«u DE MOOR DIRK PHILIPS OPTIEK DELENS De Dompeleers brengen «de parabel van 20 miljoen» alle reportagewerk NIEUWSTRAAT 60 AALST Schiefregt'oever 't zilien gien eizels zijn zeikes Met de Kantillekes loopt alles op wilfelces Noig huldigt Leopold lil en zijn nieuwe (Njorde AGENTSCHAPPEN AALST: 3£oHiebrandery *2)e Ct^aepe Molenstraat 77 9300 AALST KOFFIE LIKEUREN WIJN Likeur- en wijnhandel Rechtstreeks invoer van de grote kasteelwijnen. Hovenierstraat 64-70 9300 Aalst - s 053/21 45 82 bN Recordinterest in recordtijd. REC^ Nieuwe Gazet van Aalst - 11 februari 1983 - 7 De Dompeleers. Als je weet dat hun lokaal in de Dompelstraat is, en dat de kar- navalisten in diezelfde Dompelstraat wonen, dan weet je wel al waar ze hun naam haalden. En met die naam (in vertalinghaalden ze vorig jaar als beginnende groep een 25ste plaats. Als je «Dompeleer» naar 't frans ver taalt vind je «clochard», en dat was dan ook hun onderwerp van vorig jaar. Parijse clochards met alles erbij hoort, tot en met de Eiffeltoren, de Moulin Rouge en de Parijse meisjes van ple zier. Dit jaar zoeken ze het plaatselij- ker: Mare Galle wordt in zijn hemd gezet. In verband met de aankoop van de nieuwe kiosk voor Aalst. Het échte verhaal ziet er volgens de Dompeleers als volgt uit: Mare Galle kreeg 20 mil joen te zijner beschikking die moest dienen voor de verfraaiing van de stad. Mare Galle vond dat het muziek theater aan verfraaiing toe was, en dus kocht hij er een nieuw. 't Draait dus allemaal rond die 20 mil joen, en rond Mare Galle. Wat hun titel met hun onderwerp te maken heeft is me tot nu toe nog niet volledig duide lijk geworden: «Lewieken schriet gelek ne koter ver'e mef meziekteo- ter». Op hun wagen die al goed opschiet herken ik, naast Mare Galle, nog Ray mond Uyttersprot, Louis D'Haeseleer en Julien Vinck. Julien Vinck moet heel fier zijn dat hij ook een plaatsje krijgt in de karnavals- toet; hij heeft zich een hele avond, vrij gemaakt om te poseren. Natuurlijk wordt deze bereidwilligheid door de Dompeleers met oprechte erkentelijkheid aanvaard. Vooral door Guy Walgraef, de «koppenmaKer», die er heel wat van terecht brengt (LJ) OPVOLGER: WAUTERS I. Tel.053/21 40 66 Beekveldstraat 8, AALST Tel. 053/78 66 28 QO Ontsproten uit jeugdhuis Tanu bestaat de groep 7 jaar, maar het is pas hun derde jaar in de stoet. Om dat heuglijke feit te vieren, zoiets gebeurt toch maar één keer, pakken ze uit met een enorme wagen. Her en der hoor ftuisteren dat hij wel 70 meter lang zou zijn. Schiet houdt het echter op ongeveer 36 meter. Willo, (voorzitter)Wij hebben dit jaar eens op een rijtje gezet en aanschouwe lijk voorgesteld. De mensen zeggen al tijd, «politiek daar versta ik nu eens niets van». Het is nochtans niet zo moeilijk. Politiekers dat ziin ezels en daarmee uit. En surplus stellen we nog de oplossing voor en wij sturen die ezels naar 't school. Wijzelf zijn de professoren en we starten op 13 februari biet een kursus voor een beperkte groep, want hoe dommer de leerlingen hoe meer individuele begelei ding er moet zijn. Na strenge selektie hebben we de moeilijkste gevallen eerst aangepakt. Rerrlongsken, op de leste bank. Dan twee «kameraden» Galle en Monsieur. Daarvoor een koppeltje De Maagd en onze Lowie en op de eerste bank zit Alloo. Die moet op tijd eens aan de oren getrokken worden. Pieë (schatbewaarder) De 36 meter hebben we gehaald, ja ik zou zelfs dur ven zeggen overschreden. Die van de LOD zijn onderkruipers, want die hebben nog ne langere, maar ze werken samen met SABENA. Ze zullen nog lachen als ze na karnaval het gat in hun kas zien. Die kunnen het voor volgend jaar verge ten, ha ha met SABENA... Daaraan ziet ge dat die kerels geen gazet lezen. Jannot, een ordinair lid mag ook een ie Kamillekes zijn wel