Enkel kaft Aalsterse toeristische folder aangepast uioon SERAV The Coffee Wine Bar Koffie DE PAEPE MOET ER 61 ZAAT OP? Geen Moulin Rouge op Je Jaarbeurs mRlIHTMG Molenstraat 77 AALST Ter gelegenheid van de opening van THE COFFEE and WINE BAR nodigen Ignace en Marie-Claire klanten, vrienden en kennissen uit voor een drink en een pittige snack op zaterdag 13 augustus vanaf 19u.30 Molenstraat 77 AALST Als steeds verkrijgbaar: vers gebrande koffie wijnen èn likeuren thee Reber specialiteiten Droy ieren Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT TRAITEUR PROVENCE MOLENSTRAAT 70 AALST 21 76 08 Nieuwe Gazet van Aalst -12 augustus 1983 - 3 Na een interpellatie van volksvertegenwoordiger Ghis Willems werd meer dan één jaar geleden onder impuls van de toenmalige schepen Herman Roels een nieuwe toeristische folder van de stad Aalst uitgegeven. In deze mooie folder, geïllustreerd met talrijke foto's werd een overzicht gegeven van de belangrijk ste bezienswaardigheden van Aalst-centrum en van de deelgemeenten, alsook een aantal Interessante toeristische tips. de openingsuren van het Bureau voor Toerisme bijgewerkt werden. De inlichtingen over het stedelijk museum en over het stadsarchief bleven onver anderd. Anderzijds werd de informatie over het Daensmuseum en het Archief van de Vlaamse Sociale Strijd, dat verhuisde naar het Belfort, wel aange past. De summiere inlichtingen over stadspark, sportcentrum Osbroek en hotels en restaurants bleven even eens identiek. Tot slot worden op bladzijde 15 een aantal «andere bezienswaardighe den» in Groot-Aalst vermeld. Opval lend daarbij is het feit dat men geen melding maakt van de St.-Job-kapel, noch van de Heilige Geestkapel. In Meldert wordt enkel de visvijver als toeristische attraktie vermeld, en zwijgt men in alle talen over de kerk Het was te verwachten dat de be stuurswisseling een wijziging van de brochure zou met zich gebracht heb ben. Tot onze verbazing blijkt echter dat enkel de voor- en achterzijde veranderde en dan nog zeer miniem. In plaats van een middeleeuwse kaart van Aalst, kwam nu op de omslag een afdruk van een schilderij van H. De Budt «Zicht op het centrum van de stad vanaf de St, Annabrug», een panoramisch beeld van de Aalsterse stadskern vóór de Tweede Wereld oorlog. De tekst van de inleiding tot de bro- chuer op bladzijde 2 wijzigde niet. Enkel de namen van de burgemeester en van de bevoegde schepen voor kui tuur en toerisme werden logischer wijze aangepast. Achteraan bij de toe ristische gegevens merkt dn lezer dat bfjie de paepe met kerkhofmuur, over het zandsteen- monument, over de Nievelkapel, enz. Ook over de kerken van Moorsel en Hofstade wordt gezwegen, terwijl men de St. Martinuskerk van Gijzegem en de nabijgelegen schandpaal ditmaal wel vermeldde. Opmerkelijk is ook dat men nu de Benediktijnerabdij van Affli- gem als bezienswaardigheid van Groot-Aalst afdrukte. Foto's en kaarten Zoals reeds vermeld bleven de overige 12 bladzijden van de brochure onge wijzigd. Op bladzijde drie is aldus een oriëntatieplan van het stadscentrum afgedrukt. Dit plan is nogal onduidelijk, vermits niet alleen toeristische waardevolle straatjes zoals Sluierstraatje, St. Jorisstraatje en Rozemarijnstraatje niet bij naam aangeduid werden, maar vooral talrijke monumenten op de kaart ontbreken, zoals het oudste huis van Aalst in de Lange Zoutstraat, het Hotel Van Langenhove, de Begijnhof kerk, de Pupillenschool, het Monu ment van Priester Daens, de Heilige Geestkapel, enz. Men is dringend aan een herwerking van dit plan toe. Op bladzijde vier verschenen drie prachtige foto's van het Belfort, onder de titel Grote Markt. Opvallend daarbij is dat nergens vermeld werd dat deze Grote Markt verkeersvrij is. Dit blijkt trouwens evenmin uit de gepubli ceerde foto's. Op bladzijde 5 krijgt de toerist een beeld van het Landhuis (deel van het stadhuis) en van de beurs van Amster dam. Terwijl de foto van dit laatste monument naar onze mening weinig geslaagd is, verwondert het ons dat men ook geen foto publiceerde van vóór- of achtergevel van het gerestau reerde Huis Van Langenhove, dat ook deel uitmaakt van het stadhuis. De voorstelling van de St. Martinus kerk op bladzijde 6 is geslaagd