IB Kamiel, ne fieren Oilsteneer (Verzekeringen Bank van Parijs en de Nederlanden België N.V.V De Toisers komen per mosselschuit Aalsterse v zegswijzen Nieuwstraat 51 9300 AALST Tel. 053/70 12 11 Wij waarborgen U een zeer persoonlijke dienstverlening met de gespecialiseerde inzet van een internationale bankinstelling. Telefoneer ons en vergelijk H. Quintijn Ideeënrijkdom met karnaval Stationsstraat 1, Aalst Mfcfcti I ,UW PARTNER IN VOOR- en TEGENSPOED. TRAITEUR PROVENCE Nieuwe Gazet van Aalst - 11 februari 1983 - 5 Keizer Kamiel Sergeant mag dan een omstreden figuur zijn in sommige karnavalmiddens, voor de meerderheid van de karnavalisten is hij de ambassadeur van Aalst en de verpersoonlijking bij uit stek van de Oilsterse karnavalist. Zijn geschiedenis is een stuk van onze karnavalhistorie. Als der tienjarige (1948) ging hij al mee in de stoet, om in '62 voor het eerst prins te worden. Nu nog is hij er eik jaar bij, met zijn nieuwe plaat en zijn Kamillekes. Hij is dan ook de aangewezen figuur om eens over de evolutie van onze vastelavond te spreken. De grote bals Alles begint zaterdag met de karnaval- raadszitting en de sleuteloverhandi ging. In feite is dat iets nieuw dat vroe ger niet of nauwelijks bestond. Nu zou ik dat tot één van de grote hoogtepun ten willen rekenen. De humor rond de zitting is gewoon fantastisch. De Oil steneer met zijn chauvinisme, zijn spot en zijn dikke nek, die al die poli tiekers eens goed hun zaligheid geeft. Daar is iets van gemaakt dat typisch is voor onze stad en nergens anders be staat. Zaterdag hebben we dan ook het afha len van de nieuwe Kantinière door de harmonie van de Oude Garde. Dat is een konstant gegeven dat niet veran dert. 's Avonds zijn er dan de grote bals, de Katrienen en het bal van den Ajoin. Daar is wel verandering in gekomen, de maskers en de domino's zijn verd wenen het verwoiten is op sterven na dood. Nu is het een kostuum en wat schminck en dan die hoempapa muziek, zoiets kan je overal meema ken. Dat is karnaval maar met echt van onze stad. De sjikke stoet Zondag is de grote dag voor de groe pen en de stoet. Daar valt veel over te zeggen. De stoet bestaat uit twee delen, de pracht en praal van de ingeschreven groepen en het peper en zout van de losse deelnemers. De pracht en praal wordt steeds mooier, de tendens is hier: minder grote wagens bouwen maar beter afgewerkt. Geen kwantiteit dus maar kwaliteit. Een nieuwe rage dit jaar is het gebruik van mouse. Daarmee kan men de vormgeving verbeteren, zodat het geheel realistische overkomt. Toch is het zo dat de humor wat op de achtergrond geraakt is. Als men in oktober aan de wagen begint, kan men moeilijk inspelen op de aktualiteit. Daarom mogen we fier zijn op wat ik het peper en zout in de stoet noem. De enkelingen die inspelen op onlangs gebeurde dingen zoals vorig jaar, met de gedevalueerde frank die 's ande rendaags al in de stoet liep. Het zijn dikwijls die groepjes die de frontpa gina van de kranten halen. Zij maken onze karnaval mee tot dat pittig geheel dat zoveel toeristen lokt. De foor ver de cengen Maandag is er dan de tweede stoet en de ajoinenworp. Dat laatste is wel niet typisch Aalsters maar brengt een hoop volk op de been dat nadien naar de foor gaat. Belangrijk, want het zijn voornamelijk die foormensen die onze karnaval bekostigen. Er is een budget van ongeveer 2,5 miljoen en dat wordt opgehaald door de verpachtingen aan de foorreizigers, de prinsen ver kiezingen en de reklamestoet. Onze vastelavond is volledig zelf bedrui pend, wat de deelgemeenten ook mogen beweren. De proisdelink s Avonds is het voor de groepen het grote moment want dan worden de prijzen gedeeld. De keizershallen zijn dan