agisters Roosjes verwelken, schepenen vergaan Bevoegdheden nieuw schepenkollege De C.V'P-er van Willems Teil Aalsterse zegswijzen Gestart 00 Nieuwe Gazet van Aalst 4 maart 1983 5 achter de raadsleden even naar buiten kijken, maar hij had buiten de waard (de kassier van de Volks Unie gere kend. Van Mossevelde raakte in alle sta ten en probeerde de burgervader rade loos te krijgen, toen hij meende een pro cedurefout in de stémmentelling te ont dekken. (Te dicht bij vriend Alloo geze ten Antoon Blommaert ontwaakte uit zijn zesjarige winterslaap en sprong zijn collega V U.-er bij door Uyttersprot te vragen of hij het adres van de Raad van State reeds kende. «Remongsken» repli ceerde doeltreffend met èen allusie op de plotse aktiviteit van Blommaert, en sloot de diskussie gevat met een «wilt u een hertelling misschien De Vlaamse Leeuw brulde nogmaals, toen plots bij de stemming om De Pauw slechts 40 stemmen geteld werden, plus een «motie van de Vlaamse Raad» Resultaatpauze of naar de bar, waar Vlamingen thuis zijn. Even vreesden we nog een interpellatie van Willy «A l'eau» Dat is althans het «natuurlijk» proces dat zich normalerwijze na zes jaar voltrekt. Ook te Aalst. En dus moest men in 1983 met nieuwe schepenen scheep gaan. In grotenmensentaal worden zij niet aangenomen, maar «geïnstalleerd». Voor wie zich hierbij nog een rustig plekje kust, wat strandstoelen en een windscherm voorstelt om er zich te «installeren», ziehier een verslag van de wijze waarop schepenen solliciteren en aan het werk kunnen... Bomvol was het in de Belfortraadszaal, en uw reporter hing tussen twee trapleu ningen geperst, maar gelukkig nog wel op de juiste verdieping. Wat niet van de massa telaatkomers kan gezegd wor den, die noodgedwongen de raadszitting een etage lager moesten bijwonen. En alweer ging het spreekwoord «hoog en droog» op, want beneden openden zij de receptie alvast. Daar kwam reeds de reklamestoet voor bij, o excuseer, het was een programma van de show. Maar de verrassingsnum mers stonden er nog niet op, en die wa ren er zekerHet moet niet altijd Pieter Pots zijn die de stemming in de zaal brengt. Nu toonden ook zijn «Vlaamsche vrienden» hun (helaas verrotte) leeu wentanden. Nauwelijks kwam al een zwak punt aan de installatie aan het licht (de klankinstal latie van de stadssekretaris). of daar lan ceerde Van Mossevelde (V.U.) als een tiauwe parodie van zijn eigen ideologie. Bij de eedaflegging als gemeenteraads lid week hij net iets teveel van het pro tocol af, door futuristische woorden (wanneer federalisme met 89 in zijn eed te mengen. «Boudewijn de Laat ste» «Decreten van de Vlaamse deel- regering» Het leek wel alsof hij de naam van zijn karnavaïgroep tot het ui terste wou doordrijven voor de Vlamin gen in AalstLotj ons Los... Gelukkig had hij het nog niet over faciliteiten voor de deelgemeenten van Groot-Aalst, want dan zou de kersverse burgemeester pas echt in een Franse colère geschoten zijn Nu bleef het bij een vermaning, en de leeuw ging weer slapen bij het lam metje, of hoe staat dat geschreven Het zou nooit een Denderleeuw worden, volgens Uyttersprot. Te noteren valt dat geen enkel gemeen teraadslid de eed aflegde met een dos- ceen vingergebaar, hoewel de verkie zingsaffiches van Galle het ergste lieten vrezen. Wel was er de gebalde vuist van De Bruecker, waar nog net de roos in ontbrak. En niet te vergeten de spontane groet naar de burgemeester vanwege Remi Van Vaerenbergh, vlak na zijn plechtige belofte. Willy Alloo, tegen woordig de «Alloomtegenwoordige»,kon het ook niet nalaten om de komma in de eed voor de lezen. Eén minuut straftijd en herbeginnen, dus Intussen probeerde toeschouwer Jos Lissens de trapleuning af te breken. Zijn nieuwsgierigheid om toch wat van het spektakel mee te maken, wordt bestraft met een vrije val naar beneden: Hopelijk dacht het receptiepersoneel behalve aan drank-alcohol ook aan ontsmettingsal cohol Maar kom, de «geheime stemming» van het schepencollege Uit veiligheidsover wegingen liet Uyttersprot het publiek omdat hij een fles bronwater van een be kend merk uit Wallonië op zijn tafel vond. maar gelukkig werd deze flagrante smaad aan hot Vlaamse volk welwillend geslikt... Tenslotte mag de Vu wel la chen de sjerpen van de schepenen dra gen de kleuren geel en zwart... Dus: geen slagen onder die gordels meer. a.u.b. Na twee uur stemmen (wanneer wordt de Eurovisiesongfestivalcomputer eens ge huurd konbeschepen-top-8-dantoch opgesteld worden. Van Vaerenbergh haalde met 38 (op 41) stemmen een «gewichtige» overwinning. Eervol twee de Bourlon met 29 keer «ja» Dan vol gen Vinck (27), De Pauw (24), Lievens- Borms (23) («hilaireteit» alom); Doorns (23), Bogaert (23) en De Maght (22). De verpletterende populariteit van Remi Van Vaerenbergh is echter te wijten aan het feit dat zowel CVP als SP hem als kandidaat naar voor zouden gedragen hebben Opvolger van De Bisschop Over de motie van de V U.