knutsel met rofielen van en win «Trainen moet je zelf, geld hoeven ze niet te geven 3V3 ijzerwaren en gereedschappen 14 - Nieuwe Gazet van Aalst - 1 juli 1983 -NGvA sprak met Godelieve Roggeman Brusselbaan 108, 1790 HEKELGEM-AFFLIGZM - Tel. 053/66 40 11 Roodkruisstraat 1, 9160 HAMME- Tel. 052/47 22 32 Atletiek, één van de meest individuele sporten, heeft het steeds moeilijk gehad om in de belangstelling te komen. Het kieskeurige Belgische publiek heeft enkel oog voor prestaties van wereldformaat, zonder te beseffen hoeveel training zelfs de minste atletiekprestatie vereist. Aalst beschikt echter over een atlete die, zij het als veterane, nog steeds voor opzienbare prestaties zorgt. De NGvA is fier U Godelieve Roggeman te kunnen voorstellen. Deze Herdersemse onderwijzeres werd in 1982 Europees kam pioen. Reden genoeg om haar even in het zonnetje te plaatsen. Godelieve is de 40 reeds voorbij, maar heeft nog steeds de ambitie van een twintigjarige. Vrijwel dagelijks is ze bezig met haar sport, en slechts wei nig jongeren getuigen van dezelfde trainingsijver. Zij geniet dan ook volop van de vele successen die haar te beurt vallen. «Toen ik in 1961 op eenentwintigja rige leeftijd met atletiek startte, werd ik een late roeping genoemd. Het was dhr. Van Der Biest, nog steeds een gekende figuur in atletiekmiddens, die me bij Vlierzele Sportief binnen lood ste. Van Eendracht Aalst had ik nog niets gehoord; ik twijfel er zelfs aan of Aalst toen reeds damesatleten had. Ik herinner me nog levendig hoe ik van Herdersem naar Vlierzele fietste om er de groepstrainingen te volgen. De ver plaatsing alleen al was een deel van de oefening. In 20 jaar is de situatie van de damesatletiek waarschijnlijk veel veranderd In die tijd was er van vrouwenatletiek nog weinig sprake. Het gebeurde bij voorbeeld meermaals dat ik op mijn dooie eentje wedstrijden moest lopen, zonder één enkele tegenstander. Atle tiek voor vrouwen was toen nog niet zozeer aanvaard als tegenwoordig en misschien waren de meisjes bang om aan atletiek te doen. Ik trainde dan ook vaker met de jongens mee in die periode. Cyriel Devuyst, gewezen drievoudig Belgisch kampioen, gaf ons de nodige leiding. De trainingen hadden al snel resultaat Inderdaad. In 1962 eindigde ik als derde in de 400 meter wedstrijd van het Belgisch kampioenschap. Als ik er aan terug denk, moet ik nog steeds lachenik liep de 400 terwijl ik enkel door de neus ademde, zoals men ons geleerd had ik de gymnastieklessen. Zowel in 1963 als 1964 won ik de 400 meter. In 1963 was ik ook de snelste over 800 meter. Lange tijd was ik Bel gisch rekordhouder over 400 meter: als eerste Belgische realiseerde ik een tijd onder de minuut. Voor de 400 en voor de 800 waren toén respektieve- lijk 59"3 en 2'13" mijn beste tijden. Hoe werd in je omgeving gereageerd op deze prestaties Aanvankelijk werd ik hier in het dorp met vreemde ogen bekeken. Pas later, toen ik op TV verscheen, kwam er meer belangstelling. De mensen volg den mijn uitslagen in de kranten. Toen ik kampioen werd organiseerde men een grootse viering waarbij gans Her dersem betrokken was. Er was een optocht met de fanfare en een ont vangst in het gemeentehuis. Het waren mooie dagen, alhoewel ik alles niet zo goed beseft heb. Het over kwam me gewoon. Niet zonder fierheid toonde Godelieve ons haar plakboeken met vergeelde krantenknipsels. We lezen hoe zij vergeleken werd met buitenlandse