22.500 zwemmers de eerste week VZW Aalsterse Jeugdorganisaties wordt echt zelfstandig Guide Moens terug van efkes weggeweest Nieuwe Gazet van Aalst 27 januari 1984 i 'k drumden Polarisatie in jeugdbeleid krijgt vaste vorm Van verleden week af heeft de VZW Aalsterse Jeugdorganisaties een socialistisch voorzitter, niemand minder dan de jeugdsekretaris met 1- jaar-verlofGuido Moens. Hij werd verkozen met 7 stemmen tegen 4 door de beheerraad van de VZW. 0e naam van de tegenkandidaat is al even veelbetekenend Michel De Gols (liberaal) die Moens zopas als jeugd sekretaris opvolgde. Schoonheidsshow voor honden in centrum Bellekouter 3 Dat het nieuwe zwembad aan de Albrechtlaan aan een nood beantwoord de wist men nog vóór de officiële opening op 7 januari jl. Dat er echter een dergelijke massale toeloop zou zijn had echter niemand verwacht. De eerste week telde men aldus 22.500 bezoekers, waarvan 4.000 in schoolver band. Bijna iedereen profiteerde van de gratis zwembeurten, die door het stads bestuur aangeboden werden ter gele genheid van de inhuldiging. Sindsdien zetten deze positieve cijfers, zij het min der spektakulair, zich verder. Opvallend daarbij is dat heel wat Aalstenaars, die naar andere steden of gemeenten trok ken om er te zwemmen, terug de weg naar het stedelijk zwembad ontdekten. Vooral de vrijdagavonden in de weekend is de zwemkom dikwijls een ware mie rennest. Dit onverwachte sukses heeft natuurlijk ook positieve gevolgen op het financiële vlak. Indien de huidige trend zich voortzet, zal het verwachtte deficit immers met ongeveer 5 miljoen kunnen verminderd worden, wat natuurlijk ook een gunstige weerslag heeft op de stads- begroting. De grote troef van het bad is ongetwijfeld de lengte van 50 meter. Aalst bezit aldus het langste bad van de provincie, waar door heel wat bezoekers uit andere ste den zoals Dendermonde, Ninove, Zotte- gem er niet tegen op zien de reis naar Aalst te ondernemen om eens in een "olympisch" bad te kunnen duiken. Zelfs vanuit Brussel. St.-Niklaas en Gent kwam men reeds naar Aalst zwemmen. Kinderziekten Zoals voor alle nieuwe akkomodaties ontdekte men in het zwembad vrij vlug een aantal onvolmaaktheden en tekort komingen. Gezien het groot aantal be zoekers blijkt de parking voor de wagens dikwijls te klein te zijn. Ook de fietsen stalling, die voorzien is voor 89 fietsen, is te klein. Hieraan wil de stad Aalst zo vlug mogelijk verhelpen, zodat binnenkort 90 bijkomende fietsenrekken zullen aange bracht worden. Inzake de bereikbaarheid komt nu pas voorgoed de gevaarlijke toestand voor fietsers en voetgangers op de Albrecht laan aan het licht. Op deze rijksweg ont breekt immers een voetpad, zodat de voetgangers verplicht worden op het fietspad of op de rijweg te stappen met alle gevolgen vandien. Hier zou de staat toch dringend moeten kunnen aan ver helpen. Waterdruk Het grote probleem van het nieuwe zwembad is de druk op de waterleiding. Hierdoor gebeurt het vrij regelmatig, zo niet dagelijks dat de direktie van het bad met een watertekort kampt. Het is zelfs al eens gebeurd dat de douchen en de toi letten van 's middags tot 's avonds on bruikbaar waren wegens watergebrek. De stedelijke overheid is zich van deze toestand bewust, en het ligt dan ook in de bedoeling zo vlug mogelijk een nieuwe hoofdleiding aan te leggen die niet alleen het zwembad maar ook de wijken Ten Berg en Immerzeel van het nodige water ting dient eerst door de hogere overheid goedgekeurd te worden vooraleer men tot de aankoop kan overgaan. Als alles Op een weekje bezochten 25. OOO sportievelingen het zwembad. Je merkt dat het gratis was. Wanneer je dacht dat er echter water in overvloed zou zijn.jam mer. De stortbaden funktioneren gebrekkig bij gebrek aan voldoende waterdruk. Spoedig hoopt men dit te verhelpen. (JC) Een hypermodern zwembad met antieke meubelen voor 't personeel. Dat kan in Aalst alleen. (JC) moet voorzien. Ondertussen zoeken de stadsingenieurs naar een alternatieve oplossing voor nei zwemDad zelf. Het is de bedoeling spoedig een bijkomend wa