Nieuwe gebouwen van Ziekenfonds Priester Daens zijn juweeltje KP-Aalst en Bert Van Hoorickwoord en wederwoord MOET ER 61 ZAAT OP? Minister Dehaene vandaag te Aalst [Ulrica vanzelfsprekend 't es mier as toyd Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT Lees De Nieuwe Gazet van Aalst, Uw eigen swingende onaf- handelijke vrije zender, waar elk geschreven woord twee FM-geluiden waard is Eten-:-plus Nieuwstraat 37, Aalst Onze zorg de ganse dag U wat lekkers aan te bieden. Eten-;-plus Nieuwstraat 37,Aalst is er de ganse dag voor U 03/74 ■nu Nieuwe Gazet van Aalst 4 maart 1983 3 Afgelopen zaterdag waren er redenen te over om de Vlaamse Leeuw uit te han gen aan het Stationsplein n' 12. Het ziekenfonds Priester Daens, het Vlaams Verbond van Neutrale Ziekenfondsen en de Medische Groepering der Vlaande ren namen er immers officieel hun intrek in de prachtig gerestaureerde woning De Vis dat door de {aren heen dermate verkrot was, dat bijna iedereen dacht dat afbraak nog de enige mogelijkheid was om deze kankerplek op het Stations plein te doen verdwijnen. In samenwerking met de Middenstandsverenigingen van het Keizerlijk Plein, onder leiding van Luc Van Dorpe, bewezen de boven vermelde ziekenfondsen dat het ook anders kan, mits de wil tot restauratie en de nodige geldmiddelen aanwezig zijn. Voorzitter Herman Roels verwelko mende de talrijke aanwezigen waaron der volksvertegenwoordiger Jan Cau- dron en ontelbare VU-mandatarissen, waarop Urbain De Graeve, schepen van Erpe-Mere de geschiedenis van het Priester Daensziekenfonds uit de doeken deed. Hierbij werd gewezen op de naoorlogse repressie, die al wat vlaamsnationaal was in de grond wilde boren. Ondanks een moeilijke weg, rees het Vlaams Nationalisme opnieuw uit haar as, en 20 jaar na de oorlog werden in Aalst de eerste pogingen ondernomen tot het oprich ten van eigen sociale organisaties. Dit resulteerde op 11.5.1969 tot de stich ting van een eigen mutualiteit, welke met het K.B. van 3.7.1969 haar geboorteakte in het Staatsblad kende. Onmiddellijk werd geopteerd voor de naam Ziekenfonds Priester Daens, die een overbekend sociaal werker was uit ons arrondissement. Alle begin is moeilijk, maar stilaan groeide de mutualiteit, zodat een uitbreiding van de beheerraad over het ganse arron dissement nodig was, wat officieel be krachtigd werd door het K.B. van 12 oktober 1973. Via een intense werving van nieuwe leden, wat zorgde voor personeelsuit breiding en door aansluiting bij de Landsbond van Neutrale Mutualitei ten, ging het Fonds een bloeiende tijd tegemoet. Begonnen op 1.4.1973 op de Hopmarkt met een half-time bediende, zorgde het groeiend aantal leden meteen ook voor een grotere personeelsbezetting. In Ninove diende zelfs overgegaan te worden tot het inrichten van een hulpkantoor. Ondertussen was op 1.1.1979 samen met gelijkgezinde mutualiteiten het Vlaams Verbond van Neutrale Zieken fondsen opgericht. Omdat uitbreiding van lokalen zich opdrong werd kontakt gezocht met de Middenstandsvereni gingen van het Keizerlijk Plein. Dit leidde tenslotte tot de gezamenlijke aankoop van het herenhuis De Vis op het Stationsplein, waar men volgens Urbain De Graeve in staat zal zijn om nog een betere service aan de leden te bezorgen. Hierop werden door aftredend sche pen Herman Roels enkele pioniers van het Priester Daensziekenfonds in de bloemetjes gezet, zoals ere-voorzitter Rik De Koninck, Arsène Carlier-Jan De Dier-Roger Van Mieghem, Wilfried De Metsenaere en weduwe Fons Van der Burght. Na een korte geschiedkundige schets van de geschiedenis van de Daensisti- sche ziekenfondsen door Rein D'Haese, die meteen een pleidooi hield voor het verzamelen en bundelen van alle dokumenten op dit vlak met het oog op het uitgeven van een ge schiedkundig werk, was het tenslotte Luc Van Dorpe, die wees op de naar het Stationsplein. Bij rondgang