J)e Nieuwe MadelonJ CTI Federatie voor Socio- Kuitureel werk Versmoort stadsbestuur het onbezoldigd verenigingsleven? Okkasioneel gebruik van stadslokalen wordt duurder Programma openingsavond 24 september 1983 om 21 uur feestprogramma met medewerking van FeestredeBERT VAN HOORICK Leen PERSIJN Herman ELEGAST Hugo PRINSEN en Machteld RAM0UDT Kamiel SERGANT CORUM ALOSTUM IMPERIALE Medard VAN UKKELGEM Odilon MORTIER met zijn sax en liedjes PACT Zuidamerikaanse volksliederen Oswald VERSUP met cabaretnummer PresentatieRene VAN DER SPEETEN Achtste kwisavond Tragisch verloop jubileumviering te Herdersem Optreden van TEA.TER Nieuwe Gazet van Aalst 16 september 1983 11 De Aalsterse Federatie voor Socio-Kultureel Werk, die de belan gen verdedigt van talrijke verenigingen en organisaties in de stad, is niet te spreken over het jongste plan van het stadsbestuur inzake het ter beschikking stellen van gemeentelijke lokalen en ruimtes. Naast een tariefverhoging voor het ge- gebruiken Het ontwerp dat volgens de bruik van gecentraliseerde voorzie ningen (Belfortkelder, Oud-Hospitaal, trouwzaal Stadhuis...) waarvoor vroeger reeds een regeling bestond, voorziet het nieuwe besluit ook huurprijzen en -pro cedures voor wie de kleine lokalen van aemeentescholen en dienstcentra wil Federatie flagrant in strijd is met de be palingen van het Kultuurpaktdekreet van 28 januari 1974, zou trouwens zonder enig overleg met de betrokken verenigin gen, gebruikers en adviesraden zijn tot stand gekomen. «Voor deze iaatste kan de manier waarop het stadsbestuur dit Zonder enige inspraak van adviesorganen De gemeenteraad van 6 september jl. diende zich uit te spreken over het aanpassen van de tarieven voor het huren van lokalen en materiaal van de stad Aalst. Namens de SP-fraktie opende Dolores Baïta het spervuur van oppositiekritiek op deze agendapunten. Mevr. Baïla vroeg dadelijk de verdaging van deze punten omdat de verenigingen zelf, via de ad viesraden geen inspraak gekregen had den in deze materie, en dit ondanks het feit dat dergelijke inspraak voorzien is in het kultuurpaktdekreet. De voorgestelde regeling noemde zij trouwens zuivere improvisatie. Geen enkele studie werd volgens haar gewijd aan de weerslag welke deze maatregelen zullen hebben op het socio-kulturele leven in Aalst, noch op de weerslag op de stadskas. Volgens Baïta kon de SP-fraktie enig be grip opbrengen voor een zekere verho ging van bepaalde tarieven zoals vb. voor de Belfortkelder, de Feestzaal, de Trouwzaal, enz. Zij kon echter helemaal geen begrip opbrengen voor de prijs, die gevraagd werd voor kleinere lokalen in dienstcentra en schoolgebouwen. Vroe ger waren deze gratis, en nu moet men ineens betalen. De Aalsterse Federatie voor Socio-Cultureel Werk protesteerde De Rossers-ploeg zorgde voor zestig verstandige vragen op de achtste avond van het 2de Netwerktornooi. Uitslag: Asdammen 81 P.; Val- Buggenhout 76 p.; Volgend jaar beter 74 p.; Opba 73 p.; Fiasko 72 p.; Hoe grijzer hoe wijzer 62 p.; Palugama 53 p.; FN-CLub 52 p.; Bende van Jan de Lichte 50 p. De strijd wordt langsom spannender voor de eindoverwinning. De negende kwisavond gaat door in zaal Netwerk, De Ridderstraat, Aalst op vrijdag 16 dezer te 20 uur en wordt verzorgd door de oprukkende ploeg Asdam men. De finale wordt ongetwijfeld een leer rijke maar vooral plezante «Aalsterse avond», nog wel gratis toegankelijk voor het publiek, op vrijdag 23 sep tember, te half acht. Dan zullen de zestig vragen immers gesteld worden door de ploeg van Frans Wauters, waarvan deel uitmaken Ward Bau- wens, Pol De Paepe, Herman Louïes, Piet Moereels en Guy Van den Hauwe. Wie gratis een gezellige avond op hoog niveau wil bijwonen heeft dit sei zoen maar twee kansen meer. Maandag 11 september was de verjaardag voor het 50-jarig huwelijksjubileum van het echtpaar Gustaaf en Emilie Jansegers, wonende aan Pontweg nr 94. Het noodlot heeft echter anders beslist... Gans de familie van betrokken jubila rissen was samengekomen op zondag 10 september om de hoogmis te Her dersem bij te wonen. Deze hoogmis werd speciaal als dankmis opgeluis terd door het Hardingkoor. Gustaaf Jansegers echter was al enkele tijd op sukkel met zijn gezond heid geraakt. Van hem wist men dus dat hij deze hoogmis niet zou bijwo nen. Gustaaf zou na de hoogmis thuis wel betrokken worden bij de viering, die omwille van zijn gezondheid in be sloten familiekring zou doorgaan. Tijdens de hoogmis is Gustaaf Janse gers echter plotseling overleden Over gans Herdersem heerst er grote verslagenheid om de tragische dood van Gustaaf. Wij willen dan ook ons oprecht rouw beklag en tekenenen van medevoelen betuigen aan de, onder deze omstan digheden, toch wel zwaar beproefde familie. Jos domein behandelt niet anders en/aren worden als een kaakslag», aldus de federatie. Wat de reden kan zijn van dit negeren van adviesorganen is niet erg