agisters 1 Samen ijveren voor vrede en ontwikkeling Jan Caudron interpelleerde over veterinaire keuring en Vlaams Waterbeleid Kleuterschool St.-Jozef 20 jaar Aalsterse zegswijzen Oxfam-wereldwinkel Aalst Pompiers Nieuwe Gazet van Aalst - 1 april 1983 - 5 Op 9 april vredesvoettocht gepland Vrede, op dit moment wel het woord bij uitstek waar het meest over gepalaverd en veel minder voor gedaan wordt, althans door die betrokkenen die er ten slotte toch hun fiat over moeten geven. Gelukkig zijn er nog vele bewegingen van allerlei strekking die niet lijdzaam afwachten, maar tot de concrete aktie overgaan. Oxfam-Wereldwinkel is één van deze. Vertrekkend van hun jaar thema «Vrede en ontwikkeling» hopen zij op 9 april voldoende mensen en bewegingen uit het Aalsterse op de been te krijgen om uiting te geven aan het nog steeds groeiende ongenoegen tegenover het vredesbeleid. We vinden het wel belangrijk even stil Wereldwinkels zoucfen dan ook willen dat de regering haar derde wereldbe- leid-in de allereerste plaats afstemt op de reële basisbehoeften, de economi sche en sociale vooruitgang en .het zelfbeschikkingsrecht van de betrok ken volkeren zelf. Dit houdt in dat moet afgestapt worden- van- een poli tiek die al te vaak slechts de belangen van een machtige bevoorrechte min derheid en die van financiële en indus triële groepen in het buitenland (waar onder ook België zelf) dient. Het ware wenselijk dat de Belgische regering dit soort politiek afbouwt en haar steun opvoert aan die landen waar een ontwikkelingsproces aan de gang is dat de ganse bevolking ten goede komt. te staan bij deze niet uitzonderlijke, maar toch zeer belangrijke keuze van vrede en ontwikkeling. Hopelijk is het voor ieder duidelijk dat vrede wel wat meer is dan enkel de afwezigheid van oorlog, en dat ontwikkeling toch nog wat meer impliceert dan alleen een gestadige groei van het BNP en van de welvaart (waar blijft men toch steeds met het welzijn van een land. Verder huldigt men ook op dit ogenblik de grootste misvatting als zou «veilig heid» in de hand worden gewerkt door enkel en alleen bewapening. En niet alleen bij ons, maar ook op het vlak van de Derdè Wereld lopen de zaken niet zo gesmeerd. De Oxfam- Wat de bewapning betreft is het voor Oxfam-Wereldwinkel duidelijk dat de Belgische wapens vaak worden gebruikt om in derde-wereldlanden het volksverzet te onderdrukken. Enige tijd geleden werden hiervan nog de bewijzen geleverd, i.v.m. Centraal- Amerika. Dit gebruik van wapens is een voldoende reden om op te komen voor de geleidelijke omschakeling van de Belgische wapenindustrie naar civiele produktre. Een dusdanige rekenversie is niet aileen haalbaar, maar zou zelfs economisch zeer ver antwoord zijn. Op het vlak van de vredesproblema- tiek moet de Belgische regering ver der afstappen van een beleid dat in vele gevallen nog weinig te maken heeft met reële behoeften aan defen sie en veiligheid, maar eerder met verstrengelde belangen van het militair-industrieel kompleks en met de strategische wensen van de Vere nigde Staten. Daarom moet België als klein land zelf een aktieve en zelfstan dige vredespolitiek voeren waarvan een hoofdmotief zeker moet zijnhet Het Aalsters Volksuniekamerlid Jan Caudron is de jongste tijd zeer aktief. Zo interpelleerde hij niet alleen in de Kamer van Volksvertegen woordigers over het niet-verschijnen van de uitvoeringsbesluiten van de wet tot oprichting van een Instituut voor Veterinaire Keuring, maar tevens kwam hij in de Vlaamse Raad tussen bij de bespreking van de begroting van de Vlaamse Gemeenschap. Het ontdekken van een nieuw hormo nenschandaal was de direkte aanleiding voor Jan Caudron om ditmaal Eerste Mi nister Martens zelf te vragen wanneer de Wet van 13 juli 1981 tot oprichting van een instituut voor veterinaire keuring nu eindelijk van kracht zou worden. In het nieuwe Instituut zit