Wordt Feestkomitee voor schut gezet De Nieuwe Gazet van Aalst sprak met Frans Wauters 10 Nieuwe Gazet van Aalst 29 april 1983 Frans Wauters aan de lezers voorstellen Is zinloos. Als voorzitter van het stedelijk feestkomité stond hij 6 jaar lang in de kijker. Toen had hij reeds 18 jaar lidmaat schap op zijn aktief binnen dit komité. Maar buiten deze organisatie heeft Frans nog andere pijlen op zijn boog. Het Corum Alostum Imperiale, de Draeckenieren, PACT, allen kunnen 100 op hem rekenen. Hij schrijft liedjesteksten, is een gerenom meerd karikaturist en bezit een sappige (humoristische) pen. Kortom deze 61-jarige heeft heel wat talent. Dit jaar zou hij zijn 25« jaar lid van het feestkomite kunnen vieren, samen met nog twee andere collega's, nl.Gaston Van Den Hauwe en Vic tor Steenhaut, maar op het ogenblik dat we dit artikel schrijven werden de leden van het feestkomité door de partijen nog niet aangeduid. de Stad Binche. Op initiatief van het komitee werd er kontakt genomen met% de konservator van het Internationaal een uitzondering maken voor mijn partij genoten Roger D Hondt en Gracienne Van Nieuwenborgh die het op een bepaald moment allemaal een beetje te gortig vonden en het openbaar voor mij opnamen. Een van mijn grootste ontgoochelingen als F K.-voorzitter was voor mij de hou ding van het schepenkollege tijdens een interpellatie van de oppositie in verband met een promotiestand voor karnaval op het Vakantiesalon te Brussel. Op de Wel staat vast dat het organiserende advieskomite nog slechts uit 30 mensen zal bestaan. 10 CVP-ers, 8 SP-ers, 7 PVV-ers en 5 VU-mensen Het voorzit terschap zal door 2 schepenen worden waargenomen. De Pauw neemt de orga nisatie van de Jaarbeurs voor zijn reke ning terwijl Vmck karnaval en de spekta kels beheert. Hopelijk wordt het terrein van beide schepenen goed afgebakend, zoniet zullen er onvermijdelijk strubbe lingen uit voortvloeien. Wij bezochten de ex-voorzitter en maak ten samen een blian op van 6 jaar wroe ten. Er is de laatste tijd heelwat te doen geweest aan gaande de werking en de bevoegdheden van het Stedelijk Feestkomitee. Hoe zit dat nu In het verleden heeft het Stedelijk Feest komitee ten opzichte van het stadsbe stuur steeds een autonome bevoegd heid gehad zowel op organisatorisch als op financieel vlak. Het komjtee had het beheer over eigen gelden. Dat was reeds het geval onder het voorzitter schap van schepen Claus en later dan ook onder mijn voorgangers Fons Sin- gelijn en André Doorns Nu bij het tot stand komen van de vorige bestuurs- meerderhied werd er aan de top in het coalitieakkoord overeengekomen dat het voorzitterschap van het Stedelijk Feest komitee naar een S P.-er zou gaan met dezelfde bevoegdheden van vroeger en dit als kompensatie voor de slechts tweekoppige SP-vertegenwoordiging in het schepenkollege Maar nu komt de eigenaardigheid Na verloop van tijd bemerkten plots som mige mensen van het stadsbestuur dat de manier van werken niet strookte met de wettelijke bepalingen inzake geldbe heer. Dit was op zijn minst eigenaardig wanneer men weet dat vroeger zonder enige_beiwisting jarenlang tijdens ver schillende opeenvolgende ambtsperio den dit allemaal wel mocht en met dit verschil nog wel, daar waar toendertijd bij geldverhandelingen één handteke ning volstond, nl. deze van de secreta ris-penningmeester onder mijn voorzit tersschap alle uitgaven van het komitee slechts geldig konden geschieden door de stadsontvanger op voorlegging van a) een faktuur behoorlijk ondertekend voor akkoord door de voorzitter van het komitee, de schepen van feestelijkhe den en de schepen van financién; b) een betalingsbevel, goedgekeurd door het college van burgemeester en schepenen wat blijkt uit de onderteke ning door de Burgemeester en de stads secretaris Ondanks deze waarborgen werd het