Frans Wauters reageert gematigd Ik kwiste en 'k wist het Volksdansen in stadspark Schepen De Pauw verdedigde veranderingen Jaarbeurs met nieuwigheden Borse van Amsterdam wordt vernieuwd U knijpt er graag eens een dagje of nachtje tussenuit Breng gerust uw baby of kleuter bij ons (tussen 16/7 en 30/7). Kleine huisdieren zoals kanaries, schild padjes of papegaaien kunt U bij ons ook kwijt gedurende gans het verlof. Tel. 053/ 70 08 83. F 8 Nieuwe Gazet van Aalst 8 juli 1983 De tien kwisploegen van het tweede aalsters kwistornooi zijn aan een verdiende vakantie toe platte rust tot 9 september. Daarop het vervolg op 16 september met de finale op vrijdag 23 september. Toevallig die laatste avond worden de zestig vragen gesteld door de ploeg van Frans Wauters, genaamd Hoe grijzer hoe wijzer. (Niet Frans maar de ploeg). Deze keer was het aan de FM-klub om de kwisvragen op te stellen. (OJ) Vorige week zette in met de vraag welk belgisch auteur in het zweeds werd ver taald onder de titel Fin och Fiffi, en dat bleek Willy Vandersteen met zijn Suske en Wiske te zijn. Zeven ploegen wisten het. De pommerans van het biljartspel en het oude Pangea-kontinent bleken min der bekend, zowel als het waterpoloreg- lement en de grondlegger van het em pirisme die John Locke noemt. Jan Bo- mans vormde geen probleem maar de ruimtevaardbeeldhouwer Van Hoey- donck en de brave soldaat Schweik de den enkele ploegen sneuvelen. Wegens de dagelijkse politieke schommelingen op de Filippijnen mocht Manilla op 1 juli geen hoofdstad genoemd worden, en de mannen van Opba zorgden er dan ook voor dat een reservevraag ingeschakeld werd, want die kerels volgen de ganse aardbol op de voet Dat Fleurus de tegenhanger is van Mol en Hakendover op paasmaandag een De afdeling Aalst van de Vlaamse Volksdanscentrale bestaat sinds 6 jaar. De leden o I v. Jos De Sloover komen elke vrijdag samen in deH. Hartkring. Om hun werking aan een ruimer publiek te laten kennen geven ze in juli en augustus demonstraties in het stadspark. Elke vrijdag van 19.30 u. tot 22 u vindt men de volksdansers op de speelweide. Ook zonder ervaring is men welkom. Jos De Sloover brengt je op een charmante manier wel op de hoogte hoe je je ene voet naast of voor je andere zet. (JC) Zoals reeds gemeld in onze vorige editie, verdedigde Schepen van Mid denstand Robert De Pauw op de jongste perskonferentie van het schepenkollege zich met vuur tegen de kritiek, die hij vanwege de Ver eniging der Exposanten in verhand met de komende jaarbeurs te verduren kreeg. Meteen wees hij ook op een aantal wijziginen, die het nieuwe bestuur aangebracht had. paardenprocessie inricht, werd door wei nigen op het bordje geschreven. Af en toe ontsnapten kreten zoals «kwistet per tang», en de groeiende gezelligheid on der de konkurrenten steeg hoor- en zichtbaar. Op zeker ogenblik moet er aan de tafeltjes achteraan iets gebeurd zijn met de koe van Fernandel uit de film Le prisonnier et la vache, want er werd ge dempt gegierd en stilletjes gebruld. De vragen bestreken alle mogelijke do meinen De vlinder Oranjetip werd enkel herkend door de Qendermondse ploeg, en van de naam van het nieuwe schip van Costeau, nl Moulin a vent waren enkel Hoe grijzer hoe wijzer op de hoog te. Uitslag van vorige week Volgend jaar beter72 p Fiasko 69 p.; Opba 67p.; Val-Buggenhout55 p., Hoe grijzer hoe wijzer46 p Asdammen 45 p Palu- gama .43 p Rossers en de Bende van Jan De Lichte elk 41 punten Zo diende van nu af aan elke deelnemer aan de jaarbeurs het stedelijk reglement te ondertekenen, en