alfabetiseringsprojekt aalst A Slecht weer ook katastrofe voor Aalsterse land- en tuinbouwers Kleine projekten moet stad leefbaarder maken hopmarkt 11 053m 08 83 Aannemer VAN ROSSEM-MEERT Van Der Eist Fritz Nieuwe Gazet van Aalst 3 juni 1983 - 5 HOTEL-RESTAURANT-CAFE DES ARCADES Ken je mensen met lees- en schrijfproblemen Kom je beroepshalve met hen in kontakt Aarzel niet en breng hen op de hoogte van het bestaan van LEES- en SCHRIJFGROEPEN. Geef hen ons telefoonnummer of verwijs hen op een andere manier door. Aalsters kwistornooi Binnenhuisinrichting Zoals overal elders in het land dreigt ook in Aalst het aanhoudende slechte weer van de jongste weken een ware ravage aan te richten in de land- en tuinbouw. Zelfs indien het weer plotseling totaal zou omslaan en opnieuw normale tempera turen voor deze tijd van het jaar zouden gehaald worden, wordt 1983 volgens vele landbouwers een ware ramp. Men kan dan nog enkel redden wat er nog te redden valt Bij de boeren heerst er een werkelijk dramasituatie. Van planten is nauwelijks sprake, en wat men al plantte groeit niet of onvoldoende. Door de aanhoudende regen dreigt zowel de oogst van de aard appelen als van de graangewassen van slechte kwaliteit te zijn. wat onvermijde lijk zijn weerslag zal hebben op de prijs. Ook de oogst zelfs dreigt letterlijk en fi guurlijk in het water te vallen. Ook voor de vee- en melkproduktie is het slechte weer een ramo. Naast het gevaar voor ziekten bij het vee groeit het gras op de weiden niet of nauwelijks. Dit gras is dan nog zeer voedselarm zodat ook op dit vlak de gevolgen voor de toekomst niet te overzien zijn. Komt bij dit alles nog het feit dat de zware leemgrond in en rond Aalst er voor zorgt dat de weiden bijna het uitzicht hebben van moerassen. Tuinbouw Naast de landbouw ziin ook de talrijke bloemenkwekers uit het Aalsterse het slachtoffer van de huidige weersomstan digheden. Diegenen, die bloemen in ser res kweken, ervaren nu al dat de kwaliteit van hun produkten zienderogen achter uitgaat. Van het verwarmen der serres door middel van stookolie, kan ander zijds geen sprake zijn omdat de kosten ervan onbetaalbaar zijn. Bij diegenen die buiten bloemen en planten kweken is de toestand het best te vergelijken met de landbouwers De grond is te nat en bi' gebrek aan zon is de groei onvoldoende Bij dit alles komt het feit dat er praktisch geen bloemen of planten verkocht worden aan partikulie- ren of handelaars Indien het weer opnieuw normaal wordt dreigt er anderzijds een overproduce te zijn in de maanden september en oktober eerstkomende met het gevolg dat de prij zen een peil kunnen halen dat ver bene den het normale ligt. Een ander voorbeeld dat de situatie zeer goed weergeeft is di* van de chrysanten teelt Nu reeds voorspellen telers uit het Aalsterse dat de kwaliteit van deze bloe men ver beneden het normale peil zal liggen met al de gevolgen vandien op het financiële vlak Hoe men het dus draait of keert1983 is voor de land- en tuinbouw een memora bel rampenjaar geworden. (M.P Sinds De Maght in Openbare Werken de plak mag zwaaien, voelt het personeel er een «ijzeren-lady»-windje waaien, als maagd in harnas, net als Jeanne d'Arc indertijd, trekt zij tegen drank-op-het-stadhuis ten strijd. Ze verklaarde de oorlog tegen het bier, «In mijn diensten wordt niet gedronken» verklaarde ze fier. Haar werklieden zullen er op hun beurt op letten, dat er ook niet meer gedronken