Vakantie naar maat T BRI RAVEL «De Doodskopvlinder» Provinciaal koorzangtornoos mysterieuze jury Wordt Vlaamse film naar ürabant overgeheveld 8 dagen RHODOS volpension prijs: 22.520 Ir. De reisspedalisten Nieuwe Gazet van Aalst 11 februari 1983 15 ll< loop niet over van geestdrift voor wedstrijden op artistiek vlak. De koningin Elisabethwedstrijd bekroont vaak een virtuoos met een groot uithoudingsver mogen en stalen zenuwen. De Nobelprijs literatuur is vaak voorwerp van poli tieke en ideologische beïnvloeding. Zijn koorzangtornooien dan een noodzake lijk kwaad om onze mensen aan te zetten tot gezonde ambitie Misschien... Maar wie wedstrijd of tornooi zegt, Gaston De Cock overtuigt vooral in kan bewuste of ongewilde vergelijking «Ad Dominum clamavi» van O. Olssen niet wegcijferen. En na twee dagen waarin sporen van het gregoriaans en luistergenot moet me van het hart dat de romantiek, en «This is the day de achtbare juryleden van wie ik de bevoegdheid niet betwist «Cantate Domino» ondergewaardeerd hebben. Misschien heeft Michael Ghijs het zichzelf wat moeilijk gemaakt door na de zware brok Ryelandt ook nog de massieve «Missa Papae Marcelli» op zijn programma te nemen. Dit doet echter niets af van mijn waardeoor deel. Bovendien doet het voor een luisteraar en a fortiori voor koorleden en dirigen ten toch wat vreemd aan dat men een etiket krijgt maar voor het raden heeft wat daaronder schuilgaat en wat erger is geen enkele motivatie krijgt noch richtlijnen voor de verdere wer king. Waar moet worden geschaafd Wat kan worden bijgewerkt Moeten we verder in de gekozen richting Of is er een ommezwaai nodig Mis schien ben ik voorbarig en krijgen diri genten achteraf enige toelichting. Maar als luisteraar zit ik met een lege rnaag. Kan Neerpelt hier niet model staan Toch veel goeds over de koren. Drie van de vijf behaalden'uitmuntendheid. Vreugde en euforie aan de kant waar de verwachtingen werden ingelost of zelfs overtroffen. Ontgoocheling, even begrijpelijk, bij de jongens van «Can tate Domino». Paul Van Looy loodst zijn «Cantico- rum» uit Moorsel voor het eerst door het tornooi en nestelt zich voor vier jaar in tweede divisie. Bach en da Via- dana vragen een wat vollere toon maar er zijn fijnzinnige trekjes in het volkse «Het waait een windeken koel» en er is een bijzonder mooi slotakkoord in het opgelegde «Gij badt op enen berg» van W. Rens. Het gemengd «Halleluja» koor o.l.v. which the Lord had made», een negro spiritual schijnbaar met Vlaamse in slag, van de hand van Flor Peeters. Alleen de alten laten zich soms over vleugelen. Over «Cantate Domino» heb ik het al gehad. Misschien zijn de normen .voor ere-divise bijzonder streng, misschien wordt het slippertje in het slot van Palestrina's Agnus Dei zwaar aange rekend. Maar niemand kan betwisten dat bv. de fuga «cum Sancto Spiritu» uit Ryelandts zesstemmige mis indrukwekkend was en dat de golfbe weging die Palestrina als geen ander in zijn bouwwerken weet te ontplooien deinde als het tij van de zee. Maar ik besef dat mijn bedenkingen slechts klinken als een magere troost. Het gemengd koor «Sint-Jan-Berch- mans» uit Hofstade bevestigt voor vier jaar in eerste divisie. Wat vroeger een utopie was is nu realiteit: gevormde koorleiders en Jozef Van der Vurst is er een van slagen erin binnen een kleine dorpsgemeenschap mensen te laten nuanceren, te laten interprete ren, te laten verstillen. Hoekige stenen werden gepolijst. Dat Karei Van Daele van «Laat blijde weergalmen» een homogene groep heeft gemaakt weten we bij ervaring. De dubbelkorige Cererols en Scarlatti's «Exsultate Deo» bewijzen dat. Maar van een verrassende warmte zijn de mannenstemmen in Mendelssohn en vol harmonisch uit gebouwde contrasten zit Willem Ker- sters «Deferunt». Op de achtergrond zweeft de schaduw van Penderecki. Het gaat goed met het koorleven in Vlaanderen en, wat meer is, men groeit geleidelijk weg uit het kringetje van vertrouwde koorwerken. (W.D.B.) Het gebeurt niet dikwijSs dat men storm loopt voor een produkt van Vlaamse make lij, en als dit dan