meteen in te stem men van de nieuw vastgestelde prijs. Wat de wijzigingen betreft deelde sche pen De Pauw mee dat er voorzien werd om de verbruikersstanden in de expo- halle langer open te houden, wat meteen een centralisatie van deze standen noodzakelijk maakte. Ten tweede worden de standen van de plaatselijke schoolinrichtingen gecentra liseerd in een verfraaide inkomhal. Ten derde wordt het expopaviljoen gro ter, en zal tevens een pergola omvatten, die verfraaid wordt in samenwerking met de dienst leefmilieu en de Akademie voor Schone Kunsten. In de spektakelzaal zelf komt er naast het sekretariaat een onthaaldienst met hos- tessen. Tevens wordt er een bijkomende telefoonlijn aangebracht, zodat iedereen niet meer op kosten van de stad moet telefoneren. De concerten en optredens van de fanfares hebben nu plaats vóór de bodega in plaats van op de scene. Ook de bewaking wordt verruimd van 682 naar 962 uren. Wat de centralisatie van de verbruikers standen betreft, waarrond alle herrie in feite draait, deelde de schepen mee dat er op 23 maart een vergadering was met een afvaardiging van de exposanten. De voorstellen werden dan overgemaakt aan het feestkomitee ih vergadering van 2 juni jl. Hierop werd de verdeling van de standplaatsen besproken, waarmee alle aanwezige leden unaniem akkoord zou den geweest zijn. Aan alle leden van het komitee werd enkele dagen de tijd gege ven om voorspraak voor aanvragen ken baar te maken. Ook een werkgroep orga nisatie standen werd opgericht, onder leiding van ondervoorzitter Albert Cor- nand. Op 8 juni is deze werkgroep overgegaan tot de aanduiding van de standplaatsen en op 9 juni werd het voorstel behandeld in de Algemene Vergadering. Dit voorstel van het feestkomitee werd door het Schepenkollege op 13 juni 1983 aan vaard. Zoals de heer Cornand het zelf verklaarde op de perskonferentie, was het herschikken van de standen een hele karwei Er moest immers rekening ge houden worden met de ligging, de groot te, de aard van de stand, enz. Zoveel mogelijk werden de standen in het voor ste deel van de expohalle behouden, zo als die in het laatste deel. Ook de kop- standen werden steeds behouden. Dat 90 van de standen van plaats venwis selen werd ten stelligste ontkend. Albert Cornand sprak over dit werk als over een echte puzzel, die hij in elkaar moest steken. Of het daarbij een toeval was dat de stand van Simon D'Hondt midden de verbruikersstanden een plaats kreeg, blijft echter een groot vraagteken. Zo ook het feit, zoals sche pen De Pauw herhaaldelijk beweerde dat de exposanten inspraak gekregen had den in hun nieuwe standplaats. In de tekst van de schepen is alleszins steeds sprake dat men de voorstellen van het komitee van exposanten van de jaar beurs «noteerde». Noteren is naar ons oordeel toch nog wat anders dan aan vaarden en bespreken. (MP.) In verband met de huidige moeilijkheden en spanningen betreffende de voorbe reidingen van de jaarbeurs, namen we telefonisch kontakt op met de gewezen voorzitter van het feestkomitee, Frans Wauters. We vroegen hem (die reeds 25 jaar rechtstreeks betrokken was bij deze organisatie) zijn mening omtrent deze spijtige verwikkelingen Na er op gewezen te hebben dat hij volledig sprak in zijn persoonlijke naam en wars van alle politieke moti vatie, wilde de ex-voorzitter het vol gende kwijt «Eerst en vooral zou ik het volgende duidelijk willen stellen nl. de rol en de plaats van de beide partijen in het jaar- beursgebeuren. Als organisators (stadsbestuur en feestkomitee) heeft men uiteraard