DUIVEN HOEKJE Voorwerpen van Prehistorische Aalstenaars Terjoden herpakt zich Rijk begiftigd tornooi van BC Zilverspar isanbgm nog altijd mat het maximum De verstilde romantiek van Domain John Van de Maele DE LEEUW KUNSTPARADIJS Nieuwe Gazet van Aalst 8 april 1983 - 15 Kaatsen Gew. Bevofdering Bowling Kaatsen Lagere I en II Ken je ook wantoestanden in Groot-Aalst Help ze ons opsporen Telefoneer na 16 u. en. we komen ter plekke met of zonder fotograaf. 053/77 62 94. UITVLIEGEN VAN DUIVEN GEDURENDE PRIJSVLUCHTEN Na de zware nederlaag te Kastel heeft Terjoden terug aangeknoopt met de zege. Oi een vrij gelijkopgaande eerste helft bood Herdersem nog goed weerstand maar Terjoden leidde reeds met 8-5. Na de rust kwam Herdersem nog even terug tot 10-7, maar toen achtte de thuisploeg het welletjes en liep verder uit tot 13-7, om tenslotte met 15-8 te winnen. De wedstrijd Denderbelle-Terjoden werd stopgezet aan een 4-3 stand. De nieuwe aanwinst van Terjoden D'Hauwe had toen reeds een bal overgeslagen. Nieuwerkerken maakte een slechte beurt tegen Merchtem, dat toch wel de te klop pen ploeg zal zijn. Van 1-13 haalden de Denderzonen nog een paar spelen op. Tegen Welleweg was er wei wat beter schap te merken maar kaatsen op enig niveau is wat anders. Spannend was het wel tot op het einde. Via 14-13 won Nieu werkerken tenslotte het laatste spel met 40-0. Steven Moorse! was vrij zondag en maandag werd de matclxop Hoké afge last. Hoké van zijn kant behaalde een vlotte driepuntenzege tegen Zele Loïs. Aan de rust prijkte er reeds een 2-8 stand op het bord. Eddy De Man, die reeds in topforme ver keert, was de terugslag bijzonder goed, trouwens de ganse ploeg speelde voor treffelijk, De Zeienaars haalden nog wel enkele spelen op maar kwamen pooit in de wedstrijd en dienden dan ook de volle inzet aan Hoké te laten. S.K. Welle verloorwel bij Nieuwerkerken maar klopte op eigen kaatsbaan Baasro de Adec. Aan de rust leek de lutte gespeeld. S.K. stond 8-3 voor en de bezoekers leken niet. in staat een vuist te kunnen maken. Adec kwam echter terug en het werd zo waar 14-14. Bij 40-40 traden de nieuwe aanwinst De Braeckeleer op als redden de engel voor de Erembodegemnaars. Hij keerde de bal toen rechtstreeks over. De Munter en Franck deden eveneens hun duit in het zakje voor deze belangrij ke zege. (JVL) Van 11 tot en met 17 april organiseert BC Zilverspar haar derde nationaal bow ling tornooi voor trio's. Dit met prijzen rijk begiftigde kampioenschap kreeg de naam van de in september 1980 schielijk overleden voorzitter Marc Van Houdt mee. Deze dynamische figuur was één van de voornaamste medestichters op 2 februari 1973 van BC Zilverspar. De huidige bestuurskring onder de nooi open voor alle BBSF leden op ver Nieuwkomer Baardegem deed het terug uitstekend. Bij Brussegem haalde men weliswaar nipt een driepuntenzege en Wieze werd eveneens puntenloos huis waarts gestuurd. Uit drie wedstrijden ne gen punten halen voor een club die vorig jaar niet in kompetitie uitkwam, betekent dat toch een hele prestatie. De Heuvel Erembodegem blikt Opwijk FM eventjes in met 15-1 cijfers. De Heuvel was bij zonder sterk in de opslag, er werden praktisch geen ballen buitengeleverd. Het eigenèardige van de wedstrijd was wel dat Opwijk het eerste spel haalde en nadien geen enkel meer won. Te Hamme verging het De Heuvel minder goed. In barslechte weersomstandigheden hield het gelijke tred met de thuisploeg tot 13 gelijk. Toen verloor men ongelukkig een spel waarin men met 0-40 leidde. De veer was dan ook gebroken en de over winning ging vaar de thuisploeg. (JVL) tmmmm l'rnm f MIM fM De nieuwkomers van Baardegem laten