Overleven op de weg 1350 verkeersongevallen te veel Ongevallen zijn (soms) te vermijden Liever drempels Nieuwe Gazet van Aalst 9 september 1983 9 Is Aalst een veilige stad Politiekommissaris Emiel Buyle is zoals het hoort nooit tevreden. Al is op vier jaar het ongevallencijfer met 224 verminderd, en waren er in 31 nog 50 meer dan in '32... 1350 ongevallen is toch nog teveel. Al zijn daar ook schrammen en onbeduidende kneuzingen bij. «Pas nu realiseer ik me, hoe gevaarlijk de weg is voor fietsers», aldus mijn non kel Leo eergisteren, die zijn nieuwe fiets een maand uitgetest heeft. Zwakke weggebruikers hebben het niet onder de markt. Hugo De Ridder schreef in De Standaard van 26 augustus jl. een aangrijpende kommentaar n.a.v. de dood van de dichter en essayist Lieven Rens, die tijdens een fietstochtje aangereden werd door een wagen en meters ver werd meege sleurd. Op slag dood. Per jaar komen zowat 250 fietsers om in het verkeer. Nog meer voetgangers. Er zijn dan nog de duizenden die er verwondingen of blij vende letsels aan overhouden... Dit is het kruispunt van de Houtmarkt met de St.-Jansstraat, maar het had bv. ook dat van de Gentsesteenweg met de St.-Annalaan kunnen zijn. Willen automobilisten enig zicht hebben op de voorrangsweg. waar zeop willen, dan MOETEN ze de omgekeer de driehoeken op de rijweg over M.a.w. ze MOETEN het verkeersreglement over treden omwille van de veiligheid. Ze ontnemen zo ook ruimte aan de fietsers, die moeten uitwijken naar links, of - bij de St.-Annalaan - hun fietspad belemmerd zien door een auto. Je kan nog zo met de vinger wijzen naar verkeersinfrastruktuur en weg- signalisatie, de weggebruikers zelf zijn ook niet altijd zoals het hoort. Hieronder een hoop bekende wijsheid, waarvan de ervaring van Jan met de (politie) pet leert dat ze toch vaak in de wind geslagen wordt. Met het bekende gevolg van schrammen, builen en/bloed voor gevolg... De Ridder: «Niets of niemand Kan afdoend beschermd worden tegen roekeloze automobilisten, maar de fietser is in ons land wel een van de minst beschermde burgers. De strookjes aangeduid door een onder broken kalklijn, die in de statistieken worden opgenomen als heuse fietspa den, worden door de fietsers niet ten onrechte de «zelfmoordkantjes» genoemd. Wie op zo'n fietsstrook een lange vrachtwagen voortbij hoort den deren voelt zich in levensgevaar. Zelfs de afgescheiden fietspaden liggen er dikwijls verwaarloosd bij, eindigen abrupt of zijn aan de oversteken vol risico's». Maar inderdaad... «Fietsers (en voetgangers) zijn in overgrote meerderheid scholieren, bejaarden, vrouwen of mannen die zich geen wagen kunnen veroorloven. Het zijn zeker geen mensen die al hun hoop stellen op fiskale amnestie of voor wie het kumulatieverbod een eerste zorg is». De Nieuwe Gazet van Aalst trok zelf langs straten en pleinen, net vóór de heropening der scholen. Bijgaande foto's tonen alvast aan dat de Ver- keerskommissie van de Gemeente raad hópen werk heeft. Er zijn trou wens nog veie andere gevaarlijke ver keerspunten te fotograferen (P.D.) Het blijkt dat vooral de ongevallen in de Aalsterse binnenstad verminderd zijn; het cijfer voor de deelgemeenten bleef nagenoeg ongewijzigd. Met name de verbindingswegen naar het stadscentrum (Dendermondse, Brus selse, Ninoofse steenweg Affligem- dreef...) zijn problematisch. Het gaat meestal om auto-ongevallen; fietsers, bromfietsers en voetgangers zijn er minder vaak bij betrokken, maar de gevolgen zijn voor hen wel erger. Het voorbije jaar is ter bevordering van de fietsveiligheid sterk gewerkt aan de fietspaden langsheen de grote ring. Enkel de Zeebergbrug-Vilander- straat is nog een knelpunt; hierover bestaat diskussie met Bruggen en Wegen. De kommissaris wijst erop dat het aantal vluchtmisdrijven in Aalst enorm groot wordt. Vorig jaar 314 Drie belangrijke redenen tot vluchtmisdrijf blijken te zijnhet onder invloed rij den, rijden zonder verzekering of ver vallen zijn van het recht van besturen, In dit verband is als «preventieve aktie» te aanzien dat meer en meer voertui gen in beslag genomen worden wegens «niet in orde zijn». In 1982 gebeurde dat met 20 wagens; eind juli '83 was dit aantal reeds bereikt Hoewel betere wegmarkeringen in de binnenstad tot gunstige resultaten geleid hebben, ziet men het effekt pas na verloop van tijd, stelt dhr. Buyle. «De mensen rijden