"IÉ*- CALLEBAUT CALLEBAUT Serviezen promotie Is er een vijfde seizoen fr kan niet alles weten of kennen 1 HUIS in Richard Oero-uniform Huwelijkslijsten vind je overal Originele huwelijkslijsten vind je zeker bij Kom eens een kijkje nemen Keizerlijk Plein 36A Aalst Tel. 053/77 17 21 10 - Nieuwe Gazet van Aalst - 9 september 1983 Is kuituur ook onderhevig aan de wetten van vraag en aanbod Het groots en gevarieerd opgevatte openingsweekend van centrum Netwerk kreeg in elk geval niet de belanstelling mee, die het verdiende. Terwijl velen het Dendermonds jazzfestival bijwoonden, kon men in Netwerk het komende kulturele seizoen zien passeren een happening met interviews en toneelfragmenten, cellomuziek en film, dia's en infostands... Hetzgn. grote publiek keek echter de andere richting uit. Noch die kulturele zaterdaghappening, noch de optredens van de Nieuwe Snaar en Tim Turcksin kregen Aalst over de (overigens volledig vernieuwde) drempel. Het opzet is voor Aalst nieuw te noemen het kulturele seizoen («het vijfde sei zoen») zowel in als buiten Netwerk wordt zo veelzijdig mogelijk belicht. Maar liefst vier teatergroepen (Janus, Thalea, PACT en De Schakel) stelden zichzelf en een fragment uit een dit jaar geprogram meerd stuk voor. Presentatrice Mieke Cornand kreeg verder nog voor de mikro- foon Miep Brackeva van VAKA (die op riep tot deelname aan de vredesbetoging op 23 oktober in Brussel), Roel Bal - Georgette Van Lierde die «de nieuwe Madeion» mochten voorstellen, Dolores Baïta over «de gids voor uithuizigen», Siegfried Van Nuffel over RALDES, Jan Louis namens de filmklub ANTRAKT... Uiteraard kwamen ook Netwerk-pro grammaonderdelen op het podium Luc De Neef (van poppentheater Madelief) maakte - met de poppen - duidelijk dat elke eerste zaterdagnamiddag wat voor kinderen gebeurt en Chris Muylaert (van Jeugd en Muziek) belichtte de (voortaan maandelijkse) zondagvoormiddag- aperitiefkoncerten, waarvan de Aalster voor het Kultureel Centrum werd vrij cy nisch gesteld dat het wel een politieke benoeming zou worden, maar zowel ma- nagement-kennis als veel kulturele background werden als noodzakelijke voorwaarden gesteld. Over of het een Aalstenaar moet zijn, verschilden de meningen. In elk geval moest die benoe ming reeds gebeurd zijn, zodat de be trokkene stage zou kunnen volgen. Meestal stelden de aanwezige persjon gens zich ook voorzichtig op wat betreft het melden van «gewaagd» of «onthul lend» nieuws. Hetzij om de tipgever niet te schaden, hetzij bij gebrek aan bewij zen verneemt U bijgevolg niet steeds het «meer gedurfde» nieuws Lokalen en verzuiling Galle en Caudron kregen voor zich Ro nald Schollaert (OCAT). Johan Velghe (bestuurslid Kulturele Raad), Michel De Gols (ex-voorzitter van de Jeugdraad) en Guido Saey (Netwerk). Mare Galle stelde de vraag of het instel len van een huurgeld voor het gebruik De nieuwe snaar in Netwerk. (JCJ se cellospeler Joachim Mertens een voorproefje (van Bach) mocht geven. Een overladen programma, al liep het einduur toch niet zó lang uit Wie «het vijde seizoen» gemist heeft (of althans de start ervan) kan in Netwerk tijdens de kantooruren gratis folders en krantjes van de onderscheiden groepen bekomen. De pers over kuituur en zichzelf Ook twee talk-shows stonden op het programma. Persmedewerkers werden geïnterviewd door Frans Wauters en Pol De Paepe, terwijl Mare Galle en Jan Cau dron kuituurvertegenwoordigers moch ten bevragen. Namens de pers waren present Frans Vanvolsem (E3-De Streekkrant), Johan Velghe (Het Nieuwsblad), Jos Muylaert (De