duidelijk, omdat er geen sprake kan zijn van hoog dringendheid, noch van een dringende eis vanwege de hogere overheid. «Wat wel volstaat zijn de rampzalige gevolgen voor vele verenigingen die in dit kultuurhatende landje voor hun niet- commerciële initiatieven steeds minder gesteund worden. Het gratis ter beschik king stellen van lokalen was één van de weinige resterende middelen die de ste delijke overheid als ruggesteuntje kon aanwenden. Het is daarenboven zeer de vraag of de invoering van de nieuwe re geling, die erg omslachtig is en personeel vergt, de stad niet meer zal kosten dan de huidige regeling of een verbeterde versie ervan». Volgens de Federatie getuigen bepa lingen als «...minstens één maand vooraf aanvragen...» (zelfs voor kleine verga deringen) van het weinig vertrouwd zijn van de opsteller met het verenigingsle ven. De Federatie besluit in haar brief dat «men geen profeet moet zijn om te voor spellen dat de voorgestelde regeling een bijzonder negatieve uitwerking zal heb ben voor de Aalsterse verenigingen die echt wel beter verdienen. (JVG) trouwens hiertegen. Baïta wees op de krisis die reeds zwaar doorweegt op de zwakkere sektoren, zoals in Aalst, waar de subsidies verminderen. Waarom heeft grondbeleid en niet kuituur dit dos sier opgemaakt? zo vroeg het jonge raadslid zich af. Naar haar mening zou den de tarieven trouwens een vlucht van de verenigingen uit de stadslokalen te weegbrengen. Sommigen kunnen trou wens volgens haar nergens terecht noch in parochiezalen noch in partijlokalen. Mevr. Baïta vreesde tevens dat de nieu we regeling de stad meer zou kosten dan het zou opbrengen. Voor het huren van een overdekte speelplaats wordt nu vb. 75 fr. gevraagd. Sommige tarieven vond zij trouwens absurd. Zo vraagt men voor de Keizershallen 10.000 fr. per uur, met een minimum van 40.000 fr. indien men er tentoonstellingen houdt. In Hofstade zal de volley-ball-klub 450 fr. voor één moeten betalen. Dat terwijl Eendracht Aalst de beschikking krijgt over een voet balterrein met alle akkomodaties erbij voor 1 fr. per jaar, aldus Baïta. Deze verweet ook de bureaukratie van het nieuwe reglement. De schriftelijke aanvraag moet één maand op voorhand gebeuren. Volgens haar dienden de de partementen van jeugd, sport, Vrije Tijd en Kuituur alleszins betrokken te worden bij het nieuwe reglement. Een basisstu die over de socio-kulturele infrastruktuur van de stad Aalst is trouwens al voor handen. Schepen van Grondbeleid Doorns rea geerde onmiddellijk door te stellen dat het vorige reglement dateert van 1979. Volgens hem was er een reglementering nodig, al was het maar om de verant woordelijkheid van de gebruikers te kun nen vaststellenNu zijn er immers vereni gingen, die gebruik maken van stadslo kalen zonder enige toestemming. Ook de raadszalen en de dienstcentra werden volgens Doorns nu bij het reglement be trokken. De schepen wenste alleszins vast kon trakten met vaste verenigingen. Volgens het kultuurpakt was dergelijk kontrakt wel mogelijk. Mevrouw Baïta bleef erbij dat het regle ment in strijd was met de kultuurpaktwet. Wat als er klacht ingediend wordt bij de kultuurpaktkommissie, zo vroeg zij zich af Zij vond het ook cynisch dat het kui tureel centrum niet in de reglementering voorzien was, en dat het reglement door de gemeenteraad gejaagd werd, nu de adviesraden pas geïnstalleerd zijn. De infrastruktuur was volgens haar slechts één van de enige mogelijkheden voor de stad om de verenigingen te steunen. Schepen van openbare werken en PW- partijgenote van Doorns, Anny De Maght herinnerde er van haar kant aan dat het slechts tarieven betrof voor het okka sioneel gebruik van de lokalen. Reeds in 1979 werd er een stuurgroep opgericht, die dit probleem onderzocht. Zij was van oordeel dat er nu geen diskriminatie meer kon zijn en dat men nog steeds de mogelijkheid had om de tarieven te wij zigen. Nadat schepen Doorns nogmaals zijn standpunt herhaald had, kwam Gracien- ne Van Nieuwenborgh (SP) tussenbeide. Zij herinnerde er schepen De Maght aan dat er steeds veel tegenstand geweest was tegen de verandering van het regle ment. Binnen de vorige meerderheid be stond hierover trouwens geen akkoord. Zij noemde de maatregelen alleszins geen voorbeeld van een kultuur-minded beleid. Na het verdwijnen van de subsi dies worden de verenigingen nogmaals eens getroffen. Kunt U misbruiken uit sluiten door het verhuren van de stadslo kalen zo vroeg zij zich af. Hierop volgde een stemming over de ver daging van de betrokken agendapunten. Deze verdaging werd meerderheid tegen minderheid verworpen. Hierop volgde de stemming over de nieuwe tarieven zelf. Hierbij onthield de VU zich terwijl de SP tegenstemde. Enkel de raadsleden Dolo res Baïta en Patrick De Smet onthielden zich. (uit de Paradijsvogels (uit de Brandende Banaan, BRT2)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 11