COOL'S GAS Gazet van Qalst Jan Caudron over Hoeze- en Siesegembeek maffiapraktijken in klinische verlegd en rioleringsvrij biologie Wie zal onze kulturele infrastruktuur beheren Bent U prijsbewust C00r Betere keuken voor kleuters Klaproosje Jeugdatelier krijgt nieuwe start Maurice De Kerpel Eerlijke bijverdienste Telefoneer naar de redaktie na 19 uur 3? 053/77 62 94 opa?obn»m«kaohel Verkoop van alle soorten gas butaan, propaan, industriële gassen, medicinale gassen Onafhankelijk .-ó Groot-Aalst nlauaxL. 2 Nieuwe Gazel van Aalsl 24 februari 1984 Volksvertegenwoordiger Jan Caudron (VU) had op 16 februari in de Kamer heel wat kritiek op de begroting van Volksgezondheid. Hij had het over het schromelijk perso neelstekort inzake eetwareninspektie (wat elke inspektie onmogelijk maakt) de noodzaak van strengere reglementering inzake de bereiding van ham en schou der, het nog steeds niet funktioneren van een Instituut voor Veterinaire Keuring, de afscheurbaarheid van het fiskale strookje alsmede de bij doktersattesten «bloed zuigers van het RIZIV». Met dit laatste worden een aantal «toe standen» inzake medische overkon- sumptie bedoeld waardoor het RIZIV op zware kosten gejaagd wordtvooral ra diologie klinische biologie nuklearie ge neeskunde, en echografie bezondigen zich volgens Caudron aan het verstrek ken van totaal overbodige verrichtingen. Zo is gebruik van ultrageluid in de ver loskunde maar verantwoord bij medische indikaties. maar wordt het in werkelijk heid te pas en te onpas gebruikt omdat de investering moet opbrengen Ook het uitdelen van percentjes of ge schenken en reizen in de radiologie en vooral de klinische biologie (om toch maar patiënten naar een bepaald labo Op dit ogenblik wordt het eten voor zowat 120 kinderen, die in de peuter tuin en dagverblijf aan de Oude Gent- baan («Klaproosje») nog klaargemaakt op een aantal oude en kleine fornui zen, die dan nog regelmatig defekt zijn. Om deze toestand te verhelpen heeft het stadsbestuur een bedrag ingeschreven van 250.000 fr. in de buitengewone begroting. Met dit bedrag wil men een elektrisch fornuis aankopen met zes platen, een ver- warmkast en een konvektie-oven, die samen ongeveer 150.000 fr. zouden kosten. Ook een dampkap, die nu ont breekt, wordt aangekocht, wat op zijn beurt zowat 60.000 fr. uitgaven zal vergen. De bijkomende elektrische bekabeling zal gebeuren door eigen stadsdien sten, (MP) Jeugdatelier Team heb je in onze kalen der «Starten» nog niet tegengekomen, want al vóór deze krant opgericht werd was er geen werking meer Nu wordt de wederoprichting van dat jeugdatelier in het stedelijk Trefcentrum (Driesleutel- straat 51aangekondigd Dit jeugdatelier (niet te verwarren met J A. Arend, dat op hetzelfde adres werkt sinds een paar jaar) wil geregeld grootse kindemamid- dagen organiseren om op termijn een vernieuwde jeugdate'ierwerkmg te beko men Ook naschoolse opvang en soci aal-pedagogische vormingsaktiviteiten voor ouders worden gepland Er zijn ideeën te over maar monitoren worden gezocht. Meer nog ze worden dringend uitgenodigd op de startverga dering van woensdag 7 maart, om 19.30 u in het Sted Trefcentrum Verdere in lichtingen bij Patrick De Smedt (053/ 77 19 89) (pd) Vervolg van biz. I nisters (bv. diegene bevoegd over de NMBS) de kans verkeken om via stages mensen «uit de miserie van de werkloos heid te halen». Ook kantte hij zich tegen het voornemen om slechts als stagiair toe te laten wie al een jaar uitkerings gerechtigd werkloos is, omdat dit ingaat tegen de