[Ui woon1 SERAV Aalst wil 168,5 miljoen investeren in 1983 Vandalisme slaat toe in Kreja MOET ER Cl ZAAI OP? MRKHIMG MOLENSTRAAT 70 AALST 21 76 08 Nieuwe Gazet van Aalst 3 juni 1983 3 Van nieuw fotoapparaat tot naakte commandowagen Alle bezuinigingen ten spijt wil de stad Aalst dit jaar voor een belangrijk bedrag kopen en investeren. Uit het programma van de investeringen voor 1983 blijkt dat men 168.598.000 fr. in de buitengewone begroting wil uitgeven, waarvan men hoopt 50.700.000 fr. toelagen te ontvangen, zodat het uiteindelijk zelf te finan cieren saldo nog steeds 117.898.000 fr. zou bedragen. 4,2 miljoen wil men uitgeven aan de Algemene Administratie: zijnde tel kens één miljoen voor de afwerking van de rechtervleugel van het stad huis, voor meerwerken en herzienin gen, voor inrichting van de werkloos- heidsdienst in de Hoveniersstraat en voor werken aan de centrale verwar ming in het gemeentehuis van Erem- bodegem. 200.000 fr. zal uitgegeven worden voor het inrichten van lokalen voor de personeelsdienst en 41 .OOO fr. voor de aankoop van een nieuw fototoestel. Het privaat stadspatrimonium krijgt 750.000 fr. onder te verdelen in 250.000 fr. voor het afwerken van het woonhuis De Ridderstraat 32 en 500.000 fr. voor het bezetten van zij gevels aan stadsgebouwen. De stedelijke werkhuizen krijgen een budget van 7,3 miljoen ter beschik king, zijnde 2 miljoen voor aanwervin gen van gronden voor de uitbreiding ervan, en 3 miljoen voor de aankoop van diverse materialen. 1 miljoen gaat naar de grote herstel lingswerken aan voertuigen en 700.000 fr. naar de aankoop van een hydraulische guillotineschaar. Het saldo, zijnde 600.000 fr., dient voor de aankoop van een lichte vrachtwa gen met kipbak. De politie krijgt maar 50.000 fr., juist voldoende om twee schrijfmachines te kopen, terwijl de brandweer 1 .585.000 fr. mag investeren 740.000 fr. gaat naar de aankoop van een materiaal, 500.000 fr. naar de aankoop van een «naakte» comman dowagen, 200.000 fr. dient als terug betaling aan de staat van het gemeen telijk aandeel voor aankoop brand- weermaterieel en 145.000 fr. voor diverse verbeteringswerken aan gebouwen. Wegen Het leeuwenaandeel van de investe ringen gaat zoals in het verleden opnieuw naar de wegenaanleg. 10 mil joen dient voor verbeteringswerken aan bestaande wegen en 9 miljoen voor de aanleg van fietspaden in Gijze- gem. Hier hoopt men wel 7 miljoen subsidies te krijgen zodat het eigen stadsaandeel kan beperkt worden tot 2 miljoen. 8,2 miljoen werd ingeschre ven voor verbeteringswerken aan het Bosveld. Rekening houdend met de verwachte subsidie van 4,7 miljoen blijft er nog 3,5 miljoen ten laste van de stad Aalst. 3 miljoen gaat naar de aankoop van allerlei materiaal zoals zand, steenslag en beton. De herziening en meerwer ken aan de nieuwe verbindingsweg aan het Wijngaardveld kosten nog eens 2 miljoen, en eenzelfde bedrag dient voor aanleg van voetpaden en herstellingswerken aan straten langs heen de koliektoren. 1,4 miljoen werd ingeschreven voor de aankoop van gietasfaltbroden. Daarnaast heeft men nog 1 miljoen voor diverse aan wervingen, 1 miljoen voor herzienin gen en meerwerken aan de nieuwe verbindingsweg aan het zwembad en 500.000 fr. voor herzieningen en meerwerken aan de aanleg van de omgeving van het nieuw zwembad. Ook de omgeving van het kultureel centrum wil men blijkbaar aanpakken vermits hiervoor 500.000 fr. voorzien is. Het ereloon van de ontwerper van de Merestraat kost 750.000 fr., terwijl er 700.000 fr. voorzien is voor de aan koop van zeven boorhamers en 200.000 fr. voor aankoop van een tril plaat. 