meteen van zich horen. Dat bewezen de twee overwinningen van het afgelopen Paasweekend. (JC) kundige leiding van voorzitter Roland De Clippel, secretaris Luc De Coo- man, schatbewaarder Iwein De Brau- wer, sportleider Norbert De Mol en commissarissen Lucien Bekaert en Daniel Ydiers hield er dan ook aan, om als laatste blijk van eerbetoon, deze ere-prijs naar de oud-voorzitter te noe men. Dat BC Zilverspar in een tijdspanne van tien jaar tot een zeer succesvolle vereniging is uitgegroeid, kan best bewezen worden aan de hand van de resultaten. Twee ploegen zijn namelijk aktief in nationaal verband waarvan één in de hoogste klasse, reeks B en de tweede in vierde afdeling, reeks F. De uit 26 leden bestaande spelers groep is als het ware een hechte fami liegemeenschap geworden, die, op kompetitief vlak, voor vele tegenstan ders een moeilijk te nemen hindernis betekent. Deelnemingsvoorwaarden tornooi De eerste ere-prijs Marc Van Houdt, georganiseerd in 1981, kende reeds een groot succes. Op 11 april te 20u.30 wordt de eerste bal geworpen die de derde uitgave zal inleiden. Bedroeg dé prijzenpot aanvankelijk 140.000 fr. dan kwam daar een jaar lijkse «toespijs» van 10.000 fr. bij. Volgens het reglement staat het tor- toon van hun federatiekaart. Er wordt gespeeld per trio met handicap (heren, dames of gemengd). Dan vol gen de halve finales individueel scratch en individueel handicap om te eindigen met knock-down finales. Zowel de semi-finales als de uiteinde lijke titelstrijd worden op zondag 17 april afgehaspeld, respektievelijk te 17u.30 en te 19 u. De prijsuitreiking grijpt plaats te 21 u. Het organisatiecomité zorgt er ook voor dat de toeschouwers op een snelle en effectieve wijze ingelicht worden over de stand van zaken. Zo zal een computer instaan voor de onmiddellijk verwerking van alle gege vens. Na elk spel zullen zowel het laat ste resultaat, de tussenstanden als het algemeen klassement op scherm verschijnen. Ook is er de uitgave van een tornooikrant voorzien die elke dag ter beschikking gesteld wordt. De persmensen worden eveneens ver wend daar men op geregelde tijdstip pen een korte briefing zal houden. Tal van vooraanstaande firma's verle nen hun medewerking die tot het wel slagen van de «Derde Ereprijs Mare Van Houdt» moeten leiden. Wie dus één week bowling op hoog niveau wil meemaken kan zich van 11 tot en met 1 7 april in het bowlingcenter «Ganzen- dries» te Erondegem aanbieden. Spektakel zal er alvast te beleven zijn. Op de binnenplaatsen van de Akademie en het Oud Hospitaal, werden silex- voorwerpen gevonden, van maar liefst 10.000 tot 6.000 jaar voor onze tijdre kening. Tijdens de vorige zomer deed dhr. Dirk Callebaut, die als assistent ver bonden is aan de Nationale Dienst voor Opgravingen, daar diepgaand opzoe- kingswerk. Uit de onderste lagen van de putten die hierbij werden gemaakt, in de beide binnenplaatsen, kwamen deze primitieve stenen gebruiksvoorwerpen naar boveh. In de hoger gelegen lagen werden nog tal van interessante archeo logische vondsten gedaan. Over dit alles hield dhr. Callebaut vorige week een toespraak in de «grijze zaal» van de Akademie. Zijn toespraak was zeer goed geïllustreerd met een overvloed aan dia's. Zowel over andere opgravingen, als over andere steden die een analoge evolu tie kenden als Aalst. Hierbij dient opgemerkt dat sommige van zijn ideeën origineel zijn en afwijkend van de gangbare wetenschappelijke opi nie. Laten we echter de heer Callebaut zelf aan het woord «Voor de Aalsterse stadsontwikkeling heeft het Zeihof een bijzondere bete kenis. Dit bevond zich op de linkeroe ver van een thans gedempte Dender- meander en