Scout voor het leven Uit «Wie is wie in Vlaanderen» Toestand in dienst 900 normaal Gesprek met Etienne Geerinckx Nieuwe Gazet van Aalst 7 oktober 1983 9 Etienne Geerinckx stamt uit een familie van Antwerpse reders. Wegens de sluiting van de Schelde ingevolge het Verdrag van Munster in 1684 weken de familietakken uit naar Engeland, Limburg en Dendermonde. Zijn grootvader richtte te Grambergen de dekenfabriek «La Dendra» op. Zijn vader, tekstielingenieur na studies in Manchester, zou met Dr. De Naeyer en de familie Roos de gedeeltelijk aalsterse fabriek «Roos, Geerinckx en De Naeyer» leiden, en ook te Durban in Zuid-Afrika een tekstielfabriek stichten, alwaar meerdere aalsterse arbeiders zich defi nitief met hun gezin gingen vestigen. Al ijd met de kamera op stap Behalve Austral heeft Etienne Geerinckx de ganse wereld ber isd. De man die ooit het kasteel Ter Linden bezat, aan de stad Aalst verkocht voor een prikje in de hoop dat de rijke geschiedenis een rol zou blijven spelen, woont thans to renhoog in een dubbel apparte ment vanwaar hij een onmetelijk zicht heeft op de aalsterse streek. We kregen de kans er te praten met deze man, die vier hartinfarkten achter de rug heeft. Etienne Geerinckx is nu al vijftig jaar ak- tief zaakvoerder, momenteel in zijn bure len aan de Nieuwstraat. Ongetwijfeld is hij de enige streekgenoot die tegelijk een druk zakenleven leidde, daarbij zoveel belangeloze inspanningen leverde voor nijveraars en werknemers, en tevens zo veel invloed had bij de opvoeding van de jeugd via de jeugdbeweging. Dat hij zulke uizonderlijke figuur is beseft hij blijkbaar zelf niet, al verklaart hij terloops «Scou tisme betekent voor mijopvoeding van de jeugd, - leren jezelf trainen, - je nuttig maken voor de gemeenschap». Het scoutsideaal van Baden Powell be heerst duidelijk gans zijn leven, in over eenstemming met de leuze «Eens scout, altijd scout». Vele honderden ondergin gen zijn invloed en erfden een stuk van zijn bezieling. Alle oud-scouts van bijna twee generaties uit «zijn» distrikt Aalst- Ninove-Geraardsbergen denken dank baarterug aan zijn individuele kontakten zijn karaktervorming, zijn jeugdkampen en vergaderingen, zijn eerbied voor over tuigingen en symbolen, zijn Sint Joris- club. zijn kasteel Ter Linden waar zij on telbare vreugdevolle uren beleefden. Geerinckx vertelt boeiend over alles wat hem in het hoofd schiet«Op Ter Linden hebben scouts op een strozolder eens een kaars aangestoken als verlichting; - vijftig van mijn schapen werden er eens de beek ingejaagd, en kwamen er groen uit; - in Ter Linden werd veel kattekwaad uitgehaald, en de scouts leerden daar door dat ze dat elders niet mochten doen». Maar hij praat over veel andere dingen, ook over... van vóór de oorlog Uit reaktie tegen politieke wantoestan den sloot hij aan bij Rex, maakte per soonlijk te Aalst 300 abonnees op Le Pays Réel en was op zeker ogenblik lijfwacht van Léon Degrelle lui-même Dat hij hierdoor in konflikt kwam met zijn oom baron Romain Moyersoen lag voor de hand, maar Etienne Geerinckx liet Rex in de steek zodra hij de evolutie in die partij inzag. In 1938 trok hij met twee vrienden dwars door de Sahara en via frans Equatoriaal Afrika naar Albertstad in het vroeaere Belgisch Kongo. De autotocht startte in Luxemburg, om in Marseille in te sche pen naar Algiers. De helse woestijnreis werd aangevangen met 250 liter water 250 liter benzine, 11 reserve-banden en een sterke ontvangpost Philips die later te Aalst zo nuttig zou worden. Zijn er varing als scout en de bekende raad van Baden Powell voorverkenners en spoor zoekers hebben hem het leven gered, en Albertstad werd behouden bereikt na 18.000 km. Eind 1939 bezorgden de scouts aan de aalstenaars tienduizenden zandzakjes ter beveiliging van schuilplaatsen