terreservoir te plaatsen in de kelder voor zien van een drukpomp. die in geval van nood dadelijk in werking kan gesteld wor den. Meubilair Het is geen geheim meer dat het perso neel op dit ogenblik nog beschikt over oude «tweedehandsmeubels». Ook hieraan wordt zo vlug mogelijk verhol pen. De nodige kredieten voor de aan koop van nieuwe meubels staan immers ingeschreven in de buitengewone begro ting van de stad Aalst, maar deze begro- Woensdag 18 Januari had in het stedelijk trefcentrum (Driesleutelstraat) de Algemene Vergadering plaats van de VZW Aalsterse Jeugdorganisa ties. Balans en begroting werden zonder noemenswaardige problemen goedgekeurd, en uit een en ander blijkt dat de VZW haar afhankelijkheid t.o.v. stadspersoneel en -faciliteiten stilaan wegwerkt. De VZW beheert nu niet enkel een kapitaal van anderhalf miljoen, maar stelt binnenkort twee eigen BTK-eis te werk. De volledige autonmie is in zicht. de Valken), ..er in belgië al te veel pro blemen zijn, om zich ook nog met de De jaarlijkse algemene vergadering werd geleid door ondervoorzitter Patrick De Schrijver, die meedeelde dat René Van Gijsegem z'n ontslag als voorzitter had ingediend. De balans van 1983 werd vlot goedgekeurd. Er is een kapitaalsgroei tot 1.570.363 frdie werd verklaard door o.m. de afbouw van de (beruchte verlies latende) grafische sektor. de nieuwe in komsten via de ontleenvergoedingen (100.000 fr.) en de sterk gematigde aan koop van nieuwe goederen en materia len Zuinigheid dus. en daar bovenop de afschrijvingspercentages wat vermin derd. Uit de inkomsten- en uitgavenrekenin- gen blijkt dat de VZW nu zelf instaat voor papier- en drukkosten, i p.v. hiervoor nog beroep te doen op de stad. Dat blijft ook zo in de toekomst. De begroting leverde de meeste ge spreksstof op aangezien daar de be leidsopties voor '84 in weerspiegeld wor den Opvallend was dat de jaarlijkse steun aan een derde-wereld-projekt werd afgeschaft De jeugdraad was hiermee 7 jaar geleden gestart, als teken van solidariteit, én als prikkel voor het stadsbestuur om ook zo'n procent van z'n begroting af te staan De meerderheid van de vergadering vond nu dat het niet meer hoefde omdat de jeugdsubsidies sterk waren gedaald, omdat dit geld beter werd besteed aan eigen kadervorming, en omdat, aldus Jean-Paul Ringoir (Ro- andere kant van de wereld bezig te hou den». Er werd dan over het principe van deze projektensteun gestemd, maar slechts een derde van de 58 stemkaarten ging de lucht in om het systeem te be houden (Enkele niet-strekkingsgebon- den verenigingen, de kristelijke geïnspi reerde organisaties en uit de socialisti sche familie enkel Dolores Baita). Tussendoor werd meegedeeld dat de beheerraad besliste de uitleendienst van materialen ook open te stellen voor niet- jeugdorgamsaties M.a.w. alle door de stad erkende jeugdorganisaties (kuituur, sport, vrije tijd,...) kunnen er nu een be roep op doen, in noodsituaties Jeugd organisaties blijven nog wel voorrang hebben, als ze tenminste één week op voorhand hun ontleningsaanvraag indie nen Men verwacht van deze maatregel een uitbreiding van het potentieel uit- leenpubliek (aan hen wordt een dubbel uitleentarief gevraagd) en dus ook een financieel gunstige weerslag. In de voorziene uitgaven '84 wordt de aankoop van een video-installatie, waar voor eerder al gekozen werd. in beraad gehouden Immers, zowel de biblioteek ais de provinciale uitleendienst hebben er een beschikbaar en bovendien is de technologische evolutie op dit vlak zo snel dat men liever nog wat uitkijkt voor men aankoopt. Wel denkt de VZW er aan - na eventuele aankoop - een kursus te organiseren om met video te leren wer ken Miguel Stas (Scouting) drong aan op de aankoop van meer tenten en kam- peermateriaal. maar z'n voorstel werd door de meerderheid verworpen. Uitein delijk werd de begroting '84 goedgekeurd door zowat 3/4 van de aanwezigen Tot slot koos de Algemene Vergadering drie nieuwe beheerders, na het ontslag van René Van Gijsegem en Eddie Quin- tens Mark Verschooris en Alex Swings haalden