inSpfQQK ÖPII1Q=< RIJDT U WEG IN ZO'N KNAPPE NIEUWE CORSA. Als de bom valt... Twirlnieuws Reakties«Met de rug tegen de muur: de Daens' papieren» Van Der Haegen BETROUWBARE VOORUITGANG. 6 Nieuwe Gazet van Aalst 20 mei 1983 Kernenergie, kernkoppen, raketten,... je hoort er iedere dag van, zelfs in de hitparade. De koude oorlog, de Geneefse onderhandelingen, de vre desbeweging in Europa, VAKA,... stilaan groeit de bewustwording bij de bevolking. Dr. De Loof is één van die mensen die zich inzetten voor de vrede. Maandag 9 mei sprak hij ter gelegenheid van de veertiendaagse van het Rode Kruis over de waanzinnige wapenwedloop en zijn acties daaromtrent. Op 21 mei e.k. treden de meisjes en jongens in het strijdperk om de titel van Provinciaal Kampioen in de wacht te slepen. Naamloze brieven en brieven waar privépersonen worden in beledigd kunnen niet opgenomen worden. De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de lezersbrieven en behoudt zich het recht brieven in te korten Dat het een verbeten strijd zal worden is zo te zien, want niet minder dan 42 deel nemers zijn ingeschreven De wedstrijd begint om 14 uur en zal duren tot ongeveer 20 uur dit alles onder het waakzaam oog van het Nationaal en het Provinciaal Comité Er zullen zoals altijd 3 juryleden, met 3 stagiairs, zijn die de techniek en de artis tieke uitdrukking moeten beoordelen voor elke kandidaat afzonderlijk Concordia et Docilitas uit Herdersem N. Mangelschots, C. Van De Velde, I Van Lierde, A. Van De Meersche en S Lockef eer. Deze beoordeling zal uitmaken wie afge vaardigd wordt voor de nationale kamp de twee eersten van de kategories senio res, juniores en jongens en de eerste van de katogories miniemen, tamboer-ma joors en 2 sticks. Twirl is een sport die uw speciale aan dacht verdientU moet het eerst zien, pas dan weet u wat twirl is een topsport Kom er u zelf van vergewissen, op 21 mei e.k. in sporthal Ten Rozen, Rozendreef 62, Aalst vanaf 14 u De Faluintjestwirlers P. Berckx, N. Menschaert, G. Cami, B. De Cock, E. Vijverman en Cl. Debecker. De belangstelling in de trouwzaal van het stadhuis was zeer bescheiden. Slechts enkele Rode Kruis vrijwilligers hadden de uitnodiging om deze avond bij te wonen positief beantwoord We stellen ons dan ook de vraag of deze hulpdienst reeds zó goed op de hoogte is van de gevaren van een mogelijke atoomoorlog. Een feit staat echter vrijwel vast Bij een nucleaire oorlog in Europa, zal de hulpdienst wei nig nut hebben. De moderne wapens zijn zo verschrikkelijk dat de gevolgen katas- trofaal zullen zijn Dokter De Loof stelde dan ook dat de huidige situatie gewoon onzinnig is. De momenteel in omloop zijnde atoomwapens zijn tot 80 keer zwaarder dan deze die gebruikt werden in Hiroshima. Hun totaal is zo hoog op gelopen dat er momenteel 3000 kg springstof per bewoner van deze aarde is Om de totale verwoesting van de mens heid te helpen voorkomen, zij noemen het de «Last epidemie», namen enkele artsen enkele jaren geleden het initiatief de alarmbel tegen deze toestand te lui den. Via toonaangevende internationale tijdschriften werden ook andere artsen warm gemaakt voor deze problematiek. In België was dokter De Loof één der eersten die de fakkel overnam en op zijn beurt andere artsen bezielde met zijn idealisme. Voor dit ideaal heeft hij reeds heel wat werk verricht: zijn voordracht te Aalst was zijn 87ste. De aanwezigen werden stil bij het aanho ren van de feiten; de harde cijfers. Het stemt tot nadenken en hopelijk ook tot actie. De struisvogelpolitiek van de grootmachten is immers niet zo veilig als men lange tijd verondersteld heeft. Het is met denkbeeldig dat een klein con flict zoals er momenteel genoeg zijn es caleert tot een totale kernoorlog En dan, als de bom valt, zal alle hulp onbestaande zijn. PVB Geachte Heren, Naar aanleiding van uw artikels omtrent het teruggevonden «Daens- archief» in uw blad van 13 mei, wou ik graag als rechtstreeks betrokken per soon enkele verduidelijkingen geven. Vooraf wil ik aanstippen