van het herenhuis blijkt pas met welke zorg en eerbied de res tauratie gebeurde. In de mate van het mogelijke werd het gebouw zelfs in zijn oorspronkelijke toestand bewaard. Ten behoeve van oude en zieke bezoekers werd wel een moderne lift aangebracht, die toegang biedt tot de drie verdiepingen waar zich ruime en heldere burelen bevin den Er viel een zeer ruime belangstelling te noteren bij de officiële opening van het Ziekenfonds Priester Daens. (OJ) groeiende vriendschap tussen de mutualiteiten 234 en 235 die samen een nieuw onderdak vonden op het Stationsplein. Volgens hem dienden een drietal doelstellingen voor ogen gehouden te worden, met name een perfekt dienstbetoon voor de leden, het vinden van passende oplossingen voor de moeilijke gevallen, en ten slotte een uitgebreide mechanisering van de administratie. De aankoop van een computer ligt trouwens mede aan de basis van de verhuis, van twee belangrijke neutrale ziekenfondsen In de tuin werden anderzijds een tien tal parkeerplaatsen ingericht, die wel tot gevolg hadden dat enkele merk waardige bomen dienden te verdwij nen en de ene overblijvende boom met afsterven bedreigd is. Dat de kostprijs van het ganse projekt, aankoop van het huis inbegrepen, zowat 9 miljoen bedraagt, is alles bij elkaar nog een peulschil te noemen vergeleken bij wat de stad Aalst uit geeft bij soortgelijke werken zoals aan het Herenhuis op het Keizerlijk Plein. (MP) da't er ne kier oever gepeisd werd... Lanst alle kanten en zoyn werd er geschreiven, gevreiven, geklapt en gewaweld oever 't gezin da ze 't miljeu noemen, 't Er werd van alles in 't weirk gesteldj ver bossen en boeimen en aa gebaan te beworen gelek as ze zen of zelfs nog te verbeiteren. Want, dad es woord, 't es de leste joren veil nor de knoppen gemoeist, vermassakreird en vérgoed nor de vontjes g'holpen En dad allemol op ne reide- lèkke kérten toyd. Ge 'n moetj nog zudoneg aad ni zen ver al 't ien en 't ander kennen op te noemen dat er geweist heid, mor naa nimmer 'n es... Sommegste blommekes, planten of biesten, die men in ons jonge joren mor doeidgewoein vonten, zen vergoed verdweinen. De jonge kinjeren va vandaog kennez'allien nog mor van hoeire zeggen, van ooit den ienen of den anderen boek of ooit de biestenhof. En dad es spoyteg, noyg spoyteg. Want alles da weg es, mokt on eh stiksken eiremder En woor da 'k vandaog na waa oever beginnen, dad es oever ons tooi Ons moedertool gelek as ze zeggen. En dad es 't Oilsjters Dad Oijsjters da gegroeidj es deir de joren. Woor dagge nog den invloed in veromvindj van aal d'oerloegen en de bezettingen diemen hier g'had hemmen. Want aal die kastaars die hier in de loeip van iewen van Keren tèk komme maoken hemmen jn Oiljst. hemmen hier iet van heer tool achtergeloten. En verbasterdeird of ni, mor d'Olsjtepeers pakten dor rap iet van oever, al was 't vantoyd mor ver de zwans. Die tooi hemmen as eirfenis gekreigen van ons avers en ons groeit-avers. Mor stillekesoon zemmen die eir fenis on 't vernengelisjeiren, on 't versjacheren. Hoeveil van de jonge gasten va serrewoerdeg kennen der nog olsjters Letj op, ik vin da schoein dat de kinjeren ABN klappen, da ze domei toeinen da Vlonjeren 'n oygen tooi heid woor dammen fier meigen oever zen. Mor ze zollen volges moy toch doboy nog moeten heer «moedertool» oeik onderhaven. Want gelek as ek gezeid hem. wa dammen verliezen zemme kwoyt en da mokt ons eiremder. Allei, ge kentj zeggen dat duurt niet lang, mor es da ni veil schoenjer as g'hoeird klappen oeverda diert mor 'n bakte broeid «Een dik hoofd» da zeit toch minder as «eh flokhaat» en hoe zojje kennen ekspiikeiren wa dad eh sjippentreizeken of nen dwezerik es Vertoldj gè ne kierhè zitj dor gezoeien en gebreen - of 't es zè vooir gescheiten en gespagen En azoei kaan ek er nog honderden opnoemen die stillekesoon in de vergeithoek on 