AALSTERSE ARTSEN OP ALTERNATIEVE TOER U JANUARI-PRIJZEN STERK VERMINDERDE PRIJZEN -20%-30% -50% Geraardsbergsesteenweg 74 EREMBODEGEM- TERJODEN Tel. 053/21 85 50 Maandagnamiddag open «5 V VERVOLG VOLGENDE WEEK Nieuwe Gazet van Aalst - 13 januari 1984 - 5 In haar decembernummer publiceerde de verbruikersunie, Test Aan koop, de resultaten van een enquête over alternatieve geneeskunde. Daarbij werden vooral de patiënten aan het woord gelaten. Hoe erva ren immers de artsenij-consumenten de homeopatische, acupunctuur- en andere niet-reguliere geneespraktijken aan den lijve T.A. kon een aantal gunstige gevallen en tabelletjes ten voordele van de alternatieve genezers uit haar enquête distilleren. 'Hoe reageren onze Aalsterse dokters nu op Test Aankoops grafie ken en vaststellingen', was de vraag die de NGvA zich stelde. Na menig bezoekje aan de resp. wacht- en consultatiekamerrs kon den we volgend relaas van 'uwen doktoor' voor U uitschrijven. Voor wie T.A. (1) nog niet gelezen heeft, nemen we het artikel nog even diagonaal door. Zoals we reeds zegden, wordt als vertre- punt «het standpunt van de patiënten op basis van hun eigen ervaring» (2) genomen. Een standpunt dat uiteraard subjektief is zoals T.A. zelf toegeeft, doch, een objektief verslag uitbrengen over subjektieve ervaringen, lijkt onze enquêteurs niet onmogelijk. T.A. kon na een aantal blijkbaar streng doorgevoerde selectiecriteria amper de ervaring van 457 personen, die reeds beroep hadden gedaan op een alterna tieve terapie, weerhouden. De alternatieve geneeswijzen, die bijge volg voldoende representatief leken, waren de homeopatie, de acupunctuur, de chiropraxis, de osteopatie en het magnetisme. Wat o.m. van Dale ons leerde over deze termen, was het volgendehomeopatie «geneeswijze waarbij men tegen een kwaal als geneesmiddel aanwendt, wat bij een gezonde juist de kwaal zou teweegbrengen, doch dat in uiterst geringe hoeveelheid toegediend, de natuurlijk heelkracht van het organisme helpt». (3). Een Aalsters arts, die de homeopatie niet bepaald in z'n hart draagt, formuleerde deze geneespraktijk in ander, krachtige Vlaamse termen'pompwater met een beetje regenwater erbij, en... 't breng nog op ook'. Einde citaat. Acupunctuur is de naam van een tech niek, waarbij fijne naalden in het onder- houds bindweefsel worden gestoken, met o.m. de bedoeling pijn te verzorgen en te verlichten. Door het prikken scheidt het menselijke organisme immers pijnlijke stoffen af. In China, land van herkomst, wordt de acupunctuur dan ook veelvul dig voor narcose gebruikt. Chiropractors en osteopaten passen beiden een manuele behandeling toe als terapie voor spier- en gewrichtpijnen. Magnetisme, waarvan de meeste beoefenaars in België geen klas sieke medische opleiding hebben, gaat uit van het 'fluidum', een alom tegenwoor dige en eenmakende kracht in het lichaam. terapeut, terwijl dit percentage bij de huisdokters en allopaatspecialisten resp. 79 en 69 bedraagt. Wel moet hier aangestipt worden dat zowat drie vierde van de alternatieve genezers een klassieke medische of para medische opleiding genoten heeft. Bovendien verbiedt onze vaderlandse wetgeving de uitoefening van een alterna tieve terapie aan niet-dokters. Wat betaal je nu voor zo'n alternatieve raadpleging is een andere vraag die T.A. aan de milde schenker, alias de patiënt voorlegde. Het gemiddelde tarief per raadpleging varieerde als volgt 552 fr. bij de chiropractors (4) 632 fr. bij de osteopaten 668 fr. bij de magnetiseurs 676 fr. bij de acupuncturisten 715 fr. bij de homeopaten en ter vergelij king: 732 fr. bij de klassieke specialis ten. HA KRAKER 05TE0PM7 Voelt U zich al wat beter, meneer Eens deze kracht verstoord, ben je ziek. Mesmeriaanse praktijken, pendelen