diende rond 1241 als bouwterrein voor het Onze-Lieve- Vrouwhospitaal. Het feit dat dit site o.a. met het toponiem Zeihof aange duid wordt, laat toe daar de Karolingi sche curtis aan de villa Alost(a) te situeren. Ten westen hiervan bevond zich de domeinkerk, die aan Sint-Mar- tinus toegewijd was. Uit het onderzoek naar de topografi sche groei van de stad blijkt dat het Karolingische vroonhof op een bepaald ogenblik omwald werd. Rond het versterkte domeincentrum en de villa-kerk vestigde zich een nederzet ting die in de Xllde eeuw het statuut van stad verwierf. De aanwas van de nederzetting is in drie golven te vol gen. Telkens worden de contouren afge lijnd door elkaar omsluitende omwal lingen die bij de Dender aanleunen. Die genetische groei van de stad ligt geprent in het stratenverloop. Een Een paar nog betrekkelijk nieuwe bundels van Romain John van de Maele ter recensie op mijn schrijftafel gevonden. R.J. (en niet omge keerd) werd te Aalst geboren (1948) en schreef een aantal bundels poëzie bij elkaar die gekenmerkt werden door sociaal engagement ener zijds en een verstilde, ingetogen romantiek anderzijds. Een schijnbaar bijna onmogelijke opgave, maar toch. «Primum non nocere» heet de dikke bundel met de surrealistische penteke ning van Modest L.C. Goetelen. De ge dichten bewegen zich tussen die the ma's droom (voorbestemd om onvervuld te blijven), verlangen (idem), stilte, het wantrouwen van de taal, en daartussen in geweven de liefde voor een vrouw. R.J.'s gedichten vormen als het ware een verademing temidden van het doemdenken en de schreeuwerigheid. Dé dichter zelf lijkt mij een gematigd en voorzichtig optimist, die de tijd die ons gegeven wordt, zo aangenaam mogelijk tracht door te komen. Een epicurist. Zijn gedichten zijn bijzonder toegankelijk ge bleven door de eenvoudige metaforiek, vooral geput uit de natuur en de zintuig lijke gewaarwordingen. Broos, ingeto gen, soms speels, dan weer aarzelend, aarzelend altijd met een weemoedige ondertoon. «Primum non nocere»vooral geen schade toebrengen of het verlangen naat de onvervuld blijvende droom van een intensievere, hogere «vorm van zijn», synoniem van stilte en eeuwig heid. De taal, het gedicht blijft een pleis ter op een open wonde, want «alleerr stilte is poëzie». In al zijn glasheldere eenvoud een warme, diepzinnige bun del. «Tussen Water en Droom» is een bun del die uiteen valt in twee delen «En de wind waait verder», van de bekende Ne derlandse dichteres Johanna Kruit, en «Op zoek naar Atlantis» van R.J. van de Maele. Kruit zit, zowel wat vorm en inhoud be treft, op dezelfde golflengte als van de Maele. Ook zij schrijft een bijna fluiste rende, weemoedige poëzie, romantisch en toch realiteitsgericht, met droom en verlangen als sleutelwoorden. Commu- nicatie wordt als zeer belangrijk en/aren, maar blijft onvolmaakt. De dichter gaat op zoek naar een allesomvattende vorm van communicatie, omdat het woord in gebreke blijft. Atlantis wordt op die ma nier het symbool van het in deze wereld centraal punt van waaruit alles gede termineerd werd, is in het stratenplan van de binnenstad te herkennen. Het burchtgebied van de Heren van Aalst bevond zich op de rechteroever van de Dender. Hun versterking be stond uit een motte met voorhof. Ver moedelijk lag in het Zeihof hun burcht kapel die aan Onze-Lieve-Vrouw toe gewijd was. Gelet op het belang van het omgrachte Zeihof als kiemcel van de latere stad, ondernam de Nationale Dienst voor Opgravingen er, in samen werking met de stad Aalst, een archeologisch onderzoek. Het terrein wordt grotendeels in beslag genomen door de Stedelijke Tekenakademie en de XVIIde-eeuwse