Oud struktuurplan niet geraadpleegd aalstePS OP LEERKONTRAKT aanbieden na 19 u. DE POORTER PIERRE Ghislaine Van De Voorde s 053/78 56 09 Leo de Bethunelaan 31 AALST Polderwegje te Nieuwerkerken wordt niet verbreed Aalsterse zegswijzen CITROEN VISA II SUPER E De wogen die nooit dorst heeft.. f ar age DAMES KAPSALON Maquillage Manicure Quartz-zonnetunnel Specialiteit: mechen met zilverpapier bruching OP AFSPRAAK wij zoeken een modern en beleefd meisje met goed voorkomen MATTHIEU 8 Nieuwe Gazet van Aalst 16 september 1983 Stads- en dorpsherwaardering op nieuwe «politieke» leest geschoeid. Stadsherwaardering is de laatste tijd weer erg in trek, hoewel ze een nogal lange voorgeschiedenis kent. Zoals U wellicht al wel ergens vernomen heeft, riep het stadsbestuur enkele gebieden uit tot herwaarderingszones. De beslissing kwam trouwens enkel van het stadsbestuur, zonder dat daarbij te bevoegde culturele organisaties of comités werden betrokken, laat staan de bevolking. Of toch Het College van Burgemeester en Schepenen stuurde immers naar de betrokken inwoners van de pas gevormde herwaarderingszones een briefje waarin hen de principiële beslissing werd meege deeld Of het toesturen van bepaalde beslissingen, zonder dat er mogelijkheid bestaat om rechtstreeks te reageren, nu wel zo inspraak-minded is, laten we hierbij maar in het midden, Wat er ook van zij, deze handelswijze werd sterk op de korrel genomen in de jongste gemeenteraad, n a v een vraag, ge steld door VU-fraktieleider Caudron. Ook ex-sche pen Hooghuys vond het nogal kras dat eerst de bevolkina werd inaelicht en Das daarna de «manda tarissen van het volk» Twijfelachtig standpunt"overi gens. maar in de grond is de kritiek wel ergens gefundeerd Echte inspraak is er nooit geweest, noch door de bevolking, die geen grieven kon laten gelden, noch door de gemeenteraad waar (maar dat zijn nu eenmaal de demokratische spelregels) de beslissing tot afbakening tenslotte toch meer derheid tegen oppositie werd goedgekeurd. Even toch alles op een rijtje zetten Het CBS neemt de princiepsbeslissing om bepaalde woon gebieden tot herwaarderingsgebied uit te roepen, waarover je uiteraard nog de goedkeuring van de gemeenteraad moet hebben (wat in de vorige coali tie trouwens nooit door de PVV werd aanvaard). Die princiepsbeslissing wordt reeds aan de bevolking meegedeeld zonder dat de gemeenteraad er zich over uitsprak, vandaar de kritiek van Hooghuys. Ook over de gevolgde procedure was er nogal wat wrevel op de oppositiebanken In een omzendbrief van Minister Akkermans werd namelijk duidelijk ge steld dat, vooraleer de overheid (voor 60 zou tussenkomen in het financieren, er stuurgroepen zouden worden opgericht vanaf de afbakening van het gebied Strikt juridisch kan men uiteraard wei nig inbrengen omdat er in de circulaire staat «wanneer de gemeenteraad de beslissing neemt een gebied af te bakenen, neemt zij ook de beslis sing een stuurgroep op te richten», wat ook gebeurt. Praktisch gezien is de kritiek van de VU en ook van RALDES gegrond Een nauwe samenwer king met de stuurgroep zou een resultaat geven dat wellicht beter aan de noden van de diverse gebie den beantwoordt De VU vreest ook dat de overheid niet zou tussenkomen omdat de procedure niet werd gevolgd De kans dat door het met strikt vol- As AUTOSTRADELAAN 11D - 9440 EREMBODEGEM - AALST Tel. 053 66.58.60 B. T. W. 582.143.223 gen van de procedureregels een overheidstussen komst wordt gemist, kan niet worden goedgepraat door de