m Succes met kindermusical Waarheen met ons bibliotheekwezen MOET ER G1 ZAAI 0?? Eten-:-plus Eten-i-plus Eten-:-plus Eten-:-plus Eten-i-plus Eten -i-plus Nieuwe Gazet van Aalst - 10 juni 1983 - 3 Jongensschool Hofstade brede mediacentra leesgeld Moorsel en Hofstade kultureel centrum De toy'n Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT P Eten-:-pIus Nieuwstraat 37, Aalst Onze zorg de ganse dag U wat lekkers aan te bieden. Eten-:-plus Nieuwstraat 37,Aalst is er de ganse dag voor U B3l7i P P oa Sinds Dirk Martens ons volk leerde drukken, en Hendrik Conscience het leerde lezen, is lektuurvoorziening een erkende behoefte geworden. Er kwamen bibliotheken (vrije en open bare) met boeken in stijve kaften genaaid, lezerskaarten, personeel... Sinds de TV en de video lijkt het wel of de mot zit in dat papieren uitleenbedrijf. Enkel schoolkinderen lezen n°9 *at anders dan ondertitels, of is dat schijn Is het (vele) geld, dat aan ons biblio theekwezen besteed wordt een parel voor de zwijnen, boter aan de galg en_of dringt zich een heroriëntering op De v.z.w. Aalst 2000 trok het na voor Aalst. «Doorlichting van het Stedelijk biblio theekwezen» heet het dossier, waarvan vorig jaar reeds een eerste deel ver scheen. Daarin werden de diverse filialen vooral onderling vergeleken. Het nu pas verschenen tweede deel onderzoekt het bibliotheekwezen als dusdanig, het ge voerde beleid van in den beginne (de zestiger jaren, zeg maar), de gevolgen van het bibliotheekdekreet en dies meer. Naast het feiten en cijferrelaas werpt Aalst 2000 evenwel ook een stok in het hoenderhok in de vorm van eigen be leidsvoorstellen. Tussen de regels lezen we dat van de nieuwe kuituurschepen Chris Lievens-Borms een nieuwe aan pak verwacht wordt, en dat er in bredere kring over de fundamentele bib-opties gepraat wordt dan tot nog toe het geval is. Voor wie het allemaal nog niet mocht we ten Aalst 2000 is een onafhankelijke studiewerkgroep, die maatschappelijke vernieuwing voorstaat, o.m. dus inzake ons bibliotheekwezen. Het werd op een perskonferentie toegelicht door voorzit ter Denis Gheys en afgevaardigd- beheerder Guido Moens. Het tweede boekdeel (blz. 119 tot 229) bevat weliswaar boeiende gegevens, maar ook zoveel herhalingen dat de «al gemene besluiten» in werkelijkheid een beknopte inhoud zijn, waarvan het ter staving aangevoerde materiaal hoger te vinden is. Als U zelf nog kan lezen, leest U er zelf best het boek op na. Wel willen we U niet onthouden tot welke visie Aalst 2000 komt op ons bibliotheekwezen, en welke voorstellen daaruit resulteren. De zestiger jaren De sterke uitbouw van het Aalsters bi bliotheekwezen gaat terug tot het begin van de jaren zestig. Het toenmalig stads bestuur besliste om een eigen mo dern stedelijk bibliotheeknet op te bou wen met gedecentraliseerde uitleendien sten naast (lees in konkurrentie met) het vrije (katholieke) net. Veel meer dan dit verouderde vrije net kon men inspelen op de zich snel wijzigende vraag inzake lek- tuur Deels ook omdat een eigen net steeds minder als nuttig erkend werd voor het behoud van de eigen zuil. zou den in 1970 uiteindelijk de nog resteren de vrije bibliotheken volledig overgeno men worden. Na 1977 zou deze fusie operatie tussen vrije en openbare bibli otheken herhaald worden in de deelge meenten. 