-fraktie zullen we het hier maar niet hebben, dat zou ons te ver «voeren...». Na vier uur vergaderen werd het nieuwe schepencollege dan toch geïnstalleerd. Lang Ach ja. hopelijk doen ze over het installeren van de kernraketten nog véél langer. Oneindig zelfs... (L.D.G.) Voor zover wij konden vernemen werden de bevoegdheden van het nieuw sche penkollege. dat afgelopen dinsdag geïnstalleerd werd. als volgt verdeeld. Burgemeester Raymond Uyttersprot (CVP) is bevoegd voor het algemeen beleid, de politie en de brandbeveiliging, vermits dit laatste onder het politiereglement valt. Eerste schepen wordt ongetwijfeld Mevr Annie De Maght-Aelbrecht, (PW), die schepen wordt van openbare werken, ruimtelijke ordening en technische dien sten. Zoals zes jaar geleden krijgt ook nu CVP'er Etienne Bogaert opnieuw financiën en stedelijke regies onder zijn bevoegdheid. Hij wordt ook verantwoordelijk voor alle aankopen, die de stad verricht. PVV-André Doorns wordt schepen van leefmilieu, grondbeleid en huisvesting, maar krijgt tevens nog volksgezondheid, en stads- en dorpskernherwaardering als toemaatje Mevr. Chris Lievens-Borms (CVP) zal ongetwijfeld werk genoeg hebben aan het beheer van de departementen van kuituur, onderwijs, toerisme en gezinszorg. De Erembodegemse PVV-schepen Gilbert Bourlon wordt verantwoordelijk voor sport-, jeugd en vrije tijd, terwijl zijn dorpsgenoot Remy Van Vaerenbergh (CVP) burgerlijke Stand. Bevolking, Brandweer en Militie beheert, en meteen schepen van sociale zaken is. Aan Robert De Pauw (CVP) werden de departementen van personeel, ekonomi- sche zaken en middenstand toegewezen, terwijl zijn partijgenoot Julien Vinck Feestelijkheden, land-tuinbouw en bosbeheer onder zijn bevoegdheid heeft Opvallend bij deze verdeling is het feit dat enkele departementen uit de vorige koalitie verhuizen zoals volksgezondheid dat met meer tot het departement van personeelszaken behoort, maar toegevoegd wordt aan leefmilieu, wat logischer is. Heel wat departementen, die vroeger onder Burgemeester D'Haeseleer himself ressorteerden, worden ook gedelegeerd naar bevoegde schepenen, wat de wer king kan ten goede komen Denken wij hierbij aan ekonomische zaken en mid denstand, waar Roberd De Pauw voor het beleid zal instaan; Land- en tuinbouw, die bij feestelijkheden gevoegd wordt; en de brandweer die onder kapitein Remy Van Vaerenbergh zal ressorteren. (MP) Onze nieuwe burgemeester had reeds de vuurdoop doorstaan met karnaval, maar ook dinsdagavond heeft hij het er zeer goed van afgebracht. Zijn inauguratietoe spraak in het belfort was de beste die ik ooit van een aalsters burgemeester hoorde, en sedert de bevrijding heb ik er maar één gemist. Ik wens hem veel sukses. en veel moed. Ook de te lange maar schitterende mededeling van de stadssekretaris was een revelatie, en ik durf ze zelfs een schoolvoorbeeld noemen voor de getrouwe en plichtsbewuste ambtenaar met diepmenselijke bekommer nissen. Andere medewerkers van dit blad zullen u elders over de jongste gemeenteraads zitting vertellen, maar misschien vernamen zij niet de primeur in verband met een incidentje rond de eedaflegging, en die primeur mag ik u niet onthouden Zo zou een bepaalde herberg op de Kastanje Vesten ofte Keizersplein haar naam nog deze week veranderen, en «In De Komma» worden Maar laat ik ernstig bli|ven Want gans de vergadering mag ons allen hoopvol stellen, en daarin hebben de woordvoerders van elk der vier politieke partijen hun aandeel Een goede koalitie en een goede oppositie moeten over alle partijbelangen naar een goed beleid voor ons allemaal leiden Daartoe zijn niet enkel de mooie intenties van dinsdag nodig Belangstellend kijk ik reeds uit naar de eerste partijstemming, naar de eerste maal dat die vervloekte partijtucht zal spelen Als de oppositieleden iets positiefs vaststellen bij de tegen strevers moeten zij inderdaad mée-stemmen, en als leden van de meerderheid hun geweten