II KUNST IN HET PAKHUIS Festival van Vlaanderen Pact programmeert Libertijns Aalst 1983 DE LEEUW KUNSTPARADIJS wmm. ailmilmö pnpnaHBBB keukenspecialisten BAlHfl DENDERLEEUW Steenweg Aalst-Ninove 6 9470 Denderleeuw Tel. 053/66 86 45 r -Sf- bea jo de backer Joseph Van Canegem en zoon p.v.b.a. 16 Nieuwe Gazet van Aalst 9 september 1983 Onder de sprekende titel «Wij pakken uit» brengen 21 leraars, waaronder 5 leraressen, van de Academie voor Schone Kunsten te Aalst, hun ar tistiek werk samen in de Belfortzaal en dit tot 25 september. Op een originele wijze werd de zaal getransformeerd tot een waar pakhuis met dozen, planken schuttingen en dito aluminiumbakken. Daartussen, daarin en daarop worden een reeks werken van leraars tentoongesteld. De Akademie voor Schone Kunsten pakken uit in de Belfortzaal. (JC) Hierbij rijzen twee vragen Primo is heel deze happening bedoeld als reclamestunt voor onze academie Zo ja, dan zijn deze mensen daar prach tig in geslaagd want belangstelling is er genoeg. Secundo heeft men echter een meer artistieke bedoeling dan komt het geheel er maar mager uit te voorschijn Er is nog steeds een grondig verschil tus sen een leraar Plastische Kunsten die deze materie langs pedagogische wegen aan zijn of haar leerlingen overbrengt en de kunstenaar die langs zijn beeldentaal andere mensen wil bereiken. Hierbij wil ik echter onmiddellijk aan stip pen dat er heel wat boeiend werk te zien is op deze kollektieve ondanks de soms storende achtergrond van de «pakhuis- struktuur». Het geheel had zeker aan draagkracht gewonnen indien men het bij de «klas sieke witte muren» had gehouden Dat men mij nu niet verwijte dat ik oer- konservatief zou zijn. integendeel1 Maar toonzaal: open alle dagen van 1U tot 20 uur; ook zaterdag en zondag tot 18 uur maandag gesloten Zonder het label van kunstwerk te han teren blijft het batikwerk van Lutgarde De Gendt knap werk waar men niet aan voorbij kan. Daniël Dhaen mag dan wel over een reeks prijzen en vermeldingen beschik ken. zijn schetsen-tekeningen konden mij niet bekoren Evenzo blijft het tekenwerk van Roland Dua goed fotografisch weergegeven maar blijft in zijn strak akademisch karak ter haperen Achiel Hutsebaut blijft gedichten in zwart-wit brengen Jammer dat wij dit prachtig werk met op een egale achter grond mochten aanschouwen De foto's van Martine Kint zijn technisch in orde en dat is ook alles Guido Muylaert mag dan het impulsieve van de action-painting in zijn palet heb ben. het geeft de indruk van vluchtig werk Aan Hugo Sonck wil ik wel kwijt dat met iedereen Raveel is Met modernisme om het modernisme maakt men niet altijd duidelijk werk. laat staan dat er een in trinsieke boodschap zou vanuit gaan Boeiend in zijn dising is Marc Supply Misschien ben ik wel visueel vergiftigd maar de naam van een zekere Pieter De Bruyn rees dadelijk in mij op Mij lijkt Supply wel een beloftevol ontwerper De knap opgebouwde, symmetrische en kleurrijke werken van Frans Van Den Eynde dragen duidelijk de stempel van Vasarelly. maar deze leraar-kunstenaar weet wat lijn en kleur is. Van Miki Van Der Eecken zag ik reeds beter werk. m n in 75 in Aalst en in 81 in Gent. Een kunstenaar dient inderdaad steeds te zoeken naar vernieuwing maar de koperetsen, (van deze nochtans knappe grafikus.) die momenteel in de Belfortzaal te zien zijn missen volgens mij hun uiteindelijk doel als ets Hopelijk geeft de toekomst mij ongelijk Wilfried Van Der Perre is een goed archi- tekt maar geraakt niet los uit de vlakjes- struktuur en de monochromie van zijn schilderijen Het kan dat dit bewust is maar men