het, samen met Hilde Tas die reeds als gekoöpteerd lid in de beheer raad zetelde. Tussen de plooien van de varia-puntjes werd nog meegedeeld dat de VZW twee BTK-projekten goedge keurd kreeg; voor een opsteller en een klerk, beide voor 12 maaden De VZW Aalsterse Jeugdorganisaties wordt bin nenkort dus ook werkgever, en wint met dit eigen personeel aan zelfstandigheid t.o.v het stadsbestuur. Men heeft dan enkel nog een overeenkomst nodig met het stadsbestuur i v.m het werken van de VZW in de stadsgebouwen. om de volledige autonomie te verwerven. De verhouding met de stad is overigens, zo werd gezegd, nog steeds goed. Niet zo'n wonder, als je ziet dat er bijna geen ver houding meer is (k n naar wens verloopt hoopt men dit pro bleem in de maand maart opgelost te hebben. Waar men eveneens met moeilijkheden kampt zijn het aantal beschikbare kleed- kabientjes. Gezien het groot aantal be zoekers zijn deze dikwijls overbezet en dienen de zwemmers vaak te wachten om zich aan- of uit te kleden. In de mate van het mogelijke verzoekt de direktie de jeugdige bezoekers (tot 16 jaar) zich om te kleden in de gemeenschappelijke kleedruimten, maar dit wordt niet steeds door alle ouders met evenveel entoe- siasme onthaald. Misschien vindt men ook hier weldra een oplossing, die ieder een kan bevredigen. (MP) oever ienegte daogen da'k verom ne kleine snotter was ..Ja. zejje zeggen, dad es gie wonder. Allemaan drumt da wel ne kierJoot, mor looistertik drumden dorboy da'k verom op de keiremis liep en da'k gink zing nor da baraksken meh sintj Antoentjen meh zé veirken... Want door hem ek vroeger joren, ieren in versleiten en 'k kost op den dier ghiel da verozjelken van booiten. Mor naa speldjen ze iet anders... Dad hoedjen «Poesjannel» En op da plakkoot on't baraksken stond er nog noy da't iet appaart was... Allei. 'k kaan der ni veil va zeggen, mor die poesjen dat denne poesjannel dor ooit zen knoppe sleig, 'k kost er ni meh lachen. Ge kost er a allien mor 'n betje lasteg in maoken want den iene kier was 'n onnoeizel. den andere kier was 'n ambetant en gink zenrien zjiever de kèst af. En den diene die denne poesjannel dei dansen, 'n was al ni veil beiter... Want standvasteg zoagde zen hand... 'k Hem 't nog geroepen hei benk, ge zied ah hand Mor as den dienen kwamp van achter da gordantjen lonken, verschoet ek meh pekanst nen boeltjZenne kop was... 'n Roei KoeilOp de klop schoet ek wakker en 'k peisden nemna, da doe meh pesies op iet peizen. Op den dienen die geer al ne ghielen toyd in ons Voer on't foefelen es. Ver wie dat er niet te vies of te vooil es, as 't er mor op oonkomt van de mensjen die vloms spreiken te koejoneiren en den doeivel oon te doeng. En die da ten milledjie nog mag doeng oeik. Dad es 't eirgste 'k Weit ni of dat er eh woerd bestoot ver ienen die kinjeren misbreukt ver zenne kop ooit te weirken - sertoe dat die kinjeren dor nimmendalen kennen on doeng. Die ze berremiester gemokt hemmen van 'n proche die Vloms es, mor die gin sjik Vloms 'n kaan of 'n wiltj spreiken. En die gediereg zeit, ik wil verom nor Looik Wie haaft er hem teigen hè Mor wie haaft er hem 'n hand boeve zenne kop hè 'n Zen de die in foyte ni veil eirger Ne spètteleer 'n spèttelt toch mor as 't er imand on 't koeireken trekt... As 't er hier imand zeid ver ewa minder weirkloeizen t'hemmen. zolle ze beiter nen diel van die vremdelingen nor hoois stieren, die ons ons hier onz'oeiren van onze kop kosten - heit 'n derekt den heif opg'eiten en maoke z'hem ooit ver rassist. Mor as denne koeirekes-trekker zeitas ge gajjer ons hier ni sebiet zoeiviel en zoeiveil miljoengskes afdokt, dammen ons oyzerfabriek dad op t'hoeipschoyte stoot, verom ver 'n toyken rechthaven, awei ten stiere meh wajjer droydoezjed vlaomingen nor hoois.door 'n werd er ni oever gegript'k Zol ne kier wille weiten woor dat ten de rassisten zitten En 't schoeinsjte van aal es da ze dor pesies allemol pét van hemmen. Ge moetj mor 'n groeite mooil kennen oepezetten en ten zedde zjao Mor ja vanoyges dat er achter ghiel die kwestje iet anders