blindelings, ze zien niet eens dat een straat eenrichtings verkeer geworden is... Neem nu de Boterstraat en de Korte Nieuwstraat. Veertien dagen lang heeft een politiea gent daar post gevat om de overtre ders te berispen; maar wat haalt dat uit De mensen moeten het helaas eerst aan den lijve ondervinden...». Over de city-ring is de politiekommis saris minder tevreden. Hij behoort tot de tegenstanders van het eenrich tingsverkeer, gezien hierdoor tot 50 hogere snelheden zouden voor komen. Snelheden van wel 70 km./uur komen vrij frekwent voor op de Wal- lenring... Vooral ten behoeve van de zwakkere weggebruikers zoals bejaarden wenst hij «meer faciliteiten» zoals bv. vluch theuvels in brede straten. Ook aan de trottoirs zou wat mogen veranderen, ten gunste van de rolwagenbevolking. Zo stelt hij voor dat aan de hoeken een 5 meter lange strook hellend gemaakt wordt; daar mag toch niet geparkeerd worden... Dienaangaande blijkt vroe ger al een verslag opgesteld, maar dat zit in een of andere schuif De kommissaris hekelt tal van keren het verkeersreglement. Zo zouden op fietspaden enkel snorfietsen (geen bromfietsen) meer mogen rijden, is de snelheid van 60 km./uur binnen de bebouwde kom te hoog voor vele stra ten, enz. Ook aan de schoolverzeke- ring (waarbij het kind verzekerd is voor de «kortste afstand van huis naar school») zou wat mogen veranderen de kortste weg is niet altijd de veiligste weg... Doorheen ons gesprek komen tal van wenken voor een veiliger verkeersge drag voor, maar die lees je elders bij mekaar. We horen dat op 30 augustus door de Verkeerskomissie (van de gemeente raad), waarin dhr. Buyle adviserend lid is, alweer 20 zaken op het agenda staan. Niet weinig, maar problemen-en moeilijkheden, vraagstukken en knel punten zijn er genoeg. Waarmee we alleen de hoop op de meest veilige oplossing willen uitspreken... (PD) Het Erembodegemse stationsplein (het station bevindt zich links van de foto). Bij gebrek aan rond punt of minstens een duidelijke wegmarke ring, steken vele tientallen scholieren en pendelaars per dag dit grote plein dwars over. Van alle kanten komen nochtans auto's, die vanuit hun standpunt bekeken voor een ondui delijke onbetrouwbare hindernis komen te staan. Verstrooidheid of speelsheid van kin deren veroorzaakt vele ongevallen. Al kan je een kind niet aan de leiband han gen (god verhoede het), ouders en on derwijzers kunnen toch tot meer oplet tendheid aanzetten, en automobilisten moeten zelfs op voorrangswegen uitkij ken. Is je fiets wettelijk in orde Met andere woorden kan je bel rinkelen (Heb je wel een bel is er een katoog voor aan werken je remmen goed zijn er reflektoren op je trappers Is er achter aan een katoog Is je fiets (bovendien) ook nog veilig Bijvoorbeeld is je stuur even hoog als het zadel zijn je spatborden vast zit er geen speling op je wielen zijn trapas en trappers vast zit de ketting strak is het zadel vast zijn je fietslichten in orde zijn je banden hard opgepompt en is het linnen nog niet zichtbaar (Politiekommissaris Buyle«als je 'ns nagaat in scholen, waarmee ouders hun kinderen durven op straat laten komen amai Meer nog dan kinderen zijn bejaarden en gehandikapten «zwakke weggebrui kers» niet goed horen, niet vlug genoeg kunnen oversteken, niet ver genoeg kun nen zien Wie zei ook alweer dat het verkeer dient aangepast aan de (soms beperkte) mogelijkheden van de mens Als er een zebrapad is op minder dan 30 meter MOET hiervan gebruik ge maakt worden. Steek straat of kruispunt nooit schuin over. Leer uw kind ook goede (verkeers)ma- nieren Maak 's avonds en 's nachts als voet ganger of fietser gebruik van lichtweer kaatsende kledingsstukken of accessoi res (riem, armband, zelfklever...). Vele verkeersongevallen hebben als oorzaak bij de automobilistvoorrang van rechts niet gevolgd, overdreven snelheid, gevaarlijk inhalen, dronken schap... Gebruik fiets- en voetpad, als die er zijn... Maak ook als fietser gebruik van voor- sorteerstroken De massale leerlingenaanvoer en -af voer in Aalst (maar liefst 20.000) zou in betere banen geleid kunnen worden. Aan de scholen werd vanuit de politie voor gesteld «veilige fietsroutes» op te stellen, of tenminste routes aan te duiden, die dan - eventueel met politiehulp - extra beveiligd kunnen worden op de spits uren. Tot dusver kreeg men nog geen antwoord, maar misschien