overweging, zoals Schepen Doorns argu menteerde, dat de beslissing zo snel mogelijk moet worden genomen om tijd te winnen Volgens Doorns kan de stuurgroep dan later nog tussenko men, na de beslissing van de gemeenteraad, waar door hij zich terecht de woede van Caudron op de hals haalde Die bracht aan dat het achteraf verbe teren van gemeenteraadsbeslissingen eigenlijk zou neerkomen op het vernietigen van zulke beslissin gen. Doorns ging daar niet mee akkoord en beweerde dat de stuurgroep enkel genomen beslis singen kan aanvullen Caudron maakte dan de bedenking wat er zou gebeuren als de stuurgroep (achteraf) de beslissing afwijst. Raadslid Baïta (SP) stemde hier overigens mee in. Conclusie van heel het twistpunter moet dringend een stuurgroep worden opgericht die met zijn werkzaamheden kan beginnen en langs waar alle verenigingen van Aalst een klein beetje inspraak zouden kunnen inbrengen, vóór de beslissing wordt genomen, zodat men ook met het risico zou lopen om de 60 overheidstussenkomst langs de neus te zien voorbijgaan (of staat het stadsbestuur dan zo sterk in zijn politieke schoenen, dat het die garantie reeds van overheidswege heeft gekre gen Schril kontrast toch met het oudere en spoorloos verdwenen struktuurplan Dit plan werd opgesteld na het maandenlange zwoegen van enkele vrijwilligers en dat in samenwerking met de hele bevolking van de stad die de voorlopige plan nen in de bus kreeg en er annuleringen kon op maken en terugsturen (theoretisch, maar de moge lijkheid bestond) en met zowat alle socio-kulturele verenigingen van Aalst Dit plan, dat wellicht miljoenen heeft gekost, werd trouwens niet meer geraadpleegd. Werd die onbe grijpelijke handelswijze louter ingegeven door de wisseling van coalitiekleuren binnen het stadsbe stuur. Onbegrijpelijk toch wel. dat het struktuur plan, dit op de meest en dat woord gebruik ik met graag demokratische manier is tot stand geko men. en met de minst mogelijke inspraak en con sensus, opzij wordt geschoven en vervangen door een beslissing die eenzijdig wordt opgedrongen aan het gros van de bevolking die er rechtstreeks mee te maken heeft. In het oude struktuurplan van klein-Aalst kan men trouwens heel wat terugvinden over de, nu zo veel ophef makende, herwaarde ringszones. Die stukken kon men er ook uitgelicht hebben en versneld behandelt. Men verkoos even wel een gemakzuchtigere oplossing die de hele resem voorgaande beslissingen van de baan schoof Dit zou dan nog te begrijpen zijn als men voor de nieuwe beslissingen dezelfde weg volgt bevolking, comités, enz. maar daarvoor blijkt men geen tijd te hebben Onbegrijpelijk toch dat op zo'n manier miljoenen worden weggespoeld Het zo dure struktuurplan zou zelfs onvindbaar zijn Een ambtenaar van de stadsadministratie beweerde, aldus VU-raadslid Caudron, dat het plan niet meer te vinden is. Schepen De Maght was het hier uiteraard niet mee eens en ook Burgemeester Uyttersprot beloofde een grondig onderzoek Terug een staaltje van de nonchalance waarmee men met financiën en gepresteerd werk handelt op de stadsadministra tie Men zou al te gemakkelijk kunnen besluiten dat men de beslissing zelf tot afbakening van enkele zones wel kan aanvaarden maar de manier waarop de beslissing tot stand is gekomen met Ook hier zit er echter een addertje onder het gras Een belang rijke groep herwaarderingszones bevat voorname lijk winkelstraten, waarin men poogt de teloorge gane woonfunktie van de bovengelegen verdiepin gen van winkelpercelen