een speciale groep in het karnavalgebeuren. Gevormd in 1969 ais begeleiding voor Keizer Karnaval, maken'ze een belangrijk deel uit van onze reizende Aalsterse karnavalambassade in andere steden. Waar konden we beter terecht voor een schets van deze karnavalgroep dan hij de hootdkamii himselfKeizer Kamiel Kamiel gaf een indrukwekkende opsom ming uit het schema, met o.a. een kinder- kamaval, alle zaterdagavondbals, en ook bezoeken aan 't hospitaal en verschillen de bejaardentehuizen of verenigingen op die dagen ('s morgens, met een houten kop, maar dat appreciëren de mensen enorm(DL) Het voornaamste doel van de Kamillekes is het naar buiten dragen van «dat stukje Aalsterse kuituur», zo wist hij ons te ver tellen. «Met de verzameling Aalsterse liedjes, de dansgroep en wat showele menten trachten we een voor buiten staanders vatbaar sfeerbeeld te geven van wat Aalst-Karnaval is. Keizer Kar naval moet, samen met zijn gevolg, een soort ambassadeur zijn. Daarmee zitten we v\fel steeds vast aan het stramien van de Keizer als onderwerp, wat de moge lijkheden tot kreativiteit wel beperkt. Daarbij komt nog dat we geen specia listen zijn in het wagenbouwen, omdat 3/4 van de leden ook meisjes zijn. Dit jaar wordt «De Keizerlijke Kater» uit gebeeld. Kamiel ligt op de eerste wagen op zijn rug na de karnavalviering, met in zijn onmiddellijke nabijheid de «voorbe hoedsmiddelen» pispoten spaagbak. Op de tweede wagen voeren de Kamillekes in hun zelfontworpen kostuums hun showrepertorium op (liefst reeds twaalf dansen), en werpen ze gul met karamel len. Als Aalsterse vertegenwoordigers in andere steden moet de show ook attrak- tief zijn, en dus worden er geen vodden aangetrokken de kostuumprijs loopt voor elk van de 20tal meisjes algauw op tot 4 - 5000 fren daardoor heeft men vlug een kledingsrekening van 100.000 fr. En dan is er de wagen nog niet inbe grepen Vorig jaar was er wel wat kritiek op het feit dat de Kamillekes buiten wedstrijd in de stoet meegingen, en daarvoor 80.000 fr. ontvingen. Dit jaar staan ze weer tussen' de andere groepen geschakeld. Kamief betreurt de gang van zaken met die kom petitiesfeer wel «Karnaval is er in de eerste plaats om eens iemand anders te zijn dan doorheen 't jaar. Met die herrie rond de kompetitie gaat men het dagelijk se konkurrentieleven ook steeds meer het karnavalgedrag laten beïnvloeden Zoals men vorig jaar de jury te lijf ging, en er gewoon stond te wenen omdat men de eerste plaats niet haalde, dat is toch heel jammerOp die manier helpt men zijn eigen karnaval (en dat van Aalst) om zeep. Het aksent zou heel anders moe ten liggen, maar ja...». De Kamillekes spelen nu ook aan de top van de nationale tweede voetbalklasse bij de dames. Zouden dat nu dezelfde meiskes zijn, die eerst hun bilspieren oe fenen in het dansen, en dan daarna zo talentvol met de bal jongleren Het ge heim wordt eindelijk ontsluierd... «De voetbalploeg is wel uit de karnavalgroep ontstaan, 't Is begonnen met een vriend schappelijke match, maar 't is snel uitge groeid tot het klassepeil waar ze nu zit ten. In feite moeten de beide groepen nu soms wel gescheiden worden, op dat niveau, want als ze teveel mee zouden doen met de karnavalvoorbereiding, zou er van voetbal niet veel meer terecht ko men. Wel zullen een drietal voetbalkamil- lekes ook mee optreden in de stoet. En daarna viert iedereen mee, natuurlijk Op vergaderingen vormen we ook één groep, 't Is ook zo dat de voetbalkamil- lekes nog steeds het gezonde imago van* een «karnavalploeg» bewaard hebben; bij ons ook geen transfers of zo. Ze bren gen ook een stukje Aalsterse sfeer (bui ten het speelveld, welteverstaan) als ze op verplaatsing spelen; daar staan ze wel voor bekend. Maar karnaval en goed voetbal kunnen verenigen,(ze