komt dat nog? Er is die domme kringloop ouders brengen hun kinderen per auto naar school, omdat te voet of per fiets te ge vaarlijk is, want teveel autoverkeer op de weg... Kan die echt niet doorbroken wor den Aan de ouderkomitees werd door de politie reeds voorgesteld minstens de kinderen met tot net voor de schoolpoort te willen afzetten, wat voor een onge hoorde verkeerschaos zorgt. Voor de «Dames van Maria» bv. aan de Burcht straat i.p.v. in de Onderwijsstraat Er is trouwens ook de Taxistop-idee dat ouders beurtelings verscheidene kinderen uit de buurt meenemen, wai ook al voor minder verkeersdrukte zorgt Sinds de oude spoorweg tussen Aalst en Gijzegem fietsweg werd, is die beslist aan te raden voor voetgangers en fiet sers die de drukke Dendermondse Steenweg willen mijden De Moorselbaan behoort tot de meest verkeersproblematische straten. Op de foto merkt U hoe fietsers zich langsheen de geparkeerde auto's noodgedwongen op de drukke-smalle rijweg dienen te begeven. Die auto's staan reglementair juist gepar keerd de 1 meter brede betondalls vormen immers geen officieel fietspad, wat vele fietsers echter verkeerd voor hebben. Een onderbroken witte lijn zou voor hen welkom zijn... Andere knelpunten de parking van de kliniek en twee scholen, die geregeld voor opstroppingen zorgen. Naar we vernamen is de SP-werkgroep leefmilieu en ruim telijke ordening het parkingprobleem aan het bestuderen: mogelijks zit een oplossing in een afzonderlijke in- en uitgang. De Parklaan is een van de probleemstraten, die door de K.P. van Aalst sinds enige tijd bestudeerd worden. Naast de «fietsstrook» en de nogal ongelukkig ingeplante par- keerstrook vóór Delhaize (via maneuvers op het ene rijvak komt het al vlug tot opstroppingen net na of zelfs op het Rond Punt van de Haring is het kruispunt met de Eikstraat en de ingang van de Osbroekpiste het vermeiden waard Wie benzine wil op de hoek Parklaan-Eikstraat remt het verkeer, gezien er slechts één rijvak is per richting. Wie wil oversteken, moet ook al gevaarlijke maneuvers uithalen, gelet ook op de onderbroken verkeersstroom. Mogelijks zouden verkeerslichten halverwege de Park laan een oplossing zijn. maar dat laten we over aan de Verkeerskommissie Fiets nooit in korte broek langs de Termurenlaan (Erembodegem)het fietspad staat voor de helft vol brandnetels Op'de foto merkt men het voorwiel van een fietser die zich door dat oerwoud wringt en verderop een pijnlijk eventueel gevolg van wie te veel moet uitwijken. Nochtans zou de Termurenlaan een mooi alternatief voor de Brusselsesteenweg kunnen zijn In een interview dat zopas verscheen in Info-Jebron spreekt burgemeester Uytter- sprot zich uit tegen het verder verkeersvrij maken van het centrum. Integendeel kondigt hij «een hoop verkeersdrempels» aan. Burgemeester Uyttersprot«Ik ben persoonlijk van oordeel dat het centrum niet verkeersvrij moet gemaakt worden. Ik zie verschillende steden, o.a. Kortrijk, die daar van af stappen. Ik spreek niet over het terug open stellen voor het verkeer van de markt. Het centrum van Aalst is eigenlijk geen centrum om verkeersvrij ge maakt te worden. Het zou wel verkeersvriendelijk moeten worden en er zouden ook elementen moeten ingebouwd worden, die verkeersvertragend werken. Het zal niet lang meer duren eer we dat op wettelijke basis zullen kunnen realiseren. De verkeersdrempel komt er door en we hopen toch een hoop verkeersdrempels te kunnen leggen. Op dat ogenblik gaat het verkeer in de binnenstad automatisch verminderen, want iemand die er niet noodzakelijk moet zijn. gaat g n 6 a 7 drempels nemen. Ik geloof dat dit een betere oplossing zou zijn. Verkeersvrij schept ook problemen in de winter, in de winter ligt de markt er hooelo< verlaten bij. Twee stelsels invoeren is niet uit te houden. Het is onmogelijk uw verkeers- organisatie in één keer op te doeken en in één keer terug in te voeren. In de winter zit men dus met een aantal straten die hopeloos verlaten liggen. Ik denk dat door het feit dat men het centrum verkeersvriendelijk gaat maken, met de vertragende elementen erin, het vanzelf verkeersarm gaat worden». Waar van acte. Al zijn de Kortrijkse drempels nu niet bepaald hét voorbeeld voor Vlaanderen, en is er al ferm wat kritiek gekomen op de drempelreqlementerinq van DeCroo... (PD)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9