Antrakt trakteert «Voor Taal en Vrijheid» met «Glazen Speelgoed» Vooruit kijken naar het Festival In memoriam Hedwig Meert Aalst beperkt zich tot uitroepen van vredesweek NetwerK Kreem dela kreem - poëzie en alles daartussenin Weeral 2 kg. verdikt DEZE WEEK IN 14 Nieuwe Gazet van Aalst 16 september 1983 Met de herneming van dit werk van Tennessee Williams is niet alleen het toneelseizoen 83-84 van start gegaan, maar beoogt «Taal en Vrijheid» ook de heropstanding van hun toneelkundig gezelschap. Er blijven nog drie wachtenden voor U. De tijd, toen de concerten als zwaarbeladen trossen in de september maand hingen, lijkt nu wel definitief voorbij. Daar zijn de klassieke redenen voor die iedereen kent, en die ook schepen Lieve Borms opsomde bij de introductie van het programma. Daar is er ook nog een, die vlijtig met de mantel der zwijgzaamheid bedekt wordtde schaamteloze, ongehoorde honoraria die sommige artiesten vragen. Maar laat ons de eerste twee concerten even naderbij bekijken. Vrijdag 16-9 Baardegem Koormuziek van Ockeghem, motetten van Bach Over de keuze van Ockeghem werd geen informatie gegeven. We kijken wel benieuwd uit hoe deze aartsmoeilijke. zeer dynamische en toch intieme com ponist door een kamerkoor(?) van"37 man vertolkt wordt. Van Bach worden op dit ogenblik 6 mo tetten als authentiek erkend. Een motet is een a capellawerk met een gewijde La tijnse tekst. Bij Bach gaat het om uit gebreide werken met Duitse tekst De drie motetten die het Rias-koor voorzien heeft, hebben één band ze zijn alle drie voor een begrafenisdienst voorzien (in het programmaboek staat een verkeerde «opdrachtgever» bij BWV 228). Deze magistrale werken wisselen bij hun op bouw van homofoon tot dubbelkorig, bo vendien heeft Bacht de partijen rijkelijk van kleurafwisseling, fuga's, imitaties en schilderende effekten voorzien, en getui gen de ingewerkte koralen in hun een voud van sublieme genialiteit Het is dé toetssteen voor een koor dat met deze literatuur in de wereld van het verhevene zingen binnentreedt, en daar de adem van het grootse aanvoelt. Het is muziek waarover Schweitzer zegt dat hiermee de onrust uit de wereld verdwijnt. «The Verdict» van Sidney Lumet dus. Met een Paul Newman die stilaan een «oldman» wordt, maar die het akteren nog altijd torenhoog verheft boven de scenes die doorsnee-meisjes maken als ze iets van je moeten hebben. Doch, mocht je eigen geliefde zoiets ondernemen, met als inzet een ticket voor deze film, geef dan maar toe Frank Calvin (Paul Newman) is een advokaat die aan lager wal en aan de drank raakte. Een omkoperijschan daal en een mislukt huwelijk versplin terden zijn verdere leven. Het wordt vechten tegen de bier- (nee, zeg maar whisky)kaai om weer hogerop te klim men. Dan komt de kans: een jonge vrouw raakte in coma door een ver keerde anesthesie en moet verderle- ven als een plantaardig wezen, afhan kelijk van machines De familie is ervan overtuigd dat er een nalatigheid of schuld vanwege het (uiterst gerepu teerde) ziekenhuis en (dito) dokters in het spel is. Het ziekenhuis hangt af van een soort Sint-Maarten (naar de vorm toch, 't moet een aartsbisschop of zoiets zijn), en die heeft voor Frank wel een cadeautje over in de vorm van een flinke som geld om het zaakje toch maar niet voor het gerecht te laten komen. Aanvankelijk wil Calvin zijn klomp wel graag aan de schouw klaar zetten, maar later «breekt zijn klomp» met