wordt in de schepenkabinetten. Dus komen de Friac-mannen nu heel gezwind naar het werk mét een das om, maar wel zonder pint. Of hierdoor het werk nu werkelijk beter gaat, zien we binnenkort dan wel op straat. De Maght zelf is wel tevreden, tot nog toe heeft ze nog geen nederlaag geleden. Toch zal ze, zoals Jeanne d'Arc, moeten oppassen, dat de «medestanders» van nu, haar later niet verrassen. Want er zijn er nóg die Openbare Werken fel begeren, sommigen willen er zich zelfs voor bekeren Dan wordt Annie misschien wel uitgerangeerd, en, weeral als Jeanne d'Arc, in eigen midden geliquideerd (perversje) Beleidsnota werd lijvig dokument De speciale gemeenteraad van donderdag 19 mei jl. kan in drie grote delen opgesplitst worden. Ten eerste was er de voorlezing en bespreking van de algemene beleidsvisie 1983-1988 van het nieuw CVP-PW stads bestuur. Vervolgens dienden een ganse reeks belastingen goedgekeurd te wor den, waarna pas een aanvang kon genomen worden met de bespreking van de begroting 1983. Dat het opnieuw een marathonzitting werd, die pas eindigde in de vroege uurtjes hoeft geen betoog, maar trouw aan een vroeger ingenomen standpunt verlieten ook nu weer de plaatselijke perscorrespondenten om klokslag 12 uur de raadszaal, waar de diskussie uit de begroting pas goed uit de startblokken schoot. Hierbij dient eveneens vermeld dat de raadszitting, gezien de zware agenda, uitzonderlijk om 6 uur startte i .p.v. om half acht. Het belangrijkste politieke dokument dat aan raadsleden en publiek voorgesteld werd, was ongetwijfeld de langverwachte 26 bladzijden tellende beleidsnota van de nieuwe bestuursmeerderheid. Veel nieuwe dingen, die nog niet bekend wa ren, kwamen hierbij nauwelijks aan bod. De SP-VU oppositie aarzelde dan ook niet het nieuwe bestuur herhaalde malen van plagiaat met de vorige beleidsnota van PW-SP-VU te beschuldigen Op deze beleidsvisie voor de komende 6 jaar zal dit weekblad later beslist nog uitge breid terugkomen, zodat het nu mis schien volstaat de grote krachtlijnen en opvallende punten ervan weer te geven. Beleidsvisie De organisatie van het stadsbestuur wil men in de toekomst herzien en aanpas sen. dito.a. door rationalisatie van de ad viesraden, waarvan de schepenen zelf voorzitter zullen zijn. Daarnaast wil men officiële dorps- en wijkraden oprichten, terwijl ook de ambtelijke organisatie zal worden aangepast. Het bestuur wil de grootst mogelijke openheid nastreven, en dit o.a. via in spraak van de bevolking. Naast de stads- berichten verschijnt er een driemaande lijks stedelijk infoblad en een jaarlijkse informatiebrochure. De politie zal van haar kant moeten zor gen voor een grotere veiligheid van de bevolking, terwijl men ook aan het imago van de politieagent wil sleutelen. Opval lend is dat de verkeerstechnische situatie van het centrum en van bepaalde punten in de deelgemeenten aan een objektieve studie zal onderworpen worden Op het departement van openbare wer- Stationsplein 8, AALST 053/77 32 96 Restaurant open alle weekdagen en zondagmiddag. Specialiteitscampis, paling Aperitief gratis Vrijwilligers die zien gemotiveerd voelen om een lees- en schrijfgroep te begeleiden zijn welkom. ken wil het stadsbestuur in de komende jaren het behoud en de kwaliteitsverbe tering van de omgeving nastreven o. via aandacht voor de zwakke weggebrui ker. via maksimale benutting van subsi diëringsmogelijkheden via sobere maar degelijke afwerking