volgens het Aalsters kamerlid een handig instrument ter bestrijding van misdadige praktijken in de fokkerijen, slachthuizen en de vleesverwerkende nijverheid. Ondanks de belofte van Staatssekretaris Aerts zijn de uitvoeringsbesluiten van de reeds vermelde wet nog steeds niet in het Staatsblad verschenen. Jan Caudron wijdt dit aan de obstruktie van de liberale ministers. Zij verzetten zich immers te- De reportage van onze medewerker Freddy Caudron heeft vorige week een diepe indruk gemaakt. Zelden ook voelde de ganse bevolking zich zo nauw betrokken als bij de brand van de Sint Martinuskerk in 1947. De geest van «de vrijwillige brandweerman van toen» herleefde even, van dat «heilige vuur» en die «on blusbare bezieling» die nergens anders kunnen bestaan dan bij vrijwilligers. Wat bezielde die stadsgenoten die zich in alle weersomstandigheden, op elk uur van de dag of de nacht zonder de minste vergoeding naar het onheil van vreemden spoedden, en daar op lijfsgevaar de vlammen bestreden In tientallen aalsterse families worden de souvenirs aan de meestal overleden mannen uit de vrijwilli- gerstijd met tederheid bewaard. Hun rangen zijn haast geheel uitgedund. Zodra de beroepsbrandweerlui aanrukten werden de vrijwilligers ook nog opzettelijk uitge dund. De aalsterse, de moorselse, de erembodegemse. Sommigen ervaarden dat als een persoonlijke tragedie, want de laatste decennia werden zij getart, beledigd en ontmoedigd. De materiële belangen kregen voorrang, de partijkaarten, de benoemingen via politiekers, het gedrum voor de vriendjes. Maar de kwaliteit van de brandbestrijding zakte zienderogen, terwijl de brandweerleiding het vertikte om op sommige branden nog beroep te doen op de vrijwilligers. Toch was het bijvoor beeld voor het erembodegemse korps dat bij de brand van het stedelijk hospitaal beter presteerde dan de aalsterse beroepslui. Het is gebeurd dat burgemeester D'haeseleer de leiding moest nemen op één van die branden waar het optreden van het beroepskorps duidelijk als een schande overkwam. En zelf dan bleef de gemeenteraad blind en stil. Klaroengeschal en warm applaus begeleidden vroeger officieren en manschap pen die de «oudjes» van de erewacht vervoegden. Thans verdwijnt de leiding met dik pensioen maar niet eens met stille trom. Een chaos achterlatend van wan beleid, naijver, lusteloosheid en jacht naar profijt. Er zijn nog vrijwilligers die stand houden. Gelaten en geslagen, niet eens besef fend hoe zij onze bewondering verdienen. De Panoramist 83/141 na Snacks op elk uur van de dag Molenstraat 1, Aalst gen het kumulatieverbod tussen het ambt van rijkskeurder en een privéprak- tijk die in de Wet op de vleeskeuring voor zien is. Dat het nieuwe instituut, waar een 350- tal dierenartsen als staatsambtenaren zouden opgenomen worden, jaarlijks honderden miljoenen deficit zou verto nen, wordt eveneens met klem door Jan Caudron tegengesproken. Gezien de huidige gebeurtenissen vraagt het VU-kamerlid zich af of het in ons land nog de moeite loont om wetten te maken. Zijn geduld is alleszins uitge put err aan de Eerste Minister vroeg hij dan ook wanneer de uitvoeringsbesluiten nu eindelijk zullen gepubliceerd worden door de regering. Waterbeleid Bij de bespreking van de begroting van de Vlaamse Gemeenschap in de Vlaam se Raad vroeg Jan Caudron vooral aan dacht voor het waterbeleid. Allereerst drong het Aalsters VU-kamerlid aan op een fusie van de Waterzuiveringsmaat schappij van het Kustbekken en van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij. Wat het bouwen van waterzuiveringssta tions betrof drong de spreker aan op een vooropgezette planning in funktie van de sanering van bepaalde waterlopen en hydrografische bekkens. Ook op het Vlaams Ministerie van Leefmilieu wordt hieraan blijkbaar gewerkt. Voor de aanleg van koliektoren wenste Jan Caudron een voorafgaande optimali