nog vanaf de eerste weken het geval is, loont het wel de moeite om de film in kwestie even in het zonnetje te zet ten. «De Vlaschaard» is het meer dan waard... Regisseur Jan Gruyaert nam de taak op zich om de beroemde roman van Stijn Streuvels in beelden om te zetten. En in het opzet om een sfeer te scheppen van het boerenleven van onze (overgroot ouders is hij uitstekend geslaagd de he le prent ademt de geur van aarde, noeste arbeid, oogst en landelijke rust. De beel den lijken echt stuk voor stuk schilder achtige posters fotografisch is het een kunststukje zoals er weinig in Vlaande ren gemaakt zijn. Met landschapspano rama's, makro-opnamen van wriemelen de insekten en close-ups van de akteurs, schitterend gemonteerd tot een loflied op het landleven, laat deze knappe film de wat wrange herinnering aan het fletse «Voor boer en tuinder» zelfs vlot verge ten. Het verhaal draait vooral rond het gene- ratiekonflikt tussen de ouder wordende boer Vermeulen en zijn opgroeiende zoon Louis. De eerste kan zijn eigen langzame aftakeling moeilijk aksepteren. en duit niet dat eraan gedacht wordt dat zijn zoon hem weldra zal opvolgen. Louis zelf durft al eens voorzichtig zijn mening uiten over de plaats waar ze dat jaar het best het vlas zouden zaaien, en dat wordt niet in dank afgenomen. Temeer daar hij intussen verliefd wordt op Schellenelle (Gusta Gerritsen), "die ordinaire melk meid" volgens palief (Vic Moeremans). Boer Vermeulen wil Louis (René van Sambeek) immers liefst geïnstalleerd Een niet onaardige prestatie van «De Schakel» met een werk van vlaams auteur Frans Cools is de naam. Lang geen onbekende in de wereld van de toneel schrijfkunst. Met een vijftiental toneelwerken, vijf radiospelen en een televi siespel bekleedt Cools een mooie plaats in bet zo dun bezette rijtje van auteurs van eigen bodem. De bekroning in 1962 en 1971 met de prijs van het Noord- starfonds en de prijs van de stad Brussel in 1966 mag bewijzen dat hij tot de betere klasse gerekend wordt. Of zijnTëatste werk «De Doodskopvlin der» als een hoogtepunt in zijn loop baan zal beschouwd worden, durf ik betwijfelen. Ondanks de homogene en goede vertolking kon ik een gevoel van onvoldaanheid maar niet wegwerken. Iets ontbrak... iets klopte niet. De tematische gegevens waren nochtans herkenbaar en geloofbaar. De gevoe- lensverantwoording der personages was zuiver, alhoewel wél wat eenvou dig té zwart-wit. De scenische uitbouw flasbacktechniek -r was modern en vlot. Het kon dan alleen de dramati sche ontwikkeling zijn\ die de oorzaak van het onbehagen in zich hield; ik blijf er bijdit stuk zondigt aan gebrekkige continuïteit en duidelijkheid in de dra matische evolutie naar d^ ontknoping niet de vertolkers van c(e duidelijke hoofdtematiek Frank emVanessa - dragen de eindtragiek, mëar wel de moederfiguur, de antagonist, de oor zakelijke bijfiguur. Zou het kunnen dat de schrijver niet de noodzakelijke keuze wist te maken tussen een psy chologische thriller, een psycholo gisch drama of de klassieke griekse tragedie en dan maar een onzuiver amalgaam uit de pen toverde Alleen de schrijver zou hier het antwoord of de verantwoording kunnen geven. Dat ondanks de onzuiverheid van de ontluisterende cumax het stuk roch blijft boeien en besL genietbaar is, dankt Cools aan een prima vertolking en een sobere, klare regie. De hoofd vertolker, Guido Klinck, was sober, geloofwaardig en evenwichtig juist in de rol van de verlamde zoon, die, als een door de moeder vastgeprikte vlin der, geleidelijk bewust wordt van de noodzaak zijn eigen leven te leiden. De rol van Vanessa, de call-girl, werd gespeeld door Ann Macharis. Graag hadden we wat meer contrast gezien tussen de twee tegengestelde aspec ten van haar personage. De gebla seerde en geroutineerde call-girl kon mijns inzien wat meer verf gebruiken, wat stouter overkomen om meer diep gang te geven aan het meisje die een beantwoorde genegenheid voelt voor Frank, de verlamde zoon. Nochtans ligt de vertolking van Ann aan de basis van de best geslaagde scène uit het stuk haar