een kroongetuige (een Dr. Gru- ben) zou hij niet alleen de zaak maar ook zijn reputatie (terug)winnen De «verdediging» is echter heel wat'sterker dan die van den Een dracht, en Frank komt nog voor einde loos diepe ravijnen te staan. Zijn getuige verdwijnt spoorloos, zijn omgeving wordt totaal omgekocht, hij heeft de rechter tegen, zijn bewijsma teriaal wordt onontvankelijk veklaard, en nog van dat moois... Ambiance verzekerd dus, en zelfs wij raakten in bewondering voor de rijk dom van spanningsmomenten die zo n rechtzaakfilm in zich kan dragen Natuurlijk hoef je niet een «Super- man»-scenario te verhopen, maar echtwie een vervelende praatfilm verwacht (wij eerst dus), komt «bedro gen» of liever gezegd «aangenaam verrast» uit Zelfs het slot, dat akelig lullig dreigt te worden, krijgt een anti cliché-wending. Helden uit deze gerechtsstrijd zijn natuurlijk ook op akteursvlak de advo- katende keiharde verdediger, die niet voor verkrachting van zowat elke morele waarde terugdeinst om zijn doel te bereiken (James Mason), en Zaterdag 24-9 Feestzaal AalstKamermu ziek Brahms Veel gescheer en weinig wol rond het Brahmsjaar 1983 de twee hoofdfestivi teiten die in het Vlaamse Festival aan hem gewijd zijn (de 1e Symfonie en Ein Deutsches Requiem) zijn werken die je evengoed verleden en volgend jaar ho ren kan. Dat men van deze immense reus eindelijk een deeltje van zijn schro melijk onderschatte kamermuziek trou wens helemaal onderschat te Aalst te ho ren krijgt, kan niet genoeg geprezen wor den De keuze van het Ensemble Contrasts de beide trio's (op 40 en 114) en het pianokwartet is bijzonder interessant omwille van de instrument-combinaties (hoorn-viool), maar ook om de uitge schreven gevoelens van droefheid, die de adagio-bewegingen doorlijden, en het lyrische uit de allegro's puren Wie alleen van Suskewiet-harmonieën en appeltaartakkoorden houdt, kan hier wellicht de schoonheid achter de einder van het elementaire ontdekken en erva ren dat somberheid én droefheid ook ont roerend en mooi kunnen zijn Donderdag 29-9 Sint-Martinuskerk. Koor muziek van Albrecht tot Mozart, bespreking in een volgende kantteke ning dan Paul Newman als aanklager mens, in een wanhoopspoging om zichzelf als «winner» terug te vinden. En tegen die ultracorrupte macht, die in de rechtszaal van Calvin liefst een gerecht als balletjes gekapt wil maken, zal het niet meevallen Enkel een Eurovisiesongfestivalsys teem a la «and the points from the jury please zou gerechtigheid kunnen laten geschieden. Maar is zelfs dat nog mogelijk Verdere nanien op de affiche zijn Jack Warden als de andere compagnon van Frank en de vrouw met het uitzicht van een halfuitgewrongen vaatdoek: Charlotte Rampling Zeker mee te pikken dus, deze «The Verdict», eengerecht om te laten pas sen in je filmdieet. En wees gerust, ondanks de nederlands klinkende titel Ook wenste men dat in de stedelijke bi bliotheken infostands zouden voorzien worden met boeken en ander materiaal over deze problematiek. Aan de belang rijkste invalswegen van de stad zouden borden geplaatst moeten worden met het opschrift«Aalst kernwapenvrij». Tot slot vroeg VAKA dat de gemeenteraad zich ertoe zou verbinden deze en eventuele andere voorstellen uit te werken in over leg met verenigingen die aktief zijn op het vlak van de vrede, zoals het Vlaams Aktiekomitee tegen Atoomwapens van Aalst. Gezien het stadsbestuur enkel met het eerste voorstel