komitee zijn financieel beleid ontnomen en werd de rekening voor order overgeheveld naar de stadskas, wat automatisch een stroevere werking van het komitee teweeg bracht. Het was toch een positieve bilan die je na 6 jaar kon voorleggen Wat karnaval betreft was ons beleid afgestemd op bescherming van de eigengeaardheid van ons volksfeest. De laatste jaren is er dan ook een gunstige kentering in die richting waar te nemen, de Voil Jeannetten duiken weer op en de Aalsterse karnavalliederen zijn met meer uit de lucht. Onze komische groe pen zijn nu reeds uitgegroeid tot meer dan vijftig verenigingen Er werd voor zien in de nodige publicitaire uitstraling. Het stadsdecor werd ook met vergeten, men denke aan de versieringen aan het stadhuis en het station Minder positief is natuurlijk het stedelijk karnavalmuseum. Hierin heb ik het toen malig schepencollege nooit begrepen waarom het deze opdracht toevertrouw heeft aan de schepen van kuituur die nu precies van karnaval nooit brood gege ten heeft, wat niemand hem kwalijk neemt, maar die er dan tenslotte toch niets van terecht heeft gebracht. Evenzo ging het ongeveer met de moge lijkheden die ons geboden werden door Karnavalmuseum aldaar dat jaarlijks duizenden bezoekers verwerkt. Konser vator Glotz was bereid twee zalen ter promotie van het Aalsters karnaval gra tis ter beschikking te stellen. De sche pen van feestelijkheden vond zich hierbij voorbijgelopen met het gevolg dat het schepenkollege meende ook deze opdracht te moeten toevertrouwen aan de kuituurschepen, met hetzelfde nega tieve resultaat. En de jaarbeurs Tijdens de laatste ambtsperiode kreeg onze stedelijke jaarbeurs een grote uit breiding. Een reuze aanbouwpavilioen werd toegevoegd bij de vroegere expo- ruimte en verschafte de mogelijkheid circa vijftig kandidaten van de wachtlijst tevreden te stellen De vroegere doel stelling het overschrijden van de kaap der veertigduizende bezoekers, werd de laatste drie jaar met overtuigende cijfers waargemaakt zodat het komitee zich begon te richten naar het streefgetal van de vijftigduizend. In het kader van de jaarbeurs werd er ook bijzondere aan dacht besteed aan onze gepensioneer den. Het speciaal namiddagprogramma werd aangepast met het gevolg dat we ieder jaar circa tweeduizend 60- plussers mogen verwelkomen Onze jaarbeurs is werkelijk een evenement dat met meer weg te denken is in onze stad. Marcel Bisschop en jij, het botert niet meer tussen u twee Het valt natuurlijk met te ontkennen dat vóór de «come back» van Marcel in het schepencollege wij veel beter met elkaar opschoten. Ik kreeg echter vlug het gevoel dat Marcel in zijn nieuwe hoeda nigheid van PVV-schepen onder druk gezet werd om zich schrapper te zetten tegenover de voorzitter van het F.K. Wat bijzonder veel stof gaf tot nadenken in die richting was het volgende feitniette genstaande Marcel als lid van het F.K voor de C V P bij de installatie van voor noemd komitee een plechtige oproep deed alle politiek en clanvorming er uit te weren, was hij dan de eerste om zijn voeten te vegen aan zijn eigen oproep. Dit was in verband met het al of niet naar buiten gaan voor deelname aan vreemde stoeten door onze karnaval- groepen Hij vond het nodig de beslis sing dienaangaande te doen verbreken door op een speciaal bijeengeroepen vergadering in zijn kabinet de P V V - fraktie van het F.K onder politieke druk te zetten; veertien dagen later kon men lezen in een reklameblad dat dank zij de PVV-fraktie de groepen hun vrijheid hadden terug gekregen Hoe eigenaardig het ook moge zijn van de C V P.