Voorpost) en Luc Vanderhelst (Nieuwe Gazet van Aalst). Meestal was er eensgezindheid. De pers dient objek- tiviteit na te streven, wars van sensatie zucht, maar,, bestaat echte objektiviteit wel en kranten zijn ook een kommer- cieel produktDe eigen «kleur» van de journalist (of eventueel de krant in kwes tie) zou de berichtgeving niet mogen mee-kleuren. De huidige struktuur van de adviesraden (met schepenen als voorzitters) wordt niet goed bevonden, en aangekondigd wordt de figuur van de ondervoorzitter meer te belichten (de «werkpaarden» trouwens). Over de benoeming van een direkteur van lokalen wel een verantwoorde en kultuurgerichte maatregel is, met name denkend aan de kleine verenigingen Uiteraard was de vraag het antwoord. Schollaert wees daarbij evenwel op nieuwe (privé)infrastruktuur zoals Netwerk en binnenkort de Nieuwe Made- Ion. De Gols drong aan op afschaffing van de al te kleine subsidiëringsbedra gen in ruil voor het intrekken van de ge wraakte maatregel Velghe wees op het gebrek aan inspraak van de verenigin gen zelf, zowel als op het diskriminerend gevolg (wie tot een zuil behoort gaat het gemakkelijker hebben...). Saey pleitte voor het gebruik van school- infrastruktuur na de lesuren, en stelde in vraag waarom precies aan de begro tingspost «kuituur» zoveel (lees zowei- nig) besteed wordt in vergelijking met andere posten. Jan Caudron bevroeg over de «verzui ling» in de kulturele wereld, en het bijzon der over de in bepaalde kringen ver spreide mening als zou Netwerk een linkse burcht zijn Net zoals de vraagsteller ervaarden alle panelleden de verzuiling als negatief. Schollaert stelde toch dat men daar zelf ook iets kan aan doen, bv. door doorstro ming van akteurs en regisseurs in toneel verenigingen door zichzelf niet in een hoekje te laten duwen. De Gols wees op de negatieve invloed van het kultuurpakt- dekreet van '74 waardoor de verzuiling Guido Klinck en Jo Van den Brulle. (JC) eigenlijk wettelijk vastgelegd werd. Vel ghe en Saey stelden sprankels van hoop te zien al blijft verzuiling een sterke re aliteit. Enkel De Gols beaamde enigszins de stelling dat Netwerk nog niet alle lagen (lees alle kleuren) van de bevolking aanspreekt, al ligt dat volgens hem niet zozeer aan de organisatoren dan wel aan de organisaties die er al dan niet gebruik van komen maken. Saey zelf noemde tal van verenigingen uit allerlei hoeken, waaruit moet blijken dat Netwerk open staat voor iedereen. Toen Antrakt de film «dood van een Sandwichman» vertoonde was de zaal reeds vrijwel leeg. Maar dat lag aan het publiek (pd) In België lijk je wel een behendig ver krachter et een scherpschutter naar volle cafés te moeien zijn om beroepsmilitair te worden, als je de krantekoppen van de laatste maan den moet geloven. Docb in Amerika kan het blijkbaar weer anders: nu hebben ze er de combinatie «officier en tocb gentleman» uitgevonden... «An officer and a gentleman» draait momenteel reeds 30 weken in de Gentse bioskopen, en dat wil al wat zeggen En het zullen niet alleen de oscars zijn («Up where we belong», Joe Cocker Jennifer Warnes; Lou Gosset, beste mannelijke bijrol; Debra Winger, nominatie beste vrouwelijke bijrol) die het sukses van deze film uit maken. Want het is een kwaliteitsfilm, die zowel cinefielen als liefhebbers van het commerciëlere genre zal aan spreken. Alles draait rond een keihard oplei dingsjaar van een lichting kandidaat officieren en hun «officiersmatras sen», d.w.z. de meisjes uit de buurt van de kazerne die ernaar hengelen om zo n stoere bink aan de haak te slaan. Bij