basisfilosofie Het Derde Arbeidscircuit werd eveneens toegejuicht maar hij merkte op dat hier door vaak traditionele tewerkstelling wordt afgeremd, dat sanerende gemeen ten zo toch een belangrijk aantal perso neelsleden kunnen tewerkstellen (ook dit wordt een «misbruik» genoemd) en dat ook BTK-ers en Tewerkgestelde Werklo zen ervoor in aanmerking komen. Inzake de «vrijstelling van stempelkon- trole» wou hij een veel striktere toepas sing om misbruiken tegen te gaan Inzake de arbeidswetgeving tenslotte had hij geen bezwaren tegen nieuwe formules van arbeidsduur en wou hij de ondernemingsraden gevaloriseerd zien door het operationeel maken van het be sluit dat deze moet bevestigen (of ont kennen) of de inleveringsopbrengst aan gewend is voor meer personeel (p d aoor te verwijzen) wordt gewraakt. Tenslotte pleit Jan Caudron - op dezelfde golflengte als Caritas Catholica en het Wit-Gele Kruis in deze zaak - voor de federalisering van de gezondheidszorg, omdat in Vlaanderen een ander medisch konsumpiiepatroon bestaat dan in Wal lonië. (pd) Vervolg van biz. 1 Bij beide vormen is de samenstelling van de raden vrijwel identiek. De helft van de bestuursleden wordt aangeduid door de gemeenteraad (politieke afgevaardig den). de andere helft door de kulturele raad, waarin alle kulturele verenigingen van een stad of gemeente vertegenwoor digd zijn. Daar waar de Raad van Beheer van een vzw een zelfstandige verant woordelijkheid heeft zowel op het vlak van benoemingen, programmatie. enz heeft de Raad van Bestuur enkel advi serende stem. en dienen vrijwel alle be slissingen getroffen te worden door de gemeenteraad Het spreekt voor zichzelf dat deze ook het budget dient goed te keuren waarover de raden van beheer of bestuur kunnen beschikken. Formule Uit de uiteenzetting van de heer De Jode bleek onmiddellijk dat het grote verschil tussen beide beheersvormen zich vooral situeert op het financieel en het perso- neelsvlak Bij een vzw beschikt de Raad van Beheer in theorie over een grotere financiële onafhankelijkheid zodat een soepeler werking mogelijk is. Daar tegenover staat dan weer dat de uitgaven in de stadsbegroting als fakultatief inge schreven dienen te worden Bij een raad van bestuur gebeuren de uitgaven via het stadsbestuur om hoewel een delegatie van financiële behandelingen mogelijk is. Op het personeelsvlak worden de perso nen. die werkzaam zijn op het kulturele vlak aangewon/en door de vzw zelf, wat automatisch inhoudt dat zij een privé- statuut hebben. Diegenen die aangeworven worden door een raad van bestuur zijn stadsbedien- den en genieten aldus van het ambtena renstatuut, met alle voor- en nadelen vandien Daartegenover staat dat de kulturele ver enigingen, via hun afgevaardigden in een vzw. een grotere beslissingsbevoegd heid hebben, die niet door de stadsover heid kan ongedaan gemaakt worden Het aantal leden van beide raden is vrij te bepalen maar een normaal getal is 24, zijnde 12 politieke afgevaardigden en 12 kulturele afgevaardigden Rekening houdend met de huidige samenstelling van de gemeenteraad zouden de politie ke partijen in de volgende verhouding in de raad van beheer of de raad van be stuur zetelen 4 CVP'ers, 3 SP'ers en 3 PVV'ers en 2 VU'ers Wat de kulturele afgevaardigden betreft zijn verschillende verkiezingsvormen mogelijk, waarbij toch steeds naar een zo groot mogelijk filosofische en ideologi sche vertegenwoordiging moet gestreefd worden Als basis dien' men rekening te houden met de huidige samenstelling van de kultuurraad