't geraoken zen. Ze meigen meh na ooitmaoken ver nen abbeladoe, ne kènooiben, nen anzjevei. ne iènkort, ten teppen of ne wijjawooi, 'k trek het meh ni oon. Da zen toch allemol echt olsjterse woerden, die ze binnen iengte joren nimmen 'n zeile kennen... En 't es dorom da 'k hier meh zuveil plezier probeir alle weiken 'n betjen van dad eirfdiel té redden. Ver degein die da nog kenne leizen... D'avers kennen dor veil on doeng meh teigen heer kinjeren tissenin ne kier eh wad olsjters te klappen - ba zuveir as ze 't zelf nog kennen... Zé. da most na ne kier van 't hért van da stiksken fafoeilj. die hier schroyft onder de naom va PETJEN v ook op zon- en feestdagen. «In tegenstroom», Bert Van Hooricks herinneringen aan een hoogst turbulente periode in zijn politieke loopliaan, is op enkele maanden tijd een felbesproken politieke bestseller geworden. De eerste druk was in een mum van tijd uitgeput en Bert zelf kwam, na enige jaren van (verdiende) rust 'in anonimiteit', weer in de spotlights van de massamedia te staan. Het spreekt vanzelf dat vooral in Aalsterse (politieke) middens druk over de memoires werd geargumenteerd. De KPB deelt mee... In het februari-nummer van het KP Aalst-blaadje werd nogal fel van leer getrokken tegen de figuur van Bert Van Hoorick, zowel als tegen een aan tal van zijn analyses, motieven en oor delen m.b.t. het politieke reilen en zei len in de (Aalsterse) KP, zoals hij die heeft neergeschreven in zijn boek. Na een initieel woordje van lof over sommige aspecten van «In tegen stroom», leest men in de brochure: «Hef boek is ook een relaas van de interne belevenissen van 'den Bertén in de KP én in zijn eigen politieke per soonlijkheid. Op dit vlak zijn wij het met hem grondig oneens»... Niemand kon toen nvdrwanneer Van Hoorick de KP verlietweten dat Van Hoorick ooit eens zijn herinnerin gen zou gaan neerschrijven, noch wat hij daarin als alibi voor zijn overstap zou gaan uitleggen. Wij weten het nu wel, wij hebben zijn boek en zijn inter views gelezen, gehoord en gezien. Wij voelen ons verplicht enkele flagrante onwaarheden recht te zetten...». We vatten voor U even de belangrijk ste punten van kritiek samen. Bert Van Hoorick zou indertijd de Russi sche tussenkomst in Hongarije verde digd hebben, terwijl hij (nu) in diverse" interviews stelt dat dit de druppel was Nadat vorige week minister Lenssens het Raldes-centrum in de Ridderstraat bezocht, krijgt Aalst vandaag, vrijdag 4 maart, nog een minister op bezoek. Minister van Sociale Zaken Jean-Luc Dehaene zal vanavond in het Groen Kruis een vergadering bijwonen van de ACW-raad van het arrondissement. De minister werd door de A.C W -raad zelf uitgenodigd Zoals bekend is minister Dehaene de voornaamste A.C.W.-vertegenwoordiger in de regering. Op de dagorde staat dan ook een konfrontatie tussen de basis en de minister. Het gaat overigens om een gewone, statutaire A.C.W.-raadsvergade ring, die dus niet openbaar is. (K.N.) die de emmer deed overlopen. Tevens wordt Van Hoorick verweten «een stuk kaderpolitiek» gevoerd te hebben om alle militanten die «de kop te hoog durfden opsteken, weg te werken». Ook het feit dat Bert, na zijn vertrek uit de KP, toch zijn gemeenteraadsman daat vasthield, tegen de statuten in, zit de Aalsterse KP hoog. Volgens de Aalsterse kommunisten «is bij Bert, na zijn afscheid aan de KP, één grote dwanggedachte blijven leven: de KP moet er aan Men is het ook niet eens met de idee van Van Hoorick die 'frontvorming' opvat «alleen door allemaal in de rangen van de SP binnen te kruipen...». Tenslotte wordt Van Hoorick verweten steeds aan persoonlijke propaganda te heb ben gedaan, terwijl hij nu de jonge SP- leeuwen vraagt zich hiervoor te hoe den, aldus de Aalsterse KP. Antwoord In een antwoord op deze niet geringe beschuldigingen, betreurt Bert Van Hoorick het dat de KP-Aalst «heeft