-fraktie in het komitee (de oppositie) heb ik nooit dergelijke tegen werking ondervonden. Hiervoor mijn oprechte dank. In tegenstelling met mijn kollega s van de andere adviesraden zoals bvb het komitee voor vrijetijdsbesteding, de jeugdraad, het sportkomitee, die kon den rekenen op de steun en medewer king van hun bevoegde schepen (E Monsieur) heb ik nooit van schepen De Bisschop op enige steun voor mijn komi tee kunnen rekenen in de schoot van het C BS., eerder het tegendeel Kreeg je dan geen steun van je eigen partij, de S.P. De steun die ik ondervond was maar matig. Ik had het gevoel soms totaal alleen te staan in mijn verweer tegen allerlei aanvallen op het beleid van het komitee. Ik moet toch eerlijkheidshalve aantijging dat voornoemde stand onver antwoord was, zweeg het college in alle talen en gaven zelfs de indruk dat ze van dergelijk initiatief niets geweten hadden en dat het komitee totaal eigenmachtig had gehandeld, dit ondanks het feit dat a) in de verslagen van de F K -vergade ringen welke doorgespeeld worden naar de schepen, melding werd gemaakt van deze promotiestand; b) de bon voor de aankoop van opbouwmaterialen eigen handig door de schepen werd onderte kend, c) de maquette van deze stand aan de pers voorgesteld werd in het bij zijn van een vertegenwoordiging van het schepenkollege. Dit was mijn dank voor mijn jarenlange inzet voor de zaak. Dit feit zal ik nooit vergeten. Je bent een zeer gevoelig man. Was dat geen nadeel voor zo'n taak En zou je er nog 6 jaar bijgenomen hebben moest het een andere koa- litie zijn geworden Wat die gevoeligheid betreft, ja dat is beslist een nadeel Ik eiste teveel verant woordelijkheid op voor mezelf. Ik heb me nooit weggestoken achter beslissingen van het komitee, integendeel ik heb als voorzitter, soms tegen mijn persoonlijke visie in, iedere beslissing van het komi tee gerespekteert. Het was altijd met zo eenvoudig want ik heb dikwijls moeten roeien in tegenstroom. De pers heeft het mij ook met altijd zo gemakkelijk gemaakt. Ze liet zich in vele gevallen beïnvloeden zodat ze dikwijls met ver draaide feiten uitpakte. Of ik nog kandidaat zou zijn voor voorzit ter Persoonlijk zeg ik ja, maar eerst zou ik met mijn vrouw een serieus woor deken moeten prevelen. Ondanks veel onbegrip had die zes jaar zijn aange name kanten. Ik ben vergroeid met het komitee in wiens schoot ik mijn vrienden heb behouden en er veel bijkreeg. Mag ik langs deze weg dan ook al mijn kollega's bedanken die gedurende die zes jaar trouw aan mijn zijde stonden en met mij het wel en het leed hebben Mijn welgemeende dank in het bijzonder naar mijn twee ondervoorzitters op wiens steun ik steeds kon rekenen. Een leerzame periode in mijn leven is voorbij en mijn besluit100 inzet is nog geen 100 steun. Gelukkig voor de Nieuwe Gazet van Aalst is Frans geen voorzitter meer. Zo kan hij voor ons nog heel wat Aalsterse zegswijzen tekenenAls gewoon lid van het komitee beloofde hij een verdere loyale inzet. Tenslotte komt het er niet op aan voorzitter te zijn. Frans Wauters leeft voor zijn stad, zal steeds helpen waar nodig en zal hopelijk met de Draec- kemers nog heel wat fratsen uithalen. (R.V.d.P.) Willem Ruvs komt naar Jaarbeurs Het feit dat de nieuwe gemeenteraad, ingevolge beroep bij de Raad van State, veel later samengeroepen werd dan eerst voorzien, heeft reeds voor heel wat narigheden gezorgd. Zo is men vb. nog steeds bezig met het opstellen van de begroting 1983 en werd nog geen beleidsverklaring van de nieuwe CVP-PVV- bestuursmeerderheid in de gemeenteraad ter diskussie voorgelegd. Ook op andere meer praktische vlak ken zorgt het achterstel voor moeilijk heden. Het nieuwe schepenkollege diende aldus onmiddellijk werk te maken van de organisatie van de nieuwe Topdag, die plaats heeft op 14 mei eerstkomende Hiervoor werd wel beroep gedaan op het «dagelijks be stuur» van de vroegere midden- standsraad. vermits de nieuwe nog niet samengesteld werd door de gemeenteraad Dit gebeurde pas op de raadszitting van dinsdag 26 april j! Op dezelfde dag werden ook de