Met de rug tegen de muur de Daens'-papieren Sofitex Okkaziewagens Literaire prijs stad Aalst Willy Spillebeen of de draad naar vrijheid Jaarbeurs '83 van «Moulin Rouge» over «Sopbie» tot in... «The Bet» VIDEO FILMS met 1 jaar waarborg wm LimeeRaen )E ZOUTSTRATEN EN DE TOPDAG Vlies wat je moet weten Dp blz. 6 en 7 TEL DE AJUINTJES De waardebon wordt deze week geschonken door AUTOBANDEN BENOIT DE SMEDT N.G.v.A. sprak met Wilhelm Mechnig, Thessa Goossens —Jan Caudron en de brandweer Jan Castelain Optiek'J cTMJYIAEFtT Dé modemaker (vroegere zaal Black Boys) P. CorneMskaai 2 9300 AALST laagste huur99 fr. elk genre grootste keusmeer dan 2.000 films elk systeem Beta, 2000, VHS. AALST AUTORIJSCHOOL N.v. RING MOTORS - AALST Albrechtlaan 50, 9300 Aalst ■s 053-21 16 79 - 70 23 15 70 23 16 Gazet van Raiy Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst Een uitgave van v.z.w. Aalsterse informatie Dagboeken, brieven en nagelaten stukken van beroemde figuren blijken steeds van onschatbare waarde te zijn na hun dood. Dat er steeds een geheimdoenerij aan verbonden is, is veelal gebleken, te meer door het effekt-zoeken en de sensatie die er meestal rond geweven liggen. Dat er na het vinden van een «schat» steeds van verscheidene zijden replieken zijn en dat de doorsnee-krantenlezer hierbij allerlei zinnige en onzinnige beden kingen maakt, ligt voor de hand. De ontdekking van de verloren gewaande «Daens'-papieren» heeft heel wat stof doen opwaaien, zowel in wetenschappelijke kringen als de pers. Bepaalde mensen voelen zich benadeeld omdat dit geheim pas na vijf jaar het daglicht mocht zien. Vragen rijzen over de «toevalligheid» der ontdekking. Inhoudelijk blijkfen de papier van dien aard te zijn dat. zij «liefst het daglicht niet mochten zien» omdat Jules Dela- forterie, die met zijn schoonvader grondig van mening verschilde, heeft willen verhinderen dat zijn .partij de briefwisseling zou misbruiken om een mogelijke hereniging met de katho lieke partij te verhinderen. Hoe kwamen de papieren in het paro chiaal archief terecht Indien de fami lie Delaforterie (bij wie Daens kort voor zijn dood introk) de archiefstukken in de Dekenij deponeerden voor hun vlucht naar Nederland, hoe is het dan verklaarbaar dat zij die stukken bij hun terugkeer niet ophaalden Heeft men ze toendertijd «willen» ver- Willem M. Roggeman in gesprek met Dirk Martensprijs-laureaat Willy Spillebeen. Geen betere omgeving om poëzie te bekronen als het kasteel Terlinden dat door het gekwetter van de vogels, de nog frisse bloesems en de hoorbare stilte van het haardvuur, zelf een brok poëzie is. gestremde stroom van het leven; de ge schiedenis van de steenbok (Spillebeens teken van de dierenriem)geklemd op Burgemeester Uyttersprot dankt, Frank Hendrickx (dwarsfluit) en Jean Van der Schueren (gitaar en luit) brengen muzi kale sfeer, Kathy Van den Bossche draagt voor. Willem Roggeman onder streept in naam van de jury (Ben Cami, Gaston Durnez en Frans-Jos Verdoodt) het unanieme karakter bij het toekennen van de prijs aan Willy Spillebeen uit Me nen voor zijn dichtbundel «Voorbij de po pulieren». Spillebeen is geen experimen teel dichter, maar een man van bezinning en zelfondervraging. Zijn pen is als een spade die spit naar de grondlagen van het bestaan. Belangrijke elementen daarin zijn het probleem van de tijdser- varing, het verhalende dat als dubbele bodem dient en vaak verwijst naar de antieke mythologie (o.m. de figuur van Aeneas) en het verklaren van eigen me taforen (een vorm van communicatie met de lezer). De populieren uit de titel van de bekroon de bundel staan als symbolen voor te kens uit de jeugd van de dichter maar ook voor tralies waarachter de vrijheid ligt. De bundel telt drie afdelingen de voor tijd (het verleden), de ambivalent ervaren kindertijd: de tijd (het heden), de even de rots springt hij in het ijle en beleeft zijn moment van vrijheid. In een kort maar boeiend vraaggesprek licht Spillebeen de overeenkomst toe tussen de thematiek van zijn poëzie en zijn romans de onmogelijke vrijheid van een Icarus zonder vleugels. Hij gaat in op de aanwezigheid van mythologische mo tieven. verwijst even naar zijn toekomst plannen («mijn volgende roman zal door een vrouw worden gedragen») en ver klaart zijn evolutie van introvert (de eigen navel, het ik) naar extravert met o.m. epische elementen Dat hij een moeilijk schrijver zou zijn wijt hij aan zijn roman «Steen des Aanstoots» die door een van de lectoren van de uitgeverij een boek «voor twaalf rechtvaardigen» werd ge noemd Schepen van kuituur Kris Borms accen tueert de waarde van de Dirk Martens- prijs en betrekt in haar hulde de vrouw van de dichter«Wanneer een man iets bereikt, zo besluit ze, moet men kijken wie achter hem staat» (W.D.B.) geten omdat er ergens politieke rook zou uit voortkomen Al bij al blijft deze ontdekking te veel kleven aan «een angstvallige geheim houding» alhoewel professor Wils van de KUL reeds vroeg op