BOSCH "De sterkste troef van de Bosch koelkast met 2 deuren? Bosch j is de koelspecialist?' Zaterdag 30 en zondag 31 juli tijd voor Pikkeling ofte Pikfeesten in de Faluintjes Straatveegdienst gaat binnenkort van start De werkloosheden van barmhartigheid... JOZEF MICHIELS Aalst is vuil Ze zullen hem niet temmen... Euh, euh De rest van de tekst vergeten, jong Dan wordt het wel vlug nog wat studeren, hoor, want weldra is het 11 juli, en precies 681 jaar ge leden dat de Vlamingen de Fransen nog eens op hun donder gaven in die legendarische Guldensporen slag... TRAITEUR PROVENCE adverten«e EENS EN VOOR ALTIJD. De camembert in het keldervak, eieren en vlees in het koelvak, soep en ijs in het vriesvak. En alles binnen handbereik. Grote keuze in alle afmetingen. ELECTRO DISCOUNT KEUKENS 10 Nieuwe Gazet van Aalst 8 juli 1983 Op donderdag 7 juli organiseert de VVV «De Faluintjes» een perskonferentie met als doel hun 14e Pikkeling voor te stellen. Aangezien de NGvA dan reeds ter perse is, menen we op deze perskonferentie te mogen vooruitlopen De 14e faluintjespikkeling wordt dit jaar georganiseerd in het faluintjes- dorp Baardegem. Plaats van gebeuren is de mooie en gemakkelijk te bereiken hoeve «Hof ter Linde», in het dorpscentrum van Baardegem gelegen. De VVV «De Faluintjes» wil van deze 14e pikfeesten zeker een succesnum mer maken. Om dit te bereiken schij nen ze op hulp en medewerking te kunnen van een schare, nu reeds drukdoende en entousiaste medewer kers uit de Faluintjes. Aangezien het steeds groeiende suc ces en het voorbije pikkelinghoogte- punt te Herdersem, is men er te Baar degem op gebrand om de bestaande Pikkelingrekords te verpulveren Kortom, de lezer van NGvA, heeft al lang door dat er te Baardegem met de «Pikkeling» weer heel wat tg beleven staat. Laten we vooropgestelde affiche even doorlopen en we merken dat er naar onze goesting iets te rapen valt I Op vrijdag 29 juli vertrekt er een geleide wandeling vanop de hoeve, richting Kravaalbos, dit te 15 u. Zoals de traditie voorschrijft mag burge meester R. Uyttersprot, te 19 uur, een bloementapijt inhuldigen. Dit bloe- mentapijt wordt o.l.v. P. Stockman neergelegd aan de voet van de St. Gudulakapel op het dorpsplein van Moorsel. Te 19 u. wordt te Baardegem de start gegeven voor een grootse vin- kenzetting. Om 20 uur is er de opening van de tuintentoonstelling die volledig aan de pikkelingthematiek is gewijd. Hier wordt de laureaat van een be kroond werk bekendgemaakt. Wetende dat de kwaliteit van de ten toongestelde werken steeds naar een hoger peil toegroeit, zijn we benieuwd wie en wat deze laureaat zal beteke nen Op zaterdag en zondag 30 en 31 juli heeft men vanuit de VVV «De Faluintjes» weer voor een rijk geva rieerd aantal attraktiepolen gezorgd 15 u. verzameling aan het hof en ver trek naar het korenveld met «De Vlaamse Geuzen». Wipschieting (enkel op zondag). 16 u.schafttijd op het stoppelveld 16u.30: optreden op het binnenplein van de hoeve door het zangkoor «De Jonge Wacht». 1 7 u.de oogst wordt binnengereden en allerhande hoeveaktiviteiten nemen een aanvang. Op de boomgaard wordt er gedorven en geeft men demonstraties met aller hande machines. Op het binnenplein is er een demon stratie van een volksdansgroep uit St. Macaire (Frankrijk). 17u.30: optreden van zanggroep «Luc De Mot», op het binnenplein 18 u.optreden van «De Vlaamse Geuzen», op het binnenplein. Vlegel- dans met vlegelploegen en Faluintjes- kapel, op de boomgaard. 