GARAGE ROND PUNT Pol De Paepe formuleert konkrete voorstellen voor Topdagen De succes-wagen van heden Willy Vernimmen verdediger Europees parlement Onder de üelforttoren Brusselbaan 122 AALST 053/77 72 80 Nieuwe Gazet van Aalst - 25 februari 1983-9 Dat de voorzitter van de Aalsterse Dekenijen Pol De Paepe steeds erg begaan is met de jaarlijkse Topdag, waarvan hij zowat de uitvinder en grote bezieler is, kan nog moeilijk een geheim genoemd worden. Uit een recente brief, gericht aan bet Kollege van Burgemeester en Schepenen, blijkt dat hij echter verre van voldaan is en met heel wat ideeën rondloopt die de Topdag nog meer allure moeten geven. Deze ideeën zijn gebaseerd op het eerste ontwerp van de heer De Paepe van 1.12.1977 en op de ondervinding van 4 Topdagen. Voor de komende Topdag var zater dag 14 mei 1983 wenst Pol De Paepe dat het stadsbestuur zo vlug mogelijk het programma en de voorstellen kent van de verenigingen, die vorige jaren meewerkten. Ook and«re Aalsterse organisaties, aktief op het vlak van feestelijkheden, kuituur, folklore, han del enz. moeten hun kritiek en voor stellen kunnen formuleren. Hierbij denkt de heer De Paepe aan het ver leggen van bestaande aktiviteiten zoals kongressen, vieringen, optre dens van muziekmaatschappijen, enz. naar de Topdag zelf. Op deze dag zelf zou men kleine stan den moeten inrichten voor vb. Pikke- ling, Dienst Leefmilieu, Levens vreugde, dierenasiel, beenhouwers barbecue, vlaaienkommen, Aalsterse nijverheidsprodukten, enz. Meer ani matie zou er anderzijds kunnen komen door een straatorgel, proef- standen zonder verkoop, straatmuzi kanten, ludieke sketchen, duivenlos- sing, wipschieting, poppenkast, enz. Imago Het imago van de stad Aalst zou vol gens de Dekenijenvoorzitter kunnen verbeterd worden door langsheen de autostrade een herkenningspunt voor Aalst op te richten, waarop dan de belangrijkste aktiviteiten zoals karna val, Topdag, Pikkeling, enz. zouden aangekondigd worden. Konkreet denkt de briefschrijver aan een 4- meter hoge ajuin in polyester of gemetst. De ajuin moet trouwens volgens hem resoluut als Aalseters embleem gepro pageerd worden, want het is het symbool van «spitsvondigheid, humor en levenskunst». Anderzijds kan het kultureel centrum een dagelijkse attraktie worden voor toeristen. Volgens Pol De Paepe kwamen de Aalsterse vlaaien als typisch streekge- recht in 1981 onvoldoende aan bod, alhoewel er in 1982 enorm veel vlaaienkommen verkocht werden. Aan bezoekende prominenten zou men daarom ten stadhuize een kom vlaaien moeten schenken, samen met het be kroond recept. Terloops wordt nogmaals gewezen op het parkeerprobleem in Aalst dat vol gens de heer De Paepe zeer schrij nend is. Als tegenzet zou daarom de slogan moeten gelanceerd worden Bezoek Aalst. Daar vindt U altijd plaats voor uw wagen». Gastronomie Voor de lekkerbekken denkt Pol De Paepe aan het lanceren van een toe ristenmenu met de fijne ingrediënten uit de streek-van Aalst dat duidelijk zou moeten geafficheerd worden. Karnaval, Jaarbeurs, Jaarmarkt en Topdag bieden ook op dit vlak volgens hem reuze-promotiekansen, als het stadsbestuur meewil. Wanneer het openbaar vervoer in het centrum dan zal "verbeterd zijn, kan Aalst uitgebouwd worden tot een toe ristisch centrum. De Topdag vindt de briefschrijver zelf een goede spring plank. Naast het kreëren van gastro nomische nieuwigheden, kan ook gedacht worden aan de kreatie van nieuwe souvenirs, waarbij het Ver bond der Dekenijen eventueel als dek mantel kan dienen. «Mijn postkaarten reeks met wedstrijd voor partikuliere fotografen werd elk jaar beslist maar uitgesteld, en is lang niet het enige dat nuttig kan zijn» zo.staat er in de brief letterlijk. Hierbij wordt terioops gewe zen naar het sukses van de experi menten met het toeristengeschenk