1 miljoen wordt verder uitgege ven voor materialen voor de aanleg en herstelling van voetpaden en één zelfde bedrag voor werken ingevolge de Wet Brunfaut. Tot slot weze nog vermeld dat onder de rubriek wegen 600.000 fr. voorzien is voor herstel lingswerken aan voertuigen. De aankoop van verkeerssignalisatie zou in 1983 300.000 fr. mogen kos ten, en voor de openbare verlichting wordt 2,9 miljoen voorzien. Hiervan gaat 1,2 miljoen naar de uitbreiding en aanpassing van de Grote Baan te Her- dersem, 1 miljoen naar uitbreiding in de binnenstraat, Geldhotstraat, Zavei- baan en Gouden Leeuwstraat, 200.000 fr. naar het ondergronds brengen van leidingen te Nieuwerker- ken en 500.000 fr. naar de aankoop van diverse materialen. Eén miljoen zal ook de kostprijs zijn voor het vernieuwen van een duiker onder de Molenstraat te Meldert. Hier hoopt Aalst wel een subsidiëring van 500.000 fr. te bekomen. Onderwijs en kuituur Het stedelijk lager onderwijs krijgt 2,5 miljoen in 1983, zijnde 1 miljoen voor aankoop van materialen voor werken in eigen beheer in de verschillende scholen (sanitair) en 1.5 miljoen voor het aanpassen en aansluien aan stoomverwarming van de stadsschool in de Binnenstraat. Voor de centrale verwarming, verfwerken en werken aan de Binnenkoer van de Nieuwbeek- straat wordt 600.000 fr. voorzien. Het nieuw kultureel centrum krijgt dit maal «slechts» 5 miljoen voor afwer king en meerwerken, maar ook voor het monument van Louis Paul Boon is verrassender wijze opnieuw 5 miljoen voorzien. Hier zou de v.z.w.die de opdracht gaf voor het monument wel 2 miljoen moe ten tussenkomen in de kosten. Aan de Keizershallen zouden om 4 mil joen werken uitgevoerd werden, zijnde 1 miljoen voor aankoop van materialen voor werken in eigen beheer en 2 miljoen voor aanpas- singswerken aan de grote zaal, waar voor men hoopt 1 miljoen staatssubsi die te krijgen. 1,3 miljoen is nog voorzien voor scha devergoeding bij de oprichting van het nieuw kultureel centrum. Sport Voor de sport wil men dit jaar heel wat investeren, in totaal voor niet minder dan 35,8 miljoen. Hiervan is 15 mil joen voorzien voor de aanleg van de nieuwe atletiekpiste in de Osbroek, en 1 5 miljoen voor de afwerking van het nieuw zwembad. Beide posten zijn voor 9 miljoen subsidieerbaar, zodat de stad Aalst telkens 6 miljoen moet bijleggen. Meerwerken en herzienin gen van de technische uitrusting van het zwembad zijn goed voor 5 miljoen fr. uitgaven. Bij dit alles komt nog 530.000 fr. voor gerechtelijke onteigening te Nieuwer- kerken waar het sportterrein wordt uit gebreid, en 300.000 fr. voor de ge luidsinstallatie in het nieuw zwembad aan de Albrechtlaan Milieu De investeringen in milieuposten blij ven evenmin ten achter. Zo wordt 1 miljoen voorzien voor grote herstel lingswerken aan voertuigen en 800.000 fr. voor aankoop van gras machines. Grote herstellingswerken aan voertui gen van de reinigingsdienst zullen 1 miljoen mogen kosten, terwijl een bedrag van 15,2 miljoen ingeschreven werd voor plannen inzake afvalwater zuivering. Hiertoe behoort 10 miljoen voor aan wervingen voor de koliektoren, en 5 miljoen voor herzieningen en meer werken bij de aanleg van de koliektor A/B. Tenslotte is er nog 200.000 fr. voorzien voor herzieningen en meer kerken bij de aanleg van riolerings werken. Eveneens onder deze hoofding kan de 800.000 fr. vermeld worden die in de buitengewone begroting ingeschre ven werd door het opstellen van BPA's te Aalst en de deelgemeenten. Tot slot weze hierbij de bedragen ver meld die ingeschreven werden voor investeringen aan historische gebou wen. 2,2 miljoen gaat aldus naar de eindafrekening en afwerking van de restauratie van het Huis Van Langen- hove, terwijl nog eens 1 miljoen ingeschreven werd voor herzieningen van de technieken. De afwerking van de inkom, de trap, schilder- en behangwerken zal 1,5 miljoen kosten, terwijl tot slot 400 000 fr. ingeschreven werd als stadsaandeel voor de restauratie van de Borse van Amsterdam Eredienst De eredienst zal aan de stad dit jaar 8,7 miljoen kosten in de buitengewone begroting. 