18u.30: optreden van «De Jonge Amper een jaar geleden werd de Werkgroep Leefmilieu Aalst met alle zonden van Israël beladen, omdat zij verklaard had dat Aalst een vuile stad was. Nu wordt in een studie van de dienst leefmilieu en volks gezondheid omtrent de noodzaak van een nieuwe straatveegdienst be vestigd dat Aalst vuil is, en dat WLA in feite gelijk had met haar aan klacht. Deze uitgebreide studie werd op de jong ste perskonferentie van het schepenkol lege bekend gemaakt Een onderzoek toonde aan dat de straten, straatgenoten en pleinen zich iri een vervuilde staat be vinden. Het vuil bestaat vooral uit verpak kingen, drankblikjes, sigarettenpeuken, papieren zakdoeken, lege frietzakjes, onkruid, stof en het normale straatvuil Vooral de stadseigendommen zoals het stadspark en de Osbroek zijn langs de buitenzijde verwaarloosd. Hetzelfde kan gezegd worden van de plantsoenen, zit- hoekjes, enz. Druk bezochte plaatsen zoals het Stationplein en aanpalende straten het Esplanadeplein, het Wijn- gaardveld de Bredestraat, enz zijn erg vervuild. De omheiningen rondom plant soenen worden ook onvoldoende onder houden. Niet alleen in de plantsoenen, maar ook in de omgeving van stadsge- bouwen, zoals sporthallen, scholen, enz. ligt er veel rommel. Typisch voorbeeld zijn de vijvertjes aan de ingang van het nieuw kultureel centrum Door dit alles wordt het imago van Aalst volgens de stadsdiensten zelf geschaad Ook het gebrek aan openbare vuilnis bakken werd aangeklaagd, alsook de verwaarloosde toestand ervan. Ook in.de sociale woonwijken liggen de pleinen en plantsoenen er vervuild bij. Op basis van een studie ter plaatse werd een ganse reeks van de meest vervuilde plaatsen opgemaakt Volgens de diensten van volksgezond heid en leefmilieu zullen kraaknette pleinen, plantsoenen en omgeving van staatseigendommen een belangrijk psy chologisch effekt hebben. De inwoners worden er immers toe aangezet om hun woon- en leefomgeving en hun voetpa den met te verontreinigen Probleem is wel dat in het centrum van Aalst en Erembodegem nauwelijks met een borstelwagen kan gewerkt worden, vanwege het groot aantal geparkeerde wagens. Vooral daar zijn dan ook straat vegers noodzakelijk De andere deelge meenten kunnen dan wel gereinigd wor den met de borstelwagen van de stad Straatvegers Via een Derde Arbeidscircuit projekt zul len weldra 7 staatvegers in dienst geno men worden De drukste straten zullen aldus dagelijks schoongemaakt worden de andere straten tweemaal per week of wekelijks. De stadsdiensten zelf stippelden hier voor vaste routes uit vertrekkend vanaf het stadhuis, de Hoge Vesten. St -Job, Kerrebroek Beukenhof de Dorpsstraat in Erembodegem Hopperank, enz Deze routes werden tot in de puntjes uit gewerkt en geen enkele straat of pleintje binnen de betrokken zone werd hierbij vergeten Inmiddels verzoekt het stadsbestuur de inwoners ook zelf een inspanning te doen. door het schoonhouden van de trottoirs, door geen straatvuil in de riool- kolken te vegen door de omgeving niet te verontreinigen, door honden aan de lus te houden en ervoor te zorgen dat deze laatste hun gevoeg enkel in de straatgoot doen, enz Ook de aktie groe ne straten zorgt ervoor dat Aalst fraaier wordt (MP) Dat feest wordt met alleen door de kik kers in de Groeningebeek gevierd, maar ook door de hele Nederlandstalige Kui tuurgemeenschap. Te Aalst vindt deze viering plaats op de Grote Markt, waar het feest om 18 uur begint. Het programma omvat een welkom- woerd door ondervoorzitter van het Ste delijk Feestkomitee. Albert Comand, een Wacht», op het binnenplein. 