als uiteindelijke verant woordelijken, beslissingsrecht. Langs de andere kant (deelnemers en expo- santenverbond) is het meer dan nor maal dat men de gelegenheid krijgt als rechtstreeks betrokkene zijn sugges ties kenbaar te maken en dat men ten gepaste tijde ingelicht wordt aan gaande grote organisatorische veran deringen. Wat het groeperen van de verbruiks- standen betreft is het wel waar dat reeds vroeger in de schoot van de voorafgaande feestkomitees deze mogelijkheid verschillende keren is onderzocht. Men zag in dat een tege moetkoming voor de verbruiksstanden moeilijk kon gebeuren in een even tueel nadeel van andere exposanten (minder goede plaats en aanpassing van standopbouw). In deze visie had men vooraleer de beslissing te treffen Vorige week berichtten we uitvoerig omtrent de heibel die ontstaan is tussen exposanten en organisatoren. Momenteel is het echter windstil. Zullen de exposanten zich gedeisd houden en braafjes hun faktuur beta len In elk geval zullen er betere kontakten moeten gezocht worden tussen stadsbestuur en de exposanten. We vingen een gerucht op als zou men volgend jaar een inspraakveigadering voor alle exposanten orga niseren, waar suggesties en kritiek kan gewisseld worden. Een stap voorwaarts dus in ons demokratisch bestel. Maar ondertussen zijn er reeds een reeks positieve veranderingen waar te nemen Wanneer je in de spektakelzaal een drankje bestelde, kon het goed gebeuren dat je dn ar een hele poos moest op wachte" Mu komt er naast het podium een tweede toog om de voorste rijen vlugger t kunnen bedienen. Er zullen 2 podia naast de scène worden opgetimmerd waar eveneens tafels met stoelen zullen staan. Het publiek zal dan kunnen vroegtijdig reserveren. Vroeger was zulks enkel voor stadsbestuur en ex posanten. Nu zal iedereen kunnen reser veren (tegen betaling). Bewaking De bewaking in de expohalle zal 24 op 24 uur verzorgd worden door de stedelijke politie. Twee agenten zullen er 's nachts post vatten. Andere bewakingsopdrach ten zullen wellicht door een gespeciali seerde firma worden uitgevoerd. Informatie Wanneer je vroeger een of andere inlich ting moest hebben, moest je naar het se kretariaat. Nu zal op dezelfde plaats een informatiedesk worden geplaatst waar alle mogelijke diensten en inlichtingen zullen worden verstrekt. Beplanting Om besparingsredenen zullen de be plantingen uitgevoerd worden door de groendienst van de stad. De overgang van de oude expohalle en de expotent zal worden verbreed. Deze ruimte zal worden opgevuld door de Dlantsoen- aiensi en de Akademie voor Schone Kunsten. Tenslotte konden we vernemen dat nu onderhandelingen worden gevoerd met buitenlandse consulaten om volgend jaar een internationaal karakter te geven aan onze Aalsterse jaarbeurs. (R.V.d.P.) Aan de Borse van Amsterdam, dat één van de prachtigste gebouwen van de Aalsterse Grote Markt is, worden dit jaar een aantal dringende her stellingswerken uitgevoerd. Zo worden vooreerst een aantal bakste nen gewelven gerestaureerd, wat auto matisch inhoudt dat de bovenliggende parketvloer zal moeten uitgebroken en herplaatst worden De uitgaven voor dit werk worden op 2.020.984 fr. geraamd. Ook de gevels worden onder handen ge nomen. Aldus voorziet men de herstel ling en het nazicht van buitenschrijnwerk van het typische torentje. Deze werken zullen zowel het nazicht van de schalie daken als het aanbrengen van lood in het zinkwerk voegwerken en hernieuwen van de terrasvloer omvatten. Ook het op frissen van de wapenschilden, het ver vangen van witte