de nieuwe groentjes dat jaar zitten Zack Mayo (rara, welke eetbare bijnaam gaat die krijgen en Sid, die algauw beste maatjes worden, en tevens even vlug maatjesharing om in de netten van twee lokale schoonhe den gestrikt te raken. Beiden maken veel kans om de beestachtige trainin gen van de zwarte sergant (Lou Gos set) te overleven, doch het gestoei met de jongedames brengt hun carrière in Neem nu Leê 6 of 7 km van uw deur, maar toch een aans andere mentaliteit. Ledenaars bekijken zelden of nooit de Aalsterse reklaambladen I Voor hen is er «Het Reklaamblad van Lede», al meer dan 35jaar. En wij wagen het niet één bus over te slaan En met Erpe, Erondegem, Oordegem, Papegem, Impe, Smetlede, Wanzele, Serskamp en Wichelen erbij zijn dat 12.000 gezinnen die ons blad doorpluizen. Ken je «Het Reklaambiad van Lede» Wij sturen je graag een proefnummer en het voor delig advertentietarief. Of beter nog vraag net aan de reklamemannen van «De Nieuwe Gazet van Aalst». Of verkoop je misschien niet graag aan Ledenaars Ons adres Nieuwstraat 19, 9310 Lede - tel. 053/70.01.71 21.37.87. gevaar. Van 't vrouwvolk moet je 't weer hebben, hé Is dit een militaristische film, zoals sommige kritieken laten uitschijnen Ach, er zullen er wel zijn die zich blind staren op de hagelwitte uniformen (zoals die twee goeles in de film) van Zack (Richard Gere) en co, en die er het sarkasme (de waanzin van het leger ten koste van alles) niet door heen zien. Maar die kultus van uni formverering wordt te regelmatig scherp gehekeld om een aanprijzing van de beroepskillers als doel van «An officer and a gentleman» geloofwaar dig te laten lijken. Daarvoor wordt de legerleiding (sergant) te onmenselijk afgeschilderd, en komt te duidelijk naar voor waarom alle personages een officier willen worden of trouwen. En dat is wel fijn aan deze prenthet blijft geen oppervlakkige romantisch verhaaltje. Er wordt wel degelijk wat uitgediept in de personages en hun motieven, Zo verhult de film de absurde feiten dat Zack in feite ner gens anders meer heen kan (no future, en dus het leger I), dat Sid gewoonweg zijn broer, gesneuveld in Vietnam, moet vervangen in letterlijk alles (tot zijn verloofde overnemen toe), en louter daarom officier moet worden «voor de eer van de familie». Met de meisjes is het al even erg ge steld het liefje van Sid apprecieert Sids uniform meer dan de jongen zelf (met zware gevolgen), en het meisje van Zack blijkt zelf een kind te zijn van een verdwenen voorganger van de kandidaat-officier... Tegen alle Oscars (en nominaties) in vinden we Richard Gere de beste ver tolker in deze film. Zowel in de macho- scenes als in de momenten van het breken van het ijs onder zijn voeten ontpopt hij zich als een van dé akteurs van de tachtiger jaren. «An officer and a gentleman»een van de knapste films die je dit jaar in Aalst zal kunnen bekijken. Kortom; voor allen die van romantiek, een vleugje aktie en 'n goed verhaal houden, geldt de kreet (die ten onrechte voor het leger gebruikt wordt)«Zorreg dat je d'erbij bent... (LDC) Programmatie Palace zaal 1 «An officer and a gentleman» (KT) zaal 2 «Een monnik op zwier» (KT) zaal 3«Superman III» (KT) zaal 4 «The Verdict» (KT) Feestpaleis zaal 1 «Flying High II» zaal 2«Bilitis» zaal 3 «Fame» Ken je ook wantoestanden in Groot-Aalst Help ze ons opsporen Héb je .een feest of blijde gebeurtenis te vieren. Onze lezers weten het ook graag Telefoneer na 16 u. en... we komen ter plekke met of zonder fotograaf. 053/77 62 94.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 10