blijft er met bij stil staan De starre vervreemding en de kille kleu ren van de naar het hyperrealisme rui kende schilderijen van André Van Schuylenbergh doen je echter wél stil staan Overtuigend in kompositie en fi guratie Echt vakkundig en hoogstaand teken werk komt uit de hand van Luc Tegen- bos Niet verwonderlijk dat deze jonge kunstenaar geselekteerd werd voor de rondreizende tentoonstelling in Enge land «Drawing 81». Zoals alle kollektieven draagt ook deze tentoonstelling het kenmerk van kwaliteit en minderwaardig werk. Aan de organisatoren geen schuld dit opzet is zeker positief en getuigt van het dynamisme van onze Stedelijke Acade mie voor Schone Kunsten Een fraaie katalogus (aan krisisprijs van 30 frank) is zeker de moeite waard om aan te schaffen, al was het maar om de verschillende leraars (of kunstenaars een beetje meer van nabij te leren ken nen Besluitpro of kontra, deze kontrover- siële tentoonstelling is wel een bezoek waard. De Aalstenaars zullen er heel wat over praten. En ik vermoed dat dit wel de bedoeling was. (D.W.B.) sommige werken schreeuwen ge woon naar een rustige achtergrond. Ik denk hier bvb. aan de prachtige mono prints van Achiel Hutsebaut. de grafieken van Marcel Cardon en de zeer goede tekeningen van Luc Tegenbos De vaste waarde van Monique en Her man Muys hoeven geen betoog, dit is internationale klasse Bij het binnekomen vallen de beloftevolle werken op van Geert Bosschaert, iemand die op artistiek vlak misschien wel te volgen is De glasreliefs van Armand Calders val len wat zwaar uit wegens het dikke lood Misschien struktureel noodzakelijk, maar toch Tekeningen zoals Mia De Block ons toont hebben wij reeds overvloedig elders ge zien zelfs van leerlingen Hoge skore ha len zij niet. De beelden van Mare De Bruyn kennen wij en hoeven geen krans Nogmaals be wijst deze man een beeldhouwer te zijn die én technische én sprekend zijn objek- ten weet te kreëren Het Dirk Martenscomité heeft tijdens zijn persconferentie van vrijdag 2 september niet alleen gezorgd voor de voorstelling van de concerten in het kader van het festival van Vlaanderen maar pakte ook uit met een paar primeurs. Zo werd het stadspatrimonium verrijkt met het materiaal van de voormalige drukkerij-zetterij Wauters, een aanwinst die zijn bestemming krijgt in het oud-hospitaal. Zo ook kwam de aankondiging van een vakbeurs voor de grafische nijverheid, voorzien voor maart 1984 in de stedelijke keizershallen. Maar het festival van Vlaanderen heeft Gent al ingepalmd en nadert Aalst. Daar om vandaag een bondig overzicht van de concerten te Aalst. Vriend Freddy Cau- dron zal volgende week de concerten toelichten en inleiden. - op vrijdag 16 september te 20.30 u. zingt in de St.-Margarethakerk van Baar- degem het Rias-kamerkoor uit Berlijn werk van Ockeghem en motetten van Bach waaronder het bekende «Jesu. meine Freude». - op zaterdag 24 september te 20.30 u. speelt in de feestzaal van het stadhuis het ensemble Contrasts (aangevuld met leden van het Haydn-kwartet) werk van Brahms Ik zou durven zeggen eindelijk. Want niemand is zo ondergewaardeerd in zijn kamermuziek - op donderdag 29 september te 20.30 u. sluit Pro Musica uit Keulen het festival af Ze brengen in de Sint-Martinuskerk werk van Obrecht, Monteverdi Purcell. Bach en Mozart. reeds vanaf 500 fr een steunabonne- ment kunnen nemen. Wilt U echt nog meer doen. dan geeft U een bestendige opdracht aan uw financiële instelling voor een bedrag van 100 Fr./maand op rek 210-0365725-87 van PACT. Wilt U zeker zijn van een plaatsje, stort dan nu. (NS) Het is nu eenmaal geweten dat PACT