natuursteen, passe menten en allerlei houtwerk zoals tim merhout, kroonlijsten, vensterramen, blinden, torentje, enz. worden dit jaar voorzien. Bij dit alles dienen nog de schil derwerken bijgevoegd. Rekening houdend met de kostprijs van de tweede reeks restauratiewerken tot groepering, waarvan ik niettemin overtuigd ben dat dit ter goeder trouw gebeurd, met het gevolg dat veel deel nemers zich voor een voldongen feit geplaatst zagen met het gevoel dat ze te pakken of te laten hadden. Het argument dat men van stadszijde aan haalt dat er tijd te kort was voor nog voorafgaande bespreking met de betrokkenen is misschien juist gezien de opgelopen vertraging van de orga nisatie. Doch hier stelt zich automa tisch de vraag of het dan, gezien dit feit, niet beter was geweest dit jaar alles op zijn beloop te laten. Met wat goede wil van beiden kanten was het mogelijk geweest in de loop van het jaar zonder overhaasting een regeling uit te werkpn die in grote mate al de betrokken partijen zou vol doening schenken. Wat nu de inplanting van de verbrui kersstanden in de afgebakende zone betreft is het natuurlijk onlogisch dat niet-verbruiksstanden ingekapseld staan tussen de drankgelegenheden. Als antwoord op onze opmerkingen terzake werd ons gezegd dat dit louter een technische reden had die het mogelijk maakte een afgegrensde zone te scheppen en dat het moeilijk anders kon. Hier geloof ik dat er met goede wil, indien er dan toch een ver- bruiksstandzone moest komen en de nodige tijd tot planning een andere oplossing in de bus zat. Maar nu ga ik sluiten, ik kom op gevaarlijk terrein, want het is niet mijn gewoonte vergaderingen op straat te brengen». Tot daar een Frans Wauters die bewust niet koos voor een oppositie- reaktie. BEN Backaert Dinsdag had aftredend voorzitter Ben Backaert een onderhoud met de bur gemeester. Het Schepenkollege beloofde meer inspraak voor volgena jaar en wees er op dat er voor dit jaar niets meer kon gewijzigd worden. Ben Backaert heeft nu nog getracht een paar malkontenten te helpen zodat ze een betere plaats kregen. De voorzitter van het exposantenkomi- tee wees er op dat schepen De Pauw geen schrik heeft van een paar leu gens. In plaats van 38 antwoorden op de enquête waren er 75. Aan het orga niserend komitee werden echter 38 formulieren overhandigd waar opmer kingen waren genoteerd. Terloops vroeg Ben Backaert zich af waarom deze enquête verboden was. Als vere niging heeft men toch het recht derge lijk initiatief te nemen. Hij vond het ook bedenkelijk dat een schepen zweert op het hoofd van zijn kinderen. «Er zijn al ongelukkige kjnderen genoeg», aldus Backaert. Ook herhaalde hij dat een waslijst voorstellen werd besproken op 23 maart waaronder de hos essen en dergelijke. Dat vrijkomei :i.j r laaxsen zouden ingenomen worden do^ ver bruiksstanden vindt hij normaal. waarvan de kostprijs op 498.774 fr. ge raamd wordt, zal de totale kostprijs van de opknapbeurt 3.350.860 fr. bedragen. Voor de planning en de follow-up van deze belangrijke restauratie werd door de eigenaar van de Borse van Amster dam, zijnde de Kring «De Eendracht» be roep gedaan op een architektenbureau uit Gent. Rekening houdend met het feit dat het hier een geklasseerd monument betreft kunnen de eigenaars 50 subsidie be komen vanwege het Ministerie van Ne derlandse Kuituur, 10 vanwege de Provincie Oost-Vlaanderen en 10 vanwege de stad Aalst zelf. Zijzelf dienen dus slechts 30 van de kostprijs voor eigen rekening te nemen. (M.P.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 8