Verhoging dagprijs en invoeren onderhouds plicht zorgen voor beroering S.P.wakkert verzet aan tegen beleid in staat en stad Nieuwe Gazet van Aalst 27 januari 1984 SINT-LUTGARDISINSTITUUT, Inspraak Gebed zonder Goed Einde De slogan van de Nieuwe Gazet van Aalst KOOP IN EIGEN STREEK 5 Paniek in OCMW-rusthuizen De affaire Matthieu doet soms vergeten dat het OCMW van Aalst meer is dan een instelling waar voortdurend ruzie gemaakt wordt over al dan niet opnieuw engageren van een dokter in een hospitaal. In de eerste plaats is het OCMW dé sociale instelling bij uitstek van de gemeente. Zij zorgt er o.a. voor dat alle inwoners recht hebben op een mens waardig bestaan, dat zij aan diegenen die geen of onvoldoende inkomsten heb ben een bestaansminimum geven enz. Het OCMW zorgt via haar drie rusthuizen die zij beheert, tevens voor een degelijke huisvesting voor die bejaarden, die niet meer in staat zijn om zich thuis alleen te behelpen. In deze drie rusthuizen, St. Job, St. Lieven en Hopperank heers) de jong ste tijd paniek bij heel wat bejaarden, niet alleen omdat de nieuwe OCMW- raad besliste de onderhoudsprijs te verhogen van 450 naar 650 fr. per dag, maar vooral omdat ook de onder houdsplicht ingevoerd werd, wat voor heen niet bestond in Aalst. Daar waar, gezien de grote deficieten van de rustoorden, het nog begrijpe lijk is dat de prijs per dag plotseling drastisch verhoogd werd, komt de gelijktijdige invoering van de alimenta tieplicht heel wat meer verrassend voor. In dit weekblad werd reeds het standpunt van de SP en de KP tegeno ver deze nieuwe maatregel weergege ven. De realiteit blijkt echter voor nog heel wat ander verrassingen te zor gen. Dagprijs De verhoging van de prijs tot 650 fr. per dag werd beslist in de Raadszit ting van het OCMW van 6 januari 1984. In deze prijs zijn de medische, paramedische en pharmaceutische kosten niet inbegrepen, evenmin als het zakgeld, dat maandelijks aan de bejaarden toegekend wordt en dat nu voor niet-betalenden vastgesteld werd op 2.000 fr. per maand. Onmiddellijk na de invoegetreding werden de bejaarden hiervan op de hoogte gebracht. Wat echter niet ver meld werd, en wat wij ondertussen uit welingelichte bron vernamen, was dat deze verhoging eerst dient goedge keurd te worden door het Ministerie van Ekonomische Zaken. Zolang deze verhoging niet officieel aanvaard werd, kan men hem ook niet wettelijk toepassen. Hoe men in het OCMW in Aalst dit probleem zal omzeilen, is voorlopig nog een raadsel. Samen met de bekendmaking van de nieuwe dagprijs werd aan de bejaar den, die in één van de drie rusthuizen verblijven een dokument overhandigd getiteld«Overeenkomst tot vaststel ling van het barema van betaling of tussenkomst in de onderhoudskos ten». Deze overeenkomst moet door de inwoner of inwoonster van een rustoord worden ondertekend. Meteen verklaard deze «zonder enig voorbehoud» met de verhoging in te stemmen. Heel wat erger wordt het waar letterlijk vermeld staat: «Tevens verklaart hij/zij zich akkoord met alle eventuele aanpassingen van de onderhouds- dagprijs». Konkreet betekent dit dat men met de ondertekening van het kontrakt automatisch ook met om het even welke verhoging van de dagprijs instemt. Indien de prijs vb. volgend jaar tot 1.000 fr. per dag verhoogt, moeten de bejaarden deze prijs ook betalen, en hebben zij geen enkel mid del van verweer meer. Onderhoudsplicht Nog grotere drama's spelen zich op menselijk vlak af daar waar men nu, bij gebrek aan voldoende eigen midde len, de oudjes verplicht beroep te Zin in een gezellig etentje zonder kook- of vaatwerk Kom dan naar ons GRANDIOOS EETFESTIJN De leerlingen van onze nieuwe afdeling COLLECTIVITEITEN-GROEPSKOKEN hebben hun beste beentje voorgezet om U te laten genieten van een exclusief maal Tong reepjes" mei kampernoelies en frambozensaus Varkenspootjes op z,'n Aft li