vol met een tweeduizend karnava listen die met spanning op de resulta ten wachten. Het geld dat aan de rangschikking verbonden is, is enorm belangrijk .voor een groep, gezien de hoge kosten Toch zou men wat moe ten leren relativeren, nijd en jalousie dat kan niet op vastelavond. Karnaval is aan alles uw voeten vegen en wie dan met getrokken messen tegenover mekaar gaat staan heeft de verkeerde mentaliteit. Ik zou zeggen, Oilsteneer zijn en mee doen, dat is het belangrijkste. De financiële kant van de zaak is voor na de dagen, alhoewel het er de laatste jaren met makkelijker op geworden is natuurlijk. Alle grondstoffen zijn enorm duur geworden en je ziet hoe men nu materialen van de oude wagens begint te rekupereren. Een oude kop die herwerkt wordt, metaal- konstrukties die opnieuw dienen. Alle maal besparingen die nodig zijn om rond te komen. Toch geloof ik niet dat onze stoet onder de krisis zal lijden. Voor veel werklozen is karnavalwagens bouwen een uitlaatklep zodat ze zich eens kun nen uitleven. Voil Janet De laatste dag, dinsdag, is het voil janettendag. Die waren met uitsterven bedreigd maar zijn nu aan een revival bezig. Enkele jaren terug zagen we maar vijf voil janetten in de stoet, nu stijgt het aantal weer. Zo hadden we vorig jaar toch een 20 deelnemers, allemaal vakkundig uitgerust. Er bes taat een hele uitleg over het hoe en waarom van de voil janetten, het enige dat echter telt, is dat ze er nog zijn en dat ze niet mogen verdwijnen uit onze karnaval. Bittere tranen De verbrandng van karnaval is iets raar dat me altijd sterk aangegrepen heeft. Karnaval is nog niet gedaan, maar het einde is nabij. Dat is treurig. Anderzijds is het meteen de symboli sche verbranding van de winter. De lente is in aantocht, we kunnen het dus ook zien als een vreugdevuur. Een belangrijk aspekt van onze karna val, en dat zie je goed tijdens de ver branding, is dat het een stratenkarna- val is. Dat straatgebeuren is overal in de lage landen verdwenen, overal kruipt men in zalen. Alleen in Aalst en Breda vind je nog dat echte volkse. Driekoningen en straatzangers Tot slot zou ik nog twee dingen willen aanhalen die spijtig genoeg verdwe nen zijn. Dat is ons driekoningenfeest en de straatzangers. Het driekoningenfeest was vroeger het begin van de karnaval. In de bel fortkelder, een uniek kader, kwamen PARIBAS we bijeen voor een breugheliaanse avond met hutsepot. Daar was geen sprake van hoempapa en decibels, gewoon een akkordeonist die bege leide en iedereen bracht een num mertje. Een vredige, karnavaleske bijeenkomst. Als ik daarovpr begin, denk ik altijd aan Dolf Den Trommeleir, Gust Keis en Singelijn. Ik weet wel, het kerkhof ligt vol van mensen die onver vangbaar zijn, maar die drie oude vrienden mis ik toch tijdens die dagen. De straatzangers, dat was ook zo n echt Aalsters tintje. Die mensen gin- Het is zover, het gaat van start het carnaval verovert onze stad 1 Geen Aalstenaar die nu de crisis niet tart, zingend van tgem da 'k g 'ad em, emmek g ad Zelfs de meeste politici meten zich een zotspak aan, Sommigen je zal het zien vinden dat echter niet nodig. Die weten dat ze ook zónder voor gek kunnen staan, Het zich verkledenwordt voor dezen dus overbodig. Uyttersprot had zich al in de sjerp gedroomd, hij dacht zich al als burgervader te vermommen. Zijn wensen werden echter wreed gedwarsboomd, hij wil nu ergens ver weg gaan zonnen Etienne Bogaert zal wellicht wel een reisje naar Zwitserland maken om op die manier het carnavalvierend «plebs» te ontlopen, misschien kan hij daar zelfs aan wat zwart geld geraken, om zelf zijn gevelverf mee te kopen Jan De Neve, nu niet meer bij de heersendeklassen, komt nu buiten zonder cowboyhoed op zijn (hersen)pan, Met een Indianenpluim wil hij ons verrassen, die past beter bij z 'n nieuwe status van gewoneman. perversje gen verkleed van cafe tot café hun lie- ken zingen en de mensen amuseren Daar is trouwens de Aalsterse Avond uit gegroeid, door al die zangers samen te brengen. Nu is het bijna onmogelijk geworden om nog zoiets te doen. Die enorme decibels en hoem papa... 