te herstellen Straten en woonzones met werkelijk verkrotte of bouwvallige woningen komen met aan de beurt Ik .denk hierbij maar aan de vele «kansarme» straten rond de watertoren. Ook VU-fraktieleider Caudron merkte dit alweer terecht op Een aantal straten langs ed rechteroever (Hoge Vesten, IJzerenwegstraat, werden dan weer wel in de zones opgenomen zon der dat men al weet welke (ook nationale) beslissin- Dokter Frans Matthieu wil mordicus een vedette van dit weekblad blijven. In zijn plaats zou iedereen totaal anders reageren tegen wat hij noemt «kwaad opzet, laster, eerroof, valse aantijgingen». Ik wil graag blijven geloven in zijn onkreuk baarheid maar zijn brief aan onze redaktie (zie N.G.v.A. 9-9-83, p. 2) heeft mij ontgoocheld. Dokter Matthieu doet zich thans voor als de naïeve onwetende die door stoute jongens wordtachtervolgd en benijd. Zijn eigenlijke verdediging laat hij over aan «de verantwoordelijken van het Rode Kruis aan wie deze kwestie aanbelangt». De strikt persoonlijke aantijgingen worden aldus afgewenteld naar het Rode Kruis dat hiermee feitelijk niets te zien heeft, maar niettemin in opspraak wordt gebracht. De bloedtransfusiedienst aan het Keizerlijk Plein is een gans" afzonderlijke VZW. Wel zit daar iemapd die nauwe banden heeft met het gerecht, jawel. Het is met de eerste keer dat het Rode Kruis als paraplu wordt gebruikt. Oude aalstenaars herinneren zich nog de geschiedenis van de dronken chirurg wiens moordende ingrepen door het parket werden vastgesteld na ontgraving en lijk schouwing. Het parket doet deze keer alsof zijn neus bloedt. Het zou zich dan tenminste kunnen aanmelden op de bloedtransfusiedienst waar ze op donors zitten te wachten. De affaire Matthieu heeft blijkbaar geen goed gedaan aan de zo noodzakelijke bloedinzamelingen voor hospitaal en kliniek, want nooit was de voorraad het nulpunt zo dicht genaderd als op dinsdag 6 september. Het wordt tijd dat volledige klaarheid ontstaat in gans de affaire Matthieu. Tenslotte staat iemands reputatie op het spel, en die van het O.C.M.W., het Rode Kruis én de Polikliniek Sint Jozef Allee dokter, bijt een beetje flinker van u afWere diEn vraag uw partijgenoten om over u te zwijgen. Want het doet uw zaak geen goed als bv. een dronken schepen op de Jaarbeurs over u begint te zeveren, en publiek verklaart dat zijn partij u nooit zal laten vallen. De Panoramist gen zullen worden genomen in verband met werken aan de Dender. Volgens oud-schepen De Neve (die dit vroeger onder zijn bevoegdheid had) kon men tenminste toch wachten op die definitieve beslissin gen De Neve was overigens niet in de gemeente raad. Wij polsten even zijn standpunt, als oud schepen, dat trouwens erg dicht het standpunt van de VU-fraktie benaderd De Neve was trouwens af- wijzig om de absurditeit aan te tonen van een be paalde coalitiepartner die hem vroeger tegenwerkte in het nemen van ongeveer dezelfde beslissingen (o a struktuurplan van Groot-Aalst) en alles er nu versneld probeert door te draaien. Het was een dui delijk ontgoochelde De Neve die wij aanhoorden. Men kan zich trouwens afvragen wat de criteria zijn om bepaalde stadsdelen bij een zone in te lijven Is dat nu werkelijk de nood om bepaalde stadsde len, die aan verkrotten toe zijn, te herwaarderen, of zijn het andere bekommeringen, ingegeven door de overweging, die stadsdelen te herwaarderen waar mee men als stadswandelaar het meest in kontakt komt. Het lijkt er trouwens op dat men er ondertussen mee doorgaat om