we gens het dreigend oorlogsgevaar Op de eerste oorlogsdag van 10 mei 1940 ging Etienne Geerinckx de diensten van zijn scouts aan het stadsbestuur aanbieden Sommigen bleven dag en nacht op het stadhuis De elektrische stroom viel uit na de bombardementen maar met de oude ontvangpost uit de Sahara-tijd kon den alle berichten opgevangen worden. Die werden in 't nederlands en 't frans genoteerd voor het stadsbestuur maar ook voor de militaire kommandant en de scouts publiceerden eveneens een muurkrant aan de gevel van het stadhuis Anderen deden dienst in het Sint Jozefs kollege waar dokter Goffaerts nood operaties uitvoerde in een geïmprovi seerd militair hospitaal Toen de jongeren van 16 tot 35 jaar op geroepen werden als dienstplichtigen vertrok Etienne Geerinckx op 15 mei met 36 scouts richting Menen, op dezelfde dag dat Pater Van Branteghem met 35 aalsterse KSA-ers (waaronder schrijver dezes) dezelfde richting insloeg. In Tou louse uiteindelijk beland zouden de scouts er de leiding van vijf vluchtelin genkampen krijgen Etienne Geerinckx vertelt«Wij namen 685 man onder onze hoede nadat we eerst organisatorische hulp verleenden aan de vluchtelingen Het moreel van die jongens was bijzon der slecht Ook de hygiëne en de bevoor rading Wij stelden onze universitairs als een soort politie aan bouwden er vijf zwemkommen en brachten orde op elk gebied. De aalstenaars werden hiervoor gefeliciteerd door zowel de franse als de belgische instanties» Oorlog 40 - 45 Ook over de oorlogsjaren zou onze gast heer «een boek kunnen schrijven» Het drama van zijn avontuurlijke broer en oorlogsheld Jacques heeft diepe sporen nagelaten Beiden waren lid van de weerstand. Op 't kasteel Ter Linden lo geerden meermaals neergeschoten en gelse en belgische vliegeniers die door Jacques dertien maal tot aan de spaanse grens werden begeleid Hoe dynamisch Jacques was bewijst bv het feit dat hij onderweg ook nog joden zwemmend over de Somme bracht. Uiteindelijk be landde hij zelf in Engeland waar hij spi- onage-opdrachten kreeg In april 1943 werd zijn vliegtuig op lage hoogte neer geschoten te Snoy. Zijn parachute ging niet meer open De duitsers vonden de 30 miljoen die voor de weerstand be stemd was Etienne Geerinckx moest de dood van zijn broer ook aan zijn moeder verzwijgen tot na de bevriiding. De «plakskenswacht» van april 1942 blijft voor aalstenaars een sterk verhaal. Een 20-tal scouts worden door de duitsers verplicht dag en nacht te waken bij de duitse wegwijzers, omdat er daarvan al te veel regelmatig gepikt werden. Daarover vertelt Etienne Geerinckx. in samenvat ting «Met de Kreiskommandant Karl- Jozef Vollmer heb ik vele kontakten moe ten- hebben wegens de aktiviteiten van 1.500 scouts van Aalst, Ninove en Ge- raardsbergen. De aalsterse politieman nen hebben mij eens opgehaald en in den bak gestoken. Kommandant Vollmer was een korrekt man. wat ik van herr Werner van de Feldgendarmerie niet kan zeggen. Ik zou Vollmer nog eens willen weerzien. Aalst heeft veel te danken aan burgemeester Victor Bocqué». Ekonomische Expansie Dat de stichter van de grootste aalsterse jeugdclub, aanvankelijk Sint Jorisclub geheten, weeral Etienne Geerinckx noemt zal niemand verbazen. En dat hij bij tal van gelegenheden onmiddellijk een gedurfd initiatief nam, ligt eigenlijk voor de hand Zo in 1956 bij de russische inval in Hongarije, toen honderdduizenden op de vlucht sloegen. Etienne Geerinckx vertrok onmiddellijk per kamion voe dingswaren met Caritas Catholica naar Hongarije en hielp er 's nachts ontelba- ren over de grens. Maar zijn jarenlange aktiviteiten als se- kretaris-generaal van de Kamer van Koophandel zijn minder gekend Daarom deze samenvatting «Toen ik Prins Albert en zijn handelsmis sie in New York ontmoette, ben ik ginder