gemeend naar luttele financiële midde len te moeten spenderen aan een fol dertje over mijn,memoires 'In tegen stroom «Nu er al meer dan 500.000 werklo zen zijn, de mensen steeds meer moe ten inleveren, er 100 miljard wordt be steed aan nieuw oorlogstuig en wij bedreigd worden met het opstellen van kernraketten in ons land, had ik gedacht dat de KP-Aalst daarover een pamflet zou hebben uitgegeven. De KP vergist zich van tegenstrever. Ze tracht mij te krenken als militant en mij af te breken als mens». «Nochtans», zo vervolgt Van Hoorick in zijn brief, «wordt de KP-Aalst daarin tegengesproken door haar eigen nationale voorzitter, Louis Van Geyt, die op hetzelfde ogenblik (10 februari 1983) in een weliswaar kritisch artikel in «De Rode Vaan» schrijft «Ik heb Bert Van Hoorick persoonlijk gekend en weten te waarderen als militant en als mens. Die kennisma king verliep vooral tijdens zijn laatste jaren als lid van onze KP en wordt her nieuwd op het einde van zijn loopbaan als SP-voorman en volksvertegen woordiger. Die dubbele ervaring heeft mij toegelaten ten volle zijn grote men selijke kwaliteiten te appreciëren, evenals de toewijding waarmee hij zich steeds is blijven inzetten voor de arbeidersklasse, de ganse werkende bevolking, de vooruitgang en de vrede». Beft Van Hoorick volstaat deze verkla ring als antwoord op de aantijgingen en hij wenst dan ook verdere polemiek aan te gaan, omdat dit veel te uitvoerig zou worden, en, bovenal, omdat dit «ons slechts zou afleiden van de strijd tegen de politiek van het patronaat en de regering». Nochtans wil Van Hoorick, bij wijze van voorbeeld, toch twee omstreden kwesties aanhalen. Wij drukken deze hierna af «7. ledereen in het Aalst van na de oorlog weet dat ik het niet nodig had Aalsterse KP-militanten uit mijn buurt te verwijderen» zoals de KP-Aalst schrijft. Ray De Smet werkte reeds op «De Rode Vaanin Brussel nog voor ik uit gevangenschap terugkeerde. Hij zetelde trouwens met mij in de Aalster se gemeenteraad. Zijn broer André De Smet, Frans De Neef en René Ver doodt werden als bezoldigde militan ten naar andere arrondissementen ge stuurd om die te leiden. Niet door mij, maar door het nationaal secretariaat van de KP waarvan ik toen nog geen deel uitmaakte. Bovendien werd ik ook uit Aalst weggetrokken om verschil lende nationale taken te vervullen. Zodat ik, tussen 1945 en mijn af scheid van de KP in 1957, mij nog geen derde van die periode ten vol Ie aan de KP in het arrondissement Aalst kon wijden. Eerlijkheidshalve had de KP-Aalst er moeten aan toevoegen dat één der voornoemden. René Ver doodt, haar heeft verlaten om toe te treden tot de SP. 2. Nu een voorbeeld van politieke aard. De KP-Aalst beschuldigt mij in een interview te hebben verklaard dat een linkse regering in Frankrijk alleen niet kan slagen. Wat heb ik daarmee bedoeld Dat de linkse regering in Frankrijk een juiste politiek voert met werktijdverkorting en verhoging van de kleinere inkomens. Dat zij voorals nog echter met opbod in loonsvermin dering doen om de concurrentie het hoofd te bieden. Dat het linkse Frank rijk daardoor wordt gedwongen in 1983 af te zien van verdere verhoging van de koopkracht van zijn werkende bevolking. En de conclósie daaruit ligt voor de hand. In het belang van de arbeiders aller landen en meteen om het links alternatief in Frankrijk te hel pen slagen, moet de arbeidersbewe ging in Groot-Brittannië, Duitsland, Italië, de Verenigde Staten, Benelux enz. vechten tegen de nefaste politiek van sociale afbraak en voor een gelijk aardig sociaal-economisch alternatief als dit van de linkse regering in Frank rijk. Maar dat alles kan een journalist die u interviewt niet weergeven, omdat zijn interview dan te uitvoerig wordt. Op verdere aanvallen wens ik niet meer te antwoorden. nl,,n

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3