en behoeft geen verandering. Dit lijkt ons niet het geval met de informatie over het oud-hospitaal en over het St. Jozefskollege en kerk. Vooral de foto's vallen hier tegen, daar men amper een schim ziet van het oud hospitaal en de Jesuietenkerk deels weggestoken werd. Ook hiervan be staan mooiere foto's om te publiceren. In plaats van een beeld van het oud heidkundig museum had men mis schien beter foto's gepubliceerd van andere merkwaardige Aalsterse monumenten, zoals vb. het oudste huis van Aalst of de Begijnhofkerk of de gerestaureerde gevel van het lyceum, in de Pontstraat. Op bladzijde 8 worden het stadspark en de zaterdag markt voorgesteld. Hier valt weinig bij te zeggen, tenzij mis schien dat men vergeten te vermelden is wat de foto's 15 en 16 voorstellen. Aalst-karnaval wordt toeristisch aan geprezen op bladzijde 9 bij middel van twee foto's van karnavalwagens en één foto van de Aalsterse Gilles. Mis schien kon men hier beter één foto van een karnavalgroep vervangen door een afbeelding van een groep «Voil Jeannetten» wat toch typisch Aalsters is, of door een afbeelding van de versierde karnavalgevel van het stadhuis. Pagina's 10 en 11 lijken ons de minst geslaagde van de ganse brochure. Op bladzijde 10 staat enkel het aantal inwoners en de oppervlakte van Aalst, alsook het laagste en het hoogste punt van de stad. Op bladzijde 11 werd een plan van Aalst gepubliceerd met alle wijken van de stad en de deelgemeenten. Wat heeft de toerist aan zoiets Beide bladzijden hadden beter gebruikt geweest om foto's van monumenten met korte verklarende tekst af te druk ken of door een plan met de ligging van de belangrijkste monumenten in de deelgemeenten. De bladzijden 12, 13 en 14 verdienen alle lof. Achtereenvolgens wordt re- klame gemaakt voor De Faluintjes en de Pikkeling, en worden het Kravaal- bos te Meldert, het waterkasteel van Moorsel, de Oude Sasbrug te Herder- sem, de St. Margaretakerk te Baarde- gem, het Neerhof van Gijzegem en het Wautiershof van Hofstade alsook de O.L.V. Termurenkapel te Erembode- gem en de O.L.V. Kerk te Nieuwer- kerken aan de toerist voorgesteld. Misschien is de tijd aangebroken, nu men Aalst opnieuw toeristisch wenst te revaloriseren om de brochure op most ek verleide weik wachten ver 'n kommisje da'k gedoon hooi. Da was na woorlèk de moeite ni ver doveir verom nor hoois te goon en domei hooi'k gepeisd 'k zal mor ver droy irkes 'n betje rondwandelen in 't stad. En ne kier nor allemol die nieve winkels en zoei zing. Tèn kaan ek dor thoois 't ien en 't ander oever vertellen. Want echt woor zee, as ne mensj ne kier iveranst in 't stad moe zén, tèn gojje dor direkt nortoe en zu gaa meigelèk verom debie. Mor naa kost ek er insj va profetei- ren. al was 't na toch wel 'n betjen teige mèn goeste. En of dagge meh geloeift of ni, mor 'k hem wel van t'ien en 't ander verschoeten. lest en veraalhoe rap dagge arond zét as ge mor de bezonderste winkelstraten wildj doeng. De Kattestroot, de Mert, de Niestroot, de Zaastroten en de Meile- stroot. Al perlank da'k op men honderddoezjeste gemakskes wandelden, ja 'k most toch mèn droy ieren verspeilen, was ek op veil minder as ien ier al arond. Op de Koelemert hem ek nog iet gezing da'k nog nie 'n wist, 'k moen 't tot men affront bekennen... Vlak neivest de Nieve Keirk lupt er eh stretjen, en dad heit ten nog nen naom oeik lenegemwegsken 'k Rappeleir meh nog ooit menne jongen toyd, want ik ben van al die kanten hein, dat er dor vroeger eh poertjen oonhonk en domei hem ek ik dor ghielzeikes attoyd oevergezing. 'k Ben der nog insj willen ingoon zee, mor 'k hem meh bepeisd. Want da lupt ghielzeikes ni deir en meh ten moete veromkieren, da vond ek zu stom... In de Kattestroot hem ek azoei ne kier moete zing nor die Kapelle die dor lierek stoot te zen, meh dor azoei mor roef-roef 'n tèk op gesmeiten. En die booitemieren die vroeger binnemieren geweist hemmen 't es pesies ofdat die kapelle dor in heren bloeite stoot... Op de Mert begost het te regenen en 'k hooi sjans dat er dor zjustekes in 't Belfort 'n soert ekspoziesje was - ikke dor binnen vanoyges. 