Deze bestaat uit 99 afgevaardigden van de kristelijke strek king 94 met-strekkingsgebondenen 30 socialistische afgevaardigden, 15 verte genwoordigers van liberale verenigin gen, 4 van humanistische groeperingen, 6 marxisten 2 Vlaams-nationalisten en 1 CVP'er, wat een totaal vertegenwoordigd van 251 Indien men het gekende sys teem D'Hondt aankleeft zouden de kris- telijk geïnspireerde kuituurverenigingen 6 vertegenwoordigers in de raad van be stuur hebben de met-strekkingsgebon- den 5 vertegenwoordigers, en de socia listische verenigingen één enkele Indien men echter het systeem toepast van de Limburgse Raad voor Samenlevingsop bouw komt men tot volgende samenstel ling 4 christelijken. 3 met-strekkingsge- bondenen, 2 socialisten, 1 liberaal, 1 hu manist en 1 marxist Er bestaat ook nog een proportioneel stelsel dat leidt tot volgende verdeling 5 christelijken, 5 niet-strekkingsgebon- denen, 1 socialistische en 1 liberale af gevaardigde. Het spreekt voor zichzelf dat men zich eerst dient uit te spreken over de be heersvorm van de Aalsterse kulturele in frastruktuur, vooraleer men over de for mule kan beslissen De Liso-formule leek de heer De Jode alleszins de meest humanitaire In het kader van het aanpassen van de stadsriolering aan het Totaal Riolerings plan en van de kollektorenaanleg, werd aan het projekt van het verleggen van de Hoeze- en Siesegembeek voorrang gegeven. Op dit ogenblik lopen deze waterlopen vanaf het «Sluisken» (Marktweg) over welfd door de binnenstad en monden ze rechtstreeks uit in de Dender. Op deze overwelfde waterlopen zijn alle rioleringen uit hun stroomgebied aangesloten. Bovendien zijn er regelmatig overstromingsproblemen aan de instroom van de overwelvingen. opgevangen wordt in de koliektoren. De twee open waterlopen, Siesegem beek en Hoezebeek worden afgekop peld en in een nieuwe, te bouwen overwelving geleid. Dit wordt dan een zuivere waterloop waarop geen enkele riolering wordt aangesloten en die direkt in de Dender loopt. De nieuwe verlegde bedding loopt vanaf het «Sluisken» langs de Post hoornstraat, onder het Astridpark, langs de Koolstraat, Dirk Martens- straat en Dendermondsesteenweg en In het nieuwe ontwerp laat men de oude overwelvingen verder dienst doen als riolering, die op haar beurt zakt vóór de viadukt af naar de Den der. Het totale projekt kost ongeveer 125 miljoen en werd opgesplitst in vier loten. Het is de bedoeling van het stadsbestuur tijdens deze legislatuur de werken uit te voeren. De fase 1die men dit jaar wil uitvoeren omvat het stroomafwaartse gedeelte in de Den dermondsesteenweg. De raming bedraagt 51 miljoen. Hierbij rekent de stad op 40,8 miljoen subsidiëring door het ministerie van landbouw, daar het gaat om waterlopen van tweede kate- gorie. Sommige onderdelen worden trouwens 100 gesubsidieerd. (MP) Op dr ogenblik is de diskussie over de toekomstige beheersvorm van de kultu rele infrastruktuur volop aan de gang ge komen. Allereerst wil men een dossier samenstellen voor de bestaande kulture le infrastruktuur zoéls het Belfort stads schouwburg, Oud-hospitaal enz Dit dossier dient vóór 15 februari '85 klaar te zijn waarbij men hoopt dat Aalst vanaf 1 januari '86 klaar te zijn waarbij men hoopt dat Aalst vanaf 1 januari '86 zal erkend zijn in de zogenaamde kategorie B Dit houdt in dat de wedde van één kui tuuranimator en van één staffunktionaris ten laatste genomen wordt door de Vlaamse Gemeenschap Bij het openen van het kultureel centrum kan men dan overstappen naar de erken ning in