aalsters Grafische technieken en brons Louis Persoons schilderde paus Aalsterse milieutentoonstelling Affligem Kultureel Centrum Govaert te Moorsel TRAITEUR PROVENCE GALERIJ PIETER COECKE WACHTDIENST Nieuwe Gazet van Aalst 10 juni 1983 - 5 Grafiek en brons blijken op het eerste gezicht niet samen te gaan. Toch zijn het beiden kunstvormen die een gedegen technische opleiding vragen, zodanig dat men als het ware eerst het «vakmanschap» onder de knie dient te krijgen wil men zich wagen aan «kunstwerken». Momenteel loopt in het Museum Oud Hospitaal te Aalst een boeiende «didactische tentoonstelling» over deze beide disciplines. Dhr. Claus en Daan Rau over grafische technieken en brons (J.C.) De Vrienden van het Museum Oud Hos pitaal en het College van Burgemeester en Schepenen van Aalst, in samenwer king met Amarant, hebben een zeer de gelijke tentoonstelling in mekaar gezet. Degelijk vooral op het didactisch plan met tal van werkfoto's. teksten en ver lucht met een reeks goed gekozen kunst werken die de onderscheidene technie ken visueel leefbaar maken. De toeschouwer moet niet gaan zoeken naar een totaliteit van het grafisch ge beuren in België of zeker ook niet naar een pleiade van onze beroemdste brons beeldhouwers (of zouden we mogen zeggen «bronsgieters»). Alhoewel we er persoonlijk onze stadsgenoten Mechnig en Annemie Van Hoorick hadden bijge- zien Vooraf zouden wij de bezoekers willen aanraden de brochure «Grafische Tech nieken» en «Brons» (zijnde twee thema nummers van het driemaandelijks tijd schrift Amarant) aan te schaffen. Voor de prijs van amper 60 frank verkrijgt men hierdoor een zeer leerrijke docu mentatiebron waarin op een voor iedereen begrijpelijke wijze de onder scheidene technieken van grafiek en brons worden uiteen gezet. Al te veel hoort men (zelfs in kunstkrin gen) goochelen met termen die de lading niet dekken; we denken hier maar aan «droge naald» «ets», «diepdruk», «mez zotint» en de dikwijls totaal verkeerd be grepen techniek van de «lithografie». Evenzo steekt men heel wat verhelde rende informatie op over het bronsgieten, met name de «verloren was-techniek of cire perdu» over het metaal zelf. het smelten en het gieten van het brons. Om en bij 22 kunstenaars van diverse uitdrukkingsvorm verleenden hun me dewerking met hun bronssculpturen Bekende namen kwamen wij reeds tegen tijdens vroeger gehouden tentoonstellin gen in onze stad zoals Hubert Minnebo, Rik Poot. Roland Monteyne. Tom Frant- zen e.a. U moet het zelf gaan bekijken, het loont Louis Persoons beeldde in een zandtapijt paus Johannes-Pau- lus uit. De lokalen van het Groen Kruis stonden vorig weekeind open. Jammer ge noeg was er weinig belangstel ling voor het kunstwerk. (JC) Onze plaatselijke politiekers hielden de laatste tijd opvallende pleidooien om te zwijgen over het verleden. Met dergelijke houding willen zij zich afschermen tegen kritiek op eigen fouten of die van de koalitiepartner Nieuwe raadsleden worden daardoor gekortwiekt, en over alles wat voorbij is willen zij daarmee de spons vagen Toch is de positieve les die te Aalst uit het verleden te trekken valt zodanig groot dat wij te gelegener tijd o.a. het dossier van de grootste Aalsterse stommiteit aller tijden eens open en bloot in deze kolommen zullen belichten Zelfs rond de jaarlijkse begroting en het financieel débacle van onze stad wordt die stommiteit telkens zo goed als doodgezwegen Ik bedoel het kultureel centrum waar met enkel honderden miljoenen maar ook de kuituur in de grond werden gestoken. Wie mij wil tegenspreken krijgt altijd de kans. maar hij of zij zal met mogen beweren dat ik niet kan rekenen, of iets tegen de kuituur heb, of de architekt niet mag. Integendeel heb ik zélf in de vijftiger jaren (inderdaad, jonge lezerbetoogd dat niet de beoogde vreemde architekt maar de later aangestelde stadsgenoot die begeerde opdracht moest krijgen vermits deze laatste te Sint-Niklaas de eerste prijs had gehaald in een wedstrijd voor het beste schouwburgplan. Dat schreef ik in deze zelfde rubriek in de vroegere Gazet van Aalst zodat ik nu mag meepraten Vanaf het volgend aanslagbiljet der belastingen zal gans Aalst daarover wel meepraten, en niet meer geloven dat de overdreven benoemigspolitiek en het teveel aan stadspersoneel alle schuld moeten krijgen. Intussen komen en gaan de eethuisjes in de Molenstraat, die de betrouwbaarheid van de politiekers nogal hoog hadden aangeslagen