1970-76 De hibliotheekfusie van 70 betekende een nieuwe start. De decentralisatie kon de toegankelijkheid tot de lektuur gevoe lig verbeteren. In de voormalige vrije bi bliotheken kon een beter aanbod gerea liseerd worden. Zowel de centrale uit leendiensten (hoofdbibliotheek, jeugdbi bliotheek en diskotheek) als de filialen kregen in deze periode aanzienlijke uit breidingsmogelijkheden, qua infrastruk- tuur, boekenfonds én financiële, organi satorische en publicitaire middelen. Niettemin tekent zich toch reeds een sta bilisatie af van de vraag naar bibliotheek- lektuur (tendens die in de zestiger jaren al zichtbaar was voor de hoofdbibli otheek) Ondanks het feit dat het boe- ken- en plantenbezit in deze periode steeg met 61 en de service en bege leiding flink verbeterde, stegen de ontle ningen amper met 4 of 0,7 per jaar. 1977-'81 De fusie had ook zijn weerslag op het bibliotheeknet. De Aalsterse bibliotheek service zou uitgebreid worden tot de 8 deelgemeenten, deels door overname van de nog bestaande vrije bibliotheken Gesteund door het bibliotheekdekreet van 1978 zou dit bijna in alle gevallen vlot gebeuren. Vrije bibliotheken werden overgenomen in Meldert, Erembode- gem, Herdersem en Gijzegem. In Baar- degem bestond een gemeentelijke bibli otheek. In Nieuwerkerken werd een nieuwe bibliotheek ingepiant. (Enkel Moorsel en Hofstade bleven dus tot op heden verstoken van een bibliotheek). Tevens werden de lokalen en het boe kenfonds uitgebreid, en werd het inschrij- vings- en leengeld afgeschaft. De nieuwe uitleenposten en filialen (w o. ook de wijkbibliotheken van Aalst-cen- trum) leidden aanvankelijk tot een fikse verhoging van het aantal uitleningen, maar na enige tijd stabiliseerde zich ook hier dat aantal. Opmerkelijk is dat de invoering van het bibliotheekdekreet in 1980-81 tot sterke vooruitgang van het ontleningsaantal leidde in de hoofdbibliotheek Nadien trad evenwel een stabilisatie (op een ho ger niveau) op Daarentegen kwam in dezelfde periode een spektakulaire te rugval (van 36 in de diskotheek. Het was de periode dat wel het inschrijvings geld afgeschaft werd. maar dat het leen geld van 5 naar 10 fr. steeg. «Lektuurbehoeften» in vraag gesteld Het beleid is er steeds op gericht ge weest om door een hogere kwaliteit en kwantiteit van het aanbod in te spelen op een bepaalde behoefte Ook minderbe- goeden, en ver van het centrum wonen den zouden tenvolle kunnen genieten van de bibliotheekservice. Volgens Aalst 2000 is het onmiskenbaar dat op die wij- School- eo tuinfeesten zijn dezer dagen een vertrouwd verschijnsel. Is het voor de gewone organisatoren niet altijd eenvoudig de mensen uit hun luie stoel te krijgen, voor het oudercomité van een gemeenteschool ligt dat wel wat anders. Om het even wat er wordt georganiseerd, weer of geen weer, de verantwoorde- lijken kunnen zich op voorhand verzekerd weten van een ruime belangstelling. Radio Flierefluiter (O.J.) In de gemeentelijke lagere jongens school van Hofstade waar het school feest plaats vond op 4 en 5 juni was het bijgevolg tamelijk druk, mede doordat de zon gul bleef schijnen. Elk jaar voeren de leerlingen van de Zijpstraat een musical op. Het onder werp was deze keer een thema dat in de belangstelling staat, namelijk dat van de niet-openbare of de vrije radio's. Ruim twee uur duurden de belevenis sen van de medewerkers van «Radio Flierefluiter». Als de jonge akteurs blij ven hun best doen, worden het nog eens echte platenpraters. Om deze prestatie tot een goed einde te bren gen zijn ongetwijfeld meerdere repeti ties nodig geweest. Om de voorafge gane inspanningen te laten renderen werd dan ook besloten om de voorstel ling twee maal te doen. Dat gebeurde zowel de zaterdag als de zondag voor een uiteraard dankbaar ouderpubliek Het goede weer en de zon op de speelplaats nodigden na het spektakel uit tot het gebruiken van een verfris sing Niemand voelde zich gedwon gen om na afloop van de musical zijn kinderen weer gauw mee naar huis te nemen, temeer daar er later op de avond door de verschillende leerjaren nog werd gezorgd voor zang, terwijl de houten vloer klaar lag voor de dansliefhebbers. (A D B.) ze sukses geboekt werd maar wijst men toch op het onmiskenbare verzadigings punt Bovendien is het feit dat gratis ont leend wordt een moeilijkheid bij het we ten komen hoe de reële