van bestaande projekten Belangrijk (maar niet onverwacht) is wel dat de volledige technische dienst onder één departement komt. Bij ruimtelijke ordening wil men de open ruimten maksimaal beschermen door wooninbreiding na te streven. De alge mene struktuurplanning zal verder afge werkt worden, en BPA's wil men aktua- liseren en tot uitvoeringsplannen omtov- veren. Het mogen volgens het stadsbe stuur echter geen keurslijven worden Financiën Het is opvallend hoe de ganse beleidsvi sie gehypothekeerd wordt door het finan cieel aspekt. Bij ontelbare punten wordt verwezen naar de beschikbare midde len. Financiën blijkt dan ook het sleutel departement te zijn van de nieuwe koa- litie Bij de financiën zelf wil de CVP-PVV meerderheid streven naar een sluitende begroting in een open beleid Dit gebeurt door bezuinigingen, nieuwe belastingen, kostprijsberekening bij nieuwe projekten, rentabiliteits-en efficientieanalyse, enz. Kuituur Wat het departement van kuituur betreft heeft men nu ook oog voor sociaal-kul- tureel werk. Er komt koördinatie tussen de verschillende beleidsorganen, en de zelfwerkzaamheid zal gestimuleerd wor den. Men wil een week van de kuituur organiseren naast de andere klassieke manifestaties als het Festival van Vlaan deren Een Kamiel Heiremansfonds wordt opgericht en het kultureel centrum zal eindelijk zijn deuren openen Natuur en wandelrekreatie komt even eens aan bod. Op onderwijsvlak wil men de gemeente school ombouwen tot een gemeen schapsschool. Via de dienst toerisme wil men aan Aalst een zo groot mogelijke uitstraling geven. Het gezinsbeleid moet, aldus het nieuwe schepenkollege terug te vinden zijn in alle beleidstakken. Daarom wordt aan dacht besteed aan de meest kansarme gezinnen wil men een kindvriendelijke verkeerspolitiek, en wordt ook aandacht besteed aan de vreemdelingen. Sport - Jeugd en Vrijde tijd Op sportvlak zijn luxeprojekten uit den boze. Wei wordt het nieuw zwembad ge opend, en wil men de sport-voor-allen uitbouwen. In de mate van het mogelijke wil men ook de toeschouwers niet verge ten. Bij de jeugd ligt de nadruk op individuele opvang, animatie en ondersteuning van bestaande initiatieven, zoals speelplei nen. vakantiespeelpleinen, enz Bij de vrije tijd tenslotte is er aandacht voor gelijk welke vorm van kreativiteit. Wat de ontwikkelingssamenwerking be treft zal de stad streven naar sensibilise ring van de bevolking. Men belooft mee te werken aan 11.11.11 en Unicef-akties Personeel Inzake personeel zal men de beschikba re mensen aanwenden binnen de finan ciële mogelijkheden De personeelsfor maties wil men afbouwen tot een betaal baar niveau, terwijl men anderzijds ob jektieve aanwervings- en bevorderings- voorwaarden wenst na te streven. In de toekomst zal de tewerkstelling er vooral komen via BTK en DAC projekten. Bij ekonomische zaken wordt de nadruk vooral gelegd op de KMO's. Het Wijn- gaardveld wordt uitgebreid, terwijl de ex portmogelijkheden zullen onderzocht worden o.a. via het propageren van pro dukten van eigen bodem. Ook hier wordt specialiteitplaatsen van rustieke gevelplakketten Veranderingswerken en alle verbouwingswerken binnen en buiten, alsook nieuwbouw a Eén adresHertshage 15, 9300 AALST 053/77 71 28 ii-J De Bende van Jan de Lichte. (JC) De ploeg Opba oogstte opvallend applaus bij het einde van de vierde kwisavond. Haar zestig vragen waren noch te gemakkelijk noch te ver gezocht, en de pre sentatie