gems Dauphinoiseaardappelen Dessert naar keu/e van hei buffel Herioginnesoep Parelhoemjcs mei dragonsaus Aardappelsocsjcs Desseri naar keuze van Itei buffel 350 fr. Waterkerssoep Koninginnehapjes met fijne frietjes Kinderijsje 150 fr.. (kindermenu) t Geraardsbergsestraat 90, 9300 AALST, 053/21 19 42 ZP-5^8^aterdag 4 FEBRUARI van 18 tot 21 uur zondag 5. FEBRUARI van llu.30 tot 15 uur doen op hun kinderen. Opnieuw ver wijzen wij naar de hierboven vermelde overeenkomst. Hierin staat letterlijk: «Indien evenwel hogergenoemd per soon niet over voldoende inkomen be schikt om de verblijfkosten zelf te vereffenen, zullen de kinderen gebon den zijn dit tekort aan te vullen met eigen middelen» (einde citaat). Deze tekst is nogal kategoriek en laat weinig ruimte toe tot aanpassing aan individuele gevallen. Gelukkig blijkt de realiteit op dit vlak niet zo streng te zijn als de tekst laat vermoeden. De kinde ren moeten immers slechts'tussenko- men a rato van de officiële wettelijke prijs, die voorzien werd in het K.B. van 9 juni 1981Waarom werd dit ook niet in de tekst voorzien Evenmin werd in de overeenkomst vermeld dat de OCMW-raad reeds be sliste nooit meer te zullen vragen dan 3.000 fr. per maand en per kind, in zoverre de reele kosten dit bedrag natuurlijk bereiken. Wij vernamen ook dat wanneer één van de onderhouds plichtigen officieel verdwenen is, de anderen niet moeten instaan om het ontbrekende deel bij te passen. Wijzigingen Wat ook veel verbazing wekt, is het feit dat men op het OCMW blijkbaar niet toestaat dat aan de tekst van de over eenkomst ook maar één letter gewij zigd wordt, ondanks de onduidelijk heid en de dubbelzinnigheid ervan. Anderzijds dreigt men ermee de bejaarden niet langer toe te laten in een OCMW-rusthuis te blijven, als zij niet onvoorwaardelijk de overeen komst tekenen. In hoeverre een der gelijke maatregel wettelijk is, zal wel een andere vraag zijn. Gelukkig blijken bepaalde OCMW- raadsleden wel ingezien te hebben dat de huidige manier van werken op zijn zachtst gezegd «voorbarig» is. Daar om wil men de nieuwe maatregelen over de verhoging van de dagprijs en over de onderhoudsplicht nog eens goed doorpraten. Wij hopen dat dit ook zal gebeuren. (MP) Mag ik even een paar korrekties mel den in verband met de besprekingen van mijn dichtbundel «Gebed zonder goed einde» in uw blad van 23 decem ber en 13 januari. Deze bundel werd met vier andere uit nagenoeg honderd inzendingen uit Noord en Zuid geselekteerd voor de Yangpoëzieprijs 1980 naar aanleiding van het 15-jarig bestaan van het lite raire tijdschrift Yang. De naam van mijn typoscript luidde «Voor het Forum aan de Kaak» maar werd ter publikatie lichtjes gewijzigd en her doopt in «Gebed zonder goed Einde». Het was de Nederlander Frans Kui pers die met «Een Toerist in Atlantis» bekroond werd. Ik wil geenszins Kui pers' duigen laten springen... Frans Fransaer, Moorsel. 't Is toch zonde, wat een spijt Men was de startblokken voor 't nieuw zwembad kwijt Men bestelde er nieuwe, toen enkelen het zagen dat ze ook al een tijdje in de Keizershallen lagen Ook daar wist men niet wat voor dingen dat waren, maar aangezien niemand er zich zorgen scheen over te baren, dacht men ze eerst nog te gebruiken als sprekers-verhoog. om voor meer «zichtbaarheid» te zorgen bij een of ander politiek betoog. Anderen dachten dat ze er stonden voor de verkiezingen van '88, omdat alle Schepencollege-leden, eendrachtig, zouden kunnen trainen om te weten of ze de eindzege kunnen halen of moeten vergeten. Bourlon. als schepen van de sport, had het 't eerst gezien zijn fraktie kan 't niet halen tegen 't ander team. Alhoewel van de CVP-kant ook valt te verwachten dat het voor sommige ervan teveel zal vragen van hun krachten. Dus kwamen de blokken toch nog terecht ze werden netjes op hun plaats in 't zwembad gelegd Dat zijn collega's daar trainen, kan Bourlon met bommen Hij heeft zelf toch al alle watertjes doorzwommen Perversje Op de Algemene Ledenvergadering van de S.P.