vraag naar lek tuur eruit ziet en evolueert. Men selek- teert thuis uit meerdere meegenomen boeken Men stelt om die reden voor een minimaal leesgeld (geen inschrij vingsgeld te vragen (bv 20 fr. en 5 fr voor jongeren) Dit zou een betere aan koop- én afvoerpolitiek mogelijk maken. De hogere overheid In vele opzichten was de hervorming, die door het bibliotheekdekreet beoogd werd reeds verwezenlijkt te Aalst. Als nu dit dekreet teruggeschroefd wordt (waarvan hardnekkig sprake door een bezuinigen de Vlaamse Regering), dan hoeft dit voor Aalst om die reden geen ramp te beteke nen Trouwens een terugkeer naar de situatie van vóór 1980 is toch nog een hele verbetering van de subsidiëring t.o.v. de vroegere situatie Aalst 2000 wijst ook op het onevenwicht t.o.v. ande re kultuursektoren. Kultureel centrum «Een stille machtsgreep» zo noemt Aalst 2000 de herbestemming sinds 1979 van ruimten van het Kultureel Centrum. «Door enkele personen en zonder in stemming van gemeenteraad, schepen kollege, beheerskommissie, advieskom missie of kulturele raad, alsook zonder een ernstig dossier, werden verdragende beslissingen genomen en te dele uitge voerd, die o m het toekomstig funktione- ren van het Kultureel Centrum op ern stige wijze hypothekeren» Aalst 2000 geeft in het dossier een alternatief Vol gens de vereniging hoeven aankoop- dienst en dienst katalografie niet in het Kultureel Centrum, en kunnen ze wel in de Kapellestraat (Huis De Bolle) terecht, wat kostenbesparend werkt. Op die wijze is enkel de uitleendienst (de direkte ser vice aan de gebruiker) in het Kultureel Centrum gehuisvest, en is het niet nodig om andere kulturele sektoren terug te dringen. Informatie- en mediacentrum Aalst 2000 zou in de toekomst het bi bliotheekbeleid willen geïntegreerd zien in de stedelijke kulturele politiek, daar waar dit in het verleden een autonome koers leidde. Een doelmatig en ekono- misch verantwoord bibliotheekbeleid zal ook over juiste gegevens dienen te be schikken. De overheid dient dan ook zo spoedig mogelijk een gedetailleerd en dieper inzicht te verwerven en kenbaar te maken aangaande informatie-, vor- mings- en rekreatiebehoeften van onder wijs, beroepsgroepen, vrije tijdsbeste ding, toerisme... De hoofdbibliotheek zou moeten evolueren tot een breed informa tie- en mediacentrum (geest van het bi bliotheekdekreet met inschakeling van komputertechnologie. videocassettes en de onhandig en relatief weinig gebruikte video-apparatuur acht men niet zo geluk kig. Met wat verbeelding, aldus Aalst 2000, kan de hoofdbibliotheek de toe gangspoort bij uitstek worden tot de in formatie aangaande de plaatselijke sa menleving. In elk geval moet er inzake het plaatselijk kultuurbeleid openheid, verantwoording, ekonomische doelmatigheid en inspraak van alle betrokkenen komen. Waar som mige inplantingen van filialen zoals die in de Sint-Jobstraat ongelukkig genoemd worden, moet er een komen in de grotere deelgemeenten Moorsel en Hofstade Het dossier is aan 500 fr. te bekomen Korte Nieuwstraat 12, 9300 Aalst (053- 78.89.84). (PD) TE HUUR IN MIUDELKERKE: ZONNIGE STUDIO voor 4 personen. Juli, augustus. Tel. 011-35 49 44. Streekkalender Hofstade Tuinfeesten Radio Hofstade Op 10,11 en 12 juni 1983 organiseert Radio Hofstade zijn eerste tuinfeesten aan de Huisebaan nr 5. Vrijdag 10 juni20 uur, sportkwis. Tij dens de pauze karatedemonstratie met Aalst Karate Klub. Inschrijving vanaf 11 uur. Zaterdag 11 junivanaf 15 uur, open- deurprogramma met Vlaamse Arties tenJo Rocking, Paul Roelandt, Jo Dens, Jerry Biondel Om 20 uur, zomerdansavond met de bekende Bel gische orgelist Jo D'Haese en de dis cobar van Radio Hofstade. Zondag 12 junivanaf 11 uur doorlo pend reuze-barbecue. Om 14 uur, volksspelennamiddag: ringwerpen, sjoelbak, vogelpik, bak- schieten, e.a veranderen toch noyg