anders is. Het seizoen 83-84 zal dit, zonodig, bevestigen. Waar er taboes zijn, staat Pact onvoorwaardelijk pal om ze te doorbreken. Oordeel zelf maar aan de hand van de pas aangekondigde programmatie. Begin oktober loopt «De Blonde Aardbei» van de Italiaan Mino Bellei. Zoals regis seur Cogen het zelf noemde een lekker homostuk, waar onder de air van ko misch gewicht een touch van bittere wee moed schuilt wegens de konventiole her kenbaarheid van het heterogene in een bijzondere, progressieve relatievorm. In februari zet Pact dan zijn studiereis doorheen de homosexualiteit verder met «La cage aux folies» van Jean Poiret Een uitbundige komedie uit het wereldje van travesties nightclub's en andere wellustoorden... Dit stuk loopt onder de regie van Francine De Bolle die hoopt met vaste hand die gekke mannenwereld in ludieke handen te leiden Als tegenhanger, wordt dan aan een eigen kreatie gedacht Eveneens een ta boe-doorbrekende produktie rond de fi guur van Lord Byron. Gebaseerd op de «Geheime mémoires» van deze Engelse dichter en bewerkt door Frans Vanden- broeck (BRT-medewerker) en geregis seerd door Ludo Schats (eveneens BRT) zal dit stuk waarschijnlijk onder de titel «Cogen vertolkt Byron» in wereldpremie- re gaan einde maart of begin april«zo als frustraties vroeger waren zijn ze nu ook nog...». Als we dan nog de gastproduktie van Teater Malpertuis uit Tielt vermelden. «Chrismas Carol», zijn we rond. Deze laatste produktie loopt onder regie van Jo Gevers en Anton Cogen is de vertolker. Een veelbelovend programma. Voor dit globale kuituuraanbod betaalt U slechts 360 fr (volgens de formule 4 voor de prijs van 3). Jeugdige teaterfrieks en derde leeftijd kunnen medegenieten voor 300 frterwijl echte Pactfanatiekers De eenheidsprijs is 300 fr. en er is reduc tie van 50 voor de houders van een cultuurkaart of een plus-3-pas. De kaarten zijn verkrijgbaar op - de culturele dienst. Kattestraat 33 (1e verdieping) te Aalst, tel. (053)77.11.11 (toestel 245) - het toeristisch informatiebureau, Ge- biedshuisje, Belfort, tel. (053)77.11.11 (toestel 240) Toch nog even de verdiensten onder strepen van - stadsbeiaardier Pierre De Smedt die voor elk concert van 19.30 u. tot 20.15 u de nodige sfeer zal brengen. - Kristiaan van Ingelgem en zijn mensen die instaan voor de 13e orgelcyclus op zondag 11 september te 15.30 u. in Sint-Martinuskerk Peter Pieters uit Leu ven op zondag 18 september te 16 u. speelt de Nederlander Bert Lassing in de abdijkerk van Affligem Kristiaan Van Ingelgem zelf zorgt voor het slotconcert op zondag 25 september te 15.30 u. in Sint-Martinuskerk. Wie van muziek houdt kan zijn agenda vol boeken Onbaatzuchtige mensen achter de organisatie en kunstenaars van hoog niveau verdienen toeloop, aan dacht en waardering. W.D.B. Soete meubel /ondag oude vismarkt 7 (tegenover oud hospitaal) 9300 aalst 053/7712 23 uitgebreid gamma schoolgerief gespecialiseerd teken en schildermateriaal grafisch materiaal etsen, boetseren fotokopie Voeren Faience Gevelsteen Tapijten Toonzalen: Blezenstraat 55 9540 Burst (Erpe-Mere) Tel. 053/62 31 82 Open alle dagen van 8u.30 tot 19 uur zaterdag van 9 tot 12 uur zondag op afspraak. Eigen plaatsingsdienst. 3 ->A\W\VWVV"V\'» Gentsestraat 155, Aalst Mechelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 053/21 19 21 Tel. 02/251 81 66 DOORLOPENDE TENTOONSTELLING van schilderijen, etsen, litto R. Bekaert, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Mellebaut. Bévort, Brouwer... e.a.. Alle inlijstingen op maat; ook aluminium. - t>

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 16