zitj as da berremiesterken geer veir-veir-a-tikkede-boeimen ('t meigen ten nog frooitboei- men zen), 't Er werd dor effenaf grof spel gespeldj en 't leste woerdeken 'n es in die affére nog nie gepreiveld. En da ze geer iveranst in Brissel meh ghiel da geval meh 'n dik oy zitten, dad es geweiten En as 't spreikwoerd zeitstaat gesproeken es half gevochten, 't er zen nog ander spreikwoerden veil te goed es veil te zot. En oeik nog de krooik got zu lank te waoter tot as ze brékt. En as 't woor es wa da z' ons in 't schoei gelierd hemmen - 't er es geer in de Limburg vazeleven nog ne kier nen boerekroyg begost... Een nieuwe stap in de machtsstrijd om het Aalsterse jeugdbeleid, waar mee tegelijk duidelijk wordt dat de «autonome» VZW A.J.O., evenmin als de jeugdraad, vrij is van politieke invloeden. De beheerraad van de VZW AJO, die gekozen wordt door de Algemene Verga dering, bestaat uit 12 mensen Hilde Tas ('t Republieksken). Alex Swings (Huma nistische Jongeren), Patrick De Schrijver (kunstgroep Alkuone), Marcia De Neve (Vakantiespeelpleinen), Emmie Van Mal- deren (RISA). Guido Moens (Aalst 2000). Mark Verschooris (HAK). Michel De Gols (Liberaal Jeugdwerk). Michel Van Der Straeten (Liberaal Vlaams Studentenver bond). Vera Van Der Borght (CVP-jonge- ren, tevens ondervoorzitster van de jeugdraad) en Dirk Blendeman (Chiro). Binnen deze groep haalde Moens 7 stemmen. De Gols 4 (M. Van Der Strae ten was afwezig). Wie de politieke ver houdingen kent. en de strekking van sommige niet-strekkingsgebonden or ganisaties, kan de geheime stemming thuis zonder veel moeite overdoen. Meteen wordt ook duidelijk dat Guido Moens, na zijn ontslag als jeugdsekre taris, een sleutelpositie behoudt in het Aalsterse jeugdbeleid. Tevens lijkt het een nieuwe stap te worden in de pola risatie die groeit tussen de jeugdraad en de VZW. Men hoeft slechts te denken aan het recente «Prikklokje» van de CVP-jongeren waarin Vera Van Der Borght de «machtsdrang» van de socia listen in het vorige jeugdbeleid hekelde. Een begeleidende spotprent stelde een doorprikt SP-ballonnetje voor, waarbij deze partij dominantie werd verweten in de jeugdraad, de VZW A.J.O., enz... De verkiezing van Moens tot voorzitter van de VZW zal dit verwijt, en het onder huidse wantrouwen, vermoedelijk niet bedaren. In de kring van kristelijke jeugd organisaties waren sommigen ont goocheld over de niet-verkiezing van Mi guel Stas in de beheerraad, aangezien hun strekking daar ondervertegenwoor digd is. Er wordt ook geopperd dat de verhoudingen in de VZW scheefgetrok ken worden door de opname van nieuwe ledenvan wie betwist wordt of het jeugd organisaties zijn (Netwerk, Raldes, Aalst 2000, Bij hen leeft de vraag of het beheer van de samengespaarde jeugdsubsidies niet dreigt te ontsnappen aan de handen van hen voor wie het oorspronkelijk bestemd was. Hoe ook. de polarisatie in het jeugdbeleid neemt ogenschijnlijk steeds vastere vormen aan. En de politisering treft niet enkel de jeugdraad, maar ook de VZW - al heeft ze daar een andere signatuur, (k.n.) 0p 4 en 5 februari gaat in het gemeentelijk centrum «Bellekouter» Affligem, de zesde internationale rashondententoonstelling door, geor ganiseerd door de «Kynologische vereniging Nievel - kapel». Op een opp. van 6500 m2 zijn er dit jaar niet minder dan 800 honden te bewonderen. Keurmeesters uit omliggende landen keren vast niet vergeten, deze worden in zullen gedurende deze 2 dagen, uit dit hun kategorie verkozen tot Hopprins of groot assortiment viervoeters, de beste -Prinses. Om 9.30 u worden de deuren reu en teef van de show tot Hopkeizer -of geopend voor het publiek en begint met Keizerin uitroepen. met de keuring van ongeveer 100 ras- De jeugdige kwispelstaarters worden ze- sen. Van poedel tot doggen, het zal er alle maal te zien en te horen zijn, a propos, wie van dit geblaf dorst gekregen heeft kan er proeven van de heerlijke streek- bieren. Deze show is alvast een unicum in onze Denderstreek en mag je zeker niet missen (D.V.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3