satiestudie, zowel voor de inplanting van waterzuiveringsstations als voor de rio- leringsinfrastruktuur. Het VU-kamerlid pleitte tevens voor een dekreet teneinde de bestaande waterzui veringsstations over te nemen door de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij. Deze overname zou dan wel gratis moe ten gebeuren. Meteen zouden de ge meenten ontlast worden van alle bijko mende onderhouds- en personeelskos ten. Ook de procedure tot aanbesteding van waterzuiveringsstations wenst Jan Cau dron gewijzigd te zien. Hij is eerder voor stander van een wedstrijdaanbesteding tussen de onderscheiden studiebu- reau's, waarbij korrekties zouden moe ten mogeljk zijn om de kostprijs te druk ken. Ook de uitbatingskosten zouden in de studie moeten vermeld worden. Voor de waterzuiveringsmaatschappijen wenst het Volksunielid dat men ook eigen werkingsmiddelen zou voorzien, zodat de aanbestedingsdossiers geen ganse lan ge en dure procedure moeten doorlopen, vooraleer definitief goedgekeurd te wor den. Tot slot kwam Jan Caudron nogmaals terug op de belofte van Minister De Sae- ger van 1977, waarbij deze beloofde het tijdelijk personeelskader van de koliekto ren van de stad Aalst later te laten over nemen door het beheersorganisme dat de exploitatie van het Aalsters waterzui veringsstation zal overnemen, zijnde de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij. Gezien deze overname echter nog steeds geen feit is, drong Jan Caudron nogmaals aan op het vervullen van de belofte van een vroegere minister. (MP) onvoorwaardelijk afwijzen van de plaatsing van nieuwe kern raketten, ongeacht de resultaten van de Geneefse besprekingen en ongeacht eventuele initiatieven langs Sovjet zijde. Alleen die afwijzing kan een eigen Belgische bijdrage zijn tot het deblokkeren van het ontwapenings proces en kan een gunstiger klimaat scheppen, waardoor ook andere initia tieven mogelijk worden. Vanuit deze overtuiging richten Wereldwinkel Aalst samen met Vaka- Aalst een vredesvoettocht in op 9 april eerstkomende. Bedoeling en hoofd zaak zijn, op een ludieke manier de deelnemers bewust te maken van de hierboven genoemde punten, alsook de aandacht te vestigen op verschil lende wantoestanden in het Aalsterse. Het vertrekpunt is de Grote Markt in Aalst, waar men zich tussen 13 en 14 u. kan inschrijven. In de loop van de namiddag kan men daar ook terecht om verschillende info-stands te bezoe ken die diverse jongerenorganisaties oprichten ter gelegenheid van deze aktie. Na afloop is er voor de deelnemers een originele rakettenworp gepland, waaraan alternatief prijsmateriaal ver bonden is. Daarom richten Oxfam-We reldwinkel en VAKA-Aalst een drin gende oproep tot allen die om de vrede en het welzijn van ieder bëkom- merd zijn, om massaal aan deze tocht deel te nemen Onthouden dus, 9 april moet een dag worden waarop je in Aalst de vrede in je lichaam voelde tintelen (PBB) De afdeling van de kleuterschool St.-Jozef aan de Gentsesteenweg vierde vorige weekend haar 20-jarig bestaan. Tot de oprichting van deze afdeling werd besloten daar de St.-Jozefschool overbevolkt raakte en men graag een inplanting zag aan de Gentsesteenweg. In mei '63 werd een stuk grond met huis gekocht. Het huis werd afgebroken en eind augustus '63 werden de nieuwe lokalen reeds de wijken E.H. Verbraeken ingezegend. Aanvankelijk werd gestart met 2 kleuterklassen en twee jaar later kwam er een derde klas bij. Opmerkelijk is dat sinds het bestaan van deze afdeling het nog steeds de drie zelfde leerkrachten zijn die de kleuters met het onderwijs vertrouwd maken. (JC) Oit is de zesde tekening van de tweede reeks. Stuur nu de 6 opeen volgende tekeningen op naar de redaktie van de Nieuwe Gazet van Aalst. 0e winnaar van deze tweede reeks ontvangt van kartoonist Frans Wauteis een spotprent van zichzelf.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5