de kategorie A Een aanvraag van rangverhoging volstaat Eenmaal de Aalsterse gemeenteraad zich zal uitge sproken hebben over de beheersformule van de bestaande kulturele infrastruk tuur. zal men meteen weten hoe het kul tureel centrum zal beheerd worden Alhoewel officieel nog mets beslist is schijnt achter de (politieke) schermen de beslissing al gevallen te zijn Reeds het vorig PW-SP-VU bestuur was blijkbaar gewonnen voor een stede lijk beheer met een raad van bestuur. De vorige kulturele raad sprak zich echter uit voor de vzw-formule in een officieel ad vies. Intussen hebben elf van de twaalf leden van het dagelijks bestuur van de nieuwe kulturele raad zich eveneens voor deze formule uitgesproken terwijl de jeugd raad met 30 tegen 17 stemmen ook voor een vzw opteerde In de loop van de maand maart moet de algemene verga dering van de huidige kulturele raad een nieuw advies opstellen Alles schijnt er op te wijzen dat opnieuw voor de vzw- formule zal geopteerd worden. Te oordelen naar de diskussie die wij bij woonden scheen Mark De Jode ook voor deze formule gewonnen te zijn. Hij botste echter op schepen van openbare werken Anny De Maght (PW) die in de haar be kende stijl de stedelijke beheersformule verdedigde als zijnde de beste. Zij wees o a. op de voordelen voor het personeel, op de financi Ie aspekten (zoals lasten kosten enz. De vzw-formule zou volgens haar de stad naar een put dirigeren Anderzijds was de gemeenteraad de enige demo- kratische instelling waarvan de vzw slechts een zijstraatje zou zijn De eerste schepen verzette zich heftig tegen de niet-strekkingsgebonden kultu rele verenigingen wienst opstelling zij schijnheilig vond. daar zij de macht willen veroveren in de vzw Expliciet citeerde zij hierbij Aalst 2000 en Kreja. «Men verpolitiseert de kuituur» aldus De Maght, die stelde dat de met-gebonde- nen wel een ideologie hebben. Bij een vzw gaan de winsten naar de ene instel ling en de schulden naar de stad, zo ging de schepen verder Een stedelijk beheer zou daarom kiezen voor de zekerheid zijn Ook het ambtenarenstatuut van de toe komstige kulturele werkers werd door haar met het nodige animo verdedigd. Daarbij moet het stadsbestuur wel kiezen voor iemand met ervaring op het kultu rele vlak De verantwoordelijke van het toekomstig kultureel centrum zal daarom iemand moeten zijn die minimum zes maand opleiding krijgt in bestaande kul turele centra Uit de manier waarop de schepen de ste delijke beheersvorm verdedigde kon een buitenstaander duidelijk opmaken dat ook de nieuwe meerderheid voor de ze wijze van beheer van de bestaande en toekomstige kulturele infrastruktuur van de stad Aalst reeds opteerde (Ook kui tuurschepen Chris Lievens-Borms liet zich in een interview met de «Gids voor Uithuizigen» analoog uit) In hoeverre kan er dan nog van inspraak van de kul turele verenigingen zelf gesproken wor den (MP) p.v.b.a. 3de Industriezone straat naast autoschouwing (volg de rode pijltjes) EREMBODEGEM Tel. 053/67 11 40 Verkoopdienst: Edwig Willockx Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr. Onafhankelijk weekblad voor Gioot Aalsl - Een uitga.e van O «auteur -'c-j'f JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van: 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stort fr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam Adres Postnummer Gemeente Handtekening. schrappen wat niet past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 44/3, 9300 Aalst

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2