de hoogte werd gebracht door de vinder Geert Van Bockstaele. Deze leraar geschiedenis aan het Sint- Maartensinstituut te Aalst, stootte per toeval, ruim vijf jaar geleden, op de archiefstukken van Daens. Naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de school wou hij hier over een studie maken. Daar de school zelf over praktisch geen archiefstukken beschikte ging Van Bockstaele zijn licht opsteken in het archief van de Aalsterse dekenij. Daar vond hij wat wij verder de «Daens'-papieren» zullen noemen. Hij besloot zijn ontdekking geheim te hou den. Als reden gaf hij op dat hij met dit materiaal «zelf iets ging ondernemen en het niet zomaar aan de openbaar heid prijs geven». Lees door blz. 2 Zoals reeds eerder in dit weekblad gemeld, wordt nu al hard gewerkt aan het programma voor de spektakels van de 36e jaarbeurs, die zal plaats hebben van 21 tot 30 augustus eerstkomende. Op enkele vlakken werd duidelijk naar vernieuwing gezocht, terwijl anderzijds een aantal gevestigde waarden opnieuw de kans zullen krijgen voor het Aalsters publiek op te treden. De namen van de artiesten en groepen zijn nog niet 100 zeker, o.a. omdat het nieuwe schepenkolle ge nog zijn zegen moet geven over het door het Feestkomitee voorge legde programma. 0e kostprijs ervan zal ongetwijfeld een belangrijke rol spelen in de uiteindelijke beslissing. De eerste avond zal ongetwijfeld al een topper worden met het optreden van het Ballet van de Moulin Rouge. Deze show is getiteld Qa c'est Paris». Tot de gevestigde waarden behoren ar tiesten als Will Tura, Johan Verminnen, Willy Somers en Sophie. Zoals in het verleden wordt opnieuw een belangrijke Nederlandse inbreng ver wacht met namen als Rob De Nijs, Conny Van den Bos en Willem Ruys. Ook de jeugd wordt niet vergeten in de uitgewerkte prqgrammatie. Zo werd een jeugdavond gèpland met het optreden van twee Belgische popgroepen Allez Ailez en The Bet. De enige vrijdagavond welke de jaar beurs toegankelijk is, wordt traditioneel ingenomen door de Aalsterse avond. Nieuw zou ditmaal een familiekwis wor den, waar men echter nog naar een ge paste presentator zoekt Tot slot weze nog vermeld dat het feest komitee ook denkt aan een optreden van de bekende Amerikaanse groep The Plat ters, die in de jaren vijftig ontelbare we reldberoemde toppers bij elkaar zong. Prijzen Ondertussen werden ook de nieuwe prij zen officieel. Uit een vergelijking van het reglement van de Jaarbeurs van 1982 en 1983 kan men opmaken dat de stand plaatsvergoeding voor een gewone stand steeg van 600 naar 700 fr. per m2, terwijl de prijs van de bierstanden steeg van 700 naar 1000 fr. per m2. Vooral deze laatste verhoging wordt nogal op kritiek onthaald. Dit geldt trou wens ook voor de verhoging van de in- gangsprijs van 40 naar 50 fr. per ticket voor de Jaarbeurs zelf en van 100 naar 150 fr., indien men zich een ticket aan schaft na 21 uur voor de spektakels al leen. Deze verhogingen blijken, zoals eerder gemeld, niet eigenmachtig door schepen voor Middenstand Robert De Pauw be slist te zijn maar door gans het schepen kollege Zowel De Pauw als zijn kollega voor feestelijkheden Vinck zijn zelf met zo ge lukkig met deze tariefverhogingen, maar zij dienden zich nu éénmaal neer te leg gen bij de meerderheid binnen het kol lege van Burgemeester en Schepenen. Wie evenmin gelukkig is, zijn de expo santen. Uit een kontakt met de heer Backaert, voorzitter van de exposanten vereniging blijkt dat deze. zoals het feest komitee zelf, geen inspraak gekregen heeft in de nieuw vastgestelde prijzen. Indien hierover vragen gesteld worden wordt door de leden van het schepen kollege geargumenteerd dat de bezoe kers van het Aalsters autosalon ook 50 fr. inkom dienden te betalen Ondanks deze ingangsprijs werd het autosalon op zich zelf feen groot sukses wat het aantal be zoekers betreft. Op de tegenargumenta- tie dat een tweejaarlijks autosalon moei lijk vergelijkbaar met een jaarbeurs, wordt niet gereageerd. Anderzijds wuift het stadsbestuur alle protesten van middenstanders weg met de redenering dat men niet verplicht is om deel te nemen aan de Jaarbeurs. Wie niet gelukkig is met de verhoging van de prijzen, kan zijn standplaats steeds ter beschikking stellen van de stad Aalst. Er blijken immers kandidaten genoeg te zijn om te kunnen deelnemen aan de Aalsterse Jaarbeurs. HUWEUJKSLUSTEN voor jonge mensen die het van bij de start in orde willen 83/120 '"Ervaar bij orjs K^yShteit en Ser vice! cWees steeds optinjistiscli. bekjjk. Jiet leveri door eeri goede - bnl PatrickcMuylaert 'rDenderniondsestceimèg 4 mOcAaht 053 21 Wil Freds Videoclub Molendries 21Aalst s 053/78 77 35 Wekelijks op maandag, aanvang lessenreeks wegkode voor het bekomen van rijbewijs auto of brommer. Verzorgde opleiding, alle kategorieën (A, B, D, F), ook met automatische leswagen. Inlichtingen en inschrijvingen: H. TALLOEN, Parklaan 93, AALST - s 21 21 90 m

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 1