en heil en centen zagen in een ligging vlakbij. Intussen zijn er zelfs geen karnavalgroepen meer die met ons glazen paleis de draak steken. Een grote kulturele stilte is ingetreden. Op de eerste informatieavond na de verkiezingen van 1976 verklaarde Schepen Roels zelfzeker in de zaal Madeion dat «het kultureel centrum binnen de twee jaar zou voltooid zijn». Helaas hebben wij nadien mets meer gehoord noch van het kul tureel centrum, noch van de Schepen. De Panoramist zeker de moeite. Op het vlak van de grafiek komen we namen tegen als Rik De Keyzer, Emiel Hoorne. Jan Vandeweghe. Maurice Pas ternak e.a. De lezer vergeve mij de andere namen niet te vernoemen, maar een opsomming geven van 26 hedendaagse grafische kunstenaars is nietszeggend. Deze tentoonstelling geeft met alleen een overzicht van de diverse mogelijk heden om grafiek tot stand te brengen, ze toont meteen ook een waaier van stijl richtingen door de medewerking van dit aantal kunstenaars. Wie niet gaat kijken heeft ongelijk en zal zeker iets gemist hebben Niet alleen om het didactisch karakter van deze tentoonstelling, maar ook om de confrontatie met het werk van de sa mengebrachte kunstenaars vormt deze manifestatie een must voor de hogere leerjaren van onze scholen Aalst is een stad die een zeer grote scho lenbevolking telt. zowel op het stedelijk. Vrij als Rijksvlak Vanaf het zesde leerjaar van de lagere school tot de determinatie- en finaliteits- graden van ons onderwijs is deze ten toonstelling zeker instruktief Wij geven hierbij graag een hint aan al de leraars en leraressen die na de examens met de handen in het haar zitten omdat ze hun leerlingen niet meer «zinvol» kun nen bezig houden hier hebben jullie nu eens een kans om je leerlingen in een museum binnen te krijgen en... er zelf iets van op te steken. Aan allen met het nog stukje resterende «kunsthart» «op naar het Museum Oud Hospitaal» De tentoonstelling blijft geopend tot 26 juni en is alle dagen open (behalve vrij dag) van 14 tot 17 u. Op zondag van 10.30 tot 12.30 u. en van 14 tot 18 u Doen. het loont de moeite Norbert De Winne Het politieke leven deint maar wat voort, Sinds 't stemmen van de belastingen nog niet veel nieuws gehoord. Men werkt weer wat hier en prutst nog wat daar, en Aalst maakt zich voor de zomer klaar. Samen met de zon komt immers ook het goed humeur Men vergeet graag de krisis, breekt los uit de sleur. Op de terrasjes zie je glunderende heren genietend kijken a/s de dames voorbij flaneren. Verleden zondag echter werd de zomerroes verbroken, toen al die ral/ywagens-motoren werden ontstoken Los van 't lawaai bracht het de voetgangers rare kicks: ze moesten springen om 't overleven, zo'n soort aerobics Leuk om te zien misschien van in je wagen, je hoeft immers de mening van 't slachtoffer niet te vragen Sommige rallyrijders schenen inderdaad te vergelen dat hun rondjes in een stadscentrum worden gereden 't Mag dan publicitair goed zijn voor de stad, de meeste bewoners hadden het toch liever milieuvriendelijker gehad. Vooral nu het met die betastingen een luxe wordt om in Aalst te wonen Zou het stadsbestuur aan de betalers ervan een betere service mogen betonen -^aeAAactc/in. uz&u/ k.t.c -/esu erv =(esusu^eri' éxccsi/A, aci/cx, ^asiAe^/exA, useeZ ueel kcum/ ^f^on/unegt. 55/49390 yüatdejaem ZZel. 053/77.5/ .35 Mede dank zij het uitstekende weer, afgelopen zondag plaats had in de onverwacht sukses. Meteen werd het voor iedere bezoeker duidelijk dat de leefmilieu- en alternatie ve groepen uit Aalst de wind in de zeilen hebben. De tentoonstelling bood alles zins een zeer goed overzicht van wat er in Groot-Aalst op dit vlak bestaat, en met uitzondering van Wadat «Werkgroep voor Alternatief Denken en aangepaste groeide de milieutentoonstelling die Abdijhoeve te Affligem uit tot een technologie), die op het laatste ogenblik forfait diende te geven, was iedere aan gekondigde vereniging present om zich aan het grote publiek bekend te maken. Sommige van deze verenigingen be staan nationaal, andere regionaal of specifiek plaatselijk. Tot de nationale behoren o.a. De Wielewaal, die in de plaatselijke afdeling Denderland onge- In het parochiehuis stelde Karei Govaert ten toon. Full-time schilder na studies te Brus sel en Aalst. Schildert voornamelijk Vlaamse Ardennen landschappen, bloemen en boerentaferelen. Interpreteert de din gen op zijn eigen wijze en blijft een voudig en ongecompliceerd. Hij vereeuwigt het weelderige en steeds wisselende landschap, ont daan van alle storende elementen, toch is de mens erin aanwezig. In de boerentaferelen beperkt de schilder zich tot hetgeen in en rond de hoeve te zien is. Zonovergoten hoe ven, reuze grote binnenkoeren van zeer zeldzaam wordende prachthoe- ven, werkende boeren met paard en kar, koeien midden de wei, rustieke hoekjes, enz... Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) j 9300 AALST Tel. 053/21 49 38 Wooninrichting Molenstraat 42-44 Aalst DOKTERS Aalst Dr. F. De Norre, Immerzeeldreef 90A, Aalst, tel. 2196 18: vrijdag 10 juni vanaf 20 uur; zaterdag 11 juni vanaf 8 uur 's morgens; zondag 12 juni de hele dag tot maandag 8 uur 's morgens; maandag 13 en dins dag 14 juni vanaf 20 uur; woens dag 15 juni vanaf 12 uur; donder dag 16 juni vanaf 20 uur tot en met vrijdag 17 juni om 8 uur s mor gens. Erembodegem en Erembodegem-Terjoden Dr. Degeest, Rietstraat 53, Erembodegem, tel. 77 99 48zaterdag 11 en zon dag 1 2 juni 1983. Hofstade, Gijzegem Dr. Rubbrecht, Schoorstraat 12, Gijzegem, tel. 70 55 91zaterdag 11 en zon dag 12 juni 1983 Baardegem, Herdersem, Meldert, Moorsel Dr. De Coster, Kloosterstraat 1, Moorsel, tel. 21 75 71zaterdag 11 en zondag 12 juni 1983 Nieuwerkerken Dr. Van Damme, Dorpsstraat 158, Erpe, tel. 70 28 33zaterdag 11 en zondag 12 juni 1983. APOTHEKERS van zaterdag 11 juni om 9 uur tot zaterdag 18 juni om 9 uur: Haeck,, Meuleschettestraat 91Aalst Kelles, Dorp 21Moorsel TANDARTSEN Van Cromphout, Nieuwstraat 6, Lede, tel. 21 75 76: zaterdag 11 juni van 14 tot 18 uur en zondag 12 juni van 9 tot 12 uur. Belangrijke telefoonnummers: Antigifcentrum 02/345 45 45 Zelfmoordpreventie: 02/649 95 95 veer 200 leden telt en Velt-Vereniging voor Ekologische Land- en Tuinbouw, die sinds 1977 aktief is te Aalst en op dit ogenbjik reeds 160 leden heeft. Ook de Natioriale Campagne Bescherming Roofdieren was met een interessante stand vertegenwoordigd op de infobeurs, evenals het nog beter bekende World Wildlife Fund (WWF), waarvan de reu- zenpanda reeds meer dan een symbool geworden is. Beide verenigingen zijn niet alleen nationaal, maar internationaal zeer aktief. Tot de regionale verenigingen behoren o.a. Raldes (Regionale Aktiegroep Leef milieu Dender- en Schelde) en Aktieko- mitee Pas- en Steenbeek, die het be houd van het karakter van beide beken in Aalst en Lebbeke tot doel heeft. Beide verenigingen voorstellen is wel overbo dig, want zoals bij de andere aanwezige groeperingen zijn de namen dikwijls ge meengoed geworden. Dit geldt ook voor heel wat plaatselijke verenigingen, die op de milieutentoon stelling aanwezig waren, zoals WLA (Werkgroep Leefmilieu Aalst), Werk groep Boomverzorging en de Werkgroep Stadsherwaardering. Ook de dorpsraad van Meldert en de wijkraad Aalst-rech- teroever hadden eraan gehouden om hun doelstellingen en werking aan een groot publiek bekend te maken. Tot slot weze nog vermeld dat ook Agalev (An ders gaan leven) en de dienst leefmilieu van de stad Aalst met een ruime stand het geheel vervolledigen. Daar waar de eersten in feite de initiatiefnemers waren voor de milieutentoonstelling, zorgde het Aalsters stadsbestuur vooral voor logis tieke steun in de afgelopen maanden, o.a. via het drukken van de affiches Doel Zoals in de interessante brochure van deze tentoonstelling vermeld is het reeds meer dan 10 jaar geleden dat via een rapport van de Klub van Rome gewezen werd op de wereldwijde en toenemende vernietiging van het evenwicht tussen mens en zijn natuurlijk milieu. Dit rapport was meteen de inzet voor tal van aktie- groepen. die nu nog trachten het tij in de goede richting te doen keren Via de tentoonstelling en de brochure kreeg iedere vereniging de mogelijkheid om haar werking voor te stellen, alsook de bereikte resultaten en mogelijke ak- ties, steeds met het oogmerk op een permanente mentaliteitsverandering Volgens de organisatoren wil men deze milieutentoonstelling laten opvolgen door verdere gemeenschappelijke ak- ties. teneinde aldus het impakt op het beleid nog te vergroten De alternatieve info-beurs was alleszins een degelijke aanzet hiertoe, en met de organisatie van twee wandelingen door de aanpalende Faluintjes onder de des kundige leiding van een natuurgids werd nogmaals bewezen dat het kontakt met de natuur voor de «groenen» even be langrijk is dan de theorie, (M P.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5