en dit is niet heen en terug naar Brussel, tenzij je magnetiseur daar natuurlijk woont of wichelroede lopen kunnen je dan misschien van je slapeloosheid of depressie afhelpen. In elk geval, is volgens T.A. zowat 87 °7o van de patiënten zeer tevreden over de alternatieve behandelingswijze van hun De alternatieve terapeut is dus een min der dure vogel dan de klassieke specialist, maarrr... Het RIZIV betaalt enkel een tussenkomst als de terapeut dokter is met klassieke medische opleiding. Enkel allopatische geneesmiddelen wor den terugbetaald. Met 1 bezoekje bij de medische alternatieve arts ben je er over 't algemeen niet van afhet gemiddeld aantal raadplegingen schommelt zowat Mode GERMAINE In 't begin leek het allemaal nog goed en nogs choon, maar meer en meer voorvallen <uitluisteren de droom wat eerst een College leek '!'t -v.' naar openheid, geeft nu alleen bewijzen van pariijpoiiiieke beperktheid. De goodwill naar ALLE inwoners toe, werd dit College wel heel vlug moe. Voor meer en meer zaken kan men alleen bij 't bestuur terecht, als eerst de goede partijkaart wordt voorgelegd. Hoe bekrompen en zielig-klein, Ook «grote» mensen kunnen zijn, werd ook weer duidelijk bij d'opening van 't zwembad, waarbij men een eigen Aalsterse minister maar liever «vergat» Och, 't heeft eigenlijk heel weinig te betekenen, dat hij zijn naam niet op de inhuldigingsplaat mocht tekenen, maar 't komt wel over als dorpspolitieke kleinzieligheid, en het riekt heel onaangenaam naar onverdraagzaamheid. In een samenleving waar de «sterkere» de «zwakkere» niet respecteert, wordt vroeg of laat de rekening gepresenteerd. En dan kan het hard vallen te moeten leren wat Bredero reeds zei«'t Kan verkeren rond de 5,7 terwijl dit bij de klassieke specialisten 3,8 bedraagt. Wel moet hier toegegeven worden, dat de alternatieve arts bij een late raadpleging zowat 45 minuten nodig heeft om met z'n patiënt naar lijf en leden kennis te maken. De klassieke specialist gebruikt hier gemiddeld een halfuurtje van zijn tijd. Volgens Test Aankoops tabellen is de totale behandeling het voordeligst en het kortst bij de klassieke specialisten, homeopaten en magnetiseurs. Een andere vaststelling was evenwel ook dat bij de alternatieve genezers slechts in laatste instantie wordt aangeklopt. D.w.z. nadat de patiënt zich niet gehol pen voelde door de allopaat. In hoeverre de slechte toestand van de patiënt na een alternatieve behandeling verbetering kende, ging T.A. na aan de hand van een aantal specifieke klachten. Zo bleken homeopaten over heel de lijn een goed resultaat te boeken, terwijl de chiropractors en osteopaten in de gun stige zin van zich lieten spreken bij behandeling van spier- en gewrichtpij nen, duizeligheid en misselijkheid. Acu puncturisten schenken minder voldoe ning dan gemiddeld, tenzij voor aandoe ningen betreffende neus-, keel-, oor- en luchtwegen. Het magnetisme wordt vooral op prijs gesteld bij psychosomatische en ver moeidheidsproblemen. Wat de duurzaamheid van de verbetering betreft blijken de klassieke specialisten en homeopaten het dan ook weer te halen op de andere alternatieve genezers. Bovendien stelt T.A. vast dat een verbe tering over 't algemeen duurzamer is bij terapeuten met klassieke opleiding dan bij deze zonder enige vorming. Hier kon nog aan toegevoegd worden dat zowel bij de acupuncturisten als bij de homeopaten, de traditionele aanpak een groter tevredenheid oplevert. Wat T.A. nu vooral met haar enquête beoogde, was o.m. dat de patiënten, om wiens gezondheid het uiteindelijk gaat, ook eens het woord zouden moet krijgen over de diverse terapieën. Tevens stelt T.A. de vraag of de alternatieve genees wijzen niet beter verdienen dan onwe tendheid, vooroordelen