staan nu 2de dat is toch een kunst Het karnavalvieren van de Kamillekes verschilt ook grondig van dat van andere groepen, met hun vastenavondexploten. woordje zeggen De strijd om de eerste plaats zal tussen LODen de Matotten gaan, nadien komen Sjik en dan wij. Willo Allez jong, kom. Als we vooruit gaan zijn we kontent en natuurlijk mikken we op een plaats in de 10 eerste. Om te spreken van een derde of vierde plaats dat zal ik tocb eerst moeten zien. Pieë Ons budget Moet dat geweten zijn Wij komen rond en desnoods heb ben we nog over om volgend jaar te star ten maar normaal gezien drinken we elk jaar den overschot op. Dit jaar hebben we in samenwerking met de Koolstraat de karnavalkwis georganiseerd. Dat heeft goed opgebracht. Hoe meerde karnava- listen moeten peinzen, hoe meer ze drin ken. Er waren er zelfs die de tweede avond niet meer konden komen. Over daad schaadt hé Elianne (secretaresse)Wij naar de prijs van Noig doen Waarvoor geven die ne prijs Willo A voor 't noigst, voor bloeite tetten en schoein bienen. Elianne Och jongen moesten we u loslaten der zou wat van komen. De mannen zijn allemaal hetzelfde. Ik hou daar niet van, zoiets smerigs op de wagen. Ambras zou dat meebrengen. Al die mannen die ge trouwd zijn, wat zou dat niet worden Hierbij ontstaat een hevige diskussie over emancipatie. Onmiddellijk worden de wagens verdeeld. De ezels zijn voor de vrouwen en de rest voor de mannen en elk zal met karnaval apart uitgaan. Willo gelooft er niet teveel in «'t Zou te schoein zijn» zucht hij. Ik sluip stilletjes weg en laat de scheiding van tafel en bed aan het viertal over. Als er met karnaval een groep Schiet en een groep Regt- oever opkomen beloof ik u een studie over de invloed van het karnavalinter- view op de scheidingscoëfficiënt van de Aalsterse middenstand. (VDM) Naar aanleiding van haar tienjarig bestaan, heeft de overbekende karnavalgroep Noig haar rebels karakter afgezworen. Gedaan met de erotiek en de decadentie, want geschokt door de ophefmakende TV-serie «De Nieuwe Orde» willen zij Koning Leopold III in eer herstellen. Dit zal gebeuren door een glorierijke blijde intrede van de Vorst, geëxcorteerd door zijn steunpilaren. Hierdoor wil men de onrechtvaardigheid teniet doen aan de verbannen en tot werkloosheid gedoemde vorst, die zich moet tevreden stellen met een schame- lijke RVA-uitkering van enkele honderd duizenden per maand, waar hij vrouw en kinderen, plus een aantal jachthonden en Duitse schepers dient te onderhouden. Noig doet dan ook een oproep tot alle koningsgezinden om op 13 februari eerstkomende op de omloop paraat te zijn. «Liever Vorst dan regen» aldus Noig in een spiritueel opgestelde persmede deling, waarbij meteen een overzicht ge geven wordt van de onderwerpen die Noig sinds 1974 uitbeelde. Het begon allemaal in 1974 met Ode on de kezze (de neus) gevolgd door Eddy Merckx Superstar. In 1976 werd de No belprijs voor de Vrede, Kissinger in Vre- desmonument getransformeerd, terwijl in 1977 de geneesheren als echte geldj- honnen uitgebeeld werden. Bekend is nog steeds de uitbeelding van de onkoise koisers van den Tettentoeren door Noig, waarmee resoluut de «erotische toer» opgegaan werd. In 1979 waren de leden van Noig Disco dansers en 1980 waren zij leden van de (anti) drugbrigade van Frangois. Nadat men in 1981 de Verkiezingsbrigadierkes uitgebeeld had kwam het afgelopen jaar de Spekpoter in Aalst op bezoek. Vermelden wij tot slot nog dat Noig in 1980 en 1981 een eigen prijs voor de fijnste erotiek in de stoet uitgeschreven had, die echter bij de groepen weinig sukses oogste. (MP) M0ON Esplanadeplein 7 Naarstigheidstraat 1 72 Moorselbaan 152 Korte Zoutstraat 32 Leo de Bethunelaan 95

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 7