3,6 miljoen wordt voorzien voor de restauratie van de St Jozefs- kerk te Erembodegem Behoudswerken aan de Begijnhofkerk zullen 1 miljoen kosten en de restaura tie van de St Jobskapel 300 000 fr Het ereloon van de ontwerper van de werken aan de St -Margarethakerk te Baardegem vergt 11 7.000 fr., en her zieningen aan de herstellingswerken van de pastorijen te Gijzegem en Baardegem, die stadsbezit zijn, kos ten 20Ö.000 fr. Het gross van de uit gaven gaat naar de H. Hartkerk, waar men 2.410 000 fr. zal moeten betalen voor een nieuwe centrale verwarming, 700 000 fr. voor elektriciteitswerken en 300 000 fr voor herzieningen bij grote herstellingswerken Meerwerken bij de restauratie van de kerk van Nieuwerkerken zullen 100.000 fr kosten Begraafplaatsen Ook de begraafplaatsen krijgen dit jaar heel wat geld toegespeeld, name lijk 17,7 miljoen in totaal 12 miljoen alleen reeds gaat naar de aankoop van gronden voor de uitbreiding van het kerkhof van Moorsel, dat nog onder het vorig bestuur beslist werd. 2 mil joen is voorzien voor de aankoop van materialen voor de aanleg en uitrus ting van de begraafplaatsen, en 1,1 miljoen voor blauwe hardsteen die nodig is voor de restauratie van de geklasseerde kerkhofmuur te Meldert. Herzieningen en meerwerken aan die zelfde kerkhofmuur vergen nog eens een half miljoen. Éénzelfde bedrag werd achtereenvolgens voorzien voor het afwerken van nieuwe gemeen schapsgebouwtjes en voor de aan koop van uitrusting en materieel. Ten slotte zal er nog 800.000 fr. moeten geleend worden voor de uitbreiding van het kerkhof van Aalst zelf en 300.000 fr. voor de uitbreiding van het kerkhof van Erembodegem Allerlei Deze zeer lange reeks van investerin gen, waarbij men soms de indruk krijgt dat er van bezuinigen weinig sprake is dient afgesloten te worden met eenbedrag van 5.265.000 fr. voor doorlening aan het OCMW voor de aanleg van een stoomleiding naar het nieuw ziekenhuis en 100.000 fr. voor de aankoop van materialen voor groot onderhoud van musea en stadsar chief. (.MP.) Van daders geen spoor... Veir van door. ik 'n ben gienen aktivist gienen re-aktivist gienen nih Is' gienen nudist gienen royalist, qienen pessimist lien misschinq ne lezen listf 't z I moete zén da 'k nen optimist ben Mor zelfs dadde da goot e< m in ba moy Wan' as ge as Olsifeneer geboere zé en o'hoeirt en ge leist aal wa da ze naa schroyven en zeggen oever da geval va Krokkodil-Saamber ochgot k ben verom al ne kier rrvs 't es Kokkeri'-Saam- b "-r awei. tèn vraogd' ah f Gein da 'k ik meh al zu veil joren afgevraogd hem worom maoke ze dor naa in iene kj^r zuveil bambosjkes af 9 Es 't na allien omdat da geer in de W~len veirevalt En 'n zeg na m me't1 Want wad es 't er hier ba ons allemol al m veiregevallen woor da't er qinnen ienen Wol jen hoon n^r gekro id heit Al lei 'k moen mor eh klein enjeken verom goon in moyn gedachten en wa zien'ek En qralèk gromt hol 'n Hol woor d 't er in gestoon hemmen, aal die fabrieken woor dat de mensjen van Olsjt here maogeren boetram ginke verdienen en 'k zal ze mor beqinnen op te noemen. De Viskoos soynt den Troagel En Zjol es on de Werf Soziefabriek in de Schoelstroot. Kappetan'jes op de Vesten. Den Unjoon in de Beirgemeesen, recht- oever de Laboor 't Saroepfabriek on de Voort 't Ka'ioefabnek op d'Hoeige Vesten, 't H 'ffrangskesfabriek on den Troag I De ZjTzjie en den Eoljenne ver ten nog te zwoygen oever Roeis-Geerinks iest in de Pon'stroo' en noding oeik on den Troagel. 't Hof va Van-Asses. En tèn aal 'ie braaroyn. gelèk as Burnie, de Zjiebei g en De Blik Inkele joren doo veren de Zwoon en Monfies. En tèn 'n screik ek nog ni van aal 'ie iewegste fab ikanten va lasjkes en schoenen, va fosikes en pasmanterie en ondergoed te veil ver hier allemol op te noemen Want 'k ben zeikes. 