bouwvergunningen af te leveren voor bepaalde 'geherwaardeerde' straten, en men zo in tegenstrijd handelt met de reeds genomen gemeenteraadsbeslissing dat er tijdens de her waarderingsoperatie geen hinderende werken meer mogen worden uitgevoerd. Het hoofdstuk stadsherwaardering is hiermee zeker nog met afgelopen Verdere ontwikkelingen zullen U niet onthouden worden. JONAS Bij Koninklijk Besluit van 16 november 1965 werd, op voorstel van het gemeentebestuur van Nieuwerkerken, voor de buurtweg nr. 100 beter bekend als het Polderwegje een rooiplan goedgekeurd met een rooilijnbreedte van 3 meter. Tot realisatie van deze rooilijn werd nooit overgegaan, en volgens het stadsbe stuur is er geen noodzaak om de voet- weg van 1 m. op 3 m. breedte te brengen. Gezien de goedgekeurde rooilijn de aan palende eigendommen nodeloos be zwaard werd aan de gemeenteraad van 6 september jl. voorgesteld een wijzi gend rooiplan aan te nemen, waarbij de voetwegbreedte in zijn oorspronkelijke staat hersteld wordt zoals ze voorkomt pp de atlas der buurtwegen. Na de voor lopige aanvaarding door de gemeente raad zal het schepenkollege overgaan tot het houden van een openbaar onderzoek van commode en incommode. Zoals steeds was ook hier Volksunie raadslid Danny Denayer ter plaatse ge weest. In zijn tussenkomst wees hij erop dat het Polderwegje veel gebruikt wordt door voetgangers en fietsers van de wijk Rested, die aldus snel de dorpskern van Nieuwerkerken bereiken. Denayer had vastgesteld dat ongeveer de helft van de voetweg met asfalt bedekt was, maar dat het baantje dan plotseling versmalt, dit tussen de Kalestraat en de Kerkmeers- straat. Naar zijn belang diende het al gemeen belang te primeren boven het privé-belang zodat hij zich verzette tegen de voorgestelde wijziging van het K.B. van 1965. Schepen voor grondbeleid André Doorns (PVV) was van mening dat dit K.B. echter de aanpalende eigenaars bezwaarde. CVP-fraktieleider Ghis Willems van zijn kant wees erop dat er een volledige kon- sensus bestaat bij de aanpalende eige naars om de voetweg te behouden op 1 meter, zodat de voetgangers er verder gebruik konden van maken om Nieuwer- kerken-dorp te bereiken. «Het gaat er niet om van het wegje een straat te maken» aldus Danny Denayer maar het is onlogisch dat het wegje plots versmalt tot 1 meter wegens een afge brand gebouw dat de weg verspert. Hierdoor zijn de fietsers volgens hem verplicht van hun rijwiel te stappen om te voet verder te gaan. Hij stelde daarom voor de weg te verbreden tot 2 meters in het belang van de gebruikers. Eerder verrassend kreeg het stadsbe stuur in haar argumentatie steun van SP- fraktieleider Edgard Hooghuys, ex-bur gemeestervan Nieuwerkerken. Hij herin nerde eraan dat het K.B. van 1965 met politieke overwegingen getroffen werd, en heel wat burenruzies veroorzaakte. Volgens hem was het Polderwegje in hoofdzaak een voetweg en een fietspad. Deze uiteenzetting werd volledig be aamd door CVP-raadslid Floris De Win ter uit Nieuwerkerken. Toen hierop Burgemeester Uyttersprot het woord weigerde aan raadslid De nayer, vroeg deze prompt de stemming over het punt. Enkel de Volksunie stem de tegen, met uitzondering van Willy Van Mossevelde die zich onthield. Hierop maakte de burgemeester zich duidelijk boos. «Ik heb zelden iemand het woord ontnomen» aldus Uyttersprot, «maar Uw vraag tot stemming neigt er niet toe deze raadszitting een vlot en vlug verloop te laten kennen»

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 8