haar akkoord betuigde, interpelleerde SP-raadslid Dolores Baïta op de jongste gemeenteraad over dit standpunt Vooreerst verwees zij naar de motie, die de gemeenteraad van Aalst op 28 april 1982 goedkeurde, waarbij onze stad kernwapenvrij verklaard werd. Baïta wenste echter dat deze motie herbeves tigd en geaktualiseerd werd gezien een beslissing over het plaatsen van kern raketten in België nakend was. Daarom wenste de interpellate dat de gemeen teraad aan de regering zou vragen zich te verzetten tegen de plaatsing, opslag, aanpak of transport van nieuwe kern raketten op Belgisch grondgebied en alle middelen zou aanwenden om zich in te spannen voor een geleidelijke en weder zijdse ontwapening De gemeenteraad zou volgens haar ook moeten een open bare oproep doen tot deelname aan de betoging van 23 oktober. Naast de reeds vermelde voorstellen van de plaatselijk VAKA-afdeling, wenste de SP-fraktie te vens dat het stadsbestuur toelating zou geven om grote panelen of een grote spandoek met een VAKA-slogan vast te hechten aan de voetgangersbrug nabij de St -Annabrug Dag. Hedwig je was een vriend je bent geruisloos weggegaan met het raadsel van de glimlach die over Mozart sprak even stil als je stap die je tussen je boeken voerde even weemoedig als je blik die de kinderogen volgde er zal een open plek zijn in het festival we zullen aan jou denken met een warm hart en een berg van dank en de rust die je mij liet zoeken in de groene oasis rond Niort W.D.B zal zelfs de ijdelste toeschouwster vergeten dat ze die dag wéér wat «ver dikt» is. (AdVokaat) Filmprogrammatie Feestpaleis 1. «Bilitis» (KNT): het wazige billenspel van David Hamilton voor de 37® keer in Aalst. Beroemde posterfotografie, waarrond een slap verhaaltje gewon den is. Muziek: Francis Lai. 2. «Fame» (KT) :1 de film was eigenlijk eerst. Maar in Aalst is ooit de Daens-school populair der geweest dan de dansschool. Doch toen was «Fame» nog «Faim». 3. «Flying high II» (KT)wie de eerste goed vond én een kort geheugen heeft, zal deze ook wel een «hoogvlieger» vin den. Hopelijk zijn er voor de anderen zuurstofmaskers met lachgas voor zien onder de zetels. Palace: 1. «An officer and a gentleman» (KT): onge looflijk een beroepsmilitair die geen moordenaar of verkrachter is Goeie romantiek met Richard Gere, Lou Gosset en Debra Winger. 2 oscars 2. «The Verdict» (KT): zie bespreking. 3. «Superman III» (KT)Supermanneke Pis is slappe kak, hiermee vergeleken. Nu bevecht de stripheld naast een com puter ook zichzelf. Met Christopher Reeve en Richard Pryor 4. «Halloween III» (KNT): nee, géén naam en volgnummer van een paus Wel griezel Individueel Burgemeester Uyttersprot beloofde dat het stadsbestuur alle voorstellen zou on derzoeken. Hij voegde er nochtans aan toe dat niet alle Aalstenaars het eisen- platform van VAKA onderschrijven «Wij kunnen enkel uiting geven aan onze be zorgdheid. maar het blijft een vrij initiatief, aldus Uyttersprot, die zich persoonlijk achter het platform van vredeseisen van zijn organisatie, met name het ACV, schaarde Mevrouw Baïta vreesde echter dat de vredesweek en de betoging reeds achter de rug zouden zijn indien men nu nog alles moet onderzoeken Tevens vroeg zij een éénmalige subsidie toe te kennen aan VAKA. Hierbij verwees zij naar de •stedelijke medewerking aan akties voor Polen en Zuid-Afrika Burgemeester Uyttersprot vermeldde hierop dat de medewerking aan de Vredon-groep. die