atletes; anderen voorspelden haar een olympi sche carrière. Zo ver is het echter nooit geko men. In 1965, na een periode van interne problemen, vroeg Cyriel Devuyst samen met een aantal atleten de over gang naar Eendracht Aalst. Toender- tijd ging dit steeds gepaard met een inaktieve periode. Daarnaast moest men voor de groene tafel verschijnen om de transfer te regelen. Voor mij, deels ook door mijn huwelijk, is de inaktiviteit wel wat uitgelopen tot een periode van 13 jaar. Het was voor gehuwden immers hoogst ongewoon nog aan sport te doen. Andere, fami liale plichten hadden voorrang. Was het niet moeilijk om afscheid te nemen Helemaal niet; ik was tevreden met wat ik bereikt had. Het was alsof de drang naar de kompetitie voorbij was. Je come-back in 1977 was nog ongelooflijker dan je vroegere prestaties. Het was eerder toevallig dat ik weer aan het lopen verknocht geraakte. Toen ik in 1977 weer startte, moest ik helemaal van nul herbeginnen. Het was de bedoeling met de Club 25-100 (nvdr: dit is de rekreatiesportgroep van A.C, Eendracht Aalst) mijn kondi- tie wat aan te scherpen. Al die tijd was ik steeds goed bevriend met Cyriel Devuyst. Toen ik opnieuw naar de kompetitie hunkerde, nam hij de uitda ging aan zodat ik opnieuw, met zijn deskundige leiding, intensief kon trai nen En de,geschiedenis herhaalde zich... Sinds ik als veterane aKtiet ben, Den ik enkele nationale en zelfs een Euro pese titel rijker. Alhoewel ik nog steeds liever op de piste loop, heb ik in het veldlopen zelden waardige tegen stand. Te Hofstade werd ik dit jaar nog provinciaal kampioen. Een kwets uur verhinderde me deel te nemen aan het nationaal kampioenschap. De Europese titel moet wel het hoogtepunt van je tweede loopbaan zijn. Straatsburg was inderdaad een mooie belevenis. Ik was zowel voor de 1500 als voor de 5000 meter ingeschreven. De konditie was uitstekend en ik had het nodige zelfvertrouwen. Na een spannende wedstrijd werd ik winnaar van de 1500 meter. De volgende dag stond reeds de 5000 meter op het pro gramma. Er werd gelopen in een onmenselijke temperatuur van 36°. Door mijn overwinning in de 1500 werd ik door de overige deelnemers sterk geviseerd. Na 4 km. aan de lei ding te hebben gelopen, kreeg ik een enorme inzinking. Dankzij een enorme eindsprint kon ik de derde plaats nog veilig stellen, daar waar een overwin ning zeker tot mijn mogelijkheden behoorde. Is de volgende stap het wereldkampioen schap Dat zou inderdaad het logisch gevolg geweest zijn, maar spijtig genoeg zal dat niet kunnen doorgaan. De wereld kampioenschappen hebben immers plaats in Porto Rico. Het is financieel niet haalbaar om deze verre verplaat sing te maken. De atletiekliga heeft immers geen geld voor de veteranen. Men moet alles zelf bekostigen, dit in tegenstelling tot vele andere Europese landen. Ik heb helemaal geen zin om zoals sommige anderen tombola's ten voor dele van mezelf te organiseren. Bovendien zou de verplaatsing ook beroepsmatig voor problemen zorgen. Heb je als veterane nog steeds speciale ambi ties Ambitie heb ik genoeg. Zo hoop ik dit jaar opnieuw te kunnen deelnemen aan de open Belgische kampioen schappen. Mogelijks kan ik er in de 800 meter een tijd onder de 2'16" realiseren. Ook mijn andere tijden zijn nog steeds voor verbetering vatbaar. Om tot dergelijke resultaten te komen, is toch veel training vereist, of is het enkel een kwes tie van aanleg