gm X VAN DER WAERDEN Bruisende Molière-cocktail Vierde middagconcert duel en dialoog van cello en gitaar. Liilike Kinova kwoteert amateursmalfilms 1983 Tejater 80 met eSCAPINade INTERIEURVERZORGING VAI EN BIEDT MEER MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Studio in essen perl. Saved by the Belmondo 12 Nieuwe Gazel van Aalst 27 januari 1984 De tijdloze grootheid van Molière's werk en de ongebreidelde, aktua- liserende fantasie van Anton Cogen hebben eens te meer gezorgd voor een schitterende en sprankelende Tejater 80-prestatie. Teater 80 bracht in Netwerk eSCAPINadeeen teatermontage naarLes four- beries de scapin» en «L 'impromptu de Versaillesvan Molière, Anton COGEN reqisseerde. Muzikale begeleiding van DUCK SOUP». (JC) Anneke Sirou blonk uit door haar vlotte, Zolang er regisseurs als Cogen zullen zijn hoeven we ons geen zorgen te maken over de teaterauteursarmoede. Wie, zoals hij, oog heeft voor de intrinsieke waarde van grootmeesters, in casu Molière, en bovendien een klare kijk heeft op het wel en wee van onze huidige wereld, heeft ruimschoots de nodige gegevens gevonden om waardevolle nieu wigheden te distilleren. Ik zeg wel nieu wigheden ondanks de wetenschap dat «les fourberies de Scapin» en «L'impromptu de Versailles» nu toch al drie eeuwen «aktueel» blijken te zijn. Aktueel naar inhoud en vorm. Naar inhoud omdat de kortzichtigheid, het snobisme, de geldzucht, het machts misbruik, de liefde en jaloersheid mense lijke gegevens zijn die evengoed het des potische Lodewijk XIV-Frankrijk teis terde als de Aalsterse huidige samenle ving; naar vorm omdat, zoals nu, ook in de tijd van Jean-Baptiste Poquelin een dringende noodzaak naar vernieuwing van het teater bestond en ook gevonden werd in de Molière teaters. Wat Molière dan deed zou hij nü ook doen; alleen zou hij nogal evident de bestaande moderne middelen aanwenden die ook een Cogen nu aanwendt. Meer direkte aanpak in spel en dialoog, vrijere gedurfdheid in overeenstemming met de moderne moraal, gebruik van de eigentijdse muziekelementen, zang en danseen cocktail van modern showgebeuren. En dat, nota bene, zonder afbraak te doen aan de eigen geest van Molière's genie. Cogen als hernieuwende Molière of Molière als vóórtijdse Cogen; een teater- mens blijft een teatermens In die sprankelende levenselexir zijn het natuurlijk de luchtbelletjes die de fris heid en het smakelijke definiëren. Als pareltjes schoten enkele vertolkingen de hoogte in. Ulrich D'Haese in de rol van Scapin verenigde met brio de speelse beweeglijkheid van een volkse comedia- dell'arte artiest en de teatrale moderniteit van de video-clipvedette. Merkwaardige prestatie gezien hij ook met franse ele gance de rol van Molière gestalte gaf. vloeiende bewegingstechniek waarbij de gratie en de stijl een aantrekkelijke pré- sence creëerde. Andere uitblinkers in de overigens zeer homogene, gave vertol king waren Dirk Klinck en Ronald Schol- laert, respektievelijk met hun kreatie van Argante wat Dirk betreft en een reeks personages waaronder de «fakteur» wat Ronald betreft. Dat de rest van de cast het mij vergeven niet bij naam genoemd te wordenhun prestatie was zeker het vermelden waar. Geen enkele ontsierde het geheel een klein voorbehoud voor Elia Vermeulen die niet zo schitterend de stijlvorm bena derde en allen droegen bij tot het visuele en kleurrijke spektakel. Spektakel waarvan de genietbaarheid verhoogd werd door een degelijke dit maal niet agressieve muzikale omlijs ting van Wim Henderickx op verhoogde scène door «Duck Soup» uitgevoerd. De kombinatie van speelse lichtvoetig heid met Aalsterse elementen en taal en van Franse welsprekendheid met Moliè re-allures in het Frans, de vervreemdende spitsvondigheid van Mrs Marple's aan wezigheid en de zelfbewustheid van de al even vreemde aanwezigheid van J.J. Rousseau, de doelbewuste aktualisering van inhoud, tekst, zang en dans met let terlijke en figuurlijke oogknipjes naar het publiek, deze mengeling van moderne frisheid en klassieke degelijkheid gaven als resultaat een verkwikkend schemer- kelkje van teatergenoegen. Prooost... hik... (N.S.) Deze