19 u.: optreden van de volksdans groep uit St. Macaire, op de boom gaard. 19u.30: optreden van zanggroep «Luc De Mot», op het binnenplein. 20 u.optreden van «De Vlaamse Geuzen», op het binnenplein. Vlegel- dans met vlegelploegen en faluintjes- kapel. 20u.30: doorlopend gevarieerd pro gramma met o.a. Anna v.d. Kuyper, volkszanger Frans Jacobs, «De Jonge Wacht», «Luc De Mot», volksdans groep uit St. Macaire, «De Vlaamse Geuzen», de vlegelploegen en de faluintjeskapel. 22u.30: feestvuur op de boomgaard, rijkelijk geanimeerd I Zoals ge ziet is er dus een gans pro gramma vooropgesteld, waarbij ieder een zijn gading zou moeten vinden. De toegang is vrij voor iedereen en bovendien volledig kosteloos. Op het gastronomisch vlak valt er te Baardegem werkelijk te lekkerbek ken Hete ovenkoeken, vla, boerenworst, kop, boerenwormkruidkoeken, platte lambiek, graanjenever en ander vocht kan men doorlopend nuttigen. In «Gasthof Vonck» tegenover de hoeve kan men op zaterdag en zondag van 12 tot 24 uur eten zoveel men wil van een rijk gevarieerde faluintjestafel en dit voor amper 250 fr. Deelname aan zo een faluintjestafel is werkelijk een niet te missen belevenis We maken dan ook afspraak op de «Pikkeling» in Baardegem. (Jos) Stilaan een regelmatig opduikende rubriek in uw NGvA is de kolom over de werkloosheidsevoluties in Aalst van maand tot maand. Net wanneer nu weer honderden kandidaat-doppers hun diploma haalden, dat ze na hun wachttijd in januari '84 kunnen gaan verzilveren, brengen we u het verslag van de meimaand. Mei, volgens sommigen de maand van de arbeid, maar in praktijk voor Aalst alweer eerder deze van de arbeids loosheid... Inderdaad, we waren wat te optimistisch met de tendens die de statistieken ver toonden doordat ze een dalend ^aantal werklozen aanwezen, de laatste maan den Want lap. we hebben het weer zit ten in tegenstelling tot het ganse land, waar de werkloosheid met 1,5 af neemt (tot 494.619 en weer onder het half miljoen komen er in mei te Aalst (als gewest) toch weer 12 eenheden of 0,08 bij. Ons gewest blijft duidelijk achter op de rest van het land, zo lijkt het, want eerder was de daling hier ook veel geringer dan deze op nationaal vlak. Pottenpakkers In feite zou je wel van een status quo mogen gewagen, dus. Toch voor wat be treft het absolute aantal. Er zijn echter wel nogal wat verschuivingen te noteren volgens beroepsgroep.. In mei raakten bijvoorbeeld 55 bedienden van «den dop», samen met 20 mechanicians Goed zo. Maar helaas moest het verschil van die 12 ongelukkigen van ergens ko men, en daarin hadden vooral weer de metselaars 45), de kleermaaksters 29), de machinisten 12) en de handlangers 39) een belangrijk aan deel in. Op kleinere schaal waren er wel nog gunstige verschuivingen te melden bij de koks 9), de pottenbakkers 4) (van de pottenpakkers zijn geen cijfers bekend), de elektriciens 7), de draadtrekkers (en de plantrekkers 5), de spinners 7) en de landbouwers (-4). Beroepen van de toekomst Interessant, maar in feite onbelangrijk, is het om eens te kijken in welke beroepen het minste werkloosheid te bespeuren valt.Zo bijten de mijnwerkers en de dia mantbewerkers de spits af, met nul werk lozen (Maar wie zegt dat er hier ook mensen zijn die deze stiel beoefenen Verder zijn er geen mannelijke