Erembodegem solidair met Juliana Staels HOMELITE De specialist in ijzerwaren en gereedschap. BEKAERT ijzerwaren en gereedschappen Een nieuwe Meute benzinemotor! BRUSSELBAAN 108, 1790 AFFLIGEM - TEL. 053/66 40 11 R00DKRUISSTRAAT 1, 9160 HAMME - TEL. 052/47 22 32 Afdeling tuin enorme' keuze in alle types van gras maaiers en zitmaaiers. Black Decker, Honda, Suffolk, Dyna- mark, Stiga, Brill Electrisch, Benzine Marazini-Queen Gorden. Aan onze allerbeste voorwaarden. Onze grasmaaiers worden steeds ver kocht «klaar voor gebruik» gevuld met olie en benzine. Verdeler Bekaert-draad. de grasboerdsniider ST-100 met Nieuwe Gazet van Aalst 29 april 1983 9 In 1978 vertrok Juliana Staels als lekehelpster-verpleegster naar een der armste landen op onze wereldbolHaïti. Van maart tot juni is ze nu voor de tweede keer met verlof in haar geboortedorp. Daarna vertrekt ze opnieuw. De bezieling van deze jonge vrouw maakt in Erembodegem, terecht, indruk. In een boeiend gesprek vertelde zij ons dat de steun van bonderden mensen uit bet dorp, ook van vele onbekenden, haar echt deugd doet. Zij koos voor een radi- kaal engagement bij de armsten der armen en vertelde ons wat meer over het hoe en waarom. Erembodegem, Hogeweg 102: een huis in de rij. Uw verslaggever twijfelt even en spreekt Juliana met 'Zuster' aan, maar dat verbetert ze gauw. Ze is geen religieuze, hoewel de evangeli sche inspiratie een van de motieven is voor haar werk in de Derde Wereld. De voorgeschiedenis van deze keuze verhaalt ze op een rustige manier: «Ik liep hier school in de Kloosterschool, daarna bij de Dames van Maria en later studeerde ik voor verpleegster in het St.-Geertrui-instituut te Gent. Ondertussen had ik al gewerkt bij de Roodkapjes en bouwkampen meege maakt met de Bouworde, o.m. in de Portugese armenwijken. Ik vond werk in een psychiatrische instelling in Juliana Staels werkt al vier jaar tussen de armen van HaïtiIk wil met hen een stuk weg afleggen naar bevrijding». Melle en volgde later nog lessen in het Tropisch Instituut te Antwerpen. Uiteindelijk vertrok ik dan naar Haïti, in een ontwikkelingsprojekt van de missie van Scheut. Waarom Ja... ik vind aandacht voor mensen belang rijk, ook vroeger al in jeugdbeweging en Bouworde. Ik wil een stuk leven geven aan anderen, me sociaal enga geren. Een politieke motivering speelt ook zijn rol: alle mensen zijn gelijk waardig, ieder menselijk bestaan heeft recht op ontplooiing, en daar wil ik dan ook aan werken. De evangeli sche motivering ligt in dezelfde lijn meehelpen aan de bevrijding van mens en wereld, konkreet nu in Haïti hoewel de keuze van dat land niet op voorhand vast lag». Juliana Staels werkte al 2 keer 2 jaar in het noordoosten van Haïti, in een sociaal-medisch-sanitair projekt. Als verpleegster is ze in Derac 6.000 inw.) verantwoordelijk voor een dis- pensanum, dat zowel preventief als kuratief bedoeld is. Er werd een hospi taaldorpje gebouwd, waar zieken kun nen verblijven met hun familie. Ze staat in voor de aankoop en verdeling van medikamenten en didaktisch materiaal. Daarnaast zorgt ze ook voor de opleiding van jonge Haïtianen tot gezondheidswerker of t.b.c.-agent. De inlandse taal, het Creools, heeft ze ter plekke geleerd. Het is geen groot schalig projekt, maar een aktief cen trum dat, via de vorming en begelei ding van de negerbevolking, door dringt tot dè-meest geïsoleerde dor pen soms tot 8 9 uur paardrijden ver gelegen in die bergachtige streek. De mensen hebben er niets, mogen zelfs geen lapje grond bewerken. De bevolking wordt er, al tientallen jaren lang, uitgezogen en geterroriseerd door een aantal rijke families, groot grondbezitters en president 'Baby- Doe' Duvalier. In januari bracht de NGvA nog het relaas van P. en A. De Ceukelaire, die in de hoofdstad Port- au-Prince drie weken 'werkvakantie' doorbrachten bij pater Luk Lannoo De toestand in de provincies is niet veel rooskleuriger... De armoede en het leger: ze zijn overal Hoe J. Staels die overgang van ons komfortabele Westen naar een straat arm Centraal-Amerikaans (ei-)landje ervaren heeft: «Je wordt er wel op voorbereid, maar het blijft een