dat ik niet wens mee te doen aan een soms ont- erende polemiek en dat ik de eerder primitieve joernalistenstijl van «De Panoramist» niet wens na te volgen. Een nieuwe krant verdient beter. Sinds 1963 blijft het historisch onder zoek mij boeien en sinds 1966 ben ik bestuurslid van de Historische Kring «Het Land van Aalst». Een funktie, die me steeds heeft toegelaten om de ge schiedschrijving van de regio Aalst op de voet te volgen en die me ook de kans gaf om de diverse lezers te hel pen in hun historische opzoekingen. U zult derhalve begrijpen dat ik noch als leraar geschiedenis van het St.- Maartensinstituut, noch als bestuurs lid van «Het Land van Aalst» noch als iemand, die toevallig het «Daensar- chief» vond, uw artikels ongemoeid kon laten en dat ik graag de hierbijge- voegde gegevens al dan niet bewerkt opgenomen zou willen zien in het volgend nummer. 1Op de bemerking dat ik «mijn ont dekking geheim wenste te houden» wil ik dit antwoorden. Het zou juist getuigen van sensatie indien ik de vondst zou bekend maken zonder te weten wat ze omvat, wat de specifieke inhoud ervan is. Om deze te kennen moet men de documenten ont cijferen, pogen te dateren op basis van soms uitsluitend inhoudelijke ele menten, analyseren en tenslotte orde nen en dat doet men niet op enkele weken. Slechts na maanden grondig onder zoek krijgt men langzamerhand een idee van wat de werkelijke inhoud is. Aangezien ik bovendien de opdracht had aanvaard om de historiek van het St.-Maarteninstituut te schrijven, kon ik voorlopig niet aan het archief wer ken. Ervaring met historisch onderzoek heeft mij bovendien geleerd voorzich tig te zijn met het bekend maken van zogezegde vondsten. Om al deze redenen heb ik in stilte aan het archief gewerkt. Na de publicatie van de documenten zal men kunnen oordelen wat de eigenlijke waarde is van het gevonden «Daens-archief». 2. Betreffende de door U genoemde «konfrontatie met vier personen, die reeds in december jl. plaats vond, wil ik er het volgende aan toevoegen. Met welk recht kan iemand hij weze een vorser of een amateur historicus inzage eisen van mijn script. Niet temin heb ik een tegemoetkoming gedaan en de inzage geruime tijd mogelijk gemaakt. In een verzoenende sfeer werd dan de ontmoeting beëin digd, wat ten andere later nog werd bevestigd. Het is dan ook hoogst bevreemdend dat precies na de bekendmaking van de vondst in een dagbladengroep, eerst in een andere krant en nu in uw weekblad allerlei verdachtmakingen om niet te zeggen beschuldigingen worden geuit. Wiens woorden en wiens eerlijkheid moet men dan in twijfel trekken Of is het naijver die de drijfveer is tot het inspireren van bepaalde artikels 3. Voorts is het onjuist te beweren dat ik de documenten «stiekem mee gepikt heb naar huis» want steeds werkte ik op fotocopies, die in Aalst gemaakt werden. 4. Het moet iedereen verheugen dat het Priester Daens-arcief teruggevon den werd en ik zou in antwoord op uw vraagwat de uiteindelijke bestem ming wordt van het Daensarchief, het volgende zeggen Wordt het niet de hoogste tijd dat Aalst alle documenten, die nu in de stad op meer dan vier plaatsen ver spreid zijn, centraliseert, goed en vei lig bewaard om ze dan verder te kun nen bestuderen. G. VAN BOCKSTAELE Geachte Heer Redakteur, Mag ik U vragen het volgende te laten verschijnen onder de rubriek «Een lezersbrief». In verbano met het artikel van N.D.W. «Met de rug tegen de muur :de Daens' papieren» deJ ik U het volgende mede Onder Deken De Cock zaliger raad pleegde ik het archief van de Dekenij in verband met de ontdekking van oude fresko's tussen de jaren 1945 en 1947 in de oude H.