andere nieuwe adviesraden samenge steld waaronder het Feestkomitee wel één van de belangrijkste is Zoals kon verwacht worden, en zoals bij andere adviesraden gebeurde, werd het aantal leden van dit komitee drastisch beperkt In plaats van het vroegere aantal, dat overeenstemde met het aantal gemeenteraadsleden, wordt het feestkomitee nu beperkt tot 30 personen Dit schijnt in sommige partijen voor heel wat problemen te zorgen vermits de kandidaturen veel talrijker zijn dan de beschikbare plaatsen. Naar wij ver namen zorgde dit vooral voor spannin gen binnen de CVP en de PVV daar een aantal personen, die reeds jaren lang deel uitmaken van het feestkomi tee nu uit de boot zullen vallen Bij de socialisten waren er geen pro blemen, daar het aantal kandidaten overeenstemde met het aantal be schikbare plaatsen, dit ingevolge het overlijden van ex-lid Jacky D Herde en ingevolge het feit dat Joseph Lemaitre lid werd bij het OCMW. Ook in de Volk sunie kwam een plaats vrij ingevolge het feit dat Willy Alloo verkozen werd als gemeenteraadslid Binnen de PVV komt bij dit alles nog het probleem van de tweestrijd om de leiding binnen het feestkomitee. Zoals bekend wordt het voorzitterschap ingevolge de bestuurswijziging van nu af aan waargenomen door de nieuwe schepen van Feestelijkheden Julien Vinck Daarnaast wenst men echter een ondervoorzitter of «feestleider» aan te duiden, die de taak van de vroegere voorzitter Frans Wauters zou overnemen Hiervoor komen twee kandidaten in aanmerking, enerzijds Albert Cornand anderzijds Simon D Hondt, die vorige maal nog verkozen werd in het Feest komitee, als SP-er. Aan deze laatste zou het leidingschap van de stedelijke adviesraad beloofd geweest zijn, mogelijks als kompensatie voor het feit dat hij kandidaat was op de PVV- lijst bij de jongste gemeenteraadsver kiezingen Zijn «tegenstander» daar entegen is jarenlang ondervoorzitter geweest van het Feestkomitee en is dan ook van oordeel dat het fel begeerde mandaat aan hem toekomt. Jaarbeurs Ondertussen is men reeds volop ge start met de organisatie van de vol gende Jaarbeurs Opmerkelijk is dat deze organisatie in handen is van twee schepenen, enerzijds Schepen van de Middenstand Robert De Pauw (CVP), wat de jaarbeurs zelf betreft, ander zijds zijn kollega en partijgenoot Julien Vinck, die instaat voor de spek takels. Deze dubbele bevoegdheid stelt natuurlijk een aantal praktische problemen Frappant is anderzijds de verschil lende aanpak van de twee schepenen Daar waar Julien Vinck een groot ver trouwen stelt in de adviezen van een aantal ervaringrijke leden van het Feestkomitee, werkt Robert De Pauw heel wat individualistischer. Zo verna men wij dat deze laatste eigenmachtig zou beslist hebben het inkomgeld voor de komende jaarbeurs op te trekken van 40 tot 50 fr. en zou ook het stand geld van de exposanten verhoogd geworden zijn, zonder dat het feestko mitee hier nog iets kon aan wijzigen Deze beslissingen zijn totaal verschil lend aan wat er in verband met de spektakels voorzien werd. In tegen stelling met vorige jaren nam het stadsbestuur ditmaal kontakt op met twee spektakelbureaus, die elk een deel van de avondvoorstellingen zou den verzorgen. Ook hierin schijnt er trouwens verandering te komen Oor spronkelijk was voorzien dat er een jazz-avond zou ingericht worden, maar na diskussie binnen het feestko mitee werd van dit plan afgezien Nieuw is wel dat er dit jaar een tweetal kwisavonden zouden georganiseerd worden met het publiek Een ervan zou verzorgd worden door niemand minder dan de bekende Nederlandse TV-vedette Willem Ruys. Ook op dit vlak schijnt de wijziging van de bestuursmeerderheid in Aalst voor vernieuwing gezorgd te hebben. (MP) Lentekmicért in t Liberaal buis St -Cecilia Teiji den (JC)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10