't Er was ni veil te zing as eh madammeken van 't stad die beizeg was meh boekskes te verkoeipen on vrèmde die per malheir oeik insj nor Olsjt gekomme woren. As 't ophaafden ben ek nor ons schoein boeimen gon zing, die 'n ston ni in heren bloeiten want z'hemmen eh pardesieken oon van ambalozje mor 'n blooiken 'n hem ek er ni on gezing. En da pekanst aaide kafeis toe woren, dad hem ek oeik gezing, want 't was vanoyges konzjei. Van de Niestroot 'n kaan ek ni veil mier zeggen as dat de boygangen dor al eive slecht zen as in aal d'ander stroten. Olsjt was 'n sjikke stad... hem ek in mèn oyge gepeisd. In de Zaastroten, gralèk veil otto's, mor gie volk. 'k Vraag meh ten attoyd afwoor zitten die mensjen allemol En 't aadste hooizeken van 't stad da ze naa meh stansjoenen moete recht haven In de Meilestroot stoot da kiltiersentrom te wachten.op afweirkink en op sengen, ghielzeikes. En trekken dat da dor dei.mor allei, hoe kaan dad anders meh da Gat van de Mert En domei was meh' rondeken af en hooi'k Olsjt gezing in konzjeistemmink Pekanst 'n ier te vroeg was ek verom op de plosj woor da'k men kommisje mocht afholen. En echt woor'k was noyg moei van da ronddabberen - en naa zal 't verom 'n toyken oonloeipen zee PETJEN m vanzelfsprekend Even aanlopen, aan de zoutstraatpoort weer of geen weer, altijd welkom ook op zon- en feestdagen enkele belangrijke punten aan te pas sen. Van de gelegenheid zou kunnen gebruik gemaakt worden om deze bro chure ook in andere talen uit te geven. Niet alle toeristen spreken Neder lands. De kostprijs hiervan kan toch niet zo groot zijn, vermits Aalst zelf over een degelijke eigen stadsdrukke rij beschikt. (MP) Heel even zaten de leden van het Aalsterse feestkomitee met de handen in de grijzende harenhet ballet van de Moulin Rouge (uit Parijs, forcément) meldde vorige week dat het de Aalsterse jaarbeurs niet kon komen openen. De reden is gewoonweg dat snoodaards met de klederen van de danseressen aan de haal gingen... Het feestkomitee vond intus sen al een vervanggroep, het Ballet van de Antillen, die straks tropische zon en muziek naar Aalst brengen. Een diefstal kan zo zijn ironische kanten hebben dat uitgerekend een ballet groep als de Moulin Rouge zijn showkle ren verliest is wat tragikomisch. Waar het precies gebeurde is ons niet bekend, we weten enkel dat vorige week de kamio- nette met de dure kleding van de Rode Molenarinnetjes deskundig ontvreemd werd, ergens in Frankrijk. De daders ble ven voortvluchtig en dus belden de pijn lijk getroffen slachtoffers onze jaarbeurs organisatoren op, dat ze zó niet naar Aalst konden komen. De spektakels die de Moulin Rouge plegen op te voeren mogen dan al niet veel om het lijf hebben, je kan van de Franse dansers en danseuses niet verwachten dat ze in hun doordeweekse pyama of nachtgewaad optreden. Zodoende geen Moulin Rou ge. geen Franse charme, geen oogver blindende kostumes en dergelijke, geen «hartverwarmende» openingsshow voor deze jaarbeurs... Maar dan ken je de ke rels van het feestkomitee nog niet. Ballet van de Antillen Men speurde, zocht en vond een groep die de Parijzenaars kon vervangen rechtstreeks uit de Caraïben komt nu het «Ballet van de Antillen». Zonnige muziek uit Jamaica Trinidad, Haiti, Martinique, Guyana en andere tropische eilanden uit die streek Ze brengen een uitgebreid gamma van dansen, ritmes, koreografie- Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) 9300 AALST Tel. 053/21 49 38 ën op de tonen van onder meer de Calyp so, Steel Band, Reggae, Afrikaanse klanken, Braziliaanse samba's, enz. Een buitenkansje voor wie houdt van exoti sche muziek en beweging; een tip ook voor onze karnavalisten die de sfeer van het Zuid-Amerikaanse karnaval eens «live» willen smaken. Een show vol zon en kleur, zegt het foldertje van de groep, maar op de foto's is moeilijk te zien of ze voor dezelfde effekten zorgen als die waar de Moulin Rouge bekend om is. Misschien komt nu nog een geestigaard op het idee om de kleren van deze groep ook te laten verdwijnen, zo'n uurtje voor de vertoning bijvoorbeeld. De kans op een Antillaans ballet met een Parijs tintje neemt dan vermoedelijk wel toe. Het wa kend oog van het feestkomitee zal echter wel in de buurt blijven deze keer... (k.n Huweliikslijsten Geschenken

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 3