'k ben der hier nog ne ghielen hoeip vrgiten. Mor reikent en telti hoeveil honderden ver n te zeggen doezienden. mensien 'n ho in der door heer weirk ni En ien vér ien, 't ien noor t ander, allemo-l zén z'?r van tisse gegoon Ja 'k wei'het want'k hem zelf meigemokt erwirdal nekier n r 't stadho is ge'rokken. Da was tèn ba den berremiester Nichols, of Borremaan, of Blankor1 of nog ander noor heer En allermooi van achter heer schoein taofel hemme ze gezeid brave jonges goo g ij^r agaa verom nor aijer weirk 't Zal da geval zeikes deirgeiven nor «hom- gerhand" en waj'er zeilen afwachten En die brave Olsjteneers hemmen afge wacht En hemmen Hermol heren bong gekreigenEn hemmen meige zoeken nor ander wei k hier of in Brissel of 'k weit ni woor Of stoon op den dop En door 'n es 't er no it nj zuveil in de gazette va geschreiven, noeit ni zuvml oever afgeroepen of noeit ni zuveil oever g'hézzeld in den teivei as naa oever denne Kokkoril Mor dad es in de W Ien En door zelle men allemol nog me kier diep ver meigen in ons gét goon Zé na kier ierlèk es dad ierlèk Hoeveil hemmen de Wolen op diene momem ooitges'oeken ver aal die fabieken hier ooit de stront 't helpen Awei ik ben volleideg t'akko-^rd v-r oivevml te geiven ver heer geer na ne kier t'helpen M r'tz I verom nekier oie woor zen hein Haafd ajjer bezze rmr geried jonges wan' Krokkodil-Saamber moet ei en hemmen PETJEN vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom ook op zon- en feestdagen Geraardsbergsestraaf 74 VRIJ IN UIT Huwelijkslij sten Geschenken 83/141 Tijdens het weekend van 21 mei stelde Marc Poleyn ten toon in het jeugdhuis Kreja, Driesleutel- straat. Drie van de vier werken werden door onbekenden vernield. Die zaterdagavond werd er met verba zing vastgesteld dat drie van de vier reuzegrote schilderijen beschadigd waren. In twee ervan was gekerfd of gesneden. In een derde stond een vuistafdruk. Geen enkele financiële tegemoetkoming zou de kunstenaar in deze aangelegenheid voldoening geven de werken bleven onherstel baar beschadigd palet meer uitdrukking geeft aan zijn ontevredenheid. Die door formaat en techniek bewijst zijn energie kwijt te willen aan maatschappij opbouwend werk en onbewust een onrechtstreek se stimulans is. een oproep voor krea- tiviteit. Wanneer zo iemand gekonfronteerd wordt met de ziekelijke intollerantie van sommige onbenullen, dan doet dat pijn. Schilderijen niet mooi vinden, ze niet verstaan, ermee lachen en dis cussies over voeren, dat alles zijn toe gelaten meningsuitingen. Erin kerven niet Pluralisme is ook begrip opbrengen voor de wijze waarop en de middelen waarmee sommige imge mensen zichzelf tonen aan anderen». Wanneer gaan alle burgers nu einde lijk eens hun verantwoordelijkheid opnemen Snacks op elk uur van de dag Molenstraat 1, Aalst René Van Gijseghem, kunstenaar en beheerraadslid hierover: «Dat jonge ren die keer op keer desillusies oplo pen en als toekomstbeeld enkel mist zien, zich agressief opstellen tegen de hun omringende (verstikkende) maat schappij is een alledaags feit en zelfs te begrijpen. Dat jonge kunstenaars die grauwe vooruitzichten op hun manier «verwoorden» in beelden (tekeningen, schilderijen, teater,... andere vormen) is dan ook niet meer dan logisch. Zo drukte Mare Poleyn zich uit in 4 grote schilderijen die afge lopen weekend geëxposeerd werden in Jeugdhuis Kreja. Een schilder die eerder kontakt zoekt met «beesten» en daar een boeiend onderwerp vindt voor zijn woordloze kritiek op de onmenselijkheid van deze geld-maatschappij. Die door de keuze van het onderwerp en zijn somber Zaterdag had de stichtingsvergadering plaats van de postzegelkring Land van Aalst. Voorzitter Jo Van Brabant presenteerde een knappe brochure waarin bui ten de statuten allerlei wetenswaardigheden werden gepubliceerd. Er is klubver- gadering elke 2e en 4e donderdag van de maand in de filateliezaal Kattestraat, Aalst. (JC)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3