in Zuid-Afrika reisde zich beperkte tot het geven van twee stadsplakketten, terwijl voor de Polen- aktie van de brandweer 5500 fr. ge schonken werd door de leden van het schepenkollege, de stadssekretaris en de OCMW-voorzitter uit hun eigen zak. Gracienne Van Nieuwenborgh stelde dan ook voor eenzelfde initiatief te ne men voor de vredesbeweging. Nadat Burgemeester Uyttersprot er nog eens aan herinnerd had dat de subsidies aan de verenigingen slechts op het einde van het jaar verdeeld worden, werd de vraag tot aktualisering van de motie van 1982 afgewezen Het kollege zal er zich wel nog over beraden Ondertussen kunnen de leden van het schepenkollege de mo tie van VAKA wel in persoonlijke naam ondertekenen (MP) Samen met ons zal zowel de regisseur Fons Vinck als de spelers moeten onder vinden dat de weg naar de top, de weg naar het succes lang en moeizaam kan zijn Wie werkelijk meende dat deze pro- duktie plots en dus verrassend het ni veau kon halen van de allerbeste presta ties zou blijk geven van onschuldige na ïviteit en minder onschuldige onwetend heid. Maar wie ontkent dat de sporen van een ernstige aanpak in deze productie ontbreken zou gewoon tendentieus moe ten genoemd worden. Het is waar dat de opvoering die we mochten bijwonen niet onze volledige goedkeuring kon wegdra gen. Daarom zijn er inderdaad te veel zwakke elementen in te vinden; zowat op elk gebied regie, spelconcept, decor, belichting en interpretatie, zijn er aan merkingen te maken. Meestal van to neeltechnische aard. Men voelt dat de programmatie nog wat overhaast op het einde van vorig seizoen werd gereali seerd met de drijvende wil om goed te doen maar met een nog ontbrekende in- frastruktuur op gebied van organisatie en technische vormgeving. Maar evenzeer hebben we aangevoeld dat zowel de wil om beter te doen als het aanwezig zijn van de mogelijkheden voldoende zullen blijken om - mits hard werken - in de nabije toekomst het succes te herwin nen We laten dan ook deze opvoering voor wat ze was en verkiezen echt te wachten op de werkelijk eerste produktie «new- look» die zal moeten bewijzen dat Taal en Vrijheid» inderdaad, onbetwist aan de beterhand is. En om een handje toe te steken vermelden we graag Lieve Se- deyn en Pat Ongena. twee jonge vertol kers met weinig ondervinding en noch tans met enorm belovende toekomstmo gelijkheden. Ook Guido Boone mag voor een allereerste verschijning een aan winst genoemd worden. Zwoegen en zweten nu... Taal en Vrij heid. De duistere en kronkelende weg naar het toneelsucces is bezaaid met ve le hindernissen; neem ze met de vast beradenheid van de wil en de glimlach van de liefde; weet dat het glazen speel goed» is. (N.S.) Aalst is als filmstad zowat op hetzelfde niveau te situeren als Eendracht Aalst in de voetbalwereldin de tweede klasse komen ook zelden topploegen op bezoek. Met wat geluk wordt Anderlecht of Standaard eens getroffen in een bekermatch, maar verder... natuurlijk in de NvGA-filmrubriek Op vraag van de lokale VAKA-afdeling wordt de week van 17 tot 24 sep tember eerstkomende uitgeroepen tot gemeentelijke vredesweek. VA KA had tevens gevraagd dat alle Aalsterse verenigingen en scholen aktiviteiten zouden inrichten in het kader van ontwapening, vrede en ontwikkelingssamenwerking. Ook het Aalsterse bioscoopleven heeft gelukkig zijn alternatieve kansen om superknappe films, doch helaas kas- saschrikken (voor de biosuitbaters) aan