DE KONINGSKWESTIE IN DE AALSTERSE STRATEN III1*ËIIPELLA11ES 0OEI4 RAADSZITTING OPNIEUW UITLOPEN ftteocpe, VIDEO Herrie in Braderij Molenstraat Speciale kondities GRANADA LimseRaen R. Blanequaert ELI-MODE n.v. RING MOTORS - AALST Optiek'J \c7mYlAEB? Lees binnenin: Op de kuituurbladzijden Op de sportbladzijden laagste huur99 fr. elk genre grootste keusmeer dan 2.000 films elk systeem Beta, 2000, VHS. Persoonlijke aanvallen waren legio pAlbrechtlaan 50, 9300 Aalst Alles woor het ÜANTÖOR DRAKKAR-8HÖË I I I I II I I I BONTMANTELS Lees blz. 7 op 100 m. van St.-Annabrug AALST 2e jaargang nr 37 30 september 1983 25 fr. Gazet van Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst - Een uitgave van v.z.-w. Aaisterse i Anti-vredesbewegingstickers bibliotheek De Madeion is dood, leve de Nieuwe Madelon. Zo gezegd, kroniek van een Gemene Raad. Plesschkerremis had zon mee. Paris en He Bit Me op plaat. Festival van Vlaanderen. Triumviraat Van Schuylenbergh. En natuurlijk onze filmrubriek. Verdiende zege voor ST. V. V. Wordt Aaisterse voetbaljeugd gekort wiekt door resultaatjagers FC Doggen - SK Terjoden HUWEUJKSLIJSTEN voor jonge mensen die het van bij de start in orde willen 83/120 Freds Videoclub Molendries '21Aalst 053/78 77 35 Patrick. .cMuylaert cDcndermondsestccn Weg 4 9300cAalst 053 2I.99 U Een moeilijke start, overhitte diskussies en een resem interpellaties van de oppositie waren ditmaal de Ingrediënten van de raadszitting van dinsdag jongst leden. Opvallend waren opnieuw de hinder nissen die telkenmale dienen over wonnen te worden voor de gemeente raad werkelijk uit haar startblokken schiet en de eigenlijke agenda aanvat. Deze agenda, die amper 16 punten omvatte, gaf nochtans de indruk dat het ditmaal een korte raadszitting zou worden. Niets was minder waar ver mits het weer middernacht werd voor aleer men de geheime zitting kon aan vatten. Bij de eigenlijke agenda was het opnieuw VU-raadslid Dany Denayer die bewees als geen ander de dos siers te onderzoeken. Zijn analyse van een begrotingswijziging van het OCMW was een knap staaltje in dit verband. Spektakulaire punten waren er trou wens niet, zodat men tamelijk vlug aan de interpellaties kon beginnen. Denayer liet hierbij zijn eerste gemeenteraadssteek vallen, door te interpelleren over wagens die wegge sleept werden op de Hopmarkt en het Keizerlijk Plein. Uit het antwoord van de burgemeester bleek dat er de laatste twee jaar op betrokken plaat sen geen auto's weggesleept werden op zaterdagmorgen zodat de vraag in feite zonder voorwerp was. Meteen begon een scheldpartij tussen meer derheid en oppositie, die pas enkele interpellaties verder zou bekoelen. Uit de volgende vraag van Denayer bleek dat zowat iedereen om het even wat kon ophangen aan de voetgan- gerspasserel naast de St.-Annabrug. Denayer kwam nogmaals aan bod met zijn vraag over de maatregels van het stadsbestuur tot het verwijderen van onwettelijke publiciteitsborden. Sche pen van Openbare Werken, De Maght, beloofde op te treden. Bogaert De herrie begon pas goed toen SP- raadslid Dolores Baita een voorstel Lees door blz. 6 cErVaarbij oqs tyySIiteit en Service! cWees steeds optinjistiscli. bekjjk^fiet leveri door eeti -goede- bril! Het overlijden van koning Leopold III is een reden om terug te kijken naar wat in Aalst gebeurde ten tijde van de koningskwestie. We beperken ons tot de nog bestaande dokumentatie en herinneringen ïan de voornaamste koningsgezinde aktiegroep «De Getrouwen» uit klein-Aalst die zowel klandestien als publiek optrad om de openbare opinie en gezagdragers te beïnvloeden, en nemen ver der geen standpunt in. Onze spontane refleks was in den beginne hoofdzakelijk anti-kommunis- tisch. Reeds op 9 mei 1945, daags na de eerste aanvallen, trokken twee Aalstenaars naar Antwerpen om affi ches met de foto van Leopold III. Dezelfde nacht werden 250 affiches geplakt en de week daarop nog 150. Mijn jeugdbeweging verkocht van 10 tot 13 mei 5.700 foto's die door parti- kulieren vóór het raam werden gehan gen, naast tal van andere afbeeldin gen van de koning. Spontaan ontston den nog andere groepjes van jongelui die kortstondig een aktie voerden zoals plakken of slogans kalken op de straatstenen. Ik citeer uit een verslag