Werkgroep Stadsherwaardering vindt Aalst oubollig en melig Reuze guldensporenbelotting 11 JULI om 20 uur zaal Paul Verhaegen CALLEBAUT CALLEBAUT Manifest tegen de melige stad te Herdersem op Alfons De Cockstraat 67 HERDERSEM Zo maar liefst voor 10.000 fr. prijzen HUIS HUIS 10 Nieuwe Gazet van Aalst 1 juli 1983 Het museum van hedendaagse kunst op de hoek Kattestraat- De Ridderstraat Daar de drukkerij de 3 laatste weken van juli gesloten is verschijnt de Nieuwe Gazet van Aalst niet op 15, 22 en 29 juli! De redaktie Huwelijkslijsten vind je overal Originele huwelijkslijsten vind je zeker bij -,j Serviezen MS plfpÉf Kom eens een kijkje nemen Keizerlijk Plein 36A Aalst Tel. 053/77 17 21 De werkgroep Stadsherwaardering heeft al heel wat konkrete voorstellen gefor muleerd i.v.m. de ruimtelijke problemen van Aalst. Onlangs (re)ageerde ze tegen de mogelijke inplanting van een parkeergebouw in de De Ridderstraat en een alternatief verkeersplan voor dezelfde straat is in de maak. Af en toe publi ceert «stadsherwaardering» ook algemenere visies. Onlangs werd een MANI FEST TEGEN DE MELIGE STAD aan de pers voorgesteld. Ingekapseld Toen we 16 jaar waren, had de jeans een slechte reputatie, het was een «metsersbroek». Wij droegen ze als symbool van «ons gat vagen» aan de volwassenenwereld met al zijn con venties. Maar die volwassenen begon nen afgebleekte, uitgerafelde jeans te verkopen in boetiekjes; ons protest was ingekapseld. De jeans waren mode geworden. Maar ze waren niet meer zo sterk en authentiek als vroe ger. Zo is het ook vergaan met een aantal nieuwe ideëen, die o.a. door de werk groep stadsherwaardering verdedigd werden. Invularchitektuur, sociale stadsherwaardering, woonerven en groen in de stad. Politiekers hebben er dankbaar gebruik van gemaakt, van deze ideëen. «Misbruik» zegt de werk groep, want slechts wat men opperv lakkig ziet, de vormen van deze ideëen, werden als dooddoener uitgevoerd. «Plant gij een bruidssluier en zet een geranium op uw vensterbank, terwijl houdt ge u niet met belangrijker in spraak bezig». Zo wordt onze stad wel wat groener maar fundamenteel verandert er niets. Ook de woonerf-idee werd door het stadsbestuur ingekapseld. De participatie* van de bewoners der L.P. Boonstraat werd destijds ge smoord in een dure uitvoering in aan besteding. Het bewonersinitiatief in de Walstraat (tussen Dender en Hoge Vesten), dat een goedkoop woonerf zelf wou uitvoeren, werd twee jaar «vergeten» door de stad, tot de bewo ners ontmoedigd waren. Melig Ook de nieuwe architektuur-ideëen wer den in stroeve banen geleid, alweer door een overdreven aandacht voor de uiterlijk vorm, voor het stads- BEELDnostaglie naar vroeger wordt o.a. door de baksteen overdreven in ere te herstellen aangemoedigd. Aalst dreigt een oubollige Anton Pieck-stad te worden, met slechts gevels als in het verleden. Aalst in ouderwetse, sepiakleurige prentkaar ten (maar met moderne reklames). Sommige lezers zullen misschien den ken «Die van stadsherwaardering wil len gewoon averechts zijn; eerst trachten ze het huis Moyersoen in de Nieuwstraat te redden, en nu willen ze modern gaan bouwen...!» Dat het nieuwe een dialoog moet aangaan, zich verstaan met het oude, spreekt de qroep echter niet teaen. Intearatie is echter geen braaf knipogen naar het oudere buurhuis en er willoos bij aansluiten. Architektuur Volgens het manifest van de werk groep is het niet nodig bestaande gebouwen na te bootsen. De bak steen, eiken balk en dakpan zijn slechts uiterlijkheden van een «terug naar de natuur, naar de essentie» zij zijn de essentie zelf niet Ook met moderne materialen kan men immers integreren, kleinschalig wer ken en de mens centraal stellen Schijnheilig Welke waarde heeft een nieuwbouw in handgevormde baksteen terwijl er achter een hedendaags misschien vernuftig gewelf in beton of staal schuilt Welke waarde heeft de «lie flijke» puntgevel van het grote waren huis, als die een verwarmingsinstalla tie herbergt Is dat geen schijnheilige architektuur De stad heeft hieraan meegeholpen, door vooral kontrole toe te spitsen op materiaalgebruik, hoogte dakgoot en het verplicht aansluitend vormpje. Zo verplichtte ze bijvoor beeld in de gevel van een bioscoop zaal nepramen te steken (waarom geen ramen met gordijntjes in de silo's van Amylum, en een pannen dakje erop Politiekers en architekten De politiekers, zo schreven we reeds, nemen de slogans van de aktiegroe- pen over en voeren ze pro