't is jammer. (VDM) De Toisers gokkers in het A.B.N. stellen het goed en wel. Ze gaan nu hun zesde jaargang in, met vertrouwen, zoals dat heet. Ontstaan tussen p. en p., zoals bijna alle A.K.V.'s, en dit jaar op de voorgrond getreden met een kandidaat-karnavalprins. Hun voorzitter, Erik De Saeger, werd eervol tweede. En ze doeng gewoein voesj, nèm. 32 leden hebben ze, vooral uit Aalst- linkeroever, en die staan paraat met drie praalwagens voor de stoet. Ze voeren dit jaar de plaatselijke politici ten tonele: op een mosselschuit, samen smullend aan de stoofpot, enz... Want zo luidt het De Maght, Monsieur, Uyttersprot en de andere kollega's eten zodra ze aan de pot geraken. Met rode en groene klompen aan, suggereren de Toisers een nieuwe koalitie... je moet op de details letten Vorig jaar kwamen ze op de 13e plaats met Huile de Frites Martens en zijn inleveringskaboutertjes. En men herinnert zich nog Galle met gesa neerde zeemeerminnetjes in de Den der (in '81een 9de plaats), Voer streektaferelen ('80) en muisjes rond voetbal speler Daeleman ('79). In hun startjaar 1978, gingen ze als cowboytjes de straat op. Hun praal wagen, die toen op Hof Somergem in open lucht gebouwd werd bij F. Pijck, werd toen door een stormwind ver nield. Een paar weken vóór karnaval moest men met man en macht opnieuw beginnen. (Het lukte, want de Toisers laten zich niet omverzwaaien). Ervaring hebben ze intussen al genoeg Rudy Poorter en Staaf Sonck weten hoe je een wagen in mekaar bokst. Jozef Backvis houdt de centjes samen (ze hebben er over en vrou welijke handen werken al van in november aan de kostuums. Karnaval, zeggen de Toisers, is er voor 't ple- Welke aktualiteitsthema's zullen dit jaar hoge karnavaltoppen scheren Een open vraag, edoch, in de glazen bol van Madame Anita,.zie je alles. We wreven er de konfetti af en... daar kwam een bonte poppenstoet te voor schijn, Oilsters, met Duitse TV-onder- schriften. Al weten die Duitsers met wie Willy Alloo is en wat D'Haeseleer genoeg zegt. Al weten die niet waarom er zoveel OCMW-dokters en -verpleeg sters rondlopen, en weet er al een wat Happart in zijn schild voert, van de voorgevel van Etienne Bogaert heeft hij nog nooit gehoord Karnavalwie een gans jaar en vooral de laatste maanden de aktualiteit volgde, heeft er meer aan. Wakkere burgers hebben ook met kar naval een streep voor.. (g~ zier, ze leven er het hele jaar naartoe... de kinderen inbegrepen. En daar horen goeie verhoudingen met de andere A.K.V. s bijde Snottebel len, Weir, de Zjiepeerekes, Schief- rechtoever, om er maar een paar te noemen. Zondag zijn ze er weer, in de stoet, of in stamcafé Hotel des Arcades, aan 't station, (kn) De Toisers in 82kaboutertjes en premier Martens op een varken, (a) Tel. 053/21 22 02-70 00 15 Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) 9300 AALST Tel. 053/21 49 38 Kn ziehier een vijfde tekening van Frans Wauters. Ook deze knip je uit, schrijf er de juiste Aalsterse zegswijze bij en BEWAAR. Zodra je zes opeenvolgende teke ningen verzameld hebt (voorzien van de juiste Aalsterse uitdrukking), stuur je die 6 tekeningen naar het redaktieadres van uw Aalsterse gazet. Indien ze juist zijn maakt u kans op een cartoon van Uzelf, getekend door Frans Wauters.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5