en rap hein 'k Weit nog as ek ik eh klei maneken was, awei ten staoke z'a in den bak as ge mor ien schief woerd tift zeggen oever 't Hof. Nie. ni 't Hof va Van asses, da was hier in Oilsjt, mor oever dad Hof heer in Brissel, woor dat de Keinink woendjen meh zen Keininginne en ghiel heren oonhank k mandjen pekanst te zeggen «ankloe» - mor 'k hem meh ing'haven). Door stont 'n gralèkke straf op da da ze «Majesteitsschennis» noemdegen. Da was pekanst al zu eirg als 'n dikke scheit loten in de keirk... Allewel da 'k meh attoyd afgevroagd hem wa dagge moetj doeng as ge in iene kier noyg krampen en annen booik kreiqt t halven van't hof. of azoei iet... Mor ja... gelèk as meh gezeid hemmen de toy'n veranderen. 'k Rappeleir meh nog, die sadoten die van den troep kwampen, meh eh gralèk stik in heer kapot, die heer klodden achter heer voesjtrokken op 't stroot en die probeirden te zingen va foert ver Lejjapol en eh kaan ons... kissen... - of azoei toch iet da'k hier nie 'n wil schroyven ver oeik ni on Majesteitsschennis te doeng... En van ting-neigen zweige ze tèn as 't er zjandarremen van achter 't hoeksken kwampen. want anders zaote ze meh heer zat loyf in den bak tot 's ander- daos. Al dat da mor liekes, en dus woerden woren - en woerden vliegen en zen debie, mor naa... naa teive ze van aal die dinges op papier zetten en in de aazet loten verschoynen. Allei, gelèk as naa van de weik onze Prinsj Chalen es doeid en es begraoven. En as ek zeg onze prinsj, tèn es dad omdat 'n prinsj va Vlonjeren was. Dad 'n heit n ghiel zeikes zelf ni gewildj. mor ja, 't was toch azoei. En al 'n kost 'n gi goe Vloms, he dreig toch dienen naom. En hè was 't er nog hoeiveerdeg op oeik. Want op zèn schiljeroyn (hè schiljerden ten nog oeik) tiekenden hè èttoeis meh K.V.V. Peis na ni dat dad iet was va Kristelèk Vraan-Verbond of azoei iet, nie da was simpelèk «Karei Van Vlaanderen». En in Looik hemme z'hem insj gevraogd worom dat 'n da ni in t frans waa zetten en hè hei gezeid «foert». Allicht ni azoei, mor 't trok er toch op... K V V. es dus doeid - en hè es van de weik begraoven oeik. En 't er heit dor allier en adoor iet oever in de gazetten gestoon. Mor veil, veil minder as per eksempel as 't er geer in Ingeland den ienen of den anderen ooit zennen dooim zooigt dad heer Dieken verom zol on 't spore zèn... Of nog minder as oever ne koereur die niptekes zennen iesten nie 'n was in de Ronde van Itoljen, omdat 'n zè zaksken (meh zen eiten) weggekeigeld hooi. Mor ja.. K.V.V. hei 't vooil weirk meigen doeng, noorden oerlog en da pakken der hem nog veil kolèk Ba zuveir da ze loten da ze van niet 'n weiten,,. In de Zjandarremeriestroot in Oilsjt. door hinken de vlaggenen halfstok (da kost toch met). In ander steiden en op ander gebaan oeik (da kost oeik niet) mor od 't paloys in Brissel ni. Ze moeten hem ghiel zeikes oeik iet kolèk gepakt hemmen. Mor dad es 'n familjekwestje en door 'n kejje ni tissekommen. Ik peis er hier na zjust op da K.V.V. toch zol meigen in de geschiedenisboekskes stoon as den ienegsten die va ze leven gezeid heitjonges, ver de moment kaan ek voesj. haafd ajjer geldjMor on mennen belastingsbrief 'n hem ek da ni gewoor geworren. Gajjer oeik ni hein Mor 't was toch 'n schoein zjest. En dorom zol ek hier wille zeggen: Sjalen, da was schoein van aa. Spoyteg dat er ni mier 'n zen die da ne kier zeggen, 't Beste PETJEN vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom ook op zon- en feestdagen De nieuwe OCMW raad werd uiteindelijk toch geïnstalleerd (O.J.) Ken je ook lezers weten het ook graag wantoestanden Telefoneer na 16 u. en... in Groot-Aalst we komen ter Help ze ons opsporen plekke met of zonder Heb je een feest of blijde fotograaf. gebeurtenis te vieren. Onze 053/77 62 94. CQ _l_ c-»- CD

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3