Een zeker percentage is natuurlijk aanleg, maar ik denk niet dat ik zo een uitzonderlijke aanleg heb: heel wat vrouwen zouden zo'n prestaties kun nen leveren. Faktoren die echter niet te onderschatten zijn, zijn de wil om prestaties te leveren en het karakter. Als de wil er is wordt het voor iedereen mogelijk vol te houden met zijn trai ning, want tenslotte is het dan toch de training die iemand tot de gewenste prestaties brengt. Hierbij moet de trainer toch een belangrijke rol spelen Voor mij is een trainer een noodzake lijk iemand. Ik heb die leiding nodig, want ik vrees dat ikzelf niet voldoende discipline heb om steeds voluit te trai nen. Gelukkig kan ik nog steeds beroep doen op één van de besten. Met Cyriel Devuyst heb ik een zeer speciale vertrouwensrelatie opge bouwd. Ik heb ten volle vertrouwen in wat hij doet. Zijn trainingschema's zijn steeds tot in' de puntjes bestu deerd. Wekelijks besteedt hij enkele uren om mijn training verder uit te bouwen. Hij is dan ook de specialist van de tussentijden. Mocht hij niet meer in de mogelijkheid zijn om me te trainen, dan vrees ik dat mijn carrière ook snel zal afgelopen zijn. Ik vraag me af of ik ooit nog met iemand anders zou kunnen trainen. Heb je een idee hoe lang je nog aan kompetite zal doen Voor mezelf heb ik nog geen limiet bepaald. Zolang ik geen gezondheids problemen heb, blijf ik ermee door gaan. Tenzij ik echt niet meer kan vol gen natuurlijk. En dan de overstap naar de rekreatiesport, zoals gepland in 1977 Dat zou voor mij een moeilijke zaak worden. Ik heb de druk van de kompe titie nodig om aan sport te doen. Het klinkt misschien vreemd, maar zö af en toe eens lopen voor de gezondheid is niets voor mij. Hoe sta jij tegenover de gang van zaken in de topsport Ik heb de indruk dat de huidige gene ratie het veel gemakkelijker heeft dan wij, 20 jaar geleden. Momenteel kun nen zij genieten van alle voordelen, de mogelijkheden om aan sport te doen zijn veel groter geworden. Het finan ciële aspekt wordt in de topsport ech ter steeds groter. Men loopt vaak meer voor het geld dan voor de presta tie. Ikzelf heb dat geld niet nodig. Trai nen moet je ook zelf, waarom er ande ren laten voor betalen De kick van een goede prestatie is voor mij ruim voldoende. Slot Godelieve Roggeman weet wat ze wil. Steeds weer probeert ze haar eigen grenzen te verleggen om betere pres taties te lukken. Als veterane is zij momenteel het boegbeeld van de Aal- sterse damesatletiek, en daarenboven zorgt ze zelf voor de aflossing. Haar dochter Sabine weet zich als miniem eveneens in de kijker te lopen. Moge lijks heeft ook zij Europese ambities. Afwachten is de boodschap. Patrick VAN BOXSTAEL Een Avasco-profiel is een hoekvormig plaatijzer met talloze gaatjes, waarbij men onmiddellijk terug denkt aan het meccanospel uit de prille jeugdjaren. Met een beetje handigheid en een dosis vindingrijkheid kunt u met Avasco-profielen werkelijk alles bouwen. Avasco-profielen en -montagetoebehoren ol zijn te verkrijgen in de p ijzerwarenhandel, de meeste doe-het-zelf zaken en de groot distributie Er zijn verschillende profieltypes en -lengtes. Probeer zelf en u zult snel de onbeperkte mogelijk heden van Avasco profielen ontdekken Montagetoebehoren retouche verf proriel- dopjes versterkings hoekjes bouten en moeren doe mee aan de reuze doe-het-zelf wedstrijd immiAMim

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 14