te trekken de filmklubs. En naast de reeds meer befaamde KFL, werkte ANTRAKT zich stilaan uit haar kinder schoenen (KNT en daarvan getuigt ook het programma voor het najaar '83. Films als «Coup de Torchon» (1981) (ook helaas gemist op 11 september «Yol» (1982) (op 25 september) en «Ire- zumi» (1982) (op 9 oktober) zullen je alvast bekend in de oren klinken, doch het zijn inderdaad prenten die Aalst en de commerciële circuits slechts één week (zullen aandoen of zelfs hele maal niet. Bovendien heeft het reken wonder in jou het reeds door: dit zijn alvast stuk voor stuk zéér recente films Dat kan trouwens ook gezegd worden van de Zwitserse «Lightyears away» (1980) en van de produktie van de maker van «The Deerhunter» (Michael Cimino)«Heavens Gate» (1980). Voor wie niet direkt naar Brus sel of Gent kan snellen om dergelijke v<betere» of «minder commerciéle» films niet te missen, krijgt dus via ANTRAKT nog een kans. Nog voor het eind van dit jaar projekteert deze film- klub trouwens ook nog «Black Jack» (1979) en het veelbesproken «Casta Diva» 1982). De precieze data kan je terugvinden. De voorstellingen gaan steeds door op een zondagavond in de Stedelijk Stadsschouwburg. Jawel, op het Vre deplein dus, en de film vangt stipt om 20u.30 aan. ANTRAKT is niet alleen aantrekkelijk om zijn vrij indrukwek kende programmatie, maar ook om haar toegangsprijs die nog steeds 75 fr. bedraagt, terwijl de commerciële zalen stilaan naar het dubbele slui pen Maakte je al kennis met ANTRAKT, en vond je het komfort in de zaai niet om naar huis te schrijven Nu, dan moet je toch al weten dat de klub inmiddels reeds een paar seizoenen over een eigen projektor beschikt en wat voor het «gemak» en bijhorende spierer. nog belangrijker is, dat de ex-Palacc- fauteuils naar de Stedelijke Stads schouwburg zijn verhuisd. Er is ook mogelijkheid om gebruik te maken van de foyer, die zich dichtbij de zaal, in de «Gele Limonade» bevindt... Wie dus een zondagavondje uit wil zonder ook in de filmzaal met TROS of Veronica-achtige «Fame» of «Annie»- toestanden gekonfronteerd te wor den, kan dat gerust bij ANTRAKT, dat met een beloftevolle programmatie aardig op weg is om zich naar de sta tus van volwaardige filmklub te regis seren... (LDC) RESERVATIE 9 -17 uur de ridderstraat 28, 9300 aalst - tel. 053-78.89.81 - Vrijdag 16 sept. Kwisavond met ASDAMMEN - aanvang te 20 u. - Toegang gratis. Op 17 september 1983 organiseert Centrum NETWERK - De Ridderstraat 28 AALST, een ludieke poëzienacht onder het themaKREEM DELA KREEM. De nadruk wordt vooral gelegd op het ludieke, zonder dat daarom het geheel aan kwaliteit moet inboeten integendeel Naast het optreden van een twintigtal dichters en o.m. ook nationale, regionale en lokale personaliteiten die het «gedicht van hun hart» komen voordragen, is er ook een poëziewedstrijd voorzien voor debuterende en/of onbekende dichters. Bovendien valt er ook op muzikaal gebied wat te beleven - maar wat dat wordt blijft nog een verrassing. Wie komt er zoal Senne ROUFFAER. Wim VAN GANSBEKE, Minister Marc GALLE, Johan ANTHIERENS, Lutgard SIMOENS, Anton COGEN, PIRANA, Betty MELLAERTS, Jos GHIJSEN. Eddy VEREYCEKEN, Eva ZIELEPOOT. Patrick CONRAD. Marcel VAN MAELE, AT WORK, TEJATER 80, Cris LATOUR Aanvang poëziewedstrijd 20 u KREEM DELA KREEM 21 u Toegang 150 fr - Voorverkoop 120 fr. 't Zal laat worden

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 14