-Drievuldig- heidskapel van de St. Martiniskerk. In een Liber Memoriatis ontdekte ik de uitvoerige aantekeningen van Deken Reynaert zaliger omtrent de datum van vinding, beschrijving van het afge beelde en mededelen van Latijnse teksten die er zich in sierlijke gotische letter op bevinden. Deken De Cock vroeg mij toen de inventaris te maken van het Dekenij-archief en het te kata- logiseren. Hierop antwoordde ik dat ik voor het ogenblik geen tijd had en toen besloot de Eerwaarde Deken al de papieren behalve de Libri Memoria- les te sturen naar het archief van het Bisdom. Aldus verkeerde ik in de over tuiging dat er aan archief of de Dekenij niets meer was tenzij de Libri Memo- riales. Zo verneem ik nu dat de heer Deken De Cock niet is overgegaan tot zijn voornemen gans het archief van de Dekenij over te maken aan het archief van het Bisdom. De Heer N.D.W. vindt het niet ver klaarbaar dat de familie Delaforterie de gedeponeerde papieren in de Dekenij niet zouden opgehaald hebben. Die mensen hadden toen andere katten te geselen. Jules Delaforterie met zijn talrijk huisgezin had toen de zware kommer om de schadevergoeding te beramen voor zijn in de oorlog 14-18 afgebrand huis in de Molenstraat, waar priester Adolf Daens gestorven was in juni 1907. Het besluit dat de Heer N.D.W. trekt omtrent de houding van de heer Van Bockstaele «Etiek en wetenschap gaan meestal niet samen» is verkeerd, het moet luiden «Etiek en pseudo- wetenschap gaan meestal niet samen» (cfr. Hitlerarchief). Men zou terecht kunnen wijzen op een gebrek aan wetenschappelijke eerlijkheid. Ik ben blij dat het ontdekken van de papieren Daens mijn zienswijze op Daens (die ik eens uiteengezet heb op een Daensdag) komt versterken; in reaktie daarop schreef de Heer Ver doodt een artikel in uw blad «Men wil van Priester Daens een heilige maken met daarbij mijn foto aan het Priester Daensmonument op de Werf terwijl ik het woord voerde, wat niks te zien had met de uiteenzetting van de Heer Ver doodt. Het besluit van N.D.W. (waar hij het toch haalt dat luidt «De man die in gans deze historie totaal in de kou staat is wel Rein D'Haese met zijn museum van het Daensisme» is glad verkeerd. Rein D'Haese wist van de zaak niets af en heeft er niets mede te maken. Wij hopen en zijn er van over tuigd dat de heer Deken de Daens- archieven in eigendom schenkt aan het Daensmuseum of wel het in bruik leen afstaat, daar zullen ze dan ter be schikking liggen voor al de Daensvor- sers. Ik trek er uw aandacht op dat de Vereniging voor Aalsters Kuituur- schoon (V.V.A.K.) en ik zelf in mijn persoonlijke naam enige maanden geleden in bruikleen geschenken heeft meer dan vijftig voorwerpen, cli- ché's, artikels, boekjes enz. aan het Daensmuseum. Wie durft er nu nog twijfelen aan de noodzaak van het be staan van het Daensmuseum. Uw Panoramist is ook verkeerd de mono grafieën over St.-Martinuskerk zijn alleen opgesteld en geschreven door Luc Robijns en niet in samenwerking met de archivaris Karei Baert. Ik denk niet dat de Heer Van Bock staele veel munt zal slaan uit het Daensarchief. In ieder geval is het de moeite waard dat gans het Daensar chief op wetenschappelijke wijze gepubliceerd wordt o.a. het archief Daens van het St.-Jozefscollege, het archief Pater Vermeersch, het archief Daens van het Bisdom Gent, het archief Daens van het aartsbisdom, het archief Daens Vaticaan, het archief Harlez, de archieven van parti- kulieren o.m. van Woeste, van Moyersoen etc. Hier ligt werk op de plank voor het Daensmuseum plus een ploeg wetenschappelijke werkers. Met de meeste hoogachting, Jan VAN DER HULST Voorzitter van de V.V.A.K. Ploegstraat 24, 9300 AALST 29.981 F het wettelijk voorschot van 15% op de basisprijs van 159.950F 25% B.T.W. Onze reus in zakformaat stelt geen hoge eisen aan uw budget. Op de kop "af 29.981 F* méér hebt u voorlopig niet nodig om z'n eigenaar te worden. De rest (en dat is echt geen fortuin) betaalt u mondjesmaat per maand. In ruil krijgt u een volwassen auto om /- jarenlang plezier aan te beleven. Komfortabel uitgerust, ruim, vinnig en uiterst zuinig. De Corsa bestaat in driedeursversie met achterklep of in tweedeursuitvoering met grote koffer. Kom hem zélf ontdekken, hij staat te wachten in m'n showroom! i rm OFFICIEEL OPEL DEALER Kareelstraat 2/4 9300 Aalst O 053/21.60.11-12-13

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 6