een maand gebleven omdat de tijd mij rijp scheen om amerikaanse bedrijven te overtuigen in Aalst een fabriek op te rich ten. Mijn beste argumenten waren dat er in Vlaanderen weinig stakers zijn. en on ze geografische ligging. Ik kreeg bijna firma Grey Unds naar Aalst, doch zij ver kozen uiteindelijk Brugge wegens de ha ven Maar Tupperware liet zich overha len om te komen kijken, en die vestiging heb ik voor Aalst kunnen realiseren In Tokio had ik kontakten met het konsu- laat-generaal van België, werd tijdelijk bevriend met de grote meneer Honda, en kon een kleine rol spelen in de Honda- vestiging in Aalst». Afscheid In een praatje met Etienne Geerinckx komen bij deze verwoede imker onver mijdelijk de bijen ter sprake Ook zijn bij enfilmen waaraan enkele leden van de aalsterse ciné-club hielpen en die aan tientallen ambassades werden verkocht Dan vraag ik mijn gastheer een paar na men te noemen van de massa mensen aan wie hij een blijvende indruk moet be waard hebben De vraag komt onver wacht Ook het antwoord «Je kan zeggen, 't is zijn oom, maar Romain Moyersoen blijft voor mij een on vergetelijke politieke figuur van meer dan lokaal formaat. En ik denk aan politie- kommissaris Van de Winckel die zoveel gezag en invloed had. zowel bij de bevol king als bij zijn agenten. Ook aan Bocqué. burgemeester tijdens de oorlog. En aan burgemeester Alfred Nichels. Ik zal het nooit vergeten. Tijdens die «plak skenswacht» onder duitse bezetting werd ik opgesteld aan de ingang van het stadspark Die nacht komt daar Alfred Nichels naar mij toe - hij woonde daar niet ver vandaan. - en zei«Hier zijn een beetje pillekens (klontjes suiker) om u te verwarmen. Ik heb niets anders om u te geven» Dat trof me zo. Burgemeester, antwoordde ik dat is heel vriendelijk van u En dat was het ook in die triestige oorlogsnacht Pol De Paepe Geen enkel aalstenaar wordt met evenveel lijnen beschreven in deze biógrafische encyclopedie van vooraanstaande Vlamingen als Etienne Geerinckx. Hierna een greep uit zijn voornaamste titels en bezigheden Geerinckx Etienne, Marie. Gustaaf. Beheerder van maatschappijen Geb te Aalst 9-5-1911Gehuwd met Quarré Micheline. Opleiding moderne humaniora, eerste wetenschappelijke; hogere handelsstudies UFSIA: 2 jaar kursus verzekeringen Gent; talen nederlands, engels, duits, italiaans; Doctor Honoris Causa van de universiteit van Treviza in Italië Loopbaan militaire diénst, gewapend weerstan den oorlogsvrijwilliger, lid Geheim Leger, lid dienst «Inlichtingen en Actie». Ge sticht in 1932 zaakvoerder van Geerinckx Verzekeringen PVBA persoonlijke zaak; gesticht in 1934 zaakvoerder Geerinckx Reizen PVBA; vanaf 1950 make laar in immobiliën: lid beheerskomitee Generale Bankmaatschappij Aalst; beheer der Bruxelloise de Gestion; beheerder Les Assurances du Crédit te Jambes; beheerder en ondervoorzitter Intermedico te Sint Niklaas en Aalst: beheerder en ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel Aalst; lid Bestendige Confederatie Handelskamer van de Europese Economische Gemeenschap: vertegenwoordi ger voor België in de Studiekommissie voor de Beroepsvorming in de EEG: korrespondent voor de Nederlandse Handelskamer voor België en Luxemburg te Aalst; Consulaire Rechter aan de Handelsrechtbank; lid van de Fiskale Kommis sie. oud-voorzitter van de Kring der Verzekeraars te Brussel: medestichter en past-president van Rotary Club Aalst; medestichter en oud-voorzitter van Cine- Club Kinova Aalst; medestichteren ere-voorzittervan Aero-club Aalst: medestich teren erevoorzitter van VZW Scoutsvrienden van Aalst; ere-voorzittervan aalster se Pentanque-club Apollo; ondervoorzitter Vrienden van de Poolse Luchtmacht 39/45 afdeling België; beheerder van de Internationale Hulp Caritas Catholica: voorzitter van de kerkfabriek St.