schok. Onvoorstelbaar. Het duurt een tijd voor je die ellende verwerkt hebt, want het tart echt iedere verbeelding. Die mensen hebben werkelijk niets. Geloof me, als je voor de eerste keer iemand écht van de honger ziet ster ven, en je kan er niets aan doen... dat is hard. Die mensen werken 10 tot 12 uur per dag in de sisal-plantages van de grote landeigenaars, zwaar labeur. Ze krijgen er een hongerloon voor. Velen proberen het in de hoofdstad of in het buurland, de Dominicaanse Republiek, en daar vergaat het hen niet beter. Soms komen hier bezoe- MIMUAMiM kers die hun tocht door de krottenwij ken halfweg moeten stopzetten het kontrast tussen die ellende en onze levenswijze... Als ik nu thuiskom en zoveel over de krisis hoor praten... Ik besef wel dat bvb. werkloosheid hier een serieus probleem wordt, toch krijg ik soms de indruk dat diegenen die het meeste klagen er nog het minste van voelen. Als ik dan Haïti denk, stormt het soms binnen in mij maar 't is hier moeilijk bespreekbaar...». Haïti is een diktatuur, die meedogen loos optreedt tegen ieder die de be staande (wan-)orde zou kunnen bedreigen. Wij lezen erover in de kran ten, horen het over radio en TV, Juliana maakt het al jaren van dichtbij mee. Hoe het leger, en vooral de onkontroleerbare privé-milities, overal de mensen koest houden. Aanslagen, ondervragingen, willekeurige arresta ties, folteringen, «verdwijningen»... het is realiteit. Meestal treft men de meer bewuste mensen uit de eigen bevolkingdikwijls katechisten en gezondheidswerkers die door buiten landse ontwikkelingshelpers en mis sionarissen gevormd en begeleid wor den. Zo'n medisch-sociaal projekt is immers een hefboom tot bewustma king en bevrijding, en dat weten de machthebbers ook. Samen met de armoede heerst daarom overal de sfeer van terreur en militarisme. De stiltes op dat moment van het gesprek spraken voor zich. Erembodegemse steun doet deugd Juliane Staels blijft nu tot eind juni in Erembodegem, thuis bij moeder en zus. Ze zoekt vrienden op, leest veel, volgt op TV vooral de aktualiteit, spreekt voor scholen en verenigingen die haar dat vragen, neemt voor het projekt ook kontakt op met 11.11.11 en Broederlijk Delen. Over dit laatste zegt ze: «Er zijn nu mensen die wat ze voor Broederlijk Delen spaarden aan mij komen geven. Dat mag natuurlijk, maar ik vertel het altijd opnieuwons projekt in Haïti krijgt inderdaad steun van 1111.11, Broederlijk Delen, Duitse en Neder landse vastenakties, enzomeer Dat geld bereikt echt wel zijn bestemming, en niet alleen bij ons I» Daarnaast krijgt Juliana heel wat spontane steun uit Erembodegem «Van honderden mensen, waaronder velen die ik eigenlijk niet persoonlijk ken Dat doet enorm deugd, want het is nodig dat je je gesteund weet. Erembodegem levert financiële steun, parochiaal maar ook van veel indivi duele mensen, soms. ook boeken en muziekkassettes, brieven van heel wat mensen, van schoolgaande jeugd en zo. Die steun, die interesse is voor mij een echte hulp» «Van de mensen ginder», zegt ze, «kunnen wij toch nog wat opsteken. Hoe arm ook, ze zijn enorm gastvrij en dankbaar. Ze staan open voor ieder een. zijn onderling zeer spontaan soli dair, en ook ze hebben het geduld om andermands problemen echt te beluisteren. Ze leven echt mee met hun medemensen; zo vragen ze bvb. geregeld hoe het hier thuis gaat, of ik al post gekregen heb, ze doen de groeten aan mijn familie als ik met ver lof ga, enz. Ook al kennen ze hen hele maal niet, en weten ze niet eens waar België ligt, ze voelen zich verbonden Die dingen missen wij hier toch een beetje». Juliana Staels voelt zich al een Haï- tiaanse Vlaming, ze is gelukkig in haar engagement. «Om met die mensen op weg te gaan», voegt ze er nog aan toe, «moet je eerst hun vertrouwen win nen. Dat vraagt een langdurige inzet, maar het loont ook al moeten we dikwijls van nul beginnen. Ik ga er in ieder geval mee door». En zo te zien laat de Erembodegemse achterban haar ook nog met in de steek, (k.n.) BB 800 - een forse, krach tige maaier met een 3,5 PK viertakt Briggs Stratton motor. 'M.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9