forma vérde frim) uit. Maar voor een dieper inzicht in het stedelijk avontuur zijn ze te lomp, zegt stadsherwaardering. De architekten anderzijds zouden, nog steeds volgens de werkgroep stads herwaardering, beter moeten weten. Ze zouden hun opdrachtgevers moe ten overtuigen, inlichten. Ze zouden moeten oppositie voeren tegen kom missies en ambtenaren die een bijde tijdse ontwikkeling van de stad en een goede architektuur tegenhouden. Het manifest pleit voor een bouwkunst die hedendaagse middelen gebruikt om een kreatief gestalte te geven aan de realiteit van NU. (J.L.) Dit gebouw is één van de ontwerpen door architekt Eugeen Liebaut) van de naar aanleiding van het manifest opgerichte tentoonstelling van de werkgroep. Het ontwerp stelt een reeks torens voor (platte grond 7 m. x 7 m Van elke Aalsterse kunstenaar van betekenis (L.P Boon, P. De Bruyne,. zullen de werken tentoongesteld worden in aparte torens De torens hebben een variërend aantal niveau's Bovenaan is een uitkijkverdieping en platform voorzien met zicht op de hele stad. Het geheel wordt bekroond door een paar langzaam wiekende vleugels, aange dreven door energie komende van zonnepanelen die op de begane grond ge plaatst zijn. Dit manifest wil een pleidooi zijn voor een architektuur die de verwezenlijking is van een idee, een konsept dat met eigentijdse middelen een antwoord geeft op een komplekse hedendaagse situatie. Het ziet ernaar Uit dat de stadsvernieuwingscampagne, naast het leggen van goeie aksenten, een ongenuanceerd soort aandacht liet ontstaan voor de bestaande, overgeleverde, al dan niet stedelijke omgeving. Vanuit nostalgie naar vroeger naar een soort paradijselijke stad, één grote illu sie heeft men veelal slechts oog voor het beeld, de gevel van het verleden. De stad als oubollige, sepiakleurige prentkaart. De stad gevrijwaard van elk avontuur. Nieuwe toevoegingen vertonen zelden een eigen, hedendaagse werkelijkheid, veel eer een zeurderige onwerkelijkheid. Dat het nieuwe een dialoog moet aangaan, zich moet verstaan met het oude, spreekt vanzelf. Integratie is echter geen vriendelijk on-eigen knipoogje naar het omringende door er vormelijk verduft bij aan te sluiten. Integratie moet gezien als het in een kompleks geheel bundelen van bestaande situatie, fysiologische en psychologische behoeften en hedendaagse maatschappe lijke (ook technische) ontwikkelingen. In de zo breed mogelijke realiteit gestalte geven aan het konsept van de auteur, niet aan een herhaling van de omringende bebouwing. De sfeer waarin vandaag architektuur, in en buiten de stad, beoordeeld wordt en aan de bevolking voorgeschoteld gaat niet verder dan de Komroie op nei aanslui tend vormpje, het materiaalgebruik alles is goed als het maar baksteen is en, vooral, de aanwezigheid van overvloedig groen. De stad als woonerf. De zachte ideën, althans wat de uitwendige aspekten betreft, zijn er blijkbaar inge gaan als koek. Wat meer is ze blijken prima de rol van demagogische zoethouder te vervullen om de aandacht af te houden van wezenlijke stedelijke problemen. De vraag naar zin volle aktiviteiten in een stedelijke situatie vervalt als men telkenmale hetzelfde be staande beeld geslachtsloos repeteert. Want daar komt de momentele verzieking van de architektuur op neer. De stad, terrein van vernieuwing en ontwikkeling, gefikseerd tot één bestaand beeld. Hieraan zijn in de eerste plaats de architekten zelf (en hun opleiding) schuldig. Zij worden weliswaar in het nauw gedreven dooreen impressionant aantal kommissies wat echter niet als ekskuus kan gelden want ook zij zetelen in die kommissies of kunnen er althans oppositie tegen voeren, wat niet gebeurt. Politiekers gaan in dit opzicht wellicht vrijuitzij zijn eenvoudigweg te lomp voor nuancerend inzicht in het stedelijk avontuur. Wel maken zij gretig gebruik van de verdovende kapaciteiten van hen door architekten aangereikte slogans als: de natuur in huis, in de stad, halen, streekeigen materiaalgebruik, autenticiteit van het materiaal,enz. op zichzelf misschien valabele begrippen, de omstandigheden waarin ze echter een toepassing vinden getuigen van een zeldzaam soort hypokri- sie. Daarom dit manifest dat pleit voor een architektuur die haar ideëen veruitwendigt met hedendaagse middelen om een hedendaagse komplekse realiteit bewust ge stalte te geven. Werkgroep Stadsherwaardering. m fMifïriLr^irïtiiiirr,J

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10