-Annaparochie Aalst; lid van de Club Velico te Castiglione della Pescaia in Italië; lid van de Cercle Gaulois en de Cercle Africain te Brussel; ambulancier en bloedgever van het Rode Kruis; lid Internationale Imkersopzoekingsdienst; ere-ondervoorzitter Bijenmuseum Apicultura te Kalmt- hout; medestichter scoutisme te Aalst; verwezenlijking twee wereldvermaarde films 1Bijenteelt in België eerste prijs internationaal kongres Kopenhagen; 2. Danses Vitales dans la Ruche eerste prijs kongres Bijenteelt te Madrid; eerste prijs amateurfilmer Wenen; eerste prijs en gouden medaille van de afdeling dokumentaires te Cannes. Het type van de scou' voor he~ leven" Hier de grote Oubaas of Masteof Kom- missaris. bij een plechtigheid achteraan h^t kasteel T r Linden Patiënten worden naar dichtsbijgelegen ziekenhuis vervoerd. De Aalsterse dienst 900 kreeg binnenskamers meer maals kritiek te verduren, omdat men de patiënten, die opgehaald worden niet steeds zou vervoeren naar het dichtsbijgelegen ziekenhuis, of naar het ziekenhuis welke de zieken of hun familieleden zelf verkiezen. Teneinde hierover meer informatie te hebben, informeerde VU-raadslid Willy Van Mosse- velde in de gemeenteraad van 27 september naar de juiste toestand op dit vlak. Volgens Van Mossevelde werd de ver- deze disproportie. Volgens hem diende plichting om de patiënt naar het dichtst bijgelegen hospitaal of ziekenhuis te ver voeren in het verleden eerder soepel toe gepast en kon de patiënt of familie zelf de keuze doen. De leiding van de brand weer, waaronder ook de dienst 900 res sorteert heeft nu de opdracht gegeven de wettelijke verplichting naar de letter toe te passen zelfs indien de patiënt een ande re instelling verkiest. Dit is volgens de interpellant een weinig menselijk en de- mokratische benadering van de patiënt en betekent een beperking van zijn vrij heid en keuzerecht Van Mossevelde verwees hierbij naar een konkreet geval, die eerst in het ene en dan in het andere ziekenhuis terechtkwam, ondanks zijn vooraf geuite voorkeur Later werd hij echter verplicht tweemaal vervoerkosten te betalen éénmaal voor de rit vanaf de vertrekplaats naar het eerste ziekenhuis en een tweede rit van het ene naar het andere ziekenhuis. «Meh is er beter van af met een taxi» aldus Van Mossevelde. Volgens hem was er ook een groot opna- meverschil tussen de twee Aalsterse zie kenhuizen. In het hospitaal blijkt, on danks de oprichting van een eigen per manente dienst geen verandering opge treden te zijn in het aantal spoedopna men. Wegens dit alles vroeg het raadslid een onderzoek naar het waarom van men alleszins de gulden middenweg te bewandelen. Keuze Burgemeester Uyttersprot antwoordde allereerst dat er een onderscheid diende gemaakt te worden tussen de dringende hulpverlening en de normale. Bij de drin gende kan de patiënt immers geen keuze bepalen bij de normale wel Volgens de wet moet de dienst 900 aldus de patiënt naar het dichtsbijgelegen ziekenhuis brengen. Normaal is er wel een verschil in afstand maar in Aalst liggen de zie kenhuizen zeer dicht bij elkaar Na verduidelijkt te hebben dat het pro bleem reeds vele besturen beziggehou den heeft, en grepreciseerd te hebben dat hij terzake geen dwingende richtlijnen kan uitvaardigen voor de brandweer, gat Raymond Uyttersprot enkele konkrete cijfers over de jonste zes maanden Hieruit bleek dat de 900 respektievelijk 200 slachtoffers dringend overgebracht had naar het hospitaal en 172 naar de kliniek Over de gewone hulpverlening waren er geen statistieken beschikbaar gezien hier de patiënt zelf kiest waar hij wil opgenomen worden De burgemeester was echter wel van oordeel dat gans de problematiek nog eens diende besproken te worden (MP)-

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 9