gebouwen van het Gasthuis, zodat de opgravingen voortdurend nagestreefde beeld van het Ideaal («een droomeiland») dat nooit ge vonden wordt, het symbool ook van dit leven dat wij nooit echt bezitten, geen wind in het riet en de maan weerspiegeld in vatnet in de verte slechts roeispaangeluid en de bellen van schapen die uit de bergen afdaalden ik hield je in mijn armen en we praatten over andere werelddelen alsof dit slechts een preludium was uit «Primum non nocere» (R.J. van de Maele) de dag die gister niet bestond, voorbi} en jij zo tastbaar in de avond voor 'mij een beeld dat bijna niet te noemen is ik denk aan ongeboren taal waarin ik spreken wil maar weet alleen een woord dat niet bestaat uit «En de wind waait verder» (Johanna Kruit) slechts op de binnenkoeren van de respectievelijke gebouwen konden gebeuren. Het oudste archeologische niveau bleef slechts over een beperkte oppervlakte bewaard en bestaat uit een zandige laag waarin bewerkte silexvoorwerpen zaten, die wellicht uit het epipaleolithicum (10.000-6.000 v. Chr.) dateren. Daar boven is er een humeus oud oppervlak, dat door een kleiige ophoging afgedekt is. Spijtig genoeg bevat deze fase geen dateer- baar materiaal. De opwerping wordt doorsneden door een houtconstructie met nog intact bewaard vlechtwerk. Over de ophoging en de houtbouw heen strekt zich een humeus lagen- pakket uit, dat aan heet wat archeolo- gica rijk is. De oudste dateerbare vondsten gaan tot de Xlde eeuw terug. Het ganse pakket wordt ten slotte oversneden door een bouwfase van, het laat-middeleeuwse hospitaal. Waren de restanten van het prehisto risch bezoek een onverwacht gegeven in het opgraVingsareaal, dan geldt toch als voornaamste resultaat van het onderzoek, de archeologische bevestiging dat het site een drukke occupatie heeft gekend, die tot de eerste middeleeuwen teruggaat». De zeer talrijke aanwezigen waren entoesiast over de boeiende en over tuigende manier waarop deze uiteen zetting werd gebracht. De organisatie ging uit van de ateliers Bouwkunde en Binnenhuis van de Akademie voor Schone Kunsten. Deze avond maakt deel uit van een reeks manifestaties naar aanleiding van de start van de nieuwe optie «Bouwkunde-renovatie». Hierover berichtten wij reeds vroeger. (Hugo De Moor) Redaktie Hugo De Wolf, tel. 77.81.60 Het is verboden alle soorten duiven die niet aan de prijskampen deelnemen, te laten uitvliegen van 7 tot 18 uur, op zondagen en wettelijke feestdagen waarop duivenvluchtprijskampen plaatshebben, en dit van 1 april tot en met de laatste zondag van de maand oktober. In geval van overmacht, slecht weer of andere oorzaken, waarbij de vluchten niet op vermelde dagen worden gehouden, geldt dit verbod voor de daarop volgende dag en is de deelnemende liefhebber verplicht kenbaar te maken dat de duiven niet op de vermelde datum werden gelost. Elke handeling die de deelnemende liefhebber schade kan toebrengen is te allentijde verboden. Hieronder wordt ondermeer verstaan slaan of zwaaien met allerlei voorwerpen, ophangen van allerlei voorwerpen in de nabijheid van de hokken, opstellen van molentjes, draaiende voorwerpen en in het algemeen elke draad die de duiven kan doen op- of afschrikken. Artikels 134 l-ll-lll van het Algemeen Politiereglement van 21/02/79. <3 Gentsestraat 155, Aalst Mechelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 053/21 19 21 Tel. 02/251 81 66 DOORLOPENDE TENTOONSTELLING van schilderijen, etsen, litto R. Bekaert, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Mellebaut, Bévort, Brouwer... e.a. Alle inlijstingen op maat; ook aluminium.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 15