in 1980 en 1981eventueel verbonden aan een toeristenreduktiekaart. Museum Pol De Paepe wil één volledig stads museum, waar naast karnaval ook aandacht zou geschonken worden aan de plaatselijke geschiedenis, aan de grote Aalstenaars zoals Boudewijn van Poppenrode, Pieter Coecke, Dirk Martens, Priester Daens, Valerius De Saedeleer en Louis-Paul Boon. Ook de rivaliteit met Dendermonde, de typisch Aalsterse humor, de Draecke- nieren, enz. zouden aan bod mogen komen. Wat de ambachten betreft wenst de heer De Paepe dat de stad jonge ambachtelijke kunstenaars zou lance ren. Hierbij denkt hij aan de ateliers met nieuwe werkgelegenheid. Er kan volgens hem ook werk gemaakt wor den van het Aalsters schaakspel om op straat te spelen. Dit projekt zou kunnen uitgevoerd worden door vb. karnavalpoppen-specialisten, en gekoppeld worden aan het inrichten van tornooien in open lucht. In het kader van de vrijetijdsbesteding denkt de heer De Paepe ook nog aan het uitbouwen «met inachtname van alle leefmilieuprincipes» van een rek- reatiedomein met pretpark, vijver, openluchtzwembad, ligweide, kam ping en sporthalle. Residuair In de marge van de brief worden nog enkele losse ideeën gelanceerd die het toerisme in Aalst zouden kunnen ten goede komen. In de eerste plaats wenst Pol De Paepe dat de grote borden langs de invalswegen opnieuw geplaatst wor den. Op de Topdag zouden ook af en toe een happening met de Instituten voor Buitenlandse Handel of met een bui tenlandse VVV moeten plaatsgrijpen. Verder wordt voorgesteld een wed strijd voor het beste gedicht of lied over Aalst te organiseren en de enige Aalsterse brouwerij te herwaarderen in samenwerking met andere vennoot schappen. Ook aan de kleinhandelaar wordt gedacht en dit via een wedstrijd voor de beste gevëlversiering of verlich ting. advertentie, verkoopsbrief enz. Pol De Paepe wenst eveneens dat er een grote poster zou uitgegeven wor den waarop o.a. de stadskaart van Sanderus, het eerste stadszegel, een karnavalfiguur, en het vlaaienrecept zouden afgedrukt worden. Karnavalisten zouden volgens de bekende briefschrijver ook moeten betrokken worden bij andere aktivitei ten en dit door middel van vb. ludieke fanfares, door beeldhouwers, enz. Na zijn speciale Topdag-fonoplaat 1979 is de heer De Paepe van oordeel dat men dringend de Aalsterse zanger Jan De Wilde zou moeten revalueren, en tot slot wenst Pol De Paepe dat men ook rond St. Maarten wekenlang aktiviteiten brodeert, omdat eveneens hierdoor de Aalsterse eigenheid zou beklemtoond worden. (MP) In een vrij uitgebreide persmededeling komt de Vlaamse Minister voor Binnen landse Zaken Mare Galle nog maar eens terug op de krisistoestand van de gemeentelijke financiën. Hierbij wordt voor de zoveelste maal de lof gezwaaid over zijn beslissing tot het uitschrijven van een saneringslening, waarvan de strenge voorwaarden verduidelijkt worden. Terloops wordt ook kritiek geuit op het volmachtenbesluit van de Nationale Minis ter van Binnenlandse Zaken Nothomb. Alle saneringsleningen ten spijt blijken de gemeentefinanciën zeker die van Aalst, nog steeds in een benarde toestand te verkeren. Hoe men het ook draait of keert, een verhoging van de gemeentelijke belastingen schijnen onvermijdelijk indien men binnen enkele jaren tot een sluitende begroting wil komen. De Werkgroep Leefmilieu Aalst verheugt zich in haar jongste info-blad over het feit dat de doortrekking van de Aalsterse ring door de Osbroek niet als prioritair openbaar werk werd weerhouden. Nochtans vindt men dat waakzaamheid qeboden blijft. Anderzijds wordt erop gewezen dat wie netjes 60 km. per uur rijdt op de Leopoldlaan en Heilig Hartlaan, steeds groen licht heeft op de kruispunten. De bestuurders, die volgens het boekje rijden worden dus beloond. Bij de S.P. geraakten nu ook de opvolgers bekend van de voor te dragen O.C.M.W.