soepel gemaakt in de buitenwijken, waarna stilaan tegen de nachtelijke uurtjes naar ae (veel duurdere) stadskern getrokken wordt. Of «Kloeit-Kloesj-Klang» ook op maan dag in de stoet zal stappen zal zowel afhangen van de motorische capaci teiten van de trekauto als van de licha melijke toestand van de vierende leden. Want zoals ze er reeds naartoe leven, zal het alleszins in groepsver band een leuk fuifje worden. Nog te vermelden is hun steunkaar- tenaktie, die ze o.a. nog steeds in de werkhalle voeren. Grotere groepen, die weten hoe ze er zelf in 't begin voorgestaan hebben, zullen hun klei nere broertjes wel graag een handje toesteken. Of met soms (LDC)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9