in opstand voelen komen moeten zij tégen-stemmen Dat is een plicht die boven de rest geldt. De heren D'haeseleer en Van Den Eede waren dinsdag opvallend afwezig Reeds in december hadden zij hun ontslagbrief als raadslid geschreven, alhoewel zij pas in oktober verkozen werden door de belangrijkste uitdrukking van de demo- kratie. Zij hadden vrijwillig een plaats op de kieslijst aanvaard, en stemmen vergaard om een mandaat te krijgen Waarom wi|zen zi|n nu de opdracht van hun kiezers af Vijf van de negen uit het college zi|n «van den buiten naar klein Aalst - gekomen Mochten die vnf de bevruchters worden die aan hot vroegere A.ilst een nieuwe levenskracht schenken Do Pnnoinmisl Chris Lievens-Borms zal een hele kluif hebben aan onderwijs en kuituur (OJ) Ju hen Vinck. boer en feestleider, mag op sympatie rekenen (OJ) En dus werden ze nu geïnstalleerd, de eerste speeches zijn gedebiteerd. Uyttersprot zit trots vooraan, om aIs dirigent de maat te slaan. Of hel harmonieus wordt of dissonant, heeft hij nu helemaal in de hand. De oppositie met haar rode en haar andere leeuwen, zal er zeker niet zitten bij geeuwen. Raymond zal al vlug moeten leren, dal het niet genoeg is alles alleen maar te akteren Om hem te helpen bij zijn taak hebben wij al vraag én antwoord in de maak. «O, Raymond, wat heb jij grote ogen «Da's om de vrouwelijke schepenen beter te kunnen zien». «O, Raymond, wat heb jij grote tanden «Da's om te bijten naar Hilaire zijn handen». «O, Raymond, waarom heeft het personeel verdriet «Het vreest dat een vos zijn haar verliest, maar zijn streken niet «O, Raymond, waarvan heeft Remi zo'n pijn «Hij heeft kramp, want zijn sjerp is hem te klein». CVP-fraktievoorzitter Ghis Willems haalde in zijn tnespraak niet zo scherp uit als zijn SP-collega Hooghuys, maar hierin zal het rollenpatroon coalitie-oppositie wel een invloed hebben gehad. Willems beschreef de onwennigheid van zijn 16-zetelpartij in het oppositiebankzit- ten, de vorige zes jaren». Het is altijd ver- lokkelijker aan de macht te kunnen deel nemen dan beperkt te worden tot kon- trole van deze macht. Het is aangenamer de bewijzen te kunnen leveren van een krachtdadige en rechtvaardig bestuur dan steeds te moeten wijzen op de fouten van de beleidsmensen-van-dienst, met het risico van aan verzuring te lijden of minstens aldus te worden beoordeeld». Als voorbeeld van «terechte kritiek» die de CVP vanuit die stelling leverde, haal de Willems toch aan «dat Aalst sinds de fusie van 1976 absoluut op te grote voet was gaan leven», met alle gevolgen van dien. Volgens hem «vindt het bestuur van de laatste 6 jaren geen verschoning voor haar overdreven uitgavenbeleid, vnl. op het gebied van de openbaren werkep en bij haar bovenmatige tewerkstelling». Hierbij viel ook de term «partijfavoritis- me». «Geen wonder dus dat de volks mond nu terecht van een slechte erfenis spreekt...». De CVP-fraktievoorzitter liet het echter ook niet na om te melden dat «waar het vorig bestuur goed is geweest, het ook moet bedankt worden». Hij blikt met zijn partij echter nu naar de toekomst. In dat verband sprak hij zijn wensen voor een voorspoedige beleidsperiode voor het college van burgemeester en sche penen uit. Hij hoopt «dat het College niet op een te enge kaart zal spelen, maar én meerder-heidsfrakties én oppositiefrak- ties mee zal laten spelen in het bepalen van het beleid» Ghis Willems, een beetje aangeko men. (OJ) Willems omschreef zijn wens tot een «behoorlijk bestuur» als een exemplaar gekenmerkt door fair play, zorgvuldig heid. zuiverheid van oogmerk, evenwich tigheid en rechtszekerheid. Hij had nog een speciaal woordje over voor elk van de leden van het schepen college. waarin hij zijn volle vertrouwen stelde. Tot slot citeerde Ghis Willems de Libanese dichte'r KAHLIL GIBRAN «Ga voort, mijn vriend. Dralen is lafheid. Eeu wig blijven staren naar de Stad van het verleden is Dwaasheid Zie. de Stad van de Toekomst wenktApplaus en doek Nu ja... (L.D.C.) f'VV hakticlciilci Osi .u Htulan/. mu; een t ijltvs/>i>rilisl ((XI) De tweede reeks is gestart. Dit is de tweede tekening van Frans Wauters Bespaar de 6 opeenvol- gende tekeningen en noteer er de juiste zegswijze bij. Stuur ze alle 6 samen op naar het redaktie adres. De winnaar wordt zelf getekend door Frans Wauters (vrijdag 4 maart moeten de tekeningen van de eerste reeks bmnengestuurtl zijn).

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5