-raadsleden. Bij Emilienne De Smedt zijn dat Nicole Ringoir en Daisy Van Geyt. Bij Gustaaf Lemaïtre, Leon Paelsterman en Valère Foucquaert. Bij Eddy Dierickx, Albert Pieters en Fons De Saedeleer. Bij Albert De Winter (voor drie jaar) is enkel Paul Van der Meersche opvolger. Op te merken is dat steeds een S.P.- vrouw in de raad zal zetelen, aangezien men (bewust) twee vrouwen als opvolger aangeduid heeft. In een persmededeling maakt Willy Alloo («bijna raadslid V.U.) bekend dat ook hij tégen de Vlaamse toegevingen is inzake Voeren, het Waalse staal, de stopgezette federa lisering van de nationale ekonomische sektoren.Wie had anders verwacht Wel op te merken is dat Willy Alloo deze persmededeling in eigen naam ondertekent. Tijdens een uitzending door Derden, begin februari, lichtte volksvertegenwoordi ger Caudron, het standpunt van zijn partij (de V.U toe omtrent de vrije zenders. Men staat hier positief tegenover; hoopt dat het dekreet desbetreffende vlug operationeel wordt, maar toch werden enige kanttekeningen gemaakt. Zo wordt de «volksverheffing» een moeilijke opdracht genoemd, en stelt men vast dat de erkenningskommissie (die de 700 aanvragen moet onderzoeken) zelf bevolkt is met afgevaardigden van de verschillende partijen. «Wij zitten dus al van het begin af op een verkeerd spoor», aldus Jan Caudron. Het boek van Bert Van Hoorick «In Tegenstroom» werd in de Top 10 van Knack als tweede gerangschikt. Ondertussen is de tweede druk reeds een paar weken op de markt. Eens een belangrijk figuur in de Aalsterse politiek, was SP'er Willy Vernimmen, de gast in de Mikisklub om er te spreken over het Euro pees parlement waar hij sinds 1979 in zetelt. Alle kritiek ten spijt is de heer Vernimmen door de jaren heen een hevig verdediger geworden van dit parlement. Onmiddellijk bleek dat hij zich wel bewust is van de beperkingen van dit Europees orgaan, omdat het nog steeds de lidsta ten zijn, die in feite de macht in handen hebben. Door de krisis ontstaat er ander zijds een steeds groter nationalisme en protectionisme binnen de lidstaten, die de Europese Gemeenschap vormen. Hiertegen wenst Willy Vernimmen zich kategoriek te verzetten. Dit nationalisme heeft trouwens zijn in vloed binnen de onderscheiden frakties, die het parlement vormen. Alhoewel de linkse fraktie van socialisten en kommu- nisten zich regelmatig terugvinden, blijkt de macht van de rechtsen volgens het Geraardsbergs parlementslid toch nog steeds groter te zijn. De EEG blijkt nog steeds het Europa van de lobby's, de technokraten en de han delsleden te zijn, en niet het Europa van de arbeiders. Enkele tijd geleden wenste men hierin verandering te brengen door de zogenaamde Vredeling-richtlijn waarbij men wenste de macht van de multinationals enigszins te beperken en deze van de vakbonden te vergroten, maar ook hier dienden de linksen het on derspit te delven. Hierbij werd vooral de houding van de kristen-demokraten aan gevallen. Als lid van de landbouwkommissie wees Willy Vernimmen ook op het belanq van de Europese landbouwpolitiek, die 65 van het budget opslorpt. Deze politiek vond hij vooral belangrijk voorde verbrui ker, die zich nog steeds goedkoop landbouwprodukten kan aanschaffen. Ook hier waren volgens Vernimmen allerlei lobby's werkzaam, zoals de Ame rikanen, de politieke tegenstrevers en de industriëlen. Nadat de spreker het feit aangeklaagd had dat de Belg te slecht en te weinig geïnformeerd werd over het Europees parlement, diende hij wel toe te geven dat deze instelling dikwijls de allure heeft van een rondreizend circus, met zijn dui zenden ambtenaren. Ook hij was voor stander van één enkele vergaderplaats i.p.v. drie zoals nu het geval is. (MP)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9