produktie, het zien waard, loopt nog op 27, 28, 29 en 30 januari in Net werk. Als men het niveau van beleidsmensen afmeet aan hun zorg voor kui tuur ziet het er in Vlaanderen maar belabberd uit. We zijn geruisloos aan het terugkeren naar de duistere tijden. Elk zinnig mens zou het immers niet meer dan logisch vinden een organisatie als de vzw Mid dagconcerten extra te steunen. Ze biedt kansen aan eigen mensen, aan jong talent. Bovendien is de toegangsprijs een lachertje. Bij ons niets daarvan, of liever hoe paradoxaal het ook mag klinken het tegendeel. Lees ik immers niet in een krant van vorige week dat de stad Gent de jaarsubsidie voor Herman Streulens' organisatie heeft verlaagd van 50.000 fr. tot 5.292 fr. Verdient dit een huilbui of een spotlach En toch heeft het vierde middagconcert nog maar eens bewezen hoe zinvol de organisatie is en werkt. Je kan bezwaar lijk beweren dat Edmond Callier en Yves Storms tot de grijze kudde behoren. De eerste is een voortreffelijk en befaamd cellist, de tweede won met zijn gitaar al een paar internationale wedstrijden en studeerde o.m. bij Julian Bream. Het programma was dan ook ondanks het ontbreken van zogezegde grote namen een juweeltje. Duel en dialoog verliepen vloeiend en boeiend in het speelse lied van de renaissance en de wrange taal van deze eeuw. Dat Diego Ortiz ooit kapelmeester is geweest van de hertog van Alva heeft blijkbaar geen sporen van zon nagelaten bij de geestelijke vader van de Bloed raad. Toch zijn de drie recercares die we te horen krijgen van een beweeglijkheid en een temperament dat ze de zorgen wegblazen. En Yves Storms laat zijn gitaar klinken als een luit. Wie nog nooit van Bernhard Romberg heeft gehoord en ik ben in dat geval herkent in zijn divertimento op Oos tenrijkse liederen de populaire citer en de stem van het volk. Romberg was de grondlegger van de Duitse celloschool. Dat hij een vakman was bewijst de hand van Edmond Callier die in de hoge stem zijn instrument Iaat zingen als een viool en het eigen timbre de warmte geeft van een donkere bourgogne. Dan verrast ons de twintigste eeuw. Vorige zaterdag stelden de leden van de Aalsterse filmklub KINOVA hun realisa ties voor van 1983. Deze klubwedstrijd wordt jaarlijks georganiseerd om de leden te stimuleren en om hun een idee te geven welke vorderingen zij hebben gemaakt. Al fluisterend werd ook vernomen dat het de leden in zekere zin ver plicht hun film voor een bepaalde datum af te maken, bij de juniores werden de rums «Oude streekgerechten» en «Vakantie in Zee land» (beide van Jan de Droog) met 70 punten bedacht, wat in de filmwereld meteen goed is voor zilver, «Onge dierte» (van Luc Mertens) behaalde 63 punten (brons). Bij de seniores kaapte Furious van Johan Vertongen en Gui De Kegel met 77 punten (zilver de eerste prijs en meteen ook de fel begeerde wisselbe ker weg, gevolgd door «Salobrena» (J. de Droog) 74 p. «Wij, Boeren, Waar heen» (S. Van Nuffel) 70 p.; «De Nieuwe Eetkamer» (door J. Colom- bier) 67 p., «Heden en verleden in de Baai van Napels» (door E. de Beer) 66 p. en «De Minnaars van de Schelde» (E. Van Droogenbroek) 63 p. exequo met «Babelut» (door J. Colombien). De filmklub Kinova is een klub voor al wat een smalfilmkamera bezit, plezier heeft in filren en graag wat wil bijle ren op dit vlak. Drempelvrees moet je echt niet hebben. De klub is wellicht een van de oudste, zoniet de oudste van België, en nog nooit heeft men er iemand geweigerd. Wie bij de klub wil neemt best kontakt met de voorzitter, Jan de Droog, Wellekensstraat 13, 9300 Aalst. Dat uw filmtechniek er zal op vooruit gaan door de ruime ervaring van de andere leden is zeker, als men weet dat KINOVA in 1963 reeds de Natio nale FACINEB-wedstrijd mocht orga niseren, dat in 1968 zelf de VAKOV- wedstrijd werd ingericht, en dat in 1977 het Internationaal Humor-smal film-festival der lage landen werd inge richt. (JC) li Tafelmuziek was voor mij vroeger syno niem van saaie bedoening. Maar dat veranderde toen ik een zekere Telemann leerde kennen. En nu verschijnt hier Peter Welffens, een man van bij ons. Zijn suite is klassiek en toch eigentijds: geen schokeffekten, geen vervreemding, maar een grillig taaltje dat tastend zijn weg zoekt. Duo concertante van de Tsjech Stepan Lucky dateert uit de jaren '70. Was de man niet verbonden aan T.V. en Acade mie, ik zou zeggen dat iets van de bittere nasleep van de Praagse lente over zijn muziek hangt. Maar de desolate sfeer in het andante sustenuto en de schrijnende zang van de cello in het slotdeel liggen eerder geworteld in de kilheid van onze samenleving. Edmond Carlier en Yves Storms nemen afscheid met een aria van Villa-Lobos, even ingetogen als die uit Bachs derde suite en even onvergetelijk. W.D.B. Steenweg op Ninove 6 - B 9470 DENDERLEEUW - Tel 053 66 86 45 Internationale Wohneinrichtungen Vrij in en uit elke weekdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur; zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur maandag gesloten. 550 cm Recept om van een matig scenario een best genietbaar filmsoepje te maken men neme een goed akteur in de hoofd rol... In dit geval is het «gerecht» met een pol(itie)lepel te smullen, en is de trek pleister op de wonde niemand anders dan Jean-Paul Belmondo... Het resultaat: «Le marginal» Smakelijk... In een story die wel eens herinnert aan «Sharky's machine», wordt kommissaris Jordan (Belmondo) gedegradeerd van drugbrigade naar zedenbrigade, na een te gortig stukje heroïsche heroïnejacht... Meccacci, de klasseschurk-in-het-nette- pak én brein achter het hele drugnet plus een rits prostitutiecentra, heeft weer z'n slag thuisgehaald. Doch als hij de film al helemaal had gezien, zou hij Jordan zeker meteen afgemaakt hebben... Want je raadt het alop vrij toevallige wijze kruisen beiden ook in Parijs mekaars pad. En daar geldt alweer het spreekwoord «wie laatst lacht... is traag van begrip» of zoiets De weg naar rechtvaardigheid loopt voor Jordan wel over schietrozen, en kent heel wat omlei dingen want onze Jean-Paulitie Bel mondo kijkt niet op een lijkje meer of minder, en onderweg moet hij perse nog wat reddings- of wraakwerken gaan ver richten die met de drugzaak niets te maken hebben. Geweld en verwarring worden dus niet geschuwd, en je kan wel wat twijfels koesteren over de afloop van de achtervolging bijvoorbeeld. Dat wordt een soort Parijs-Dakar in Parijs zelf, met als apotheose het welbewust te pletter rijden van de twee slechterikken... Voor een marginale politieman toch wel op 't randje, hoor Amusant is het allemaal wel wanneer Belmondo de meer humoristische toer mag opgaan. Op die momenten blijkt duidelijk dat de harde kommissaris geweld en tragedie voor de kijker weet te relativeren en dat is maar best ook. Lief hebbers van de keiharde politiefilm zul len de sprankels humor misschien zelfs ongepast vinden, maar een komedie zoals «L'as des as» is «Le marginal» zeker niet. Om de verhouding van Belmondo tot deze film in ons marginaalsters te om schrijven «Tes 't zaat dat terop moest Filmprogrammatie JH Terlinden «The fearless vampire kil lers» (Vampierenbal) (R. Polanski), zeer amusante parodie op de vampierenfilm, bloedstollend goed, op zo. 29 jan. om 20 u., Raffelgemstraat 8. Feestpaleis«De Leeuw van Vlaande ren» in voor-première door Kiwanis- Aalst, op do. 2 feb. Inlichtingen bij Feestpaleis (volgens geruchten zou Hap part ook komen, hij denkt dat het een klucht is...). Palace 1. «Brandende liefde» (KNT): zoge naamde opvolger van «Turks fruit» met Monique Van de Ven. Wijzelf branden van verlangen om U volgende week de bespreking voor te schotelen. 2. «Vice squad» (KNT)pech voor de uitbaterze hebben de naam Monique Van de Ven nog maar gehoord of ze zijn daar al«de zedenbrigade»... 3. «The outsiders» (KT)nieuwste van Francis Ford Coppola («The Godfa ther», «Apocalyps now», «One from the heart»...). Confrontatie van roc kers uit verschillende milieus... 4. «Breathless» (KT): overroepen Richard Gere-film op laatste ademtocht. Feestpaleis 1. «Staying alive» (KT): val nu dood Voor Travolta- of dansfreaks. 2. «Le marginal» (KT)zie bespreking. 3. «Drie Tirolers op rokkenjacht» (KNT7onnozelheden «on(der) the rocks» dus...

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 12