monoloog bij het begin van het tweede gedeelte was zeer goed, intens en overtuigend. Speciale aandacht kreeg Godelieve Kuys. De moeilijke moederfiguur ver tolken, na 25 jaar afwezigheid op de planken, was op zichzelf al een ver melding waard. Als ze er bovendien nog in slaagt niet uit de toon te vallen maar integendeel een volledig aan vaardbare prestatie weggeeft, kan zien met een «deftige» vrouw, en hij koopt zelfs reeds de hoeve van boer Legein voor hem over. Het konflikt wordt op de spits gedreven (nu ja) bij het oog sten van het vlas, wanneer Louis onver mijdelijk zelf beslissingen gaat nemen. Vrolijk loopt het dan ook niet bepaald af. Wie zweert bij de aktiefilm, kan beter el ders terecht, want «De Vlaschaard» is, zoals te verwachten was, geen brok kenmaker op dat gebied; het is een inge togen, rustig verhaal, zonder veel lang dradigheden (oefmaar dus wel in de Vlaamse stijl. Gelukkig niet de «Paradijs vogels» of dergelijke achterna (al zullen de liefhebbers daarvan dit ook wel prui men); het blijft een film waardig. De plat- telandsromantiek is nu eenmaal een genre apart, maar wie ervoor te vinden is, zal dit stukje Vlaanderen echt graag zien. De akteerprestaties vallen best mee (ook Dora van der Groen als boerinmoeder trouwens), maar kunnen toch niet ver hinderen dat «De Vlaschaard» vooral door pareltjes van fotografische ideeën de geschiedenis zal ingaan als een Vlaamse film die voor de internationale konkurrentie absoluut niet moet.onder doen. De beste Belgische film die in 1983 reeds in Aalst te zien was. De «opvoer- streek» is deze keer het Feestpaleis. (DL) Filmprogrammatie Jeugdhuis Dido: «The last remake of Beau Geste» (Marty Feldman, leuke humor film), za. 12 febr,, 20 uur. Feestpaleis: 1. «Viktor, Viktoria» (KT): veelbelovende komedie van Blake Edwars («Ten», «Pink Panther», «S.O.B.»), met Julie Andrews, omtrent de homo-artiesten wereld. 2. «De Vlaschaard» (KT), zie bespreking. 3. «De 7 smeerlappen» (KNT): veel smeer, weinig lappen, zeker? Met Laura Gemser. Palace 1.«Stone» (KNT): naar 't schijnt een opvolger van «Mad Max». Geweld dus 2. «Verboden Afrika» (KNT): sensatiezoe kende pseudo-dokumentaire, voor liefhebbers van besnijdenissen en afhangers. 3. «Tron» (KT), indrukwekkend Walt Dis- neyschouwspel, omwille van door komputers ontworpen animatie en decors. «De mens in de greep van zijn komputer», verbluffend in speciale technieken, maar je moet er wel voor zijn. De Weide met hun kindertoneel Het geheim van de toren». (OJ) Guido Klinck en Luc De Blieck in Doodskopvlinders(M.V.) men alleen maar toejuichen en hopen dat ze zich verder zal ter beschikking houden voor de vertolking van oudere rollen waar het Aalsters toneel gebrek aan heeft. Wel blijven hier en daar nog sporen over van een verouderd spel- concept maar die moeten geleidelijk weg te werken zijn naarmate de ondervinding groter zal worden. Luc De Blieck tenslotte was eens te meer een toonbeeld van plankvastheid en vlotheid als de inspecteur. Voor eenmaal zagen we geen stereotype uitbeelding van de vertegenwoordiger van de wet maar een normaal, gewoon mens die toevallig ook politieman is. Met hun viertjes en onder de leiding van Tuur Van Den Brulle zijn ze er in geslaagd een mooi stukje toneel te brengen. Wel zeer klassiek durf ik Zeggen voorbijgestreefd als con cept in spel en decor, belichting en mise-en-scène, maar dan toch met inzet, ernst en technische bekwaam heid gerealiseerd. Alles goed nagekauwd het betere, zij het conventionele, liefhebberstoneel. (N.S.) afreis op 4 juni en 27 augustus 1983 Luchthaventaksen en BTW inbegrepen. DOMAINE OU BONSOY 14 km. zuid van Dinant. Bungalow van 2 tot 9 personen. Huur per week vanaf 4.000' fr. Huur per weekend vanaf 2.500 ff. ERPERHEIDE/LIMBURG bungalowpark: weekend, midweek of weekverblijf. voor 2 pers. vanaf 2.395 ff. voor 3 pers. vanaf 2.650 ff. 15 dagen RONDREIS EGYPTE met begeleider van 1 april tot 15 april 1983 halfpension43.630 fF. Reisbureau Bank Brussel Lambert Verg. 1096 Kat. A 83/97

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 15