van 4 januari 1947«Tijd om te vra gen om anderen niet iets moesten doen voor de goede zaak hadden we niet. De katholieke partij bestond niet meer, maar de verantwoordelijken De leiders En de Christelijke Volks partij waar al zoveel over geschreven was Niets van te zien». De foto van Leopold III en een spandoek «Aalst blijft zijn Koning trouw» hingen op een zondagmorgen op het Belfort. Er volgde een fikse rel in de gemeenteraad. Met beperkte middelen probeerden we dan zelf het stadsbeeld een koningsgezind uiterlijk te geven, te genover de massale kommunistische propaganda. Onze groep bestond uit 15 leden van drie jeugdbewegingen, vooral kajotters. Wij lieten ook strooi briefjes maken om 's nachts te ver spreiden, en poogden te breken met wat wij als terreur ervaarden. In die tijd van verhitte gemoederen hebben wij ook eens een affiche uitgegeven waarover ik mij nu een beetje schaam. Lees door blz. 2 De lawaaihinder was weldra zo erg dat een aantal winkeliers besloten beroep te doen op de politie. Deze diende echter onverrichterzake terug te keren toen bleek dat Burgemeester Uyttersprot him self schriftelijk toelating gegeven had aan s 70 23 15 r DE VAKHANDEL Vrijheidsstraat 41, AALST s 053/21 40 82 Kleding-schoenmarket Een van de belangrijkste akiivlteiten van ds Sairijke Aaisterse dekenijen is het organiseren van de jaarlijkse braderij. Afgelopen weekend was het aldus de beurt aan de Molenstraat voor het inrichten van het winkelfeest bij uitstek voor de plaatselijke handelaars. Als tegenprestatie voor de publiciteit welke het dekenijbestuur verzorgt en als teken van solidari teit betalen de winkeliers elk jaar een niet onbelangrijk lidgeld van 2500 fr. aan het dekenijbestuur. In de Molenstraat-Kapellestraat, -Werf zijn er aldus 62 leden aangesloten bij de dekenij. Simon D'Hondt voor een optreden van een vrije radio. Van deze toelating was de dekenij van de Molenstraat echter Dit jaar kwam er één vreemde eend in de bijt, die onmiddellijk voor heel wat herrie zorgde In een leegstaand winkelpand werd immers totaal onverwacht een tea room geopend, die slechts tijdens de bra derij zelf geëxploiteerd werd en waarvan de opbrengst bestemd was voor een basketballklub van Erembodegem. Deze tea-room was een initiatief van twee dochters van PVV'er en lid van het feest- komitee Simon D'Hondt, die trouwens eigenaar is van het betrokken huis. Daar dit initiatief niet alleen konkurrentie vormde voor aanpalende tea-rooms maar ook en vooral om principiële reden werd door het bestuur van de dekenij Molenstraat gevraagd om ook lidgeld te betalen. Dit werd echter door de initiatief nemers geweigerd. Men was immers van oordeel dat de exploitatie slechts een tij delijk karakter had, en dat men reeds voldoende kosten gemaakt had voor het openen van gas- en elektriciteitsmeters voor een tapvergunning, voor een BTW- nummer, voor bijdragen aan Sabam. enz. Klap op de vuurpijl was anderzijds het feit dat de nieuwe tea-room de medewerking gevraagd had van een vrije radio. Nu is de toestand zo dat het dekenijbestuur van de Molenstraat sinds enkele jaren een optreden van om het even welke vrije radio weert In het verleden waren er im mers tal van moeilijkheden geweest met vrije radio's die teveel lawaai produceer den tijdends de braderij, en die de koop lustigen aldus eerder afschrikten dan •aantrokken. Ook nu waren er moeilijkheden met de geluidshinder geproduceerd door de vrije radio vóór de tea-room van de kinderen van Simon D'Hondt. Onmiddellijk nam het dekenijbestuur. onder leiding van de ken van Holsbeek kontakt op met Bur gemeester Uyttersprot en schepen van Middenstand De Pauw, die begrip toon den voor het standpunt van de dekenij. Uyttersprot beloofde zelfs dat hij zou op treden indien het lawaai te erge propor ties zou aannemen. vooraf niet op de hoogte gesteld, met het gevolg dat dit schijnbaar miniem incident heel wat kwaad bloed zette bij de be stuursleden Lees door blz. 2 KEUKENS - MEUBELEN Zie laatste pagina Op oorlogspuinen aan de Zeebergviadukt bleef de tekst «JA uit dankbaarheid» onaangeroerd tot na de volksraadpleging. Burgemeester geeft toelating zonder dekenijbestuur te raadplegen ZATERDAG OPEN

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 1