tabakwer kers-doppers (wel zes vrouwelijke, alle maal Madammen Pijp en geen vrou welijke werklozen in de landbouw. Allen daarheen Precies twee jagers (een koppel dan nog) waren RVA-afhankelijk in mei, en een visser voelde volledig met hen mee. Naakte cijfers, foei Eind mei zaten 15.840 bewoners van het gewest Aalst zonder werk, waarvan 3.052 in de diensten, 2.980 in de bouw- sektor, 2.156 in de kleding, 1.240 in de textielnijverheid, en 942 in de handels tak. Niet zo best ligt ook de scheikunde (521), de voeding (668). het hout (551), Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) 9300 AALST Tel. 053/21 49 38 en de metaalverwerkende nijverheid (470)... Op deze laatstgenoemde na ver slechterde de situatie in deze krisissekto- ren allemaal ook t.o.v. april. Er is in deze indeling bij de R.V.A. nog een klasse voorzien voor «onnauwkeurig bepaalde of ongekende aktiviteiten», die nog 1.182 werklozen telt in haar rijke verscheiden heid, maar dit aantal is toch 106 eenhe den minder dan in april... Zou het helpen als je je beroep zo onnauwkeurig moge lijk gaat opgeven om aan werk te rakèn... Toch hoera Wacht lezer nog niet beginnen te wenen, want er zit een positief addertje in het gras voor de Aalstemaars Het gewest Aalst, waarover alle vermelde cijfers handelden, is immers zeer groot, en spreidt zich uit tot Ninove, Denderleeuw, Geraardsbergen, Zottegem en die uit kanten. De cijfers voor Groot-Aalst zelf zijn niet zo gedetailleerd per beroep, maar de balans voor «het aantal gecon troleerde volledig werklozen per ge meente van het gewest Aalst» vallen toch positief uit... Klein-Aalst verliest er im mers zomaar eventjes 180 doppers bij en komt op 2587 stuks (van de 4672 voor heel Groot-Aalst) Daarop volgen Erembodegem 33; 624), Nieuwerker- ken 25; 420), Moorsel 15; 272). Hofstade 10; 257), Herdersem 20; 163), Meldert 11; 135), Gijzegem 6; 123), en tenslotte Baardegem 4; 91). Voor Groot-Aalst zou dit op een gunstige evolutie komen van 304 minder dan in april... Werklozing van tewerkgestelden Het daggemiddelde van de tewerkge stelde werklozen ging in mei van 1.176 naar 1.148, een daling van 28 eenheden. Wel wordt dit gekompenseerd door het stijgende aantal BTK-ers die maand er kwamen er 27 bij, wat het totaal op 452... Eenzelfde evolutie wordt waargenomen bij diegenen die een plaatsje vonden bij het Derde Arbeidscircuit46 stuks meer dan in april, maakt 245 al... Let wel, deze qegevens gelden weer alleen voor ge west Aalst.Maar er is nog veel werk aan de winkel, althans voor de mensen van de R.V.A dus (LDC) toespraak door ons aller burgemeester, Raymond Uyttersprot. en deze van de gastsprekerEerwaarde Pater Schur- mans s.j. Het pog wil ook wel wat. en daarom zal de expressiegroep Vredon tussendoor twee optredens verzorgen Voor het oor is er verder ook de zang van Luc De Mot en Nelly De Roo. met bege leiding. Het hele evenement wordt ge presenteerd en van een poëziecollage voorzien door Francine De Bolle, Dirk en Guido Klinck En natuurlijk wordt de avond afgesloten met de uitvoering van de Hymne van de Nederlandstalige Kui tuurgemeenschap, en dat gaat dus niet van «O vaderland, onzen ezel kan niet Even opletten toch wel, hé Hopelijk zit het weer een beetje mee, zo dat de opgekomen vierders niet teveel moeten Cockerillen (LDC) Uw verdeler: Putstraat 15 9392 MELDERT-AALST Tel. 02/452 71 84 Standaard afmetingen '"gebouwd worden.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10