schiep een sfeer van gezellige spanning. Alle ploegen waren deze keer zowat aan mekaar gewaagd, behalve Volgend Jaar Beter die afgetekend ein digde, en meteen een gooi doet naar de tweede eindoverwinning. Uitslag vierde rondeVolgend Jaar Beter 93 p.; Asdammen 77 p.; Fiasko 75 p.; Val-Buggenhout 72 P.; Hoe Grijzer Hoe Wijzer 70 p.; Rossers 68 p.; Bende Jan De Lichte 56 p.; Palugama 55 p.; FN-Club 52 p. Volgende avonden worden ingericht in Netwerk door: Val-Buggenhout op 10 juni, Palugama op 17 juni, FN-CLub op 1 juli, Hoe Grijzer hoe Wijzer op 9 sep tember, Asdammen op 16 september en De Rossers op 23 september. grotendeels het beleid van het vorige be stuur voortgezet Inzake middenstand wil men speciale verkoopsakties promoveren, zoals Top dag. Jaarbeurs braderijen, enz. De dienst ekonomische zaken en midden stand zal daarom uitgebreid worden. Sociale- en welzijnszorg Hierbij wil de stad Aalst iedereen dezelf de kansen geven Dit zal o.a. gebeuren via samenspraak en inspraak. Vrijwilli gers worden betrokken bij het beleid De bejaarden wil men zo lang mogelijk in hun vertrouwd milieu laten wonen o.a. via een aangepast huisvestingsbeleid. Bij de mindervaliden streeft men naar een geïndividualiseerde aanpak. Daar om wordt er een gemeentelijke inlich tingsdienst voor gehandikapten opge richt. en zal men hun tewerkstelling trachten te bevorderen De begraafplaatsen van Aalst-centrum en Erembodegem zullen worden uitge bouwd. Inzake burgerlijke stand en be volking wil men een betere service. Bij de brandweer komt er een reorgani satieplan, terwijl het vrijwilligerskader zal worden aangevuld. Leefmilieu Het milieubeleid wil men niet fragmentair aanpakken Daarom wordt bij nieuwe plannen steeds een milieubalans opge maakt. Naast kontrole en preventie, wordt ook repressief opgetreden. Ook op dit vlak belooft het schepenkollege openheid van bestuur. De CVP-PW koalitie wil de stad Aalst groener maken Hierbij wordt o.a. ge dacht aan een alternatief onkruidbeheer, aan ekologisch onderhoud van de weg bermen, aan een herziening van de kap- verordening, enz De Osbroek en de Gerstjens krijgen be heersplannen, terwijl men een natuur- edukatief centrum wil oprichten. Een ekologische kaart wordt opgesteld van bronsgebieden beekvalleien en natuur gebieden. Het selektief ophalen van glas wordt ver vangen door het plaatsen van kontai- ners. maar in ruil wordt de selektieve op haling van papier opgevoerd. Nieüw is ook de straatveegdienst die zal opgericht worden. Bij grondbeleid wil men komen tot nieuw bouw of vernieuwbouw. Dit beleid moet één geheel vormen met de ruimtelijke ordening. Bij volksgezondheid wordt ingespeeld op de meest aktuele noden, terwijl inzake huisvesting gestreefd wordt naar meer duidelijkheid en doorzichtigheid. De huurkontrakten van 150 stadhuisjes zul len daarom herzien worden. Inzake stads- en dorpsherwaardering wordt gestreefd naar inbreidingsstede- bouw. Dat er vier herwaarderingsgebie den vooropgezet worden is reeds be kend. In de toekomst wil men een 60-tal gebouwen te Aalst laten klasseren, als ook de Gerstjens en het Kluisbos. Feestelijkheden Bij feestelijkheden zullen nieuwe impul sen gegeven worden aan minder suk- sesrijke organisaties Vooral administra tieve en materiële hulp zal verleend wor den. (MP) Geraardsbergsestraat 191 9300 AALST Tel. 053/21 76 06 Eksklusiviteit van herenkamerjassen.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5