en klandestini- teit. Hier wordt dan ook met de vinger gewezen naar de verantwoordelijkheden voor de gezondheidszorg. Wat de NGvA met dit artikel beoogt is evenwel te luistefen naar wat 'een aantal Aalsterse artsen ite zeggen hebben over Test Aankoops bevindingen. Graag hadden we naam en toenaam van onze geïnterviewden vermeld, doch een dergelijke reklame kunnen dokters zich doorgaans niet veroorloven, wegens mogelijke schorsingen. Homeopatiegeen ziektes, maar zieken. Volgens de bezochte arts-homeopaat ligt de bakermat van de homeopatie in Belgi^ eigenlijk in Aalst zelf. «Het was dank zij de interesse van Dr. De Moor, die rond '18 als chirurg werkzaam was in het Aal sterse hospitaal, dat de homeopatie zo'n verbreiding kende in ons land. Wat ech ter eveneensv oor de grote doorbraak van deze geneeswijze zorgde, was het uitbre ken van de cholera-epidemie tijdens de 40-er jaren van de vorige eeuw. De allo patische artsen stonden met de handen in het haar, terwijl de homeopatie hier de beste resultaten boekte en weinig of geen doden had. Ook bij de stichting van de Koninklijke Belgische Akademie voor Geneeskunde in 1843 zaten de allopaten en de homeopaten als evenwaardige con fraters naast elkaar. Beide strekkingen zijn dan echter steeds meer uit mekaar beginnen groeien». Eén van de belangrijkste stelregels uit homeopatie blijkt wel te zijn, dat elke zieke recht heeft op zijn eigen homeopa- tisch geneesmiddel. «In de allopatie kan men voor drie patiënten die elk te kampen hebben met eenzelfde ziekte, telkens hetzelfde geneesmiddel geven. Voor een homeo- paat is zoiets ondenkbaar. Er moet immers vertrokken worden van een geheel van symptomennl. de mind- symptomen (karakteriële eigenschappen van de patiënt), de algemene en de lokale symptomen. Pas dit geheel kan aanlei ding geven tot een homeopatisch genees middel. Elk is trouwens gelijk aan zijn homeopatisch medicijn. Het is het gelij ken dat geneest». Daarmee is echter de homeopatische kous nog niet af. Welke kenmerken zo'n specifiek niet-allopatisch geneesmiddel in zich draagt, verduidelijkte onze homeo- paat als volgt. «Een homeopatisch geneesmiddel is afkomstig van plantenextracten, dierex- traten of mineralen. De tincturen hiervan worden dan verdund en dynamisch gemaakt d.w.z. een homeopatisch geneesmiddel is energie. Let welhet is NIET omdat een medicijn op homeopatische wijze bereid werd, dat het een homeopatische uitwerking zou hebben. Het moet werkelijk voor 100 het medicijn zijn van de zieke. Een eerste homeopatische consultatie duurt dan ook meestal een uur en dan heb je nog altijd niet het juiste genees middel gevonden». Op onze vraag of de homeopatie nu wel als een volledige geneeswijze kon worden beschouwd, kregen we een meer dan overtuigend ja-antwoord. «Ik durf zelfs verder te gaan en het als volgt te stellen: de allopatie behandelt, maar geneest niet. Bovendien slaagt de klassieke geneeskunde er ook nog in om naast de bestaande natuurlijke ziekten, een geneesmiddelenziekte op te bouwen, die de vitale capaciteit aantast. De homeopatische geneesmiddelen zijn daarentegen zo verdund, dat ze geen aan leiding kunnen geven tot een intoxicatie. Volgens de statistieken van T.A. blijkt de voldoening na een alternatieve raadple ging groter te zijn bij de landelijke bevol king en bij de vrouwelijke patiënten. «In mijn eigen praktijk zijn het juist de hogere en middenklassen die komen voor een homeopatische behandeling. Trou wens wat daar in T.A. geïnsinueerd wordt, i.v.m. de vrouwelijke patiënten, 4s dat wij vooral psychische klachten ter behandeling zouden krijgen. Terwijl wij juist ontzettend veel gevallen van orga nische patologie binnen krijgen».

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5