Serviezen promotie Dender nog steeds open riool CALLEBAUT CALLEBAUT Immobiliënsektor vrije hand in herwaarderingsgebieden HUIS HUIS Huwelijkslijsten vind je overal !fi. jy Originele huwelijkslijsten vind je zeker bij Kom eens een kijkje nemen Keizerlijk Plein 36A Aalst Tel. 053/77 17 21j Gevaarlijk daar no9 geen borden "°c 4 - Nieuwe Gazet van Aalst 13 januari 1984 Parlementaire vragen B In de jongste Raldes-krant staat een overzicht van ditjaar geste'de narlementaire vragen en ministeriële antwoorden gepubliceerd over de Dender. Zoals bekend is de bestrijding van deze vervuiling otticteel prioritair in het Algemeen Waterzuiveringsprogramma voor het Vlaamse Gewest. Maar hoe zit het nu, op dit ogenblik - Dank zij volksvertegenwoordiger Wifty J j| r Van Renterghem (PVV) komt men van Mi- nister van Leefmilieu Lenssens te weten nisiet vctii --- dat er van een essentiële verbetering van de kwaliteit van het Denderwater gedi - rende de laatste tien jaar geen sprake is Wel zijn er enkele plaatselijke verbeterin gen door het kollek'eren van afvalwater en het zuiveren van afvalwater door de NV Amylum Het aandeel in de vervuiling bedraag' voor het volledige Denderbekken 442 364 IE (Inwonersekwivalenten) voor de bevolking, 1.934.926 IE voor de land bouw en 528 074 IE voor de industrie Het gaat hier wel om theoretische bere keningen van de potentiële verontreim- gingsbronnen. Om aan deze toestand een einde te maken werd gestart met een Algemeen Waterz; .iveringsprogramma. - Dank zij volksvertegenwoordiger Nor- bert De Batselier (SP) komt men ander zijds te weten dat volgende bedrijven hun afvalwater rechtstreeks in de Dender lo zen de NV's Unal (Geraardsbergen) Fabelta (Ninove) Ammalia (Dender leeuw) Schotte, Intercom, Amvlum, Sullb. FFR en Tupperware te Aalst en de Verenigde Papier- en Kartonfabrieken uit Dendermonde Een eigen waterzuiveringsstation is reeds in werking bij Unal, Fabelta, Amy lum en de Verenigde Papier- en Karton fabrieken. Al deze bedrijven behalve Am malia hebben reeds een wetteli|ke lo zingsvergunning op basis van de uitvoe ringsbesluiten van de wet van 26 3 1971 Overtredingen werden tot nu toe niet vastgesteld «aangezien er nog geen kontrles plaatsvonden, wat in verband staat met de nog maar recente oprichting van de Vlaamse Waterz iveringsmaat- schappi Wat de koliektoren en zuiveringsstations betmft vernemen ij dat spenfiek voor de zone Aalst in een eerste fase uitslui tend aandacht besteed wordt aan de k - lektoren op de linkeroever Hiervan is één sektor reeds uitgevoerd en een a- - dere is in uitvoering Het zuiveringssta tion wordt in twee fasen gebouwd, waar van de eerste een kapacitei- van 80 000 inwon^rsekv.ivalenten beoogt en de tweede nog eens 60 000 IE Het aanbe stedingsdossier werd ondertussen goedgekeurd Op de begroting 1982 werden voor de sanr hngswerken in het Denderbekken 741 787 000 f' kredieten vastgelegd Hiervan is 290.51.000 fr. voorzien voor de koliektor E-F te Aalst Voor 1983 en 1984 kon geen raming gegeven w' rden, omdat hiervoor gewacht wordt op de de finitieve planning van de zuivenngspro- jek'en in het Denderbekken in het kader van het Algemeen Waterzuiveringspro gramma voor het Vlaamse Gewest - Hubert Van Wambeke (CVP) stelde een vraag over de oeverversterking Hier bl'jkt dat de planning en timing van deze werken volledig afhankelijk zijn van het krappe budge' In de zone Dendermonde-Erembode- gem bestaat de optie tot een moderni sering op 1350 Ton De drie miliard ko men er wellicht slechts op middellange termnn Ondertussen wordt aandacht besteed aan noodzakelijk onderhoud en herstellingen Zo is er langs de Tragel te Hofstade een nieuwe oeverversterking in uitvoering en dr zal ook ter hoogte van het geplande zuiveringsstation gebeu ren Opwaars van Erembodegem wordt a ra to van 20 milioen fr per jaar gestadig vernieuwd Waar technisch ekonomisch en materieel mogeli k wordt voor gebruik van schanskorven geopteerd Beton zou op een aamal plaatsen ech'er de enige realistische mogelijkheid zijn Geli ktijdig met de oeververnieuwingen wordt het jaagpad vernieuwd of hersteld Waar geen degelijke oeververdeling aanwezig is zou een vernieuwd jaagpad immers beschadigd worden Toch wil de mimster de huidige politiek van oeverver- del ng en uitbouw van het jaagpad voort zetten in de toekomst (MP) Noq geen twee maana nadat de nieuwe helgroene glaskontainers hun intrede deden in het stadsbeeld blijken zij een steeds grotere bron te worden van ergernis, vooral van die inwoners, die in de direkte buurt wonen. De H. Hartkerk wordt hersteld (JC) De oorzaak is ongetwijfeld te vinden in het feit dat deze kontainers. zeker met de voorbiie eindejaarsperiode onvol doende snel vernieuwd worden. De mas sa glas dat geen plaats meer vindt in de overvolle kontainers, wordt er door de bevolking dan maar naast gedeponeerd met verpakking en al, zodat de omgeving van de kontainers weldra evolueert tot een sluikstort. Het gevolg is dat deze storten op hun beurt allerlei ongedierte, vooral ratten, aantrekken wat dan weer gevolgen heeft op de volksgezondheid Nochtans heeft de reinigingsdienst van de stad reeds enkele malen de omgeving van de kontainers opgekuist, maar de frekwentie is onvoldoende om nieuwe haarden van ongedierte te vermijden. Het gevolg is nu dat heel wat inwoners bv. in de Pontstraat niet langer wensen dat een glaskontainer in hun buurt zou opgesteld worden. Dit kan dan weer nare gevolgen hebben voor de toekomst, wanneer het stadsbestuur naar nieuwe plaatsen voor de kontainers zal moeten uitkijken. Nochtans was dit bestuur op één van haar perskonferenties ooit verwittigd over mogelijke neveneffekten van het plaatsen van glaskontainers. Men be loofde toen maatregelen te nemen om sluikstorting te vermijden In verband met deze problematiek ver schenen er zopas ook twee zonderlijke mededelingen vanwege het schepenkol lege. Enerzijds verscheen een berichtje in de stadsberichten waarbij vermeldt wordt dat voor klachten over de huisvuil- ophaling. glaskontainers en het onder houd van straten en pleinen de inwoners U las vorige week reeds dat op de laatste gemeenteraadszitting van '83 heel wat te doen was over de begroting van de Regie voor Grond- en Bouwbeleid. U vernam al dat Willy Van Mossevelde (VU) een opgemerkte toespraak hield; ter aanvulling hierna de visie van Roger D Rondt die met minder bezwaren had (heeft) tegen de voorliggende begroting. Volgens D'Hondt is de «regie voor grond en bouwbeleid» in Aalst een tot op heden ondergewaardeerd, maar niettemin be langrijk beleidsinstrument. Doel is vol gens hem niet zozeer het licht exploita tieoverschot, dat de zes voorbije jaren telkens voorkwam, maar eerder aankoop of onteigening van gronden om woon eenheden of industrieterreinen te kun nen realiseren. Hij noemde het verbazend dat het eerste werkelijk grote huisvestingsprojekt (het projekt «Hof ter Leeuwergem»), met 27 sociale woningen in een eerste fase, ge schrapt werd. T.o.v. het argument van de ekonomische krisis gewaagde hij van een lichte relance in de bouwnijverheid. Hij verheelde niet dat er twijfels zijn over het rendement van de verkopen in de verkaveling De Bioley (waarin Hof ter Leeuwergem kadert) en over het opslor pen van al zo karige landbouwgrond. Toch had hg geen goed woord over voor het zomaar schrappen, terwijl de wegen- infrastruktuur reeds gedeeltelijk voltooid is (zullen de subsidies teruggegeven moeten worden er zowat 7 miljoen fr. erelonen verstrekt zijn aan de ontwer pers en bepaalde aanbestedingen reeds gedaan zijn. Verwerpelijk achtte hij het feit dat de grondregie opdraait voor de lasten van de operatie, terwijl de inkomsten (uit ver koop van een deel van de gronden Hof ter Leeuwergem) in de stadskas vloeien «dergelijke werkwijzen ondermijnen de grondregie als beleidsinstrument». Stads- en dorpsherwaardering Spreker betreurde nog dat de begroting geen enkele aanwijzing bevat waaruit blijkt dat de grondregie ingeschakeld wordt in de stads- en dorpsherwaarde ring Nochtans voorziet de begroting de verkoop van eigendommen om het stadsaandeel in de heiwaarderingsge- bieden (ten belope van 35,4 miljoen) te bekostigen De regie zou een belangrijke prijsbeheersende rol kunnen spelen, door leegstaande woningen te restaure ren na aankoop en nadien weer te verko pen. «Het zou spijtig zijn mocht men de immobiliënsektor de vrije hand laten in deze herwaarderingsgebieden» Volgens Roger D'Hondt zou dan het so ciaal karakter van de projekten onmid dellijk verloren gaan. (pd) zich dienen te wenden tot de diensten van openbare werken, die gelast zijn met de uitvoering en er verantwoordelijk voor zijn. Waarom dergelijk bericht? Wil de ene schepen (van leefmilieu) de verant woordelijkheid van de moeilijkheden af wentelen op de rug van een andere (openbare werken) die toevallig ook een partijgenoot is Kan de ene de klachten niet persoonlijk overmaken aan de an dere Een ander persbericht maakt melding dat de stad na de kerst- en nieuwjaarsdagen een speciale en eenmalige glasophaling organiseert voor alle deelgemeenten De tuinders en bloemisten, die onlangs veel glasschade leden kunnen van deze ge legenheid gebruik maken Op woensdag 11 januari is er de ganse dag een speci ale ophaling voor klein-Aalst. De deelgemeenten worden 's namiddags bediend en wel op volgende dagen maandag 9 januari Herdersem en Gijze- gem dinsdag 10 januari Moorsel don derdag 12 januari Hofstade Erembode gem komt op vrijdag 13 januari aan de beurt. Nieuwerkerken op maandag 16 ja nuari en Meldert en Baardegem op dins dag 17 januari Door deze speciale regeling wordt de papierophaling in de deelgemeenten, die voorzien was voor 11 januari verschoven naar 25 januari In Aalst blijft de papier ophaling behouden op 18 januari Is de aparte glasophaling op zichzelf al niet eigenaardig, dan kan men zich de vraag stellen of dit geen bewijs is dat de glaskontainers op zichzelf onvoldoende zijn en bijkomende aparte glasophalin- gen in de toekomst noodzakelijk zullen blijven (MP) snelheidsbeperking voorzien zijn. (JC)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4