«Strijd» voor de vrede stopt niet bij massa-betoging Raldes mag niet in stuurgroepen stadsherwaardering Aannemer stort illegaal op landbouwgrond Memorandum voor allesomvattend milieubeleid Kampioen achter tralies Neem nu een abonnement op de Nieuwe Gazet van Aalst 1.000 fr. voor 50 weken leesgenot. Hond in Sint-Martinuskerk Nieuwe Gazet van Aalst 16 december 1983 5 Oxfam Wereldwinkel's 4de boekenbeurs Van vrijdag 16 tot en met zondag 18 december loopt in centrum Netwerk een boeken-, geschenken- en siervoorwerpenbeurs onder het thema «Vrede door ontwikkeling». De organisatie berust bij Oxfam-Wereldwinkel. Net als in 1980 (het betere jeugdboek), 1981 (Zuid-Amerika) en 1982 (economische krisis), zijn de initiatiefnemers erin geslaagd deze boekenbeurs op te zetten rond een uiterst relevante en aktuele problematiek(on)vrede en (onder)ontwikkeling. Wereldwinkeliers Luc Schoilaert en Dirk Lammens lichtten op een perskonfe- rentie één en ander toe. Zalig Kerstfeest «Voor sommigen is de band tussen een waanzinnige wapenwedloop en de permanente onderontwikkeling van de Derde Wereld misschien niet zo evi dent. En toch. De wereldwijde ekono- mische krisis, die dit jaar haar tienjarig jubileum «viert», toont aan dat de industriële groei wel degelijk fysieke grenzen kent. Ondertussen werd de kloof tussen Noord en Zuid, sinds de tweede W.O., steeds dieper. Parallel aan de recessie ontwikkelde zich een voorheen nooit gekende bewapeningswedloop, een wedloop tegen de «doodsklok... Opmerkelijk hierin is, dat de rol van de ontwikke lingslanden, sinds 1950, steeds belangrijker werd. Over de gehele wereld wordt zowat 50 miljoen BF per minuut aan bewapening gespen deerd; 50 miljoen mensen zijn in de oorlogsindustrie «te werk» gesteld; 25 van alle wetenschappers zijn rechtstreeks of indirekt bij de wapen- produktie betrokken; 25 van de onderzoeksgelden gaat naar militaire research, enz... Waarom, iederéén is toch voor vrede... Uiteraard zijn de geopoli tieke en strategische belangen van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hierin bepalend. Daarbij komt nog de negatieve rol die multinationale (al dan niet binnen het militair-industrieel kompleks) en de Derde Wereld-elites spelen, vaak onder een dekmantel van schijn-argumenten werkgelegen heid, alternatieve toepassingen van militaire technologie, veiligheid... Ontwikkelingslanden financieren steeds meer dit lugubere oorlogsspel en zijn ook een groeiende afzetmarkt voor moordtuigen. Gevolg van dit alles is een evenredig toenemende afhan kelijkheid t.a.v. de staten-leveran- ciers. Buitenissige militaire uitgaven dwingen 3de wereldlanden tot een enorme schuldenlast die zij trachten te keren door een export-gerichte eko- nomische politiek te voeren. De verar ming en onrust die hieruit voortvloeit, gaan vele regimes met een ongemeen harde repressie te lijft... U ziet het al opnieuw zijn meer en duurdere wapens noodzakelijk; de kring is ge sloten. Merken we nog op dat elk gewapend konflikt, sinds W.O. II, in een ontwikkelingsland werd uitge vochten. Het spreekt vanzelf dat, met Het is nu meer dan een maand geleden dat de twee stuurgroepen voor de Aalsterse stadsherwaarderingskampagne akademisch geïnstalleerd werden. Via persmededelingen heeft Raldes een aantal kritieken ge formuleerd over de wettelijkheid van de procedure, en telkens kwam er, ook via de pers, een bitsig wederwoord vanwege het stadsbestuur. Uiteindelijk vond er dan toch een gesprek werden normaal in aanmerking komende plaats tussen Raldes-vertegenwoor digers met schepen Doorns en dienst hoofd L. Kiekens. Op dergelijke dialoog had Raldes reeds aangedrongen bij brief van 19 april. In elk geval blijft Raldes van oordeel dat de kampagne een overmoedige start ge nomen heeft, en dat door de stuurgroe pen een zekere wending in het gevoerde beleid nog kan gerealiseerd worden. Afbakening Raldes gaat er vanzelfsprekend mee akkoord dat bij de afbakening van de her waarderingsgebieden politieke keuzen en verantwoordelijkheid meespelen. De huidige afbakening van de gemeente raad is echter slechts een voorstel van de gemeenteraad, waar in principe nog kan op teruggekomen worden. Raldes heeft hier echter zijn twijfels over. Omdat men in Aalst vlug wou handelen, Dit is een van de 1200 vogels, die 'i voorbije week end in 'i Kapelleken weiden ten toongesteld. De Aalsterse klub De Zwartkop nebite daai een nationaal kampioen schap in. Op basis van kleur, algemene kondilie en vomii werd nelauweid Aalsterse kwekers die mei een of meerdere prijsvork naai Inns konden zijn: Eugeen De Troyer (4 titels), Karei Temmerman en l'aul I levens (2 titels), kniest Meersman, Frans De Spiegeleer, Willy De Neel en l'ios Waegeneei (1 titel). Er waren 62 deelnemers uit gans het Vlaamse land. (pd-lig) het voorgaande in het hoofd, ontwape ning een absolute voorwaarde is om tot een efficiënt en grondig ontwikke lingsbeleid te komen, echter geen waarborg», aldus Wereldwinkel. Programma boekenbeurs: «bomvol» Alhoewel men op deze vredesbeurs leuke geschenkjes en siervoorwerpen uit Derde Wereldlanden (als kerstka- dootjes) zal kunnen kopen, ligt de klemtoon opnieuw op het boek. Een 20-tal stands, deze keer per uitgeverij opgesteld zullen uiteraard vooral vre- desuitgaven aan het Aalsterse publiek voorstellen. Doorlopend zal men ook een tentoonstelling over «de geschie denis van het strijdlied» en «vredes- posters sinds WO II» kunnen bekij ken. Op elke van de drie dagen durende beurs is er een apart programma voor zien vrijdag 16 december (19 tot 22 u.) 20 uur: voordracht door Mark Heir- manoverbewapening en onderont- wikkeling, i.s.m. Jebron. zaterdag 17 december (9 tot 22 u.) 20 uurVoorstelling van «Wij staan scherp», het groot ontwaakliederen- boek, door de Aalsterse (medesa mensteller Mark Van Schandevijl. Inleiding Denise De Weerdt. 21 uur: een gezongen illustratie door het Brecht-Eissler koor, i.s.m. de cul turele centrale van het ABVV. zondag 18 december (9 tot 18 u.) 15 uur. Jan Bosschaert signeert zijn strip «Pest in 't Paleis» (uit Humo) en onder voorbehoud zal ook Mark Did- den aanwezig zijn om «Brussels by Night» nog een keertje in te leiden, een uitstekende prent, al zien we niet zo direkt een verband met de thema tiek van de beurs. (JVG) straten of straatdelen, zoals het Katte- straatdeel tussen De Ridderstraat en Vrijheidsstraat nog niet opgenomen. Uit breiding naar de ganse Kattestraat en naar de O.L.Vrouwstraat, waar stads- eigendommen aanwezig zijn wordt niet uitgesloten. Op het argument dat de nabijheid van Amylum de stadsherwaarderingskam pagne ondergraaft, kreeg Raldes geen duidelijk antwoord van schepen Doorns. Samenstelling stuurgroepen Door het feit dat bestaand buurt- en op bouwwerk. (waartoe de leefmilieugroe- pen zich rekenen) in de stuurgroepen met werden opgenomen, werd volgens Raldes de wettelijke procedure niet hele maal gevolgd Wel beloofde het stadsbestuur dat de helft van de leden van de stuurgroepen uit inwoners zou bestaan. Anderzijds is er een onwil om leefmilieuverenigingen aktief erbij te betrekken. Raldes herin nerde de schepen aan hun kandidatuur stelling van 30 mei die nog steeds ge handhaafd blijft. Schepen Doorns nam hier akte van Positief vindt men wel de intentie van de schepen om de stedelijke deskundigen in de stuurgroepen als niet-stemgerechtig- de adviseurs te beschouwen. De vraag rijst echter bij Raldes waarom deze in tentie niet formeel vastgelegd wordt, informatie De informatie van het stadsbestuur dient volgens Raldes konform te zijn aan de evolutie van het herwaarderingsdossier Daarom vindt men het voorbarig en on juist dat de bevolking de renovatiepremie nu al schriftelijk kan aanvragen bij de dienst Huisvesting. Dit bleek uit pers knipsels Schepen Doorns was het hier eens met de leefmilieuvereniging, en wees op foute interpretatie door de jour nalisten in kwestie. Tot slot weze vermeld dat de schepen zijn akkoord betuigde dat Raldes het teruggevonden struktuurplan Aalst-centrum kon inkijken. (MP) En stilaan nadert weer het kerstfeest. De kerstman is zelfs al op 't stadhuis geweest En buiten verwachting bracht hij op z'n slee voor :t personeel, de eindejaarspremie mee. Ook de boekhandelaars zijn erg content, want elke huisvrouw koopt nu voor haar vent, zoals elke papa nu koopt voor mama het leuke boek van Coïtha Alleen van 't schepencollege hebben ze geen klandizie, want die hebben het al in fotocopie En ook in het OCMW doen ze aan die zaken niet mee. Wel mochten bepaalde mensen er weer aan 't werk 't zwart geld is toch ook weer wit, dank zij De Clerck. Dus moeten wij ons in Aalst ook maar verzoenen met 't wegmoffelen van hier en daar wat miljoenen. Maar kom. Kerstmis is immers het feest van allen van goede wil zoiets als Bogaert die toch premies geeft en Borms met een blote bil, zoiets als een college dat toch geen tewerkgestelde werklozen afdankt, en misschien - met de hulp van d'oppositie - wat minder belastingen verlangt perversje Op de eerste decemberzondag was in de Aalsterse kerken een afbeelding van het Taizé-kruis te zien. Toen dit na de H. Mis van 10 u. ook in de Sint-Martinuskerk gebeurde, was er onverwachte belangstelling van een achtjarige Ierse Setter. Lacky was helemaal alleen van de Lokerenveldstraat naar de oude kerk getrok ken, paradeerde rustig rond het altaar en liet zich uiteindelijk gedwee uit de kerk zetten. Even dachten dhr. en mw. D. dat het hun hond was, die zo'n plotse religieuze belangstelling vertoonde, temeer daar hij eerst begon te snuffelen op de plaats waar ze in het begin gezeten hadden Dat kón echter gewoon niet... Tot ze hun hond thuis inderdaad niet terugvonden, wat ze na een ganse stads- speurtocht tenslotte wel konden op de parking van de Pontstraat, waar hij met kinderen aan 't spelen was... (pd) De Zadelweg is een zij-veldweg van de Merestraat in Nieuwerkerken, nog in de nabijheid van de Siesegemlaan en de steenbakkerij. Op het gewestplan is dat gebied gekleurd tot «landschappelijk waardevol agrarisch gebied». Blijkbaar belette dit de aannemer Aimé Claus niet om op een perceel langs de Zadelweg (in zijn eigendom) gronden en steenafval te storten, en zoals onze fotograaf kon vaststellen tot reliëfwijziging over te gaan. De stedelijke dienst Leefmilieu werd reeds op de hoogte gebracht door volksverte genwoordiger Jan Caudron. Er zal p.v. opgesteld en tot stillegging overgegaan worden; wellicht is dit bij het verschijnen van dit blad reeds het geval. Er werd in een gesprek met RALDES (die de zaak ook signaleerde) op gewezen dat er erkende stortplaatsen zijn, en dat men maar moet betalen zoals bij dekreet voorzien is. De stad Aalst betaalt ook ettelijke miljoenen om in Vlierzele te storten... (pd foto hg) Leefmilieu-aktiegroepen krijgen dikwijls het verwijt toegestuurd zich té negatief op te stellen tegenover de overheid, privéondernemingen, milieuproblemen, enz. Dat dit verwijt dikwijls ongegrond is, wordt andermaal bewezen door een «Memorandum»» dat WLA zopas publiceerde. Dit fraai uitgegeven memorandum, waaraan maandenlang gewerkt werd door het bestuur, bevat heel wat gedach ten, opvattingen en probleemstellingen vanuit de gezinshoek van de leefmilieu beweging, waarvan WLA de plaatselijke Aalsterse vertolker poogt te zijn Kennis van de problematiek is volgens de werk groep inderdaad een fundamentele voor waarde om er de gepaste oplossingen voor te zoeken. Om alle misverstanden te vermijden worden voorafgaandelijk de grondgedachten der leefmilieubeweging Gezocht voor onmiddellijke indiensttreding: journalistieke medewerkers voor de Aalsterse deelgemeenten (behalve Erembodegem) en sport. Basisfree-lance. Zich wenden: redaktie-adres. samengevat, zij het onvolledig ten gevol ge van een noodzakelijke beperking. In de bijna 20 bladzijden tellende brochu re wordt getracht een zo volledig mogelijk beeld te brengen van de maténe die «leefmilieu»» raken, in de ruime beteke nis. Het eerste hoofdstuk bestaat uit drie de len de werelddimensie van de leefmi lieubeweging, de sociale dimensie, en tenslotte de bovengemeentelijke dimen sie op nationaal vlak. Het tweede hoofdstuk behandelt de spe cifiek Groot-Aalsterse punten. Om een idee te geven van de onderdelen open baarheid en participatie; woningbouw, openbare werken, industrie, landbouw, luchtbezoedeling, afval, geluidshinder, reklame. waterverontreiniging, rekreatie. ruimtelijke ordening, groene ruimten, verkeer, energiebesparing en opleiding van bevoegde personen. Het Memorandum is te bekomen bij Frans De Sadeleer, Stationsstraat 11r 9308 Gijzegem (M.P

Nieuwe Gazet van Aalst | 1983 | | pagina 5