-Aalst van 13 januari vielen harde woorden over het CVP-PVV-beleid van de regering zowel als het stadsbestuur. De daar goedgekeurde resolutietekst zal geen dode letter blijven. Tenminste, dat is de bedoeling van een reeks uitvoeringsbesluiten die (al dan niet in het licht van de Europese ver kiezingen) het verzet van de bevolking tegen bepaalde onpopulaire maatregelen willen aanwakkeren. Verarmingspolitiek In pamfletten die uitgedeeld worden aan grote bedrijven (Amylum, Gilbos, Honda, De Nul, Gates, Wellcome, Tech- nocrome, De Bruyn) wordt de nationale en regionale sociaal-ekonomische poli tiek gehekeld. Hierin heeft men het over de «verarmingspolitiek» van de regering Martens-De Clercq met nieuwe tariefver hogingen (dokters, garagisten, genees middelen, koffie, posterijen, openbaar vervoer, huishuur, openbare telefooncel len...) alsmede het groeiend verlies aan koopkracht. Volgens de SP hebben hon derdduizenden loontrekkenden enorm loonverlies geleden onder het mom van «algemene solidariteit onder de bevol king» en «om de staat te redden» (PVV- slogans). De fiskale amnestie wordt gekonfron- teerd met het maar stijgend aantal werk lozen (in Aalst in oktober '83 4.658 dop pers, waarvan een kwart jonger dan 30 jaar). Men stelt dat de arbeidsbelangen in vele gevallen als kommunautaire pas munt worden uitgespeeld (Cockerill Sambre-Sidmar) door de regering. Ook de huurwet (die volgens de SP de woonzekerheid in het gedrang brengt en de huurder niet langer beschermt) wordt bekritiseerd. Openbaar vervoer Aan gemeentebesturen uit de streek, arbeids- en welzijnsorganisaties, poli tieke partijen en met «openbaar vervoer begaan zijnde verenigingen» wordt ge vraagd een gezamenlijk standpunt in te nemen inzake de afbouw en het duurder worden van het openbaar vervoer. Veroordeeld wordt dat de bevolking niet eens geraadpleegd wordt over de NMBS- plannen, en dat in ons arrondissement vele stopplaatsen en zelfs verbindingen zullen wegvallen. Zo stelt de SP vast dat het station Aalst-Noord wel is opgeno men in het Intercity-plan, maar is men van oordeel dat Erembodegem, Terjoden (Haaltert) en Nieuwerkerken-Ede als slopplaatsen moeien behouden blijven. Men neemt het op voor de zowat 1.000 pendelaars die door het afschaffen van 30 verbindingen per dag in Erembode gem in moeilijkheden zullen komen. (N.v.d.r. eerder hebben ook het ACW en de ACW-parlementairen zich in soortge lijke zin uitgelaten). Ook door de gemeenteraad is eind '83 een motie opge steld, evenwel zonder de steun van de SP, die nuanceringen wou gezien Aalst- Noord zelf een Intercity-station wordt. Dit tussen haakjes). Top-tien Via een aparte bedeling wordt de bevol king kond gedaan van het feit dat Aalst tot de top 10 behoort van duurste gemeenten in het Vlaamse gewest. Per inwoner (dus van baby tot ouderling) wordt 11.200 fr. per jaar betaald aan de stad. De SP stelt dat met de sanerings maatregel van 200 miljoen fr., toege staan door minister Galle, er ruime mogelijkheid was tot belastingverlaging. De begroting '84 wordt trouwens met een boni van 79 miljoen afgesloten. Rusthuizen Tenslotte zal een open brief gericht wor den aan de gebruikers van de rustoorden tegen de invoering en toepassing van de onderhoudsplicht (waarover U in onze vorige editie uitgebreid bericht vond). Gewaarschuwd wordt nog voor een pri vatisering van de openbare ziekenhuizen n.a.v. het feit dat de CVP-ministers Aerts en Dehaene privé-partners toegang willen verlenen tot het beheer van het Aalsters stedelijk